АЛАРМ за природата во Љубаниште, Охрид од 25-27.06.2010

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Organizacija nikakva.
Na alternative stejdzot grupite ne idea po programa,
na mapata imashe nepostoechki vecinja,
pred prodavnica se osekav ko pred hard rock,
na vlezot koj ima sreka ke moze i pola kilo marihuana da si vnese mene sekako mi ja zemaa vodata,
do 5 saat popladne nemase sto da se pravi,
tolku gubre na edno mesto neam videno od 1 maj,
na vrakanje nekoi imaa i problem so prevozot kako shto slushnav. Dobro ova i treba da se ocekuva od nasi organizatori.
Kako i da e, jas otidov najmnogu radi foltin i bea neverojatni, drustvoto i vremeto mi se pogodi, ne gleav bas kolku pari trosam poso si razmenuvav monopol- pari i bi otisla pak. Epten se iznenadiv od Bla bla bla, bash mi se bendisaja momcite.Na festivalot falea ushte Arhangel, Baklava, Bei the fish, Zijan, String Forces i Area, kako predlog za naredna godina :)
Дај да се потрудам причини да ти кажам, На алтернативниот стејџ, имаше многу групи и секоја по 5 минути да закасни или да порани, додека се местат за последните 6,7 групи секогаш времето беше променато, но во основа редоследот беше тој колку што можев да видам, за продавницата не беше виновна организацијата кои и да организираше мораше така да биди, За редарите можам да се согласам дека беа без никаква култура, меѓутоа водата беше нагласено дека се забранува да се носи исто како и марихуаната, ако некој го фатеа сигурно ќе им ја земеа и марихуаната, проблеми настанаа со цигарите на многу им ги зедоа а беше нагласено дека може цигари но веќе следниот ден немаше такви проблеми и не гледам кој е проблемот со тоа што ти ја зедоа водата, до 5 сатот на попладне имаше што да се прави, имаше од 10 сатот работилници кои беа многу малку посетувани, јас на тие работилници научив да игрма танго да правам домашен сапун, да правам соларна печка , да правам фигури од пластелин, гледав како се создаваат стриповите и слично, имаше нон стоп телевизија и филмови имаше пинг понг имаше, плејстешен, интернет и слично, За ѓубрето самите сме виновни како можеа не знам јас на АЛАРМ ЗА ПРИРОДАТА да фрлаат ѓубре, јас бев од ретките кои секое сабајле стануваа и чистеа плажата доброволно, не бев волонтер но сепак чистев па нели тоа беше целата смисла на фестивалот, за атобусите не беа криви организаторите туку беа криви шоверите, беа толку нецивилизирани, не можеа да се организираат некои заминаја предвреме поради митингот на СДСМ иако беа договорени да седат и тука настанаа некои проблеми меѓутоа никој не остана без превоз. Се надевам дека ти одговорив на некои од прашањата, јас знам многу други поголеми проблеми со огранизацијата ама гостите не ги осетиа тие проблеми
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
^^^
1.Кога стигнав на влезот немаше незнам ли ти колкави гужви а и претресот не траеше долго(пристигнав петокот напладне)
2.Цените на пијачките и јадењето беа повисоки но не си цени достапни за лица со поширок џеб.(види сеа ако сте дошле со 1000 денари а сакате да поминете 3 вечери неможе,или ке гладувате или нема да пиете)
3.За ѓубрето -целото ѓубре сами го направивме иако имаше корпи на секои 10 метри каде што слободно можеше да се фрле,али што да се прави со мрзлива нација.
4.За превозот,јас од охрид си платив приватно така да неможам да коментирам за состојбата со и во автобусите.
5. Останете ми поздравени :) :back:
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Дај да се потрудам причини да ти кажам, На алтернативниот стејџ, имаше многу групи и секоја по 5 минути да закасни или да порани, додека се местат за последните 6,7 групи секогаш времето беше променато, но во основа редоследот беше тој колку што можев да видам, за продавницата не беше виновна организацијата кои и да организираше мораше така да биди, За редарите можам да се согласам дека беа без никаква култура, меѓутоа водата беше нагласено дека се забранува да се носи исто како и марихуаната, ако некој го фатеа сигурно ќе им ја земеа и марихуаната, проблеми настанаа со цигарите на многу им ги зедоа а беше нагласено дека може цигари но веќе следниот ден немаше такви проблеми и не гледам кој е проблемот со тоа што ти ја зедоа водата, до 5 сатот на попладне имаше што да се прави, имаше од 10 сатот работилници кои беа многу малку посетувани, јас на тие работилници научив да игрма танго да правам домашен сапун, да правам соларна печка , да правам фигури од пластелин, гледав како се создаваат стриповите и слично, имаше нон стоп телевизија и филмови имаше пинг понг имаше, плејстешен, интернет и слично, За ѓубрето самите сме виновни како можеа не знам јас на АЛАРМ ЗА ПРИРОДАТА да фрлаат ѓубре, јас бев од ретките кои секое сабајле стануваа и чистеа плажата доброволно, не бев волонтер но сепак чистев па нели тоа беше целата смисла на фестивалот, за атобусите не беа криви организаторите туку беа криви шоверите, беа толку нецивилизирани, не можеа да се организираат некои заминаја предвреме поради митингот на СДСМ иако беа договорени да седат и тука настанаа некои проблеми меѓутоа никој не остана без превоз. Се надевам дека ти одговорив на некои од прашањата, јас знам многу други поголеми проблеми со огранизацијата ама гостите не ги осетиа тие проблеми
Jas izgleda ne se izjasniv ko sto treba, a patem se izvinuvam za latinictata.
Edno e da kasnat po 5 min, ama bendovite na alternative ne odea po red. Toa beshe poshto vmetnaa nekoi tezgari od po 15 godini i napravija celosna rotacija. Grupite shto trebase da svirat od 4 svirea vo 6 itn. Pa taka imashe edni decki shto mislea deka furion se od Ohrid, na primer.
Ke beshe vo red shto ima obezbeduvanje pred prodavnica ako chovekot beshe ok.
Jasno mi e mene deka imashe rabotilnici, ama na muzichki festival treba i najchesto ima muzika non- stop, a ovde toa beshe samo na dance stejdzot.
I shto e do prevozot, jas ne im plativ na shoferite da me vrakaat tuku na organizatorite na alarm, nivna odgovornost e mene da me odnesat do doma i niven problem se shoferite a ne moj.
Za gubreto da sami sme si krivi se soglasuvam tuka, iako mislam deka ne beshe vo red toa shto imashe 3 kanti vo cel kamp prviot den.
Toa shto mene mi ja zemaa vodata go kazav samo kako primer, poentata mi beshe shto nekoi si proshvercuvaa shto sakaa a nekoi ne. Moja drugarka ja preetresuvaa 10 min poshto sumjiva i bila facata.
Da bidam jasna, mene super mi beshe na festivalot. Ova se rabotite koi ne mi se bendisaa, a vidov deka i mnogu drugi go primetile istoto.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
За претресот, кога бев помлад ме тресеа по пола саат, НТШ ми станаа другарчиња од што редовно ме тресеа и слично. Сега како остарев ич не ме чепкаат. Фалеше уште на влез за тресење да ме пратат кај другар ми Зози па у среде таа гужва да пренесам нуклеарка, хахаха. Патем девојчето што имаше шатор до мене, едно мило, фациче, ангелче и 2 литра вино си внесе, да си пие на раат :)

Генерално како за прв пат фестивалов беше таман.
Да се надеваме дека догодина ќе го има пак, и ќе бидат отстранети дел од лошите моменти.
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
Ја прекрасно си поминав...задоволен бев и од претресот и од вецињата и од групите...само што незнам зашо толку се бунеа за музиката после полноќ,а кога немаше,се бунеа зашто нема...чуден народ
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Ѓубре секако дека ке се направи кога имаш маса луѓе кои се дрогират и пијат и кој ке бара у ноќ канта нормално дека ке фрлам на земја. На сите фестивали има ѓубре, али има и надлежни дечки кои после све тоа го чистат ѓубрето. Па и EXIT гласи за нај грин фестивал, а помини сабајле у 6 часот на меин стејџ до колена со пластични чаши. Ама до вечер нема ни трага од нив.
Аларм за природата е као наводно ние што сме биле и платиле влезници, парите идат за тие цели, за природата реките штознам има на сајт. И мислам дека сите бендови и ДЈ се неплатени, значи све е као за помош.
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Дај да се потрудам причини да ти кажам, На алтернативниот стејџ, имаше многу групи и секоја по 5 минути да закасни или да порани, додека се местат за последните 6,7 групи секогаш времето беше променато, но во основа редоследот беше тој колку што можев да видам, за продавницата не беше виновна организацијата кои и да организираше мораше така да биди, За редарите можам да се согласам дека беа без никаква култура, меѓутоа водата беше нагласено дека се забранува да се носи исто како и марихуаната, ако некој го фатеа сигурно ќе им ја земеа и марихуаната, проблеми настанаа со цигарите на многу им ги зедоа а беше нагласено дека може цигари но веќе следниот ден немаше такви проблеми и не гледам кој е проблемот со тоа што ти ја зедоа водата, до 5 сатот на попладне имаше што да се прави, имаше од 10 сатот работилници кои беа многу малку посетувани, јас на тие работилници научив да игрма танго да правам домашен сапун, да правам соларна печка , да правам фигури од пластелин, гледав како се создаваат стриповите и слично, имаше нон стоп телевизија и филмови имаше пинг понг имаше, плејстешен, интернет и слично, За ѓубрето самите сме виновни како можеа не знам јас на АЛАРМ ЗА ПРИРОДАТА да фрлаат ѓубре, јас бев од ретките кои секое сабајле стануваа и чистеа плажата доброволно, не бев волонтер но сепак чистев па нели тоа беше целата смисла на фестивалот, за атобусите не беа криви организаторите туку беа криви шоверите, беа толку нецивилизирани, не можеа да се организираат некои заминаја предвреме поради митингот на СДСМ иако беа договорени да седат и тука настанаа некои проблеми меѓутоа никој не остана без превоз. Се надевам дека ти одговорив на некои од прашањата, јас знам многу други поголеми проблеми со огранизацијата ама гостите не ги осетиа тие проблеми
Не се согласувам за овие што ги болдирав... Доцнењето од 5-10-15мин не е проблем пошто да како што викаш додека завршат една песна, додека почнат другите ајде не е проблем.. Но Во неделата на алтернатив стејџот се случуваше хаос..... Нити беа бендовите по ред нити со времето беа наштимани... Чекаш да ти почнат некој и гледаш сосема трети искачаат на бина.. И за ѓубрето не се согласувам затоа што кантите беа на 20 метра една.. а со толку народ тоа се мал број на канти... Да не зборам и што чекаа да се преполнат па да мораат луѓето околу кантата да ги фрлаат отпадоците па тек потоа да ги чистат.
Инаку за автобусите прв пат слушам дека заминале пред време... Ние ако не се лажам бевме 3ти на враќање и саатот беше 9.25 кога тргнавме.. Сите чекаа малите разгалени деца од +18 да се разбудат за да не бидат оставени во кампот и да мора сами да се снаоѓаат за враќање...
И би сакала да додадам браво за новинарка која успеа на 3 страни само добро да пишува иако за негативности можеа 300 да се напишат! :):back:
 

bootboy

Skopje Bootboys!!!
Член од
29 декември 2008
Мислења
624
Поени од реакции
346
...Фалеше уште на влез за тресење да ме пратат кај другар ми Зози па у среде таа гужва да пренесам нуклеарка, хахаха...
Корекшн, Ѕоѕи. :wink: Добар е дебелиот! :icon_bigg :cug:

...тапа програма (освен Трачери), партали провод!
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Која небулоза...
Не ти дава храна да внесеш, а внатре кампот може слободно да се заплени во полициска акција за криумчарење наркотици.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.103
Поени од реакции
5.760
Jasno mi e mene deka imashe rabotilnici, ama na muzichki festival treba i najchesto ima muzika non- stop, a ovde toa beshe samo na dance stejdzot.
Затоа што на dance стејџот имаше луѓе што можат да поднесат целодневна журка (благодарение на екстази и други дроги). Ти да не очекуваш металците цела вечер да си ја лупаат главата од земја и да тресат коси? Фала богу дека не. Пивото и виното не можат да го направат тој ефект.
...тапа програма (освен Трачери), партали провод!
Best Trance Line-Up EVER!!! Партали провод :)
Која небулоза...
Не ти дава храна да внесеш, а внатре кампот може слободно да се заплени во полициска акција за криумчарење наркотици.
А мислиш ти полицијата ќе се замара да тресе 1000 шатори... Нека се издрогираат и чао-пријатно. И онака никој не умре од тоа :pos2:.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Абе стварно :) годинава никој не подлапна вода :).
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.880
Шубаа работа кога си артиста ни те тресат ни ништо, лепота :icon_lol:
Него, фестов беше ок, ама сепак да не беше Тренс стејџот ништо од аларм и компанија...браво за Нил Гибсон платната и декорот, браво за сите артистишта, посебно Арјуна кој ме отвори ко паун...
Друго се беше онака, Македонски со пропусти итн итн...ама битно фестивал направија пак после цели 8 години! Се надевам дека догодина ќе биде пак и ќе биде подобро!
Поздрав до веганите и нивните манџи, Рулз!!!
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.469
Што убо кога млади новинари треба со убави зборови да покријат еден фестивал. Еве линк.
А подоле имате и мини весник посветен на фестивалов.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Не се согласувам за овие што ги болдирав... Доцнењето од 5-10-15мин не е проблем пошто да како што викаш додека завршат една песна, додека почнат другите ајде не е проблем.. Но Во неделата на алтернатив стејџот се случуваше хаос..... Нити беа бендовите по ред нити со времето беа наштимани... Чекаш да ти почнат некој и гледаш сосема трети искачаат на бина.. И за ѓубрето не се согласувам затоа што кантите беа на 20 метра една.. а со толку народ тоа се мал број на канти... Да не зборам и што чекаа да се преполнат па да мораат луѓето околу кантата да ги фрлаат отпадоците па тек потоа да ги чистат.
Инаку за автобусите прв пат слушам дека заминале пред време... Ние ако не се лажам бевме 3ти на враќање и саатот беше 9.25 кога тргнавме.. Сите чекаа малите разгалени деца од +18 да се разбудат за да не бидат оставени во кампот и да мора сами да се снаоѓаат за враќање...
И би сакала да додадам браво за новинарка која успеа на 3 страни само добро да пишува иако за негативности можеа 300 да се напишат! :):back:


Сега ќе ти објаснам зошто се направи таков хаос неделата, имаше неколку бендови едни од Крушево и уште неколку такви (средношколци кои немаа свои песни) не знам од кои градови беа, тие требаа да настапуваат на Еко стејџот каде што беа работилниците ама организаторите заклучија дека нема смисла и затоа ги вметнаа во Алтернативниот стејџ, исто така неколку групи и не дојдоја и тука настанаа проблемите. Јас петокот ја следев програмата на алтернативниот и супер беше се си одеше точно, а за кантите и на секој чекор да имаше не мрзи, сите глеаат фудбал и ги оставаат пивата таму, а на 5 метра имаше канта и најлони, не мораше да ги фрлаат во кантата барем да биде во близина во еден куп.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Некои работи не се учат на „Аларм“. Да пуштиш вода откако ќе сереш и да го фрлиш шишето пиво откако ќе се натовиш - се учи дома! Елементарно непознавање на фразата „домашно воспитание“!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom