Џордан Питерсон - подем и пад

Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Ок си е Питерсон неговите идеи генерално се нет позитивни но секој што мисли дека ги знае правилата на животот е фул оф шит. Нема правила на живот спонтаноста е она што го прави интересен. А карнивори диетата што ја препорачуваат е стварно добра и јас ја користев уште пред Џое Роган и они да ја популаризираат и не е така опасна како што се мисли.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.886
Поени од реакции
7.264
иако и мене ми праеше мерак кога ги пердашеше феминистките и феминистите
На Џордан главната публика му беа бета мажиња што не го окусиле животот и не пробале женка.
А во тој период, додека ти правеше мерак, ти беше од тие бета мажиња или веќе го имаше направено трансферот во алфа ... :cool:

Еден од ретките чија егзистенција му зависела од системот, а не се плаши да го критикува, што е погрешно и зашто.
Видеото со водителката која го напаѓаше цело време, за после неколку реплики да си легне на брашното:

Во неколку видеа има кажано за антидепресивите дека се ок, дека луѓето треба ги користат и биле доста ефикасни, затоа наздравје нека му е, нека се клука со апои. Буљаш :brlav:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846
А во тој период, додека ти правеше мерак, ти беше од тие бета мажиња или веќе го имаше направено трансферот во алфа ... :cool:

Еден од ретките чија егзистенција му зависела од системот, а не се плаши да го критикува, што е погрешно и зашто.
Видеото со водителката која го напаѓаше цело време, за после неколку реплики да си легне на брашното:

Во неколку видеа има кажано за антидепресивите дека се ок, дека луѓето треба ги користат и биле доста ефикасни, затоа наздравје нека му е, нека се клука со апои. Буљаш :brlav:
Бафра, ја сум сигма, над сите.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Не се согласувам со ставовите на Питерсон во најголем % од то шо збора ама ќе лажам ако не кажам дека е одличен оратор и чисто го слушав за да видам како збора и како пристапва на соговорникот и како без навреда продолжува со дискусија. Искрено ми е жал за ситуацијата во која се наоѓа, се надевам дека ќе закрепни.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
На Џордан главната публика му беа бета мажиња што не го окусиле животот и не пробале женка. Али времињата се менуваат и они ја изгубиле невиноста па славата му опадна, иако и мене ми праеше мерак кога ги пердашеше феминистките и феминистите. Дури и нашиот феминист модератор драгонлол го хејташе заедно со либералите тука на форумов.
Баш ме интересира шо прави алфа во слободно време.Сигурно крши гранки скока од камен на камен,се пијанчи пред кооперација и после дома ги крши од ќотек сопругата и децата!?:cautious:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
.......

Кое е вашето мислење за Џордан Питерсон?
Побуден од една наша кратка преписка каде беа спомнати Роган и Шапиро, сакав да изнесам мислење дека е клучно Питерсон да се разгледа и како дел од групата Д Интелекшуал Дарк Веб.
Поголем дел се дискредитирани академици исто како Питерсон, пред се со ниска емоционална интелигенција бидејќи паднале на нагонот да се искажат, исто како Питерсон, што резултирало со академска суспензија.

Но сепак интелигентни да во својата група инволвираат и хомоеректус како Роган, конзервативец како Шапиро со изразени догматско јудео вредности, и така обезбедуваат поширока публика со кросовери и меѓусебни гостувања во сопствените пткасти.

Овој тип на групирање иако концептуално е креација на УСА, скоро до совршенство го доразви Јужна Кореја со многу пофокусирана стратегија, ставајќи го КПопот на светска сцена, со своите Бој Грл бендови БТС и БлекПинк.

SEI_73041344.jpg _113107452_gettyimages-1143890227.jpg

Слични обиди имаше и Дарко Димитров со М2, но за разлика од глобалната стратегија на Ј.Кореа, неговите обиди за успех беа осудени на пропаст поради географскиот и јазичен лимит.

Да се вратам на Питерсон, неговите "учења" се еклектичко поврзување на нештата, Ниче, Јунг, Фројд, Достоевски, Антика, Религија, синтетизирани во пакет за самопомош со што постанува Бренд, околу неговата личност се создава идолопоклонсво, тој успева брендот да го пумпа, надоградува но се до моментот на крах, што го обелоденува неговиот најголем Бул Шит - тој сам на себе не може да си помогне а не па на друг, и под голем знак прашалник се става целото негово учење.

Неговиот јак пад несомнено предизвикува шоквејв и во групата со што се заклинкува нејзиниот кредибилитет.

Мора да се спомне Сем Харис, кој површно го гледа ќе помисли дека е член на оваа група, но се работи за човек со исклучителна емоционална интелигенција кој одржува лабава врска со гореспоменатите, ги "предизвикува" на дуели, полни сали, си го фура поткастот, медитејшн апот и со својата конзистентност мислам дека прави фин кеш.
Доколку имате амбиции да влезете во истиот бизнис како мене, анализа на Питерсон е битна, пред се прво да се има некаков инкам, да не се избрзува со емотивни испади што ќе ви го скратат изворот на егзистенција, да се почека сопствената емотивна интелигенција да се доразвие, за да може бул шитот што ќе го продавам да има тежина и да ми носи кеш до крај на живот.

Како што вика Херметичкото Ез Абав, Соу Билоу и ние во Мк отсликуваме голема макро слика на микро ниво, како што Гоце Арнаудов беше македонскиот Мик Џегер, така мислам дека @Botko има големи шанси да стане македонскиот Сем Харис.
Ја работам на подобар - оригинален англиски пронансиејшн, дали Ботло ти веќе го совлада, дали имаш поткаст, ако не дали ти е во план?
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Живеемо во времиља каде има млади мажиња кои пораснале со недостаток на добри совети, прават едно големо ништо во животот, се предаваат на пороци.
Време на хаос и на една ретардирдирана либерална саоуништувачка кампаља од типот на drugs are good m'key.
Петерсон има одлични совети и видеа оставено на интернет како противтеза на таквите самодеструктивни дејствија кои може да му го загорчат животот на еден млад човек. Штета што во мое време кога бев помлад го немаше на интернетов толку. Ќе ми спасеше малку време што го изгубив во животов.
Интелектуалната и покултуирна верзија на Мирољуб на англиски јазик ама добар е сепак.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Напишал уште една книга со уште 12 правила за животот. Сега се вкупно 24 правила, што мислам дека е можда премногу.
Ako ne se pravilata "Ne se stavaj vo inducirana koma u ruska bolnica" i "Vospitaj ja kerka ti da ne odi u srpski diskoteki sred pandemija" togas koja e poentata da se cita knigata.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846

Kajgana Shop

На врв Bottom