Ќе се уриваат охридските плажи

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Со самото тоа што изјави дека ќе се наплатува за да се влезе во Охрид можеш да му го мериш паметот....
И поздрав со една песна
И пак гласајте за него ;)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Нередов што го спомнуваш не е само во Охрид туку во цела држава- нема потреба само Охрид да го напаѓаш. Шанк никаде нема на 1 метро до езеро. Секој шанк е изграден на далечина од 12 метри како што гласи во законот. За секое твое купување имаш право да побараш фискална сметка, и тие се должни да ти дадат. Нескафето не е ни во Скопје поефтино од Охрид. Хасап систем подразбира средена ,чиста кујна.
За да е чиста кујната треба инвентарот да биде нов добро зачуван и проверен од санитарна инспекција за кое се бара дозвола за работа. Во кујната за да не се ствара влага треба да има плочки- овие плочки мораат да бидат без фуга исклучиво бели. Тие со скарите се немаат никаво одобрение за работа, поголемиот дел се прилепчани кои илегално работат. Законот за физичко лице доколку обавува дејност го гони парично во износ од 100-300 евра. А приватно лице ако работи барем малку некоректно казните се во облаци, најниската е 500 евра. Зошто да би се мачеле да плакаат фирмарина придонеси, фискализација и слично кога можат вака.
Те нареков Робинзон Крусо затоа што тие монтажни објекти во македонија се подразбираат шанкчина од трски. А доколку сакаш да направиш од алуминиум некој објект покриен со лексан врати од панел, добро изработен и привлечен ке те кошта можеби дупло повеке од цигли и бетон. Јас знам кој колку има вложено во плажите, верувај дека имам работено во таа бранша, не е се толку црвено како што изгледа. Со мака се вадат парите на лето, вие ги гледате само успешните а голем дел што банкротираат што ке речиш за нив?

Оф топик- Ризикот е голем, инепскторите ги реметат секојдневно, невоспитаните срби прават нереди, мислат дека ако потрошил повеке од 1000 денари во денот може газда да изиграва.
вака. у охирд сум бил повеќе од 10 пати на одмор значи 10 годни. лично и персонално ке ти докажам само колку неправилности има на плажите. шанк да нема на 1 метар али има тераса БУКВАНО на 1 метар да ти прецизирам каде е. од славија кога одиш надоле по плажата према таа детската кликика има кафичи не толку прометни и баш таму е таа тараса направена. кафичите далеку од муабет е дека се на 12 метра. и за тоа можам да ти гарандирам дека се 5 метра од езеро. околку монтажните објекти. нормално не подразбирам некоја ефтина трска и дрво да ти закова некој па да се осеќаш ко у селска викендица - правам муабет за убав модерен и соовремен објект и многу битна ствар кога ке ти истече концесијата и сакаш да се откажеш од бизнисот објектот го размонтираш и го препродаваш или го преселуваш на друго место што не е залудно губење на пари нели?. Хасап системот - ако толку дошло до плочки и ако некој се решава да отвори бизнис на туристичко место нема да му се на одмет парите што ке ги даде на плочки зашто сепак 5 години има концесија. нескафето не е ни во скопје поефтино се сложувам ама охридѓани се смислуваат дека се на море па со цените дефинитивно претеруваат. една обична кисела вода на плажа да купиш ти ја дава 50 денара човеку! друга ситуација. одиш во продавница (маркет) бараш пиво ти вика 100 денара ако сакаш ЛАДНО ПИВО 110 ДЕНАРА! ти се молам кај го има ова. циганчење до немај каде! и ако побараш фискална сметка те гледа на криво мислиш си му ја опцул цела фамилија! со странците се крајно безобразни и ги дерат со пари ако начекаат некој да незнае македонски или србски за да се разбере. за скарите не равам муабет дали се прилепчани скопјани битолчани- кои и да се го прават тоа нелегално!. понатака - такси услуга - недај боже да ти треба хитно такси за лоша работа треба кредит да подигнеш за да му платиш на таксистот. да не правам муабет што никој не уклучува таксиметар туку ти кажуваат цена од памет (они си ги знат цените и те кољаат за + 30/40 денара) некој ке рече е добро 30 40 денара. да се сложувам ан еден двајца да им направиш така ама они у денот турбо работат па рачунај ти 20 муштерии се нецела 1000ка од прилика.
сум сумарум со истите пари ке отидеш на море во црна гора. еве кој бил нека каже како се цените и ке ги споредиме. ке ја споредиме и услугата и квалитетот и ке дадеме една заклучна оценка. Несакам некој да ме свати лошо во стил дека зборам против охриѓаните. зборам лошо за сите оние кои мислат дека отварање на бизнис е плукни залепи со минијатурен трошок од страна на газдата а максимален приход.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Што е фино вака, ќе му заебат се.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
вака. у охирд сум бил повеќе од 10 пати на одмор значи 10 годни. лично и персонално ке ти докажам само колку неправилности има на плажите. шанк да нема на 1 метар али има тераса БУКВАНО на 1 метар да ти прецизирам каде е. од славија кога одиш надоле по плажата према таа детската кликика има кафичи не толку прометни и баш таму е таа тараса направена. кафичите далеку од муабет е дека се на 12 метра. и за тоа можам да ти гарандирам дека се 5 метра од езеро. околку монтажните објекти. нормално не подразбирам некоја ефтина трска и дрво да ти закова некој па да се осеќаш ко у селска викендица - правам муабет за убав модерен и соовремен објект и многу битна ствар кога ке ти истече концесијата и сакаш да се откажеш од бизнисот објектот го размонтираш и го препродаваш или го преселуваш на друго место што не е залудно губење на пари нели?. Хасап системот - ако толку дошло до плочки и ако некој се решава да отвори бизнис на туристичко место нема да му се на одмет парите што ке ги даде на плочки зашто сепак 5 години има концесија. нескафето не е ни во скопје поефтино се сложувам ама охридѓани се смислуваат дека се на море па со цените дефинитивно претеруваат. една обична кисела вода на плажа да купиш ти ја дава 50 денара човеку! друга ситуација. одиш во продавница (маркет) бараш пиво ти вика 100 денара ако сакаш ЛАДНО ПИВО 110 ДЕНАРА! ти се молам кај го има ова. циганчење до немај каде! и ако побараш фискална сметка те гледа на криво мислиш си му ја опцул цела фамилија! со странците се крајно безобразни и ги дерат со пари ако начекаат некој да незнае македонски или србски за да се разбере. за скарите не равам муабет дали се прилепчани скопјани битолчани- кои и да се го прават тоа нелегално!. понатака - такси услуга - недај боже да ти треба хитно такси за лоша работа треба кредит да подигнеш за да му платиш на таксистот. да не правам муабет што никој не уклучува таксиметар туку ти кажуваат цена од памет (они си ги знат цените и те кољаат за + 30/40 денара) некој ке рече е добро 30 40 денара. да се сложувам ан еден двајца да им направиш така ама они у денот турбо работат па рачунај ти 20 муштерии се нецела 1000ка од прилика.
сум сумарум со истите пари ке отидеш на море во црна гора. еве кој бил нека каже како се цените и ке ги споредиме. ке ја споредиме и услугата и квалитетот и ке дадеме една заклучна оценка. Несакам некој да ме свати лошо во стил дека зборам против охриѓаните. зборам лошо за сите оние кои мислат дека отварање на бизнис е плукни залепи со минијатурен трошок од страна на газдата а максимален приход.
Не ја знам таа тераса, можеби постои. единствено Трпејца кукуте им се во Езерото а тоа не е од сега тоа е уште од пред 200 години не можеш да им ги турнеш така било така и ке остане.
Бизнис за плажите еве сега ке ти кажам. Секоја плажа која е земена под концесија влогот изнесува минимум 100 000 евра. Конкретен пример да ја земиме Рилекс затоа што еден од газдите е Скопјанец. Влогот изнесува околу 200 000 јас ова го тврдам ги имам разгледано документите колку е вложено во опрема. Ајде сега зошто би им ги рушеле тие пола нека бидат 100 000 затоа што има амортизација на стварите и некои работи нема како да ги рушат. Па добро бе додека беа плажите сопственост на државата батал беше да не ти се оди на плажа. Губре на секој чекор, камења, стакла, змии од непокосените жбунови не било подобро нема зошто да се убедуваме. Ако сакаат владата да им ги рушат нека земат да им го исплатат одржувањето и носењето во таа состојба. Или па дај да си го земат песокот што го донесоа, да им ги вратат ѓубрината што ги исчистија.
Тоа за маркетите прв пат го слушам ладно пиво топло пиво, фискална сметка ке си бараш секаде тоа е твоја должност како и моја и сечива. Ако не ти даде од буџетот кради а буџетот ти го полниш што плакаш даноци придонеси такси и слично. Има инспекција слободно можеш да го пријавиш не е страмота.
Таксистите и мене ме репаат во Скопје дестинација Карпош 2 центар на одење 60 денари, на вракање 140денари , затоа што било 2 сатот на полноќ таа била тарифата и толку доаѓало.
Не ги оправдувам нашите не се ништо поарни, ама ние затоа на лето не се возиме со такси, ако не ти е другар или пријател таксистот немој да мислиш дека низ прсти ке ти прогледа дека си Охриганец ти кажуваа таа е цената не возам за пониско ако ти одговара.
Црна гора ке одиш како што кажа- па таму мислиш дека нема да те прават будала? Секаде бе другарче секаде. Јас сум бил скоро низ цела Европа секаде каде си туриста пробуваат да те украдат ако нештото кошта 100 денари за локалните за странците е 200 сватиго тоа светот е таков не измисливме ние топла вода само копираме.
Уште да прашам во Скопје на кеј, дебар мало, кај грчка амбасада барем во неколку кај што сум бил, колку пари е киселата вода?
Во Охрид да точно е дека е 50 денари во секој локал кафич, дискотека, плажа што и да е.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Не верувам дека ќе рушат, сепак има објекти кои се солидно направени, според сите прописи, а и врз тоа изгледаат убаво.Најверојатно сакаат да ги уплашат закупците, да им искамчат повеќе пари.Типично мафијашки начин, некој ќе наебе, другите ќе се уплашат и ќе го одврзат кесето.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.716
Не верувам дека ќе рушат, сепак има објекти кои се солидно направени, според сите прописи, а и врз тоа изгледаат убаво.Најверојатно сакаат да ги уплашат закупците, да им искамчат повеќе пари.Типично мафијашки начин, некој ќе наебе, другите ќе се уплашат и ќе го одврзат кесето.
а ако не ја добие концесијата истиот газда?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.264
Колку и да делува глупаво сепак ако така е во договорот нема што некој сега да се буни, проблемот е во тоа што тие што ги имаа плажите овие 5 години мислеа дека ги добија за век и векова, патем голем дел од нив си ги имаа присвоено плажите уште пред да им се даде под концесија, кога беше глуво време кој ке стигнеше си градеше плажа и си тераше бизнис,па сега се појави проблем кога сватија дека некој од нив ке остане без плажата што ја користел 10 години.

Ке кажам и нешто друго за цените што реагираат голем број на граѓани на МКД па викаат охригани ова, она, да се разбериме високоите цени не ги прават само охриѓани, голем дел од плажите или шанкови без разлика на плажа или во клубовите се откупени од скопјани, и тие се што ги форсираат цените затоа што за нив сезоната е кратка а го откупил шанкот од некој други за не знам колку пари, па кога ке навалат скопјани во Охрид викаат пцујат по охриѓани за цените а тие цени не се пумпани само од охриѓани, туку скопјани имаат поголемо влијание од самите охриѓани, зашто самите скопјани одат каде скопјани држат шанкови, ако на пример јас и скопјанец имам шанк еден до друг 90% од рајта ке оди кај скопјанецот а не кај некој од охрид, може некој ке проба да ме демантира ама тоа е реалноста.
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
delikatna situacija mora da priznaete, sepak gazdite dosta investirale vo objektite a site se od cvrsta gradba i ima dosta kafici, kako ce bide ostanuva da vidime.
Воопшто не е деликатна. Ако во договорот пишувало да се вратат во првобитна положба, нека се вратат во првобитна положба. Кога ги земаа што мислеа. Се надевам дека нема да попуштат овие од државава наша како што често прават.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Колку и да делува глупаво сепак ако така е во договорот нема што некој сега да се буни, проблемот е во тоа што тие што ги имаа плажите овие 5 години мислеа дека ги добија за век и векова, патем голем дел од нив си ги имаа присвоено плажите уште пред да им се даде под концесија, кога беше глуво време кој ке стигнеше си градеше плажа и си тераше бизнис,па сега се појави проблем кога сватија дека некој од нив ке остане без плажата што ја користел 10 години.

Ке кажам и нешто друго за цените што реагираат голем број на граѓани на МКД па викаат охригани ова, она, да се разбериме високоите цени не ги прават само охриѓани, голем дел од плажите или шанкови без разлика на плажа или во клубовите се откупени од скопјани, и тие се што ги форсираат цените затоа што за нив сезоната е кратка а го откупил шанкот од некој други за не знам колку пари, па кога ке навалат скопјани во Охрид викаат пцујат по охриѓани за цените а тие цени не се пумпани само од охриѓани, туку скопјани имаат поголемо влијание од самите охриѓани, зашто самите скопјани одат каде скопјани држат шанкови, ако на пример јас и скопјанец имам шанк еден до друг 90% од рајта ке оди кај скопјанецот а не кај некој од охрид, може некој ке проба да ме демантира ама тоа е реалноста.
хах. абе друже смешно е ова шо го кажуваш. па добро бе ја од кај ке знам дали газда на кафичот е скопјанец битолчанец или странец на крај? да не пишува некаде од каде е газдата? јас лично а верувам и многу други ке одберат кафич каде што тие сакаат и се чуствуваат удобно. нема врска кој е газдата и од каде е
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.264
хах. абе друже смешно е ова шо го кажуваш. па добро бе ја од кај ке знам дали газда на кафичот е скопјанец битолчанец или странец на крај? да не пишува некаде од каде е газдата? јас лично а верувам и многу други ке одберат кафич каде што тие сакаат и се чуствуваат удобно. нема врска кој е газдата и од каде е
не е воопшто смешно, како прво ке кажам дека не застанувам од позиција да ги бранам охриѓани зашто со тие високи цени треба да живеат 12 месци за разлика некој што ке дојде 10 дена, а сега за другото што викаш дека е смешно, тоа што го кажав повеке значи за шанковите на плажа и во нокните клубови, ти сакаш верувал или не ама секоја година скоро од напред се знае која плажа ке биде најпосетена, таму каде што скопјани ке закупат објекти таму одат цело Скопје, не ми кажувај цел живот го поминав на плажа, баш живеам на тој потег на кај плажите и точно знам како било и што било,не знам колку години имаш и не знам дали се секаваш каква беше плажата Лагадин,а бе само змии се сончаа таму, човек не застнавеше додека скопјани не го земаа под свое, златни плажи кај Метропол и Белви така стоеа празни а сите одеа Лагадин каде некогаш само змии имаше, за Трпејца да не прам муабет, таму само волови и телина имаше и сега сакаш да ми кажеш дека наеднаш скопјани тргнаа да одат Трпејца зашто сакаа да мирисаат лепешки место марихуана, дај не ме заебавај.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Да ги вратат во првобитната состојба??
Значит со трња и џубре.:facepalm:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Треба да се провери во Законите кој може да издава концесија за плажи и за што може да се однесува таа концесија.
Според приодата на работите и по мое мислење, за плажи би требало концесија да издава Државата. Но треба да се провери во Законите.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
епа тогаш нека не се замислуваат како гази да на некој кафич на бора бора туку нека си ги нормализираат тоа цените. инаку набавна цена на пивото 0.33 скопско е 17 или 27 денари не ме фаќајте за збор. а тоа пиво на плажа ти го дава 100 денара. ја разбирам дека има и други трошкови конецесија плати даноци едно друго ама ценава е астролошка!!!
Веројатно мислиш на "астрономска", не "астролошка". Астролошка би била - во знакот на близнаци да речеме. :D
Он - ако во договорите им пишувало така, што мислеле закупувачите, дека ќе им се смилуваат? Зошто не барале промена на договорите пред да ги потпишат? Да, глупост е што ќе ги уриваат, но ако така стоело во договорите требало да бидат подготвени на тоа.
А, тоа дали сопственик бил скопјанец, охриѓанец или битолчанец - нема врска. Скопјаните одат таму кај што им е најдобра атмосферата, кој успее да направи таква атмосфера како што им одговара - добива најмногу гужва. Можеби поголемата посетеност на местата што ги поседуваат скопјани се должи на тоа што имаат поинтензивна реклама во Скопје, па луѓето одат на места за кои слушнале реклама.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
А мислев дека Сопранови глеам до сеа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom