Ќе се уриваат охридските плажи

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Нека ги урнат барем ако не за друго, ќе се намалат цените во Охрид и охриџани ќе живеат понормално, бидејќи шема не се брка на празна мирна плажа, а на концесионерите што не им е јасно од тоа треба да се вратат во правобитната состојба, кога си го зел пустелија треба пустелија да го вратиш
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Само Дојран за тебе. Секој кога оди на одмор бара нокен живот, фул журки, провод-ханговер Охрид тоа го нуди, а ти рекреација.
Планинскиот туризам можеш да си го користиш, комотно ке се рекреираш надишиш чист воздух и одмор кој нема да го паметиш;)
Не си ти овде надлежен да ми кажуваш каков одмор е за мене.
Ако имаш да кажиш нешто околу темата, повели...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Ако им се потребни пари тогаш ќе се повикаме на законот, ако не тогаш не важит.
Зошто на почеток им дозволија да градат ако планираа да ги урнат?
 
I

Iblis

Гостин
Нека ги урнат барем ако не за друго, ќе се намалат цените во Охрид и охриџани ќе живеат понормално, бидејќи шема не се брка на празна мирна плажа, а на концесионерите што не им е јасно од тоа треба да се вратат во правобитната состојба, кога си го зел пустелија треба пустелија да го вратиш
Малце сум офф топик, ама цените нема да паднат,напротив, новите концесионери ќе ги имаат истите обврски како старите, а ќе ја немаат надежта(испадна лажна за постоечките) дека рокот за враќање на инвестицијата е долг. Просто кажано концесионерите ќе знаат дека имаат 5 години за да направат ќар, па кој превари, тај товари.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Малце сум офф топик, ама цените нема да паднат,напротив, новите концесионери ќе ги имаат истите обврски како старите, а ќе ја немаат надежта(испадна лажна за постоечките) дека рокот за враќање на инвестицијата е долг. Просто кажано концесионерите ќе знаат дека имаат 5 години за да направат ќар, па кој превари, тај товари.
Во право си, само луѓето не се машина за пари, кога ќе видат мало шише вода 150 денари, го пали аутото и ќе замине или Струга или Преспа или Дојран, и така нема да можат ни инвестицијата да ја извадат а камо за профит, па така после 5 години никој нема да сака да ги земе и ќе бидат во правобитната состојба т.е пустелија освен ако некој нема пари за така давање.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Во право си, само луѓето не се машина за пари, кога ќе видат мало шише вода 150 денари, го пали аутото и ќе замине или Струга или Преспа или Дојран, и така нема да можат ни инвестицијата да ја извадат а камо за профит, па така после 5 години никој нема да сака да ги земе и ќе бидат во правобитната состојба т.е пустелија освен ако некој нема пари за така давање.
Да не е преувеличено малку:confused: или не зборуваме за Охрид?
--- надополнето: 16 јануари 2012 во 20:13 ---
Не си ти овде надлежен да ми кажуваш каков одмор е за мене.
Ако имаш да кажиш нешто околу темата, повели...
Кажав околу темата и тоа многу добро објаснив, повели прочитај ме. Само те демантирав дека тој одмор што го посакуваш во Охрид нема да го најдеш;)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да не е преувеличено малку:confused: или не зборуваме за Охрид?
Ако некој сака да извади пари за 5 години, што викаш колку треба да биде мало шише вода, посебно ако земеме дека бројот на туристи опаѓа секоја година, што заради падот на визите, што заради светската економска криза па одличните туристички места треба да намалат цени итн.
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Ма каков Ох Рид, ние и у Скопје си имаме плажи :D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Ако некој сака да извади пари за 5 години, што викаш колку треба да биде мало шише вода, посебно ако земеме дека бројот на туристи опаѓа секоја година, што заради падот на визите, што заради светската економска криза па одличните туристички места треба да намалат цени итн.

Малку обратни резултати...

Март:
http://daily.mk/Plus-Info/zgolemen-brojot-na-turisti-vo-mart/728302
11:54 13 МАЈ, 2011 - ЕКОНОМИЈА - ПЛУС ИНФО - КОМЕНТАРИ
Бројот на туристи и ноќевања во март бележат раст. Бројот на туристи изнесува 31.971 и е за 21,2 отсто повеќе од март минатата година, а бројот на ноќевањата е 68.675 и е за 19,9 отсто повеќе во однос на истиот месец лани, јавува државната статистика. Кај домашните туристи бројот е зголемен за 7,9 отсто, а на странските туристи за 31,6 отсто....

Јули:
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/zgolemen-brojot-na-stranski-turisti-vo-ohrid-za-20-procenti
Зголемен бројот на странски туристи во Охрид за 20 проценти
19.06.2011 - 13:22 |

Прошетките со брод или кајче по водите на Охридското Езеро атрактивни за туристите. Покрај организираните тури, оваа сезона воведени се и редовни линии за Свети Наум, велат бродарите.
Најинтересни за гостите кои престојуваат во нашиот туристички центар Охрид се крстарењата до манастирскиот комплекс Свети Наум и Канео, но секако доста барани и привлечни се и ноќните возења кои особено се барани од страна на странските туристи.
Туристите кои моментално престојуваат во Охрид воодушевени од природните убавини, Охридското Езеро и културно историските знаменитости.
Охрид наликува на вистински туристички центар, велат туристичките водичи. Покрај посетителите од Балканот за прв пат после долги години изобилува и со туристи од Холандија, Финска, Германија и од другите европски држави.
Туристичките работници и сите останати инволвирани во туризмот се оптимисти со оглед на тоа дека уште пред почетокот на летната сезона хотелите на охридската ривиера се исполнети со туристи од странство што се потврдува и од страна на Државниот завод за статистика според кој во првите 4 месеци од годинава Македонија ја посетиле скоро 72.000 странски туристи што е за дури 20,5 проценти повеќе од лани.
Тие велат дека намалените цени од страна на хотелиерите, нивото на сместување и воведените директни чартер летови вродија со плод, па поради тоа Охрид во шпицот на сезоната ќе „врие“ од странци.
Останува само на надлежните да се искористи овој момент Охрид како туристички центар и неговата околина да се презентира во вистинско светло за идната година туристите да ги има во што поголем број.
Нина Аритоновска


http://daily.mk/Sky-MK/zgolemen-brojot-na-stranski-turisti-vo-mesec-oktomvri/1042903
Октомври:
Зголемен бројот на странски туристи во месец октомври
15:39 12 ДЕК, 2011 - ЕКОНОМИЈА - SKY MK - КОМЕНТАРИ


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2011 година изнесува 49 379, а бројот на ноќевањата изнесува 119 198. Бројот на туристите во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010 година, е зголемен за 17.0%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 24.1%. Бројот на домашните туристи во октомври 2011...


Ноември:

Зголемен бројот на странски и домашни туристи во ноември

12:38 12 ЈАН, 2012 - ЕКОНОМИЈА - НЕТ ПРЕС - КОМЕНТАРИ

Нет Прес
Бројот на домашните туристи во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, е зголемен за 3,1 отсто, а бројот на странските туристи е зголемен за 15,6 отсто, зебележува македонската статистика. Бројот на туристите во ноември 2011 година изнесува 32.810, а бројот на ноќевањата изнесува 72 346. Бројот на туристите во ноември 2011 година,...




http://daily.mk/Net-Pres/zgolemen-brojot-na-stranski-i-domashni-turisti-vo-noemvri/1090370
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.716
Ако во договорите стои дека треба да се сруши тогаш треба да се сруши и тука нема дискусија. Условите во договорот им биле јасни и на двете страни и сега оф леле! Око гледало око плакало и тоа е тоа. Концесионерите нема што да се жалат оти јасно е дека ако тие објекти останат а друг ја земе концесијата сите тие ке бараат некакви права и штети и ете ти проблеми. А за ебење се и оние кои предвиделе или им дозволиле тврди градби и воопшто ги измислија овие концесии... како да размислувале со газот, како плажите да им се од мајките дадени. Бев, видов и јок одење пак на тие плажи... лежалка 200, чадор 150, паркинг 100, пијалок 150.... и кога влегувам претрес, ми ги подигнаа јајцата да видат да не прошверцувам некој сок под нив па да не купам од таму, ебате педериштата. Еднаш бев и никогаш нема да отидам повеке, за тие пари имаш море. можам да отидам само со полн гепек и да им се мочам во езерото....
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ако во договорите стои дека треба да се сруши тогаш треба да се сруши и тука нема дискусија. Условите во договорот им биле јасни и на двете страни и сега оф леле! Око гледало око плакало и тоа е тоа. Концесионерите нема што да се жалат оти јасно е дека ако тие објекти останат а друг ја земе концесијата сите тие ке бараат некакви права и штети и ете ти проблеми. А за ебење се и оние кои предвиделе или им дозволиле тврди градби и воопшто ги измислија овие концесии... како да размислувале со газот, како плажите да им се од мајките дадени. Бев, видов и јок одење пак на тие плажи... лежалка 200, чадор 150, паркинг 100, пијалок 150.... и кога влегувам претрес, ми ги подигнаа јајцата да видат да не прошверцувам некој сок под нив па да не купам од таму, ебате педериштата. Еднаш бев и никогаш нема да отидам повеке, за тие пари имаш море. можам да отидам само со полн гепек и да им се мочам во езерото....
Претрес???? :pos::pos:Па чекај малку бе, не идам во Ареа 51. Па што уште нема да измислат. Никогаш не сум им стапнал во охрид а и не планирам.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Абе нека ги турка таму ко се има договорено.
Е се да се прај друг газда на нешто изградено неможи,ако сака да биди газда ќе си напрај ново нема на стара слава да живеј! ЈАСНО!!!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
воошто не е исти курац. како монтажен објект можеш цел шанк да направиш + покриен средендотеран! сето тоа е челична конструкција која се држи стрикно само на штрафови! и молим те не тропај глупости дека сае трафики.
Робинзоне крусо, концесијата може да ја земеш само кога ке ги исполнеш условите наведени во договорот за закуп на плажата. Добро наведено беше под клаузула- Доколку сопственикот на плажата не ги изполни наведените услови, концесијата ке му биде одземена и повторно плажата ке биде дадена на лицитација.
Условите се во интерес на потрошувачите и туристите со ниеден услов не е се заштитени концесионерите.
А ако сакаш, шанк во стил на штала од времето на романтизмот и од тука да купиш храна и пијалок, браво за тебе. Само санитарната инспекција нема да го дозволи тоа. Поврзано е во интерес на државата, ти ке јадеш ке се заотроваш од некоја си бактерија на пример салмонела. Твоето лекување барем половина ке го исплати државата доколу си здраствено осигуран со плави картони - ме разбираш. Монтажните објекти не можат да си исполнат условите на хасап системот епа види зошто се тие цврсти градби.

он топик- Ако ги рушат шанковите, Охрид ке премине во пензионерски град, само таков туризам ке има. Како Холанганите минатата година во јуни. Најмладиот беше 200 години. Што корис од него, само аптеките се радуваат на такви туристи.
--- надополнето: 16 јануари 2012 во 18:58 ---

Само Дојран за тебе. Секој кога оди на одмор бара нокен живот, фул журки, провод-ханговер Охрид тоа го нуди, а ти рекреација.
Планинскиот туризам можеш да си го користиш, комотно ке се рекреираш надишиш чист воздух и одмор кој нема да го паметиш;)
Хајди. ај те молам објасни ми како мислиш тоа неможе хасап системот да се примени во монтажните објекти? ти си милисш ова е монтажно ке поставиме се што треба и ке фури на крај од сите страни а? нема да биде чисто и слични глупости. претходно во постот пишав дека има начин да се направат комплетни објекти кои ке задоволуваат секакви стандарди и искрено да ти кажам далеку се подобри од шталите што ги викаш ти и објектите кои моментално се таму а се дврста градба. на што личи бе ми поставил шанк на буквално 1 метар од езеро и на сама плажа јас немам простор каде да поминам а камо ли да поставам лежалка благодарение на нивната интелигенција што се располале како тоа на татко им да е. кажи ми ти кај си видел на сама плажа човек да ти гради цели хотели ресторани и кафичи? кај го има тоа? само во охрид на ниедно друго место! и кој интерес е тој што е на потрошувачите кога за паркинг ти бара 50 денара минимум а не ти дава ни сметка одиш на плажа лежалка 150 денара и тоа пази ако седне твој другар другарка те ѕирка од стакло и ти доаѓа ти вика несмее тој да седи само ти ! ( мене лично ми се има десено) едно обично нескафе ти го прави со 20% млеко остатокот вода и врв на се ти вика 100 денара? која е таа услуга те молам објасни ми. и кога веќе го спомна хасап системот ја со глава ти гарантирам дека оние ресторани и сендвичари што се у близина на силекс хотелот 80% не го исполнуваат тој систем. на сама улица до одводна канализација тој има поставено 3 метра скара се вртат меса на велико а пред тебе ти поминва голф 1 дизел и чури подеднакво исто како скопска железара - ти ова го нарекуваш хасап систем? и после ке си фател бактерија. не бе брат ке се загушиш прво од смрдеата од шахтите од димот и прашината што лета у близина за бактерија да не правиме муабет.
--- надополнето: 17 јануари 2012 во 01:04 ---
Во право си, само луѓето не се машина за пари, кога ќе видат мало шише вода 150 денари, го пали аутото и ќе замине или Струга или Преспа или Дојран, и така нема да можат ни инвестицијата да ја извадат а камо за профит, па така после 5 години никој нема да сака да ги земе и ќе бидат во правобитната состојба т.е пустелија освен ако некој нема пари за така давање.
епа тогаш нека не се замислуваат како гази да на некој кафич на бора бора туку нека си ги нормализираат тоа цените. инаку набавна цена на пивото 0.33 скопско е 17 или 27 денари не ме фаќајте за збор. а тоа пиво на плажа ти го дава 100 денара. ја разбирам дека има и други трошкови конецесија плати даноци едно друго ама ценава е астролошка!!!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ама народов гледа и сваќа што они им прават на туристите. Не се глупи луѓево. Можат да им го перат мозокот на 3то одделенци. Но нас нас повозрасните, не. Затоа и повеќе од најмладата гарда им одат на одмор. Од тие што неможат сеуште да отидат во странство. Дојран, како така ќе им украде уште повеќе туристи следново лето.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
воошто не е исти курац. како монтажен објект можеш цел шанк да направиш + покриен средендотеран! сето тоа е челична конструкција која се држи стрикно само на штрафови! и молим те не тропај глупости дека сае трафики.

Хајди. ај те молам објасни ми како мислиш тоа неможе хасап системот да се примени во монтажните објекти? ти си милисш ова е монтажно ке поставиме се што треба и ке фури на крај од сите страни а? нема да биде чисто и слични глупости. претходно во постот пишав дека има начин да се направат комплетни објекти кои ке задоволуваат секакви стандарди и искрено да ти кажам далеку се подобри од шталите што ги викаш ти и објектите кои моментално се таму а се дврста градба. на што личи бе ми поставил шанк на буквално 1 метар од езеро и на сама плажа јас немам простор каде да поминам а камо ли да поставам лежалка благодарение на нивната интелигенција што се располале како тоа на татко им да е. кажи ми ти кај си видел на сама плажа човек да ти гради цели хотели ресторани и кафичи? кај го има тоа? само во охрид на ниедно друго место! и кој интерес е тој што е на потрошувачите кога за паркинг ти бара 50 денара минимум а не ти дава ни сметка одиш на плажа лежалка 150 денара и тоа пази ако седне твој другар другарка те ѕирка од стакло и ти доаѓа ти вика несмее тој да седи само ти ! ( мене лично ми се има десено) едно обично нескафе ти го прави со 20% млеко остатокот вода и врв на се ти вика 100 денара? која е таа услуга те молам објасни ми. и кога веќе го спомна хасап системот ја со глава ти гарантирам дека оние ресторани и сендвичари што се у близина на силекс хотелот 80% не го исполнуваат тој систем. на сама улица до одводна канализација тој има поставено 3 метра скара се вртат меса на велико а пред тебе ти поминва голф 1 дизел и чури подеднакво исто како скопска железара - ти ова го нарекуваш хасап систем? и после ке си фател бактерија. не бе брат ке се загушиш прво од смрдеата од шахтите од димот и прашината што лета у близина за бактерија да не правиме муабет.
--- надополнето: 17 јануари 2012 во 01:04 ---

епа тогаш нека не се замислуваат како гази да на некој кафич на бора бора туку нека си ги нормализираат тоа цените. инаку набавна цена на пивото 0.33 скопско е 17 или 27 денари не ме фаќајте за збор. а тоа пиво на плажа ти го дава 100 денара. ја разбирам дека има и други трошкови конецесија плати даноци едно друго ама ценава е астролошка!!!
Нередов што го спомнуваш не е само во Охрид туку во цела држава- нема потреба само Охрид да го напаѓаш. Шанк никаде нема на 1 метро до езеро. Секој шанк е изграден на далечина од 12 метри како што гласи во законот. За секое твое купување имаш право да побараш фискална сметка, и тие се должни да ти дадат. Нескафето не е ни во Скопје поефтино од Охрид. Хасап систем подразбира средена ,чиста кујна.
За да е чиста кујната треба инвентарот да биде нов добро зачуван и проверен од санитарна инспекција за кое се бара дозвола за работа. Во кујната за да не се ствара влага треба да има плочки- овие плочки мораат да бидат без фуга исклучиво бели. Тие со скарите се немаат никаво одобрение за работа, поголемиот дел се прилепчани кои илегално работат. Законот за физичко лице доколку обавува дејност го гони парично во износ од 100-300 евра. А приватно лице ако работи барем малку некоректно казните се во облаци, најниската е 500 евра. Зошто да би се мачеле да плакаат фирмарина придонеси, фискализација и слично кога можат вака.
Те нареков Робинзон Крусо затоа што тие монтажни објекти во македонија се подразбираат шанкчина од трски. А доколку сакаш да направиш од алуминиум некој објект покриен со лексан врати од панел, добро изработен и привлечен ке те кошта можеби дупло повеке од цигли и бетон. Јас знам кој колку има вложено во плажите, верувај дека имам работено во таа бранша, не е се толку црвено како што изгледа. Со мака се вадат парите на лето, вие ги гледате само успешните а голем дел што банкротираат што ке речиш за нив?

Оф топик- Ризикот е голем, инепскторите ги реметат секојдневно, невоспитаните срби прават нереди, мислат дека ако потрошил повеке од 1000 денари во денот може газда да изиграва.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom