Ќе се распадне ли Велика Британија?

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Е тука има еден голем проблем. Наоѓалиштето на нафта е најдено во северното море близу границата на шкотска у англија, и проблемот е на кого му припаѓа тоа наоѓалиште за нафта.
Познати шкотски личности како Шон Конери се за независност.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Е тука има еден голем проблем. Наоѓалиштето на нафта е најдено во северното море близу границата на шкотска у англија, и проблемот е на кого му припаѓа тоа наоѓалиште за нафта.
Познати шкотски личности како Шон Конери се за независност.
Наоѓалиштата на нафтата се во Северното Море на делот од територијата кој што и припаѓа само на Шкотска. Шкотска ако се одвои ЕУ и се закануваше дека ќе ја истера од унијата.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.711
Поени од реакции
943
Дај Боже да се оддели Шкотска од Англија ( одамна тоа го посакувам ) , но за жал не верувам дека тоа ќе се случи за брзо време...дури и во самата Шкотска нема доволно луѓе кои го сакаат тоа барем сега засега , но за десетина години се надевам ќе има доволно критична маса за да се случи независност на Шкотска...некој погоре спомна дека ЕУ ќе ја исклучи Шкотска од Унијата ако прогласи независност...не верувам дека ЕУ ќе си дозволи таква работа , бидејќи нема никаква причина за тоа.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Проблемот е што поради економската состојба на Шкотите не им одговара одделување од Британија иако јас би го тоа најмногу сакал. Меѓутоа Англичаните се тие коишто би сакале навистина да се отцепат да не ги носат на грбот Шкотите, Велшаните и северните Ирци.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
А дали Северна Ирска ке се оддели ако се распарчи Велика Британија?:vozbud:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
За година дена ке и праат атентат на наа елисалвета оти ке му пука филм на некој нормално и после тоа че се виде шо како...:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Дај боже да се распадне! И така е вештачка творба!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Во чест на Шон Конери и неговата желба за самостојна Шкотска и се разбира Вилијам Волас во најдобриот филм на сите времиња Брејвхарт, ја поддржувам желбата на граѓаните на Шкотска да пробаат да живеат самостојно.
Скептик сум дека такво нешто ќе се случи, Шкотска повеќе цица од британија отколку што допринесува, плус и не знам каква ќе биде таа независност кога се сврзани садови со Англија, но нека биде формално, чисто како куриозитет, продолжувањето на распаѓањето на бившата моќна колонијална сила.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
hahaha ne bidete smesni Anglija nikogas nema da dozvoli skotite ircite i velsanite da se odvojat od nea tie seuste ne oficialno se pod angliska ukupacija samo sto imaat golema aftonomija skoro slicno kako australija koja seuste plaka danok na kralicata to a etoa ako nene e toa taka nemase da postoi IRA vo severna irska voeni bazi na englezite bombaski napadi na ircite i tn dodeka pak skotite kako i vo vekovite pred ovoj uste vo vremeto na walas kako sto e prikazano vo filmot ete imaatsvoi vnatresni predavnici koi se sremat kon anglija , za wels nemam i najmalku znam kako drzavo od site ovie no imam osekjaj deka welsanite se najlojalni na englezite
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Дај боже да се распадни да видат како е и ним да им фрла некој напалм бомби :vozbud:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Шкотска не е глупа да се дели од Англија.
Незнам што се дешава таму,
но треба да си луд за да излезеш од толку јака коалиција.
 

Stoichkov

Царево Село/Делчево
Член од
9 февруари 2010
Мислења
204
Поени од реакции
60
Говорих со шотландци по тази тема, по време на светското првенство ...казаха ми -" К.. за Англиjа :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Немаат подреба да се распаѓаат никој тука нема да види ќар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom