Ќе се намали емитувањето на турски серии?

Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
хехе кои црни факти,таму даваат по 10 турски серии оти имаат по 200 Тв канали,и прекини да се расправаш со мене оти че јаиш ќотек :ROFLMAO:
Исто имаат канали како и кај нас, а турските серии одат на два канали, исто како и кај нас.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Исто имаат канали како и кај нас, а турските серии одат на два канали, исто како и кај нас.

е пази да не имаат ист број на канали како кај нас,ние имаме 5 национални комерцијални ТВ,и прекини да се расправаш со мене оти че јаиш ќотек :ROFLMAO:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
е пази да не имаат ист број на канали како кај нас,ние имаме 5 национални комерцијални ТВ,и прекини да се расправаш со мене оти че јаиш ќотек :ROFLMAO:
И тие имаат толку комерцијални национални, ама турските им одат само на две национални комерцијални тв. :P
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Да зошто ми ги отекоа јајцата на пример кај мене дома никој не гледа турски, шпански. афрички итн серии, но кога ке дојде некој на гости и ке го фати далечинското да пушти серија од таков калибар ми доага раката да му ја исечам, или уште по хард сценарија идеш негде на гости кај луге што се 40+ години и гледаш буљаат по тие сериите и после си ги прераскажуваат, лисјата, зетови домозетово, бурхан Шурхан, Шехерезада, Долина на Хиената и све остало срање. Место да гледаат , Дискавери, Нешнл и сл документарни програми нешто да научат. Овие им го перат мозокот на невидени и после гледаш и народов се понаша како во турско шпанско серии, и посла од таков народ бараш претприемнички дух, да читаат книги, да идат на обуки и курсеви итн., па во последно време да не се мачи народот да чита веќе ги синхронизират на македонски јазик , така да не би ми изненадило за неколкуи години некој и да заборави и да чита. Овој министерот пак е добар бара да се намали процентот на шпанско турски серии а на нивно место да се снимаат македонски серии итн. Јас да сум премиер има све што е шпанско турска серии со закон да укинам, зошто народов од такви серии само поглуп станува, и уште кога сељакот Драган вучич ќе прави интервјуа со "ѕвезди" од турски серии е тоа е веќе капак на се. Инаку имам приметено на колку пониско ниво на интелегенција е човек. колку помалку е образован , колку има повеќе време што не знае што да прави, толку поголеми шанси има да е склон кон гледање турски серии. Само работата е што гледањето турски серии нема да му помогнат да ги зголеми приходите, да запознае , нови луѓе, да се до образува, да запознава нови луѓе итн. Пред да умрат луѓето сигурно нема да им е жал ако пропуштиле некоја епизода од овие шпанско-турско сапуници туку сигурно ќе им биде криво што не ги направиле работите што ги сакале отсекогаш да ги направат а времето го потрошиле на глупости.
И јас сум за тоа да се укинат ,ама сепак и твоите дискавери ,нешнл итн не учат многу работи ,телевизијата е наменета да го контролира човештвото ,затоа на нашиов народ му даваат вакви серии да гледа турски ,каде што секој втор збор им е судбина ,демек неможат да променат ништо тоа од господа било пишано така .Суеверие владее кај нас затоа дадоа такви серии за нешнл ,дискавери итн даваат контролирани информации за одредени теми ,тоа ти е како да одиш во школо и решаваш математика задачи кои професорот те научил да решаваш на потешкиот начин ,ако задачата има два начина на решавање.Единствено што остана правилно да се информираш и учиш се книгите и интернетот (не сите книги и сите страници на интернет ) сега сакаат и тоа да почнат да го контролираат ,ама тешко им оди.Јас се сложувам со тебе да се укинат овие глупи сапуници и перење на мозок ,затоа кај нас нема ни протести ни ништо ,се верува во судбина и пишано и наместо да се излезе да се протестира се гледаат фатмаѓул и величествениот .
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 12:45 ---
Да бе, на портокаловата А1 ич не даваа турски серии :) Немој, жити се.
Тие први почнаа, ако веќе зборуваме. Со Полат Алемдар и со .... СИНХРОНИЗАЦИЈАТА.
Затоа и ги затворија ,даваа серија од патриотски калибар , се уплашија да не почна почнеме и ние така. :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Порано се жалевте кога даваа само шпански серии, а сега што правиме со турскиве........ и за нив треба ли 30 години да чекаме исто како и за шпанските за да ни ги тргнат од телевизија? :eek:
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
87
Поени од реакции
52
не знам за вас, ама јас од шпанските серии барем го научив јазикот, што не викам дека кизнај колку ќе ми треба во животот ама пак не е на одмет да се знае јазик..
а со турскиве синхронизирани само се тупи народов.. баба ми пример ми вика леле мене супер ми е дека се на македонски оти ми бега преводот инаку не можам да го прочитам.. а женава побрзо од мене ги чита оние известувања што течат долу на 24 вести и слични програми.. -_-
го мрзи народов да чита, прифаќа се што му се дава, и тоа е проблемот.
ќе речат нема ништо друго што да гледаме на тв, само тоа е.. не е дека нема што друго да се гледа, 60 канали се (барем кај мене), а од нив на најмалку 10 има интересни работи што ги даваат..

п.с мислам дека нема за брзо да престанат да ги даваат турскиве, оти заради нив се крева рејтингот на програмата... :mad:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.372
Поени од реакции
28.446
Не мешајте шпански со мексички ве молам. Ко прво Мексико и Шпанија се наоѓаат на 2 различни континенти иако имаат ист јазик. Шпанија прави одлични серии и филмови, штета што не ги емитуваат сите кај нас.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не мешајте шпански со мексички ве молам. Ко прво Мексико и Шпанија се наоѓаат на 2 различни континенти иако имаат ист јазик. Шпанија прави одлични серии и филмови, штета што не ги емитуваат сите кај нас.
Шпанската кинематографија владее, какви само ремек дела имаат (y)
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Не мешајте шпански со мексички ве молам. Ко прво Мексико и Шпанија се наоѓаат на 2 различни континенти иако имаат ист јазик. Шпанија прави одлични серии и филмови, штета што не ги емитуваат сите кај нас.
Давале и шпански кај нас, Чекор напред на МТВ, Серанови на А1, Интернат на Алфа и моментално оди Гран хотел на Телма. Ама изгледа никој не ги гледа шпанскиве, туку само турски, мексикански и индиски.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.780
Поени од реакции
83.407
Во Шпанските/Мексиканските барем гледавме убави МИЛФ-ици, и девојки кои шетаат разголени на плажите... Во Турскиве најубавите жени се облечени до гуша, среде лето :place:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
Ааа, ќе се намалат, кога врбата ќе роди грозје. :icon_lol:

Е па македонски нема. Ќе се сними една серија, со десетина епизоди и толку. Врти-сучи, задникот ти е од позади. :icon_lol: Некакви мора да има. Е сега они од толку серии, најдоа баш со индиски и турски да не` „заразат“. :facepalm:

Јас на пример, не следам ниту една, а знам за што се работи, им ги знам дури и имињата, во секоја од нив. Логика? Јок. :tapp:

Треба да излезе некоја „хит“ серија, како на пример „Шечерезада“, само на некој друг јазик. Па така постепено да се воведуваат нови, од истиот тој јазик.
Ма да јас сум повеќе за југословенски.:vozbud:
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Не мешајте шпански со мексички ве молам. Ко прво Мексико и Шпанија се наоѓаат на 2 различни континенти иако имаат ист јазик. Шпанија прави одлични серии и филмови, штета што не ги емитуваат сите кај нас.
Сакаше да кажеш латиноамерикански со шпански .Мексико нема време да произведува филмови премногу се зафатени со шверцот.Парагвај,Аргентина,Уругвај итн прават серии филмови.За тоа дека прават шпанците одлични филмови и серии за тоа си во право (погледни ги пример Aquilla Roja,Hispania la legenda,Combustion) .Моментално Азија (кореја ,тајланд итн )прават најреалистични филмови и серии доволно е да се погледне една серија или филм.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.372
Поени од реакции
22.852
Министерот за информатичко општество, Иво Ивановски, изразува чест кон турските продукции, но смета дека доволно било 500 години под турско ропство, време е наместо турските телевизиски серии на телевизиите да се стимулираат македонски серии.

Сега шо ке прајме по цел ден ??? ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom