Ќе се намали емитувањето на турски серии?

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Уште и со Турција ни фали да ги расипиме односите и таман ќе ни биде, тек тогаш ќе бидеме Северна Кореја на Балканот, искарани со соседите, а со САД и ЕУ немаме кузнајт какви односи,па кога ќе гледаш сега и преку турските серии ќе се пројави политичка конотација како изговор против Турција и тоа е тоа. Секоја чест браво за патриотите наши.. Со ова темпо најверојатно после Грција во иднина очекувам и турско вето за членството на Македонија во НАТО..
Која политичка конотација?
Што јас лично не сакам да слушам пиштење и вриштење на телевизија?
Што не сакам да ги гледам тие најлоши серии со најужасна содржина?

А и ако е вистина тоа (не знам, но погоре потврдуваат) дека Македонска крвава свадба е обратно прикажана, значи ние тоа се треба да го дозволиме и да го пуштаме да го труе тв етерот само за да не расипеме односи?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Која политичка конотација?
Што јас лично не сакам да слушам пиштење и вриштење на телевизија?
Што не сакам да ги гледам тие најлоши серии со најужасна содржина?

А и ако е вистина тоа (не знам, но погоре потврдуваат) дека Македонска крвава свадба е обратно прикажана, значи ние тоа се треба да го дозволиме и да го пуштаме да го труе тв етерот само за да не расипеме односи?
Па не би рекол дека се најлоши со оглед на тоа што темата е отворена од 2012 а се уште се емитуваат, и тоа се по масовно, а како второ, чим се толку лоши зошто например се на второ место во светот и тоа одма после САД по извозот на телевизиски серии.
Ево например-http://www.sitel.com.mk/turcija-e-na-vtoro-mesto-vo-svetot-po-sad-po-izvozot-na-televiziski-serii

А инаку јас не велам да се емитува нонстоп само турски серии, пред 10 години само шпански серии се емитуваше,па после по полека ги повлековме без политички спинови. Така нека биде и со турските и индиските, а не одма да пишуваме политички пароли на социјалните мрежи против Турција. Едноставно тоа не е во интерес на националните политики на државата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Едноставно тоа не е во интерес на националните политики на државата.
Не туку ломоти бе. И кадри и некадро стигна да заплашува и да продава пропаганда. Ќе сме ги расипеле односите со Турција заради турските серии. Се слушаш што зборуваш?
 

W1shMaster

Expectations are the root of all heartaches.
Член од
9 февруари 2015
Мислења
8
Поени од реакции
26
Многу ми се смешни изјавите дека може да расипеме односи со држава заради негативен став на луѓето кон серии од некоја земја, без разлика дали тоа е Турција или Хрватска или пак Шпанија... Генерално не се слагам и со ставот дека серии од некоја земја се неквалитетни, а од друга квалитетни само заради земјата на потекло. Ете и Бугарската серија Подземје на пример, мене ми се допадна, затоа што (според мене) прилично верно се обиде да го опише тој суров свет на лесни пари, лесни женски, дрога, разврат, убиства, силувања... И цената што обично треба да се плати на крај, кога забавата ќе заврши...
 
Последно уредено:

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Не туку ломоти бе. И кадри и некадро стигна да заплашува и да продава пропаганда. Ќе сме ги расипеле односите со Турција заради турските серии. Се слушаш што зборуваш?
Друже се читаш ли што ми пишуваш ? Јас не реков дека заради турски серии ќе сме ги расипеле односите, туку со политички пропаганди ако го правиме тоа тогаш можно е да има последици,јас велам спонтано да ги тргнеме сериите,а не да креваме прашина во јавноста против Турција.
Инаку и јас сум против тв сериите,и тоа без разлика дали се турски,индиски,шпански,американски итн.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.963
Поени од реакции
8.477
Кому му се допаѓаат тематиките што се обработуваат во турските лимонади, нека ги погледне филмовите Бреза и Вирџина и самиот да ја увиди огромната разлика помеѓу овие ремек-дела и турскиот безвреден шкарт.


 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
И што бидна со Збогум Румелија,млекарот Рамиз заврши? :)[DOUBLEPOST=1435864999][/DOUBLEPOST]
не не,се чека османлиите да се ослободат од Македонското ропство прво, па после ваљда би требало
Па нема,еве втор ден тој досадниот....милост...се дава:)
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.113
Поени од реакции
326
Румелија е на летување. ;) Се враќа во септември со последната сезона која брои 13-тина епизоди што кај нас ќе се емитуваат отприлика еден месец.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Сите може серии слободно да ја доживеат судбината на 1001 ноќ.
Може би само малку ќе ми биде криво за küçük aga оти кога ќе ја видам Нур мајката на Синан ме потсетува на опозицијата
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Ептен напнаа со турскиве. Една завршува друга почнува:facepalm: Секој од 16 до 23ч
 

Kajgana Shop

На врв Bottom