Ќе има ли укинување на визите?

Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Pa sega ot koga imavme mirni izbori ( i prilicno sum siguren deka vtoriot krug ke nema nekoi seriozni incidenti) i gi pominavme trite inspekcii vo vrska so vizite poslednite 6 meseci i gi imame ispolneto site uslovi i so ogled na toa deka glasanjeto za vizite e so dvotretinsko mnozinstvo dali EU ke si stoi na zborot i ke gi ukine vizite za ovaa godina ?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Најверојатно ќе си стои.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.132
Визите ќе се укинат кога ние(Македонците) ќе се самоукинеме.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Ќути не спомињај,да се укинат визите па да се разбегаат сите.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
па најверојатно ќе има укинување. иначе нема кај да бегаш сега со кризава како што нема работа за домашните сите што се на црно во еу ги депортираат а тие со работна дозвола повеќето ги враќаат дома. ке бегаш на одмор и оп назад после...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Pa sega ot koga imavme mirni izbori ( i prilicno sum siguren deka vtoriot krug ke nema nekoi seriozni incidenti) i gi pominavme trite inspekcii vo vrska so vizite poslednite 6 meseci i gi imame ispolneto site uslovi i so ogled na toa deka glasanjeto za vizite e so dvotretinsko mnozinstvo dali EU ke si stoi na zborot i ke gi ukine vizite za ovaa godina ?
Ќе има уште неколку „ама“, па потоа „видете“ и дури тогаш ќе има извинете ама решете си го спорот со гејците па тогаш. Инаку ние ве поддржуваме!:toe:
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.356
Поени од реакции
184
Pa sega ot koga imavme mirni izbori ( i prilicno sum siguren deka vtoriot krug ke nema nekoi seriozni incidenti)
немој да бидеш толку сигурен затоа што мене трнот со ова ме замисли
еве го битниот дел за темава:
Математиката на Бранко по се изгледа успеа.

Тек сега доаѓа интересното. Зошто сака Бранко и СДС втор претседателски изборен круг?

Љубе си ја заврши одлично зададената задача од страна на Бранко, сега на ред стапува мојот примарен сомнеж, а тоа е бојкот на вториот изборен круг од страна на СДС, со што ќе се доведе до неуспешни избори и внатрешна политичка дестабилизација на Македонија.

Мојот сомнеж за евентуален бојкот до некаде и ми беше потврден, при разговор со еден човек кој лично го сметам за пријател, а кој може да се каже дека е доста компетентен по тие прашања. Дополнително ми се зацврсти сомнежот после вечерашното гостување на Бучковски во отвореното студио на А1, каде што тој и јавно проговори за бојкот.

паааа и не би рекол дека ги имаме сите предуслови за отварање на границите, покрај сите останати политички игри на ЕУ...не сум скептик, напротив едвај чекам тоа да се случи:smir:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
немој да бидеш толку сигурен затоа што мене трнот со ова ме замисли
еве го битниот дел за темава:
Математиката на Бранко по се изгледа успеа.




паааа и не би рекол дека ги имаме сите предуслови за отварање на границите, покрај сите останати политички игри на ЕУ...не сум скептик, напротив едвај чекам тоа да се случи:smir:
ostavi go Trnot ..toj e na druga frekvencija

nema podloga da ima incidenti vo vtoriot krug ..osven ako Emilijan ili Gorcev se vooruzat :)
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Pa sega ot koga imavme mirni izbori ( i prilicno sum siguren deka vtoriot krug ke nema nekoi seriozni incidenti) i gi pominavme trite inspekcii vo vrska so vizite poslednite 6 meseci i gi imame ispolneto site uslovi i so ogled na toa deka glasanjeto za vizite e so dvotretinsko mnozinstvo dali EU ke si stoi na zborot i ke gi ukine vizite za ovaa godina ?
ЕУ иднината на Македонија зависи во вториот круг

ЕУ комесарот за проширување Оли Рен го поздрави доброто спроведување на изборите во Македонија, но предупреди дека европската иднина зависи од исполнувањето на меѓународните стандарди во вториот круг.

„Го следев спроведувањето на првиот круг на изборите од близу и видов дека нашата порака е разбрана“, рече Рен и додаде дека е охрабрен од реакцијата на набљудувачите.

Меѓутоа, комесарот предупреди дека „првиот круг, секако е само полуфинале на овој изборен процес“

„Финалето ќе се одржи за две седмици и очекувам фер игра“.

„Ништо не треба да се зема ’здраво за готово’ и неопходни се голема решителност и претпазливост за да се обезбедат слободни и фер избори“, рече Рен.

„Повторувам дека патот до ЕУ води преку ова“./крај/афп/ил

После ќе зависи од "третиот, па од четвртиот"...........:uvo:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.314
Поени од реакции
46.109
Нема да има, и да има не гледам која е придобивката од тоа. Кога ќе отидеш во бели свет визата ни ќе ја пржиш ни ќе ја мачкаш на леб.
Тие што шетале до сега ќе шетаат и тогаш.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Укинале или не,исто ти се фаќа кога до крајот на годинава ќе има само окулу 400 000 Македонци со Бугарски лични карти,а Албанците и онака лесно се снаоѓаат за да излезат од ГЕТОВО по старите испробани и добро разработени канали.
-Лично мислам дека ЕУ премногу задоцни со “стапицата“ за промена на име наречена помалку “романтично“,-укинување на визниот режим-.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Dali seuste ima likovi vo Makedonija koi se sposobni da veruvaat vo toa deka EU ke ni gi trgne vizite???
Kakov li mentalen sklop treba da ima nekoj koj moze da poveruva vo toa deka ako odrzime mirni izbori ke ne primat na belata sengenska lista????
Dali se znae koj e avtorot na ovaa zaebancia koja sluzi samo da se zalazuvaat sirokite narodni masi i da im se dava edna doza na nadez deka ete nasite politicari rabotat nesto von granicite na nasata drzava.
Navistina sme ziva parodija i ne e voopsto cudno sto site si go drvat so nas!!!!

:kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa:
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Dali seuste ima likovi vo Makedonija koi se sposobni da veruvaat vo toa deka EU ke ni gi trgne vizite???
Kakov li mentalen sklop treba da ima nekoj koj moze da poveruva vo toa deka ako odrzime mirni izbori ke ne primat na belata sengenska lista????
Dali se znae koj e avtorot na ovaa zaebancia koja sluzi samo da se zalazuvaat sirokite narodni masi i da im se dava edna doza na nadez deka ete nasite politicari rabotat nesto von granicite na nasata drzava.
Navistina sme ziva parodija i ne e voopsto cudno sto site si go drvat so nas!!!!

:kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa:
:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
Се сложувам потполно :toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ќути не спомињај,да се укинат визите па да се разбегаат сите.
Кај ќе бегаат бе? А и да мислат да бегаат, повеќето ќе си се вратат ко попчиња назад.

ostavi go Trnot ..toj e na druga frekvencija

nema podloga da ima incidenti vo vtoriot krug ..osven ako Emilijan ili Gorcev se vooruzat :)
Нив двајца треба да ги ставиме во ринг на Ultimate fight па малку да гледаме сеир, или да ги да се направи нешто слично ко celebrity deathmatch тоа би било јако

Нема да има, и да има не гледам која е придобивката од тоа. Кога ќе отидеш во бели свет визата ни ќе ја пржиш ни ќе ја мачкаш на леб.
Тие што шетале до сега ќе шетаат и тогаш.
Дали че има или не, не знаеме, ќе видиме, дали некој ќе успее некдаде да издејствува да се најде уште еден „ неисполнет услов“ како стандардизирање на на правилотот кога се можа да биде задолжително да си го држи со десна рака секој.
А придобивката ? Па види во основа во тој поглед нема многу да се промени, ама со симнување на визите ќе се создаде многу поголема можност за искористувања на тоа што го нуди ЕУ финансиски, пред се стапување директно со универзитети во западна европа каде што би се поминал еден семестар на размена. За младите е многу битна ова слобода на спознавање на европа. Да точно е дека се нам многу пари ама точно овој прв чекор е секогаш најтежок, парите се наоѓаат секогаш, ама визниот режиме една енормна административна пречка, на која горат повеќеќ од 50 % од обидите да се види малку од западниот дел од европа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom