Љубов

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не, не знам линкот каде води, но не зборам за силувања и девијации. Зборам за умот. Толку неистражено поле.

Многу примери и од историјата се потврдени во оваа насока. Како најкротко јагне, така и најсуров ѕвер.
Тоа се темни непознати лавиринти за кои не можеме ништо однапред да тврдиме. Ниту самите себеси се знаеме така добро како што мислиме. Еден клик е потребен во мозокот за цел живот да се преврти апсајд даун. Тоа е истото и со љубовта.
Љубовта, по дифолт, може да го посакува само најдаброто за оној кон кого е насочена. И апсолутно и е потребно постоењето на тој субјект, односно не би сакала да го "убие".

Она пак што се надоврзува на чувството на љубов, како нејзина девијација, односно посесивност, гнев, потреба за контрола и сл. и резултира со повредување на себе или другиот НЕ е љубов.

Тоа ми беше поентата. Да не се поистоветуваат девијациите со љубов.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.946
Поени од реакции
24.115
Љубовта, по дифолт, може да го посакува само најдаброто за оној кон кого е насочена. И апсолутно и е потребно постоењето на тој субјект, односно не би сакала да го "убие".

Она пак што се надоврзува на чувството на љубов, како нејзина девијација, односно посесивност, гнев, потреба за контрола и сл. и резултира со повредување на себе или другиот НЕ е љубов.

Тоа ми беше поентата. Да не се поистоветуваат девијациите со љубов.
Па не би рекол особено не ако збориме за партнерската. Еве и една песничка и како еминентниот Ник Кејв ја разработува темтиката. Пејачката е убацена по Австралиска линија :), не може неа ваква работа да и текне.

 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Љубовта, по дифолт, може да го посакува само најдаброто за оној кон кого е насочена.
Океј, тоа е она на што прво помислуваме за љубов. Или што му го посакуваме на оној кој го љубиме/сакаме.
Ама многупати и при друг вид емоции излегувало малку поинаку. Тенка е границата меѓу различен вид емоции и многу се ретки примерите каде некој колку толку успева да ги совлада и барем навидум да управува со емоциите па и со состојбата наречена љубов. Обично емоциите управуваат со нас, колку и да не сакаме да признаеме. Тука е често присутна и состојбата афект. Колкупати човек излегол слеп (посматрајќи ги низ животот другарите, познатите, пријателите...) или да се изразам повулгарно-вол во оваа состојба (нели има и една поговорка љубовта е слепа) :smir:

У ствари некогаш за оваа состојба или емоција само мислиме дека е љубов, а не е...има многу различни состојби на умот и различни степени-се додека не се освестиме или нешто во мозокот не ни кврцне :) Знам само дека разгледував неколку томови за состојбата на човечкиот ум (уште стариот кога учел од нив), па според тоа заклучувам дека и љубовта како дел од состојбата на нашиот ум е многу сложена и нецелосно дефинирана.

М, да, постојат и различни видови љубов. Ова беше во контекст на љубов меѓу маж и жена.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Па не би рекол особено не ако збориме за партнерската. Еве и една песничка и како еминентниот Ник Кејв ја разработува темтиката. Пејачката е убацена по Австралиска линија :), не може неа ваква работа да и текне.

Ипак, ако збориме едино за партнерската, онда темава, прво, ќе ја пратиме у љубов и секс.

Второ, ако парцијално се разгледува љубовта, односно само како партнерска, онда муабетот ќе има поинаква насока, од кога би се говорело за љубов која подразбира и љубов помеѓу мајка и дете, љубов за знаење, кон идеја, кон вокација, кон пријател.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.946
Поени од реакции
24.115
Под бе ама према суштества. Кога се однесува на знаење или кариера тогаш е еднонасочен вектор, едноставно сакаш знаење читаш книги, гледаш документарци и тоа е тоа нема многу простор за муабет ко што наликува за философија. Мене повќе ме интересираат оние комплицираните прашања и сложените дилеми, не од типот сакам сладолед купувам сладолед и се е во ред, односно во случајот на "љубов" спрема неживи предмети или нетангибилни цели и стремежи.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Под бе ама према суштества. Кога се однесува на знаење или кариера тогаш е еднонасочен вектор, едноставно сакаш знаење читаш книги, гледаш документарци и тоа е тоа нема многу простор за муабет ко што наликува за философија. Мене повќе ме интересираат оние комплицираните прашања и сложените дилеми, не од типот сакам сладолед купувам сладолед и се е во ред, односно во случајот на "љубов" спрема неживи предмети или нетангибилни цели и стремежи.
Љубовта која се јавува како мотив, и кој те тера да чувствуваш потреба, било кон човечки битија или апстрактни нешта, итекако може филзофски да се разглаба.
И компензациите на љубов, кои се бараат во "не-живи" нешта се особено интересни за психологијата.

Исто, и во случајот на љубов кон човечко битие, ти не добиваш секогаш фибек. Ниту можеш да знаеш дали фидбекот што го добиваш е љубов, со сигурност. Така да, во голем дел, љубовта како емоција останува само во нас и е важна сама по себе, независно од повратната реакција.

Нејсе, да не одиме во непотребни дискусии.

Значи на темава збориме за љубов кон човечки суштества. (а тука не е само љубовта кон партнерот)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Љубовта која се јавува како мотив, и кој те тера да чувствуваш потреба, било кон човечки битија или апстрактни нешта, итекако може филзофски да се разглаба.
И компензациите на љубов, кои се бараат во "не-живи" нешта се особено интересни за психологијата.

Исто, и во случајот на љубов кон човечко битие, ти не добиваш секогаш фибек. Ниту можеш да знаеш дали фидбекот што го добиваш е љубов, со сигурност. Така да, во голем дел, љубовта како емоција останува само во нас и е важна сама по себе, независно од повратната реакција.

Нејсе, да не одиме во непотребни дискусии.

Значи на темава збориме за љубов кон човечки суштества. (а тука не е само љубовта кон партнерот)
Па добро кон човечки суштества...но во текот на еден просечен век кон колку луѓе може да се осеќа тоа?
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Љубовта е една себична појава што се појавила кај човекот!
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
525
Аморе, аморе, да постоеше љубов светот ќе беше многу подобро место за живеење, филмска љубов на платното и во театар секако постои, сум била заљубена, но тоа не е љубов, мислам дека најблиску што можам да доловам до љубов е чувството на физичка привлечност, т,е хемијата меѓу два пола бил од ист или различен, зошто сепак за да има секс треба да има физикус а за да има љубов треба да има секс., така што љубовта е секс и голотија,.:smir: според мене
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Па добро кон човечки суштества...но во текот на еден просечен век кон колку луѓе може да се осеќа тоа?
Кон ниеден, евентуално еден, ако си неверојатно среќен, можеби уште еден.
Филозофка напиша:
Аморе, аморе, да постоеше љубов светот ќе беше многу подобро место за живеење, филмска љубов на платното и во театар секако постои, сум била заљубена, но тоа не е љубов, мислам дека најблиску што можам да доловам до љубов е чувството на физичка привлечност, т,е хемијата меѓу два пола бил од ист или различен, зошто сепак за да има секс треба да има физикус а за да има љубов треба да има секс., така што љубовта е секс и голотија,:smir:. според мене
А според мене, не си осетила никогаш љубов, ако судам по написов.
Љубовта со сексот е поврзана колку лубеницата со семките. Едноставно дел од неа се, и без нив нема мали лубеничиња, ама сеуште е слатка и прекрасна и без семките. Всушност особено без семките, бидејќи и најголемите чувства во љубовта не доаѓаат преку сексот, туку преку чистата, "pure", емоција.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ај да ве потестам ПАК:

НЕ збориме само за љубов меѓу партнери.

Ако уште еднаш само у тој контекст пишувате, ќе бришам.

p0zz kis4e tobste ok
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Ај да ве потестам ПАК:

НЕ збориме само за љубов меѓу партнери.

Ако уште еднаш само у тој контекст пишувате, ќе бришам.

p0zz kis4e tobste ok
Во тој случај Ада ова е многу обемна и тешка за објаснување (разјаснување) тема. Оти постои љубов према децата, љубов према другите луѓе, према животните... Секој од овие односи е различен односно чувството према секое од овие е во различни порции/количества (грубо да се изразам). И на подруг начин се изразува, осеќа, дава...

Што знам, не сум у моод за некое си филозофирање (а и не ни практикувам филозофии). Мислам дека ако генерално треба да се појаснат со една реченица сите овие категории на љубов би рекол -со едноставна реченица
- емоција/состојба на умот, телото, духот со чија помош даваш топлина, сила, нежност, комплетно даваш се и се...кон нив, а за возврат не очекуваш ни трошка.

Тоа е мое мислење, само го срочив малку "нефилозофски" т.е. народски, па кој ме сфати ме сфати :smir:
 
К

командо

Гостин
Аморе, аморе, да постоеше љубов светот ќе беше многу подобро место за живеење, филмска љубов на платното и во театар секако постои, сум била заљубена, но тоа не е љубов, мислам дека најблиску што можам да доловам до љубов е чувството на физичка привлечност, т,е хемијата меѓу два пола бил од ист или различен, зошто сепак за да има секс треба да има физикус а за да има љубов треба да има секс., така што љубовта е секс и голотија,.:smir: според мене
Значи, според тебе без физикус не може да има љубов? грешиш..
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.382
Поени од реакции
4.745
Љубовта е креација на мозокот или збир на многу сакам во едно.
Љубовта е себичност
Љубовта нема врска со длабоките внатрешни чувства
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Љубовта е креација на мозокот или збир на многу сакам во едно.
Љубовта е себичност
Љубовта нема врска со длабоките внатрешни чувства
Те молам образложи си го постов. Вака на прва нема никаква логика. Само наредени реченици со наводно многу длабоко значење, ама без никаква смисла.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom