Љубов / Заљубеност

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Споена е со постоечката тема која гласи љубов или заљубеност.Сакање,љубење,траскање од земја се е тоа ист поми.Продолжете,може ќе дојде до заклучок на темава,која Дивајн долго го очекува:)
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
premnogu e tinjed temava:helou:sekoj den se zaljubuvam vo nekoja ..site zeni gi sakam iskrano:smir:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
2
Убаво е да сакаш ама поубаво е да бидеш сакан. И се разбира да ги има двете е најдобро.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Is this love?

На форумов имало премногу дискусии за тоа што е љубов, дали ја има само еднаш во животот, дали воопшто постои и сл.
Но не приметив да има тема каде сте ги искажале своите размислувања, во кој период од врската, или при само обично допаѓање, сфаќате дека сакате некого?

Дали она прво чувство кое се јавува е навистина љубов, или е пак само голема привлечност?


Кои се фазите кои се јавуваат пред да можеме да кажеме дека некого сакаме?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вечната дилема на форумов:)Како може да ја нема.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Мене до сега сите врски ми почуваа со трескање од земаја по дечковците уште на самиот старт и после со времето како што минуваше се ладев се повеке и доагаше до крај на врската.
Со последнава врска се случи сосем спротивното влегов во неа без никакви чувства, а излезе дека сум знаела да чувствувам мноогу , значи почнав од нула за да сватам дека можам да стигнам до нешто супер:back:
 
Член од
13 март 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Партнерот те исполнува, тој е оној кој денот ти го прави прекрасен, тој е оној кој ти прави да се чувствуваш дека постоиш кога ќе се видиш во неговите очи, тој е оној кој те сака, почитува, поддржува, не можеш да ”дишеш” без него. Сфаќаш дека си заљубен и сакаш да трае тоа.



Но, мене ме интересира што мислите за тоа дали еднаш може да се заљубиш или сте од оние луѓе кои би се заљубиле во секој партнер доколку го извлече тоа од вас? Дали само еднаш се сака вистински, чисто и искрено или ...?



Дали сте дошле во ситуација да се замислите дали сте сакале некого, да се посомневате во своите чувства?
Може да се сака повеќе од еднаш, и со цело срце, но секој следен пат ќе бидеме се помалку разочарани од нашиот партнер, поради фактот што не можеме да ја најдеме вистинската личност. Лично ми се случува да го дадам сето мое срце и сета моја љубов на девојки кои возвраќаат со непочитување и минимално залагање да го направат среќен тој што искрено ги сака.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
abe jas koga sum zaljuben i koga ljubam devojce misalm kako da ucestvuvav vo sozdavcanjeto na prvata makedonska drzava
ljubovta e nesto rpekrasno so moze da mu se sluce na nekoj
ljubovta nikogas ne umira taa sekogas se raga i tamu kade so ja imalo i tamu kade so ja nema
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Човек може да се заљуби релативно лесно, доволна е искра на привлечност од двете страни, и ете ти заљубеност. Љубовта пак, е како оган кој постојано треба да се ложи со внимание, разбирање, компатибилност на физички и духовен план, поддршка и толеранција....Ако не се ложи, згаснува, и , по одреден период на емоционално разочарување, човекот е подготвен повторно да се заљуби и да љуби, да чувствува љубов. Новата љубов сигурно ќе биде различна, оти партнерот ќе е различен, а и самиот ти сигурно си се променил, си еволуирал, така што и новата љубов ќе биде уникатна и неповторлива...
 

Pl.

Pl.
Член од
16 јули 2009
Мислења
566
Поени од реакции
62
можам да се заљубам во секој партнер,ама трае кратко.сакам само еден
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Моментално во мене чуствувам искри на голема љубов кон една личност:wub:...
Убаво се чуствувам вака,исполнета сум,се осекам како да се наогам во бајките а тој е заслужен за тоа...
Љубовта е нешто најубаво на светот...кое те прави срекен,да се чуствуваш убаво............................
Обично тешко се заљубувам но овој на брзина ме освои.
Го сакам еј:back:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Објективно гледано, љубов не постои, сето тоа е измислица и резултат на зголемено лачење на окситоцин.

Но, кога би била малку посубјективна, имајќи во предвид дека станав романтична душа во изминатите... 2 дена, би кажала, дека се сака само еднаш, и ништо понатаму не е како првото сакање.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
502
Поени од реакции
113
...Убавое кога си заљубенн! По исполнет си, не те нервираат некои работи што порано многуу те нервирале, коа ќе го видиш стварно леткаат пепрутки во стомакот..Ми се лоши дури од возбуда:):):)
 
T

theTinule

Гостин
Zaljubenosta posle godina-dve ja snemuva.
Ostanuva ljubovta.

Mozhesh da se zaljubish vo kogo sakash. Mozhesh da se zaljubish mnogu pati vo zhivotot.
Ne sekoj kje go ljubish vistinski. Mozhebi kje si samo zaljuben vo nekoj, ama posle nekoe vreme "oladuvash".
Zaljubuvanje ne e isto so ljubenje.
Zaljubuvanje doesn't last forever. Ljubenje does.

Ne sum se somnevala vo toa vo kogo sum zaljubena od prichina sho ne se deshava mnogu chesto -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom