Љубов / Заљубеност

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Ako e moeto treto oko i sesto setilo:wink:
Jazikot na ljubovta ne e vo zborovite, tuku vo znacenjeto.Ako znam deka na nego mozam se da mu kazam za mene a pritoa da ne custvuvam sram ili strav, a sepak po kazanoto pak da me saka, znam deka sum zaljubena.Ako so nego imam celosna sloboda da bidam JAS, togas on sigurno kje bide najvazna sostojka od mojata ljubovna kasa :love2:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Љубовта е место од кое потекнуваме, основа на разновидни постоења. Ние сме љубовта. Таа е божествена енергија која постои насекаде, универзална енергија, движечка сила на животот која извира од срцето. Љубовта е прифакање на другарот онаков каков што е. Кога ќе го признаеш единството кое веќе постои, можеби можеш да кажеш дека си заљубен.
Или сакаш или не сакаш - трето нема..
Никогаш не можеш да знаеш кога и во кого си заљубен, а уште помалку да ја препознаеш вистинската љубов. Тоа со тек на време само си излегува на површина, кога нерасцутената пупка во нашите срца ќе созрее тогаш гледаме со очите на љубовта и единствениот проблем во тој момент со кој треба да се соочиме е истекот на љубовта од нашите срца, која сакаме да му ја дадеме само на еден:)
Кога сакаш..не знаеш колку време тоа ќе трае.
И кога си заљубен не знаеш, ама сигурен си дека тоа ќе трае долго.
Има разлика - љубов, сакање, заљубеност..
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Zaboraiv da kazam deka mora da mi bide prvo drugar, pa decko.
Sekogas od nego kje baram iskrenost, doverba i muabet, znaci mora da mi bide prijatel za da mozam celosno da go sakam!

"Nesrekjnite brakovi, ne se poradi otsustvo na ljubov, tuku poradi otsustvo na prijatelstvo!"
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
ThA-BiTcH напиша:
"Nesrekjnite brakovi, ne se poradi otsustvo na ljubov, tuku poradi otsustvo na prijatelstvo!"
Биче, те сфаќам. Ама веруј дека уште незнаеш за љубов на твои 15 години.
Се што (мислиш дека) знаеш за љубовтата се цитати од ефтини српски преводи во ефтини списанија како Тин Шема. :wink:

Ако беше само до пријателство, ехехееее...

Него ви текнува на мастикине Love is...? На тоа ме потсеќа темава :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
АуРоРа напиша:
Па како знаеш дали си заљубен или не?
Ќе знаеш дека си заљубен кога ќе почнеш да губиш контрола над емоциите и постапките, кога си опседнат со една личност. Тогаш личноста во која си заљубен ја идеализираш, а на крај сам ги повредуваш своите чувства кога ќе сфатиш дека само си идеализирал. Не ги гледаш лошите карактеристики на партнерот, креираш една слика, а подоцна сфаќаш дека не е онаа креација која си ја замислил.

AуРоРа напиша:
И колку долго може да ви трае сето тоа, дали е тоа само моментална желба или нешто повеќе...
Заљубеноста трае кратко, исчезнува брзо како што доаѓа, но може да потрае доколку постоела силна сексуална врска.
Но, не значи дека по некое време не можеш да се заљубиш повторно во иста личност.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
"Љубовта се развива споро, потребно е време за да засакаш некого. За да засакаш некој силно, со целото тело и душа потребно е време, денови, недели, месеци и години. Љубовта не паѓа од небо! За нејзе е потребно да се вложи многу труд, за да се одржи. Од друга страна, заљубеноста удира во глава (па и во тело). Не може да засакате некој после една средба, затоа што не можете таа личност за тоа време да ја запознаете доволно за навистина да ја засакате. Обично на почетокот луѓето облекуваат најдобро однесување и ставаат најдобри маски за прикривање на лошите особини, па затоа добро е да се размисли за онаа изрека: ЉУБОВ на прв поглед. Може да бидете привлечени од нечиј физички изглед, негово/нејзино однесување, реакции, но пред вас има долг пат додека ја засакате навистина таа личност.

Љубовта се фокусира на една личност, а заљубеноста на повеќе.
Кога сакате искрено и длабоко, сакате само една личност поради самата каква е во целина со сите свои мани и доблести. Заљубена личност може да биде истовремено заљубена во повеќе личности. На пример, девојка може да е заљубена во две сосема различни момчиња, бидејќи во нејзината глава тие се совршени. Во својот ум таа ги комбинира нивните особини и мисли дека е заљубена во двајцата - најверојатно не сака ни еден од нив.

Љубовта мотивира позитивно однесување, а заљубеноста деструктивен ефект.
Љубовта кај вас ќе има конструктивно влијание на вашата личност и ќе ви го открие и покаже она најдоброто во вас, а вие воопшто да не сте биле свесни дека го поседувате. Љубовта влева сигурност и доверба. Таа дава неверојатна и неопислива енергија, волја за живот, ја буди креативноста во вас. Ги засилува доживувањето на вредностите, ве мотивира да ги правите работите за кои само сте сонувале. На животот ќе гледате од потполно различен агол. Ви се чини дека сте почнале да дишете. Љубовта ќе ве насочи кон врвот, кон успехот. Животот добива смисол и цел. Ќе бидете со повеќе самодоверба и со еден збор - среќни!
Заљубеност? Знаете кога ќе ви кажат: Што е со тебе? Да не си заљубен/а?
Луѓето сакаат кога се заљубени, затоа што тогаш можат да му се препуштат на сонувањето кое е добро во умерени количини. Но, заљубеноста нема граници, заборавате на реалниот живот кој ве чека по враќањето од соништата.

Љубовта познава толеранција, додека заљубеноста...
Кога сакате некого не ви е важно како изгледа, вниманието ви е насочено кон карактерот, чувствата, идеите, амбициите, ставовите на вашиот партнер. Ќе си поставувате разни прашања кои ќе ви покажат колку имате заедничко, а што повеќе заедничко - тоа повеќе шанси за поголема љубов. Исто така љубовта ве води кон препознавање на доблестите и мани кај партнерот и кај себе. И што е најдобро, со тоа ќе помогнете да изградите зрела врска.

'Да се заљубиш не значи и да сакаш; може да се заљубиш и мрзејќи.'

Љубовта е несебична, а заљубеноста себична.
Љубовта содржи многу повеќе од емоции. Во љубовта не само што ќе имаш потреба за љубов, туку ќе имаш потреба да му го дадеш на партнерот истото она кое и тој тебе, па дури и повеќе. Заљубеноста е свртена исклучиво кон себе, повеќе си оптеретен со тоа што можеш да извлечеш од таа врска. Се чувствуваш одлично кога партнерот ти е во близина, затоа што повеќето твои емоции се поврзани со гордоста која ја имаш кога некој друг ќе сфати дека таа личност ти припаѓа тебе.

Љубовта дава сигурност, а заљубеноста несигурност.
Ако сакаш и ако си сакан, ќе имаш доверба и сигурност во врската. Нема да си преокупиран со врската, туку ќе имаш време за себе и други важни работи во својот живот. Од друга страна, заљубената личност ќе се бори со чувствата и ќе се обидува со посесивна љубомора да го надгледува својот партнер. А потоа и сами знаете дека следуваат расправии за ситници, солзи или нервирање до бесвест.

Хесе вели: "Сте биле заљубени, нели? И тоа повеќе пати, дали сум во право? Но сеуште не знаете што е љубов. Не знаете, тврдам! Ви се случило да плачете цела ноќ? И лошо да спиете цел месец? Можеби сте пишувале песни и по малку сте играле со идејата за самоубиство? Секако, знам како е тоа. Но, тоа не е љубов, љубовта е нешто друго..."

Љубовта ја препознава реалноста, а заљубеноста ја отфрла.
Кога има љубов имате здрав и реален пристап кон било кој проблем во врската. Но, тоа секако дека не значи дека љубовта се обидува да ја намали важноста на проблемот кој настанал, напротив, таа го согледува од сите страни и на партнерите останува да најдат адекватно решение.
Заљубеноста ги отфрла расните, образовните, карактерните разлики кои кога-тогаш ќе испливаат на површина. Заљубеноста вели дека тоа не е важно, дека ако се сакаат сето тоа само од себе ќе се реши. Но, нема! Можат некое време да се прикриваат, заљубениот пар преминува преку сите разлики.

Не знае секој да сака, да сакаш не е лесно. Повеќето луѓе се плашат од љубовта, сакаат да ја имаат - но се плашат. Односно, тие се плашат да се отворат пред некој, затоа што тогаш стануваат ранливи."
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
еј....фортунЕ,.....кажи дали е тоа копи пејст или од тебе........???
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
LouWeed напиша:
еј....фортунЕ,.....кажи дали е тоа копи пејст или од тебе........???
Ставено е под наводници, значи не е мое. Имав малку време и преведов, ми се виде интересен текстов (значи не е и копи-пејт):wink:
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Се сложувам со 80% од постов. Мудро кажано, повеќето.
Само она за препознавање на реалноста ми е некако килаво.
Ако вистински љубиш некого, го(ја) прифаќаш цел(а). Не е важно која боја на кожа, националност или недајбоже карактер. Па баш поради карактерот и углавном се заљубуваш и ја љубиш личноста, можеби и повеќе заради нејзините мани(физички и карактерни).
Е сега и тоа зборче „заљубеност” како го користиш исто не ми се свиѓа. Несреќен термин е тоа, за она за кое мислиш. Сигурно мислиш на нешто што на англиски се вика ”crush" или "infatuation". Ама пошто и немаме некој соодветен збор, нека ти биде. Важно да се знае на што се мисли и да нема збунка. „Занесеност” можеби би било подобар термин.
Како и да е, зелен квадрат не ти гине.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
некој може да каже, дека љубовта е збир на хемиски реакции, друг кој верува во постоење на душа, сигурен сум дека ќе верува и дека љубовта има врска со душата.
Јас едноставно би кажал, љубовта е состојба кога среќата на еден човек е сврзана или зависи од среќата на друг.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Љубов, што беше тоа? Состојба на ум, тело, душа? Занес, краткотраен, миговен или долгорочна залуденост? Чувство?
Љубовта е бол, тага, јад и чемер, премрежје насликано со дузина вомјази, црнила или ништо од сето тоа, туку среќа вековита?
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Da sakas ili da si zaljuben (razlika i slicnosti)

Sea ja mislam deka toa ti se dve isti raboti samo malku izobliceni da licat na razlicni no mislam deka ni dvete ne se tocni koga e vo prasanje VISTINSKATA LJUBOV. Taa nemoze da se opise ni so TE SAKAM ni so ZALJUBEN(A) SUM. Obicno i apstiniram od kliseata TE SAKAM, MNOGU SUM ZALJUBEN VO TEBE. mislam kako mozes na nekogo so ZBOROVI da mu kazes deka go sakas i da mu opises kolku go sakas so zborovite TE SAKAM. mislam banalno e. GOLEMO E a ima tolku malku zborovi da se iskaze. Ljubovta e vo svetot na kralevite pa nie "obicnite smrtnici" nemame dovolno pocit i se obiduvame nesto tolku golemo da iskazeme so dva zbora: TE SAKAM!!! Se nadevam ima istomislenici so mene a uste po ke se raduvam na razlicnomislenicite (e sea se isposrav) da podiskutirame malce. PEACE

[Edit FortunE: Бидејќи темите се слични, споени се во една, продолжете со дискутирање тука]
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Текстот како текст е убав, но не ми ги кажува разликите или па не ми се верни мене. Тоа што таму е опишано како заљубеност мене ми личи на слепа затресканост во некого или па некоја моментална симпатија, што не ми е исто или ми е банално да се каже со зборот заљубеност. Сепак, тој ми звучи како име за поголемо и поцврсто чувство.
Значи немам посебен став за сличности и разлики помеѓу овие два поими, па би сакала образложение со свои зборови.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Се согласувам со Дивајн...
на многу теми од овој форум читам дека љубов и заљубеност биле два сосема различни поими...а кога некој чувствува љубов-како се нарекува тоа ?? зарем тој што чувствува љубов не е вљубен или како ќе му дојде тоа ??
според мене, разлика има помеѓу љубов и затресканост, а помеѓу љубов и заљубеност нема...освен ако вие поимот затресканост го поистоветувате со заљубеност :smir:
се надевам дека конечно ке може да ги разјасниме овие поими...
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Јас до сега сум мислела дека сум била заљубена во секој што ќе го запознаам...уште го немав сфатено и почувствувано тоа чувство на заљубеност до сега:).Тоа дека само еднаш искрено се сака не е точно,човекот може многу пати да се заљуби во својот живот.Само првиот пат кога ќе сфатиме дека сме заљубени е нешто посебно...секое "прв пат" е посебно и секој ќе го памти,па така е и со првото заљубување-кога сакаш да трае вечно,кога не сакаш да заспиеш бидејќи реалноста ти е поубава од сонот итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom