Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
987
Поени од реакции
2.018
Поентата е што јас сум "психијатарот", односно психологот. Тоа е иронијата. Буквално единствената причина зошто сум на форумов е да ги разбијам ненаучните квази психолошки парадигми што владеат на меѓу луѓето. Не сакам да седам мирна кога гледам како народот се гуши во сопственото незнаење. Сакам да ги доближам тие знаења и на маса на која можеби и се подалечни.
Знам дека на многу од форумов им недостасува емоционална зрелост. Тоа не е ни срамно ни болно и, јас тоа не можам да го сменам. Сепак, можам да пружам ресурс за оној кој сака да види, слушне, спознае. Се надевам научи нешто од дискусијава.

Патем @Anon, благодарам злато.
Nema da komentiram za tvoite motivi zatoa shto ni sam ne sfativ shto tochno ti smeta na forumot.

Megjutoa ako navistina si psiholog i prakticirash takva dejnost se nadevam razbirash deka izolirajki gi tvoite pacienti vo edno stakleno zvono, kade negiranjeto na realnosta i forsiranje na nekakva fejk pozitivnost e prifatlivo so cel da se dobie nekakov kvazi emotiven mir, e 100% sprotivno od toa shto treba ti kako zdravstven rabotnik da go pravish za niv.

Zatoa i prvoto neshto shto go pomisliv koga ja vidov ovaa replika
Луѓенца мили, позлатени да сте ми. ✨
e deka vodam muabet so osoba so pominati godini na terapija kade sto ovaa osoba ima tolku kratok fitilj za ucestvo vo diskusija shto na najmala zabeleshka vleguva vo rikverc mantrata shto i ja drnda psihijatarot site ovie godini nanazad.

Uchestvuvanje vo diskurs e zdrava rabota, klucno za mentalnoto zdravje e da doznaesh deka ne si vo pravo. Kriejki se od vistinata za da gi zashtitish sopstvenite nezreli emocii voopsto ne e zdrava rabota.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.924
Поени од реакции
21.820
Nema da komentiram za tvoite motivi zatoa shto ni sam ne sfativ shto tochno ti smeta na forumot.

Megjutoa ako navistina si psiholog i prakticirash takva dejnost se nadevam razbirash deka izolirajki gi tvoite pacienti vo edno stakleno zvono, kade negiranjeto na realnosta i forsiranje na nekakva fejk pozitivnost e prifatlivo so cel da se dobie nekakov kvazi emotiven mir, e 100% sprotivno od toa shto treba ti kako zdravstven rabotnik da go pravish za niv.

Zatoa i prvoto neshto shto go pomisliv koga ja vidov ovaa replika

e deka vodam muabet so osoba so pominati godini na terapija kade sto ovaa osoba ima tolku kratok fitilj za ucestvo vo diskusija shto na najmala zabeleshka vleguva vo rikverc mantrata shto i ja drnda psihijatarot site ovie godini nanazad.

Uchestvuvanje vo diskurs e zdrava rabota, klucno za mentalnoto zdravje e da doznaesh deka ne si vo pravo. Kriejki se od vistinata za da gi zashtitish sopstvenite nezreli emocii voopsto ne e zdrava rabota.
Ова е класичен пример како една личност може да звучи дека е елоквентна, интелигентна, дека ги разбира работите а во суштина да е ни малку блиску до вистината.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
987
Поени од реакции
2.018
Ова е класичен пример како една личност може да звучи дека е елоквентна, интелигентна, дека ги разбира работите а во суштина да е ни малку блиску до вистината.
Zoshto mislish taka?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.924
Поени од реакции
21.820
Zoshto mislish taka?
Во недостаток на време а и реално не гледам потреба да ти докажувам, би го аргументирал само првоно „стаклено ѕвоно“.
Во излагањата на @thehighpriestess нема никаква импликација за такво нешто.
Така да, ти се случува некој од многуте когнитивни биаси или нешо со сила се обидуваш да направиш.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
987
Поени од реакции
2.018
Во недостаток на време а и реално не гледам потреба да ти докажувам, би го аргументирал само првоно „стаклено ѕвоно“.
Во излагањата на @thehighpriestess нема никаква импликација за такво нешто.
Така да, ти се случува некој од многуте когнитивни биаси или нешо со сила се обидуваш да направиш.
Toa ne zvuci mnogu koherentno.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
987
Поени од реакции
2.018
Види, или потенцирај од кај го извади стаклено ѕвоно, или исчезни.
Ама не можеш да потенцираш, така да...
Mislam deka e prilicno ocigledno od nejzinite postovi.
Автоматски споено мислење:

I pochnuvash pak so omrazata Anon. Se sekjavash shto zboruvavme za ova pred nekolku dena? :)
 
Член од
3 август 2019
Мислења
72
Поени од реакции
99
Последен пат пичка имаат видено уште Бранко Црвенковски кога беше претседател на Нашата земја. :D
I toa vo porno film
Автоматски споено мислење:

Те научил братот нешто афтер ол.
Автоматски споено мислење:


Не ги лажи луѓето, едно ладно пиво се пие за 5 минути.....после што ќе правиш?
Otvaras vtoro
Автоматски споено мислење:

Тебе ќе те зезаат зошто не пиеш ништо, мене зошто пијам пиво.... затоа што дама не смее да пие пиво. :place:
Kaj go procita ova deka dama ne smee da pie pivo? Aloo 21 vek sme, daj si i na dusickata sto ti saka, zivotot e kratok.
 
Последно уредено:
На врв Bottom