Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
9 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
0
Можда памите што беше мојата љубовна приказна али ете ќе се дообјаснам пак.
Имав долга врска со таканаречен бед бој.Врската ни беше супер, беше онаков каков одсекогаш што сакав.Малку див, малку љубоморен, али во секој случај предобар.Се случи да почне да се понаша како ѓубре, и после неколку месеци таквото понашање резултира во разделба која него многу го здоболи и сеуште ме нема преболено.После тоа јас започнав врска со друго момче, кое не е лошо, за два месеци успеав колку-толку да го засакам, али е многу љубоморен и на моменти не го поднесувам, ме нервира како дише.
Е сега, после 2 и пол месеци во врска, почнав да мечтаам повторно за бившиот.Со него беше се предобро, возбудливо.Љубов, секс, мотори, адреналин, сигурност и све тоа.Ги кријам чувствата, знам не смеам да му се вратам, али многу ме влече таа дива врска која ја имав порано, да се разбериме без ќотек и такви ствари.Овој новиот е како муле, најискрено.Да тргниме настрана што е љубоморен, си живее во розов свет.Срце, муце , душо ми се превртува стомакот најискрено.
Не можам, немам никакви планови во иднина.Само едно знам, дека нема да направам ништо што излегува од контекс додека сум со овој во врска.
Совет?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.571
Поени од реакции
69.707
Остави го детето на раат, не знам зошто одиш со некој за кој имаш мислење дека е МУЛЕ, и дека стомакот ти се превртува од неговите изрази.
Не знам зошто некои прават лице кога се во врска, сигурно му даваш до знаење дека ти е убаво кога ти вика срце, душо ово оно, а уствари тебе ти се повраќа. Може ни него не му е убаво да ти се лигави, ама мисли дека така те прави посреќна???
Раскини му обавезно и врати си се на тој со моторите, нека те прегази еднаш со моторот пошто изгледа не ти дошол памет, па иако се однесувал како ѓубре пак го сакаш назад :D

Не знам што има филозофија, типов со кој одиш дефинитивно ниту го сакаш ниту гледаш иднина со него, затоа раскини што побрзо дур врската не прераснала во посериозна.
После тоа дај си малце простор, не мора одма да трчаш во прегратките на бившиот. Некои карактеристики кај еден човек НИКОГАШ не се менуваат, единствено може повеќе да не ти сметаат за разлика од порано. Дај му шанса по одреден период, не мора од одма пак да се фрлате на сериозно и види дали ќе ти биде убаво и нема да ти смета тоа што ти сметало претходно и дали барем пробал да смени нешто кај себе и си ја сфатил грешката. Ако ти биде убаво топ, ако не, секој по своја страна.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Не верував дека некогаш ќе пишам овде, ама еве, морам ова да го споделам со некој...
Вака се запознавме пред 2 недели и веднаш некако створивме една врска. Блиски сме/бевме. Ситуацијата е ептен закомплицирана, имено на мајка и’ не и’ било згодно да јас и она сме заедно (мајка и’ не ме ни знае :confused:). По два дена молк од нејзина страна некако незнам како успеав да ја убедам да се најдеме и да ми објасни што е фората... И незнам како да реагирам, како да и се обратам, што да и речам?! Некој со слично искуство?
Вааакво нешто ми се нема случено :LOL: смешно ми е...

ПС: Важно да се знае: и двајцата сме полнолетни, иста генерација сме.
Сумљива работава ми е или ти си сакат во количка и едно око ти фали или таа лаже или мајка и е баба рога нема четврто.[DOUBLEPOST=1399321738][/DOUBLEPOST]
Можда памите што беше мојата љубовна приказна али ете ќе се дообјаснам пак.
Имав долга врска со таканаречен бед бој.Врската ни беше супер, беше онаков каков одсекогаш што сакав.Малку див, малку љубоморен, али во секој случај предобар.Се случи да почне да се понаша како ѓубре, и после неколку месеци таквото понашање резултира во разделба која него многу го здоболи и сеуште ме нема преболено.После тоа јас започнав врска со друго момче, кое не е лошо, за два месеци успеав колку-толку да го засакам, али е многу љубоморен и на моменти не го поднесувам, ме нервира како дише.
Е сега, после 2 и пол месеци во врска, почнав да мечтаам повторно за бившиот.Со него беше се предобро, возбудливо.Љубов, секс, мотори, адреналин, сигурност и све тоа.Ги кријам чувствата, знам не смеам да му се вратам, али многу ме влече таа дива врска која ја имав порано, да се разбериме без ќотек и такви ствари.Овој новиот е како муле, најискрено.Да тргниме настрана што е љубоморен, си живее во розов свет.Срце, муце , душо ми се превртува стомакот најискрено.
Не можам, немам никакви планови во иднина.Само едно знам, дека нема да направам ништо што излегува од контекс додека сум со овој во врска.
Совет?
Прај што било што ти текне во моментот и надевај се дека побрзо ќе созрееш...извини ама само тоа можам да ти го кажам. :)
 
Последно уредено:

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.928
Поени од реакции
4.402
Сумљива работава ми е или ти си сакат во количка и едно око ти фали или таа лаже или мајка и е баба рога нема четврто.
Ало бе брат шо ти е бе :D Манекениште сум бе :cool: Иако една поговорка вели сликата што ја имаме самите за себе е многу поразлична од таа што другите ја гледаат... Ама шалата на страна, немам некаков недостаток, затоа и напишав смешно ми е.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ало бе брат шо ти е бе :D Манекениште сум бе :cool: Иако една поговорка вели сликата што ја имаме самите за себе е многу поразлична од таа што другите ја гледаат... Ама шалата на страна, немам некаков недостаток, затоа и напишав смешно ми е.
Ај ќе ти верувам на невидено :D тогаш остануваат опците таа лаже и мајка и е стварно злобна вештерка. А и двете не се добри за да бидеш со неа...сериозен сум за ова.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Можда памите што беше мојата љубовна приказна али ете ќе се дообјаснам пак.
Имав долга врска со таканаречен бед бој.Врската ни беше супер, беше онаков каков одсекогаш што сакав.Малку див, малку љубоморен, али во секој случај предобар.Се случи да почне да се понаша како ѓубре, и после неколку месеци таквото понашање резултира во разделба која него многу го здоболи и сеуште ме нема преболено.После тоа јас започнав врска со друго момче, кое не е лошо, за два месеци успеав колку-толку да го засакам, али е многу љубоморен и на моменти не го поднесувам, ме нервира како дише.
Е сега, после 2 и пол месеци во врска, почнав да мечтаам повторно за бившиот.Со него беше се предобро, возбудливо.Љубов, секс, мотори, адреналин, сигурност и све тоа.Ги кријам чувствата, знам не смеам да му се вратам, али многу ме влече таа дива врска која ја имав порано, да се разбериме без ќотек и такви ствари.Овој новиот е како муле, најискрено.Да тргниме настрана што е љубоморен, си живее во розов свет.Срце, муце , душо ми се превртува стомакот најискрено.
Не можам, немам никакви планови во иднина.Само едно знам, дека нема да направам ништо што излегува од контекс додека сум со овој во врска.
Совет?
Не ти одговара моменталниот, тоа не значи дека автоматски треба да си со бившиот. Чим не ти е убаво со овој, раскини му, али не му се враќај на другиот пошто ќе ти се исполни само моменталното задоволство, а кошмарите пак ќе ти се вратат. Биди сингл извесно време дур не најдеш некој што ти одговара, колку време и да треба. Тоа е тоа, останува убаво да размислиш и да одлучиш дали ќе го прифатиш ова или не.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
41
Поени од реакции
32
Можда памите што беше мојата љубовна приказна али ете ќе се дообјаснам пак.
Имав долга врска со таканаречен бед бој.Врската ни беше супер, беше онаков каков одсекогаш што сакав.Малку див, малку љубоморен, али во секој случај предобар.Се случи да почне да се понаша како ѓубре, и после неколку месеци таквото понашање резултира во разделба која него многу го здоболи и сеуште ме нема преболено.После тоа јас започнав врска со друго момче, кое не е лошо, за два месеци успеав колку-толку да го засакам, али е многу љубоморен и на моменти не го поднесувам, ме нервира како дише.
Е сега, после 2 и пол месеци во врска, почнав да мечтаам повторно за бившиот.Со него беше се предобро, возбудливо.Љубов, секс, мотори, адреналин, сигурност и све тоа.Ги кријам чувствата, знам не смеам да му се вратам, али многу ме влече таа дива врска која ја имав порано, да се разбериме без ќотек и такви ствари.Овој новиот е како муле, најискрено.Да тргниме настрана што е љубоморен, си живее во розов свет.Срце, муце , душо ми се превртува стомакот најискрено.
Не можам, немам никакви планови во иднина.Само едно знам, дека нема да направам ништо што излегува од контекс додека сум со овој во врска.
Совет?
Ко самата себе да си се слушам... Минатата година накај октомври почна да ми се пушта еден дечко, си помислив леле овој сељак како и сите се прави тука вака онака.. Ама очигледно не беше така, како поминуваше времето јас и он многу се зближивме, ми кажува се од девојки до семејни проблеми, зошто е таков и стварно не ми се сметаше, и секогаш кога ќе го гушнев чувствував сигурност.. И тоа сакам, сакам маж, а не некој п**** у душа и да ми се прави тука. Али едноставно дечкото одма ми кажа дека не сака сериозно тој период и јас тоа го прифатив и така неколку месеци несериозно, не се гледавме толку често али премногу зборувавме и ми дојде преку глава и се откажав од него, он беше премногу разочаран бидејќи денот коа се откажав од него, ме праша за врска и ја го откачив и си фатив друг, тој па дете невидено, прво те сакам после не знам што сакам, се прави нешто и сфатив дека со него се гледам само колку да ми помине време.. и прекинав со него.. и ништо не чувствувам и еден два месеци не го гледав бед бој хаха бидејќи се истепа нешто и не доаѓаше во школо, и пред некој ден го видов имав час со него, срцето на триста, цел ден мислев на него.. и тешко ми е, и стварно не знам зошто ти ја кажувам приказнава бидејќи ти си во посериозна ситуација. Јас избрав така бидејќи не бев спремна, ми беше страв, а кога ќе помислам каков пар би биле.. ама едноставно со таков дечко не можам да бидам во врска иако премногу сакам таков дечко и знам дека чувствувал нешто за мене, бидејќи стварно се знам за него... мило ми е што и ти си го доживеала тоа, бидејќи мислам дека повеќето мислат дека таков тип на машки тепаат женски.. не викам дека нема такви, али зависи како ќе му се поставиш, мене овој не ми се издрал а камоли да ме удри, бидејќи знае дека не сум такво девојче да трпам..
Моето мислење е ако стварно ништо не чувствуваш за тој вториот откачи го, ама пази сепак кога идеш со таков дечко има многу предизвици и ти самата знаеш за тоа :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.821
Можда памите што беше мојата љубовна приказна али ете ќе се дообјаснам пак.
Имав долга врска со таканаречен бед бој.Врската ни беше супер, беше онаков каков одсекогаш што сакав.Малку див, малку љубоморен, али во секој случај предобар.Се случи да почне да се понаша како ѓубре, и после неколку месеци таквото понашање резултира во разделба која него многу го здоболи и сеуште ме нема преболено.После тоа јас започнав врска со друго момче, кое не е лошо, за два месеци успеав колку-толку да го засакам, али е многу љубоморен и на моменти не го поднесувам, ме нервира како дише.
Е сега, после 2 и пол месеци во врска, почнав да мечтаам повторно за бившиот.Со него беше се предобро, возбудливо.Љубов, секс, мотори, адреналин, сигурност и све тоа.Ги кријам чувствата, знам не смеам да му се вратам, али многу ме влече таа дива врска која ја имав порано, да се разбериме без ќотек и такви ствари.Овој новиот е како муле, најискрено.Да тргниме настрана што е љубоморен, си живее во розов свет.Срце, муце , душо ми се превртува стомакот најискрено.
Не можам, немам никакви планови во иднина.Само едно знам, дека нема да направам ништо што излегува од контекс додека сум со овој во врска.
Совет?
Ај да направиме една паралела

Првиот-Бед Бој, ѓубре
Вториот-Муле, не е лош.


И сега се навраќаме на твојот прв пост во темава од пред некој ден.

Што кога партнерот ти прави огромни проблеми во врска со твојот најдобар другар?
Во врска сум околу 2 месеци, и океј е не се жалам, али оваа проклета љубомора ќе ме убие и мене и врската со него.
Имам другар, исто како брат ми е.Учевме основно заедно, али после основното станавме неразделни.Идење кај него дома, одење, па тајни, двајцата еден со друг си чувавме секогаш грб, кој прв ќе бендисаше некој одеше на контрора кај другиот итн.И никогаш не ме изневерил, рака би ставила во оган за него, а да се разбереме никогаш немале нешто повеќе од другарство, барем не од моја страна.
И сега, однекаде ми се појавува дотичниов мој со идеја дека не треба повеќе да се дружам со него ради тоа што му пречел преблискиот контакт со другаров.Мислам сериозно?Добро е што си бев расположена тогаш, инаку ќе го отерав упм, кој е тој мене да ми наредува со кој да се дружам.Пробав да му објаснам дека не е можно да се разделиме, дека тој ми е како брат, и да не стравува и да не се потресува со глупости, али он по своето.
Ако продолжи вака мислам дека на сцена ќе треба да настапи онаа лошата јас, ова не се издржува.
Као демек јас му наредувам него со кого треба да има контакт, па тој сега ќе ми мрчи мене.
И сума сумарум што заклучуваме? Детето горе долу можеби и не греши во проценката, и она од кое стравува, пошто погорниот проблем говори за нешто друго. Тек замисли овој Бед Бојов кога ќе му се вратиш и да се деси да ти ја Фтера една колку ќе го засакаш..........ау......коси ќе корниш по него понатаму. Дури и да се случи да се омажиш со некој си 5-ти, ќе ми ти се враќаат мислињата кај бед бојот, само затоа што те третирал веројатно како и што заслужуваш.

Решение: Скарај му се на моменталното момче и спаси го од тебе. По описот си одговарате т.е еднакви сте со првиот. Врати се кај адреналините и уживај дур можиш. Во случај да ти притекни дека пред Бед Бојот имало мега-Бед Бој, кој бил дамбетар, размисли да му се скараш на Бед Бојот и да појдиш кај мега-Бед бојот.

п.с пак ќе речам отсекогаш женските проблеми на темава се далеку поникакви од машките
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ко самата себе да си се слушам... Минатата година накај октомври почна да ми се пушта еден дечко, си помислив леле овој сељак како и сите се прави тука вака онака.. Ама очигледно не беше така, како поминуваше времето јас и он многу се зближивме, ми кажува се од девојки до семејни проблеми, зошто е таков и стварно не ми се сметаше, и секогаш кога ќе го гушнев чувствував сигурност.. И тоа сакам, сакам маж, а не некој п**** у душа и да ми се прави тука. Али едноставно дечкото одма ми кажа дека не сака сериозно тој период и јас тоа го прифатив и така неколку месеци несериозно, не се гледавме толку често али премногу зборувавме и ми дојде преку глава и се откажав од него, он беше премногу разочаран бидејќи денот коа се откажав од него, ме праша за врска и ја го откачив и си фатив друг, тој па дете невидено, прво те сакам после не знам што сакам, се прави нешто и сфатив дека со него се гледам само колку да ми помине време.. и прекинав со него.. и ништо не чувствувам и еден два месеци не го гледав бед бој хаха бидејќи се истепа нешто и не доаѓаше во школо, и пред некој ден го видов имав час со него, срцето на триста, цел ден мислев на него.. и тешко ми е, и стварно не знам зошто ти ја кажувам приказнава бидејќи ти си во посериозна ситуација. Јас избрав така бидејќи не бев спремна, ми беше страв, а кога ќе помислам каков пар би биле.. ама едноставно со таков дечко не можам да бидам во врска иако премногу сакам таков дечко и знам дека чувствувал нешто за мене, бидејќи стварно се знам за него... мило ми е што и ти си го доживеала тоа, бидејќи мислам дека повеќето мислат дека таков тип на машки тепаат женски.. не викам дека нема такви, али зависи како ќе му се поставиш, мене овој не ми се издрал а камоли да ме удри, бидејќи знае дека не сум такво девојче да трпам..
Моето мислење е ако стварно ништо не чувствуваш за тој вториот откачи го, ама пази сепак кога идеш со таков дечко има многу предизвици и ти самата знаеш за тоа :)
Браво Луки ти највеќе и помогна на Натали...ништо како емотивна подршка и поделба на чуства кај жена не функционираат подобро.:)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.131
Поени од реакции
15.966
Можда памите што беше мојата љубовна приказна али ете ќе се дообјаснам пак.
Имав долга врска со таканаречен бед бој.Врската ни беше супер, беше онаков каков одсекогаш што сакав.Малку див, малку љубоморен, али во секој случај предобар.Се случи да почне да се понаша како ѓубре, и после неколку месеци таквото понашање резултира во разделба која него многу го здоболи и сеуште ме нема преболено.После тоа јас започнав врска со друго момче, кое не е лошо, за два месеци успеав колку-толку да го засакам, али е многу љубоморен и на моменти не го поднесувам, ме нервира како дише.
Е сега, после 2 и пол месеци во врска, почнав да мечтаам повторно за бившиот.Со него беше се предобро, возбудливо.Љубов, секс, мотори, адреналин, сигурност и све тоа.Ги кријам чувствата, знам не смеам да му се вратам, али многу ме влече таа дива врска која ја имав порано, да се разбериме без ќотек и такви ствари.Овој новиот е како муле, најискрено.Да тргниме настрана што е љубоморен, си живее во розов свет.Срце, муце , душо ми се превртува стомакот најискрено.
Не можам, немам никакви планови во иднина.Само едно знам, дека нема да направам ништо што излегува од контекс додека сум со овој во врска.
Совет?
За два месеци штом не го трпиш, замисли за две години. :D
Остави го новиов, кој ти е само да си пополниш време онака, и онака муле ти бил, што бараш со него не ми е јасно.
Тоа ти е советов. Секако бившиов ти е завршена прича.
И не мора одма и после новиов да наоѓаш нов, некој период подреми си сама, колку да најдеш некој измеѓу муле и бед бој.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не бе, женските сакале да најдат маж што ќе ги сака и почитува, нејќеле бараби...
Да де да, исто ко што мажите сакаат добри девојки, а не кучки кои ќе ги подјебаваат.

Те молам без генерализации.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.666
Поени од реакции
13.217
Nat
ако не ти е добро со вториов, тогаш што бараш сеуште со него?
Ако првиот си го откачила (и притоа го имаш фатено вториот), тогаш што бараш пак кај првиот?

Не знам, ама кое достоинство го имате бре девојки (не генерализирам, само ги прашувам оние кои го практикуваат ова) да се враќате кај бившите кои милом воље сте ги откачиле бидејќи
- или ве тепаат
- или се шмокљани

Која е таа сатисфакција бре?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
За два месеци штом не го трпиш, замисли за две години. :D
Остави го новиов, кој ти е само да си пополниш време онака, и онака муле ти бил, што бараш со него не ми е јасно.
Тоа ти е советов. Секако бившиов ти е завршена прича.
И не мора одма и после новиов да наоѓаш нов, некој период подреми си сама, колку да најдеш некој измеѓу муле и бед бој.
Бед Муле xD
 
Член од
9 март 2014
Мислења
12
Поени од реакции
0
Мака ми е да ги цитирам сите, скоро сите делите исто мислење.
Јас не реков дека веднаш ќе идам кај бившиот, иако уште ме сака.А и да се вратам, што мислам не е можно, не би ми била врската лоша.Идевме цели две години,знам како дише,знам се.И да ме прегазел со моторот или да ми ја врзел една? Серионо?Во овие цели две години ми се нема ниту развикано, а камоли удрено за да ме боли.Кога се раскаравме, кога му раскинав ме подудри малку, значи ни ш од шамар немаше, јас го ишамарив убо, тоа беше најпресно од нашата врска.На почетокот, скоро нецели 2 години беше како сон, едноставно коа ќе го видам знаете какви чувства имам иии посилно е од мене..
А со вториот ме врзуваат некои чувства, но сепак кажав не сакам некој толку нежен, што се лигави по цело време.Од кожа ме вади кое ќе вика, срце, муце, златоо мое, леле еј.Или на секој втор збор знаеш колку те сакам?Аман дечко, чил малку.Имам речено дека ми е глупаво тоа, али на тоа враќа, што, демек да не сакаш да бидеш третирана како во минатата врска.Кутриов си има створено приказна дека јас сум трпелаа премногу во таа врска, али било далеку од така.
Си се тешам дека ова ми се само минливи чувства, не сакам да брзам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom