Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
@Saladin бро у право си тука никој не и помуди совет туку сите рипнаа, ја бележаа девојката. Она кажа дека има 3 год врска, дека интимно била само со тој дечко, дека ја понело нешто и направила грешка го изварала т.е да бидам појасен се пољубила со некој ниту имала односи ниту ништо и она сама кажа дека несака да извара пак затоа и бараше совет, а не етикета...Девојката очигледно е несигурна затоа што од 17год е со еден и мисли дека тој е се, а не е. На сите ни е јасно дека таа врска нема да трае засекогаш дека она со него нема да се земе, може само поболно да заврши ништо друго. И несфаќам јас што е толку чудно што ја свиѓале други типци, па може е згодна и убава зашо да не ја свиѓаат?

За емоциите дека нејзините не се толку силни е факт, али стравот што го има она дека нема да најде некој друг што ќе биде ко него „добар“ ова го ставам во наводници затоа што таа не знае и не искусила подобро од него пошо била само со ЕДЕН...Да бидеме реални ова треба да се осудува?
Ај прочитај го нејзиниот пост уште еднаш.вториов знаел за првиот,не му сметало уопште....и ти уште мислиш дека немало секс???Цели 5 месеци само се 'пољубиле '.вториов бил со неа само ради секс и за тоа не му сметало што она веќе дечко има.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Епа драга Лангелина, немој другпат да скокате ако момата некој на нарече курва, дроља или со некој друг погрден збор... дека нели, на момата се и личи.

Продолжете со дискусијата, не се замарам веќе со случајов...
Скроз истово ќе го пишев, такада ќе го оставам само цитираново.

I'm out.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Јас прв го осудив Стефус кога пишал дека додека бил во врска, варал едно 20 пати, го осудив и девојчево од 20 години, и не кажав некој погрд збор за нејзе. За мене нема разлика кога некој вара, било тоа да е машко или женско. Проблемот е што некои тука на некој начин го оправдуваат ова дело, со глуп пример дека имала само 20 години, и цел живот е пред нејзе. А сигурно ако имало нешто лошо во врската, можела да го реши на подобар начин, а не да легнува со кого било. Можела на пример да ги изнесе сите карти на маса, се да му каже на дечкото, нека раскинат, па потоа нека прави што сака...

Што се однесува до оваа реченица...епа драга Лангелина, немој другпат да скокате ако момата некој на нарече курва, дроља или со некој друг погрден збор... дека нели, на момата се и личи.

Продолжете со дискусијата, не се замарам веќе со случајов...
ОК фала за осудата. :D

Иако не побарав совет од тебе и немам моментално некој проблем да се пожалам врската ми е ОК. А за тоа што сум варал не чуствувам некоја грижа на совест дури и во некој моменти ако би се вратил назад пак би го направил истото некогаш не зависи од моментот и контекстот. Во принцип не размислувам за минатото и никогаш не се каам за тоа што сум го направил зошто нема логика времето тече еднонасочно само напред и самоуништувачко е да се обзимаш со лоши емоции за нешто што не е возможно да го смениш. Најбитно е да извлечеш поука за во иднина. Мојата поука е дека варањето не многу лоша работа но не треба да се прави ако не е навистина потребно а да и не треба да се љутиш и да се трудиш да дознаеш дали некој те вара едноставно не се замарај со глупости. Подалеку од очи подалеку од срце (Ова последното е латинска поговорка).
Ај и сега сериозно ако има некој проблем нека пише ептен ја забегавме.
 
П

Пепси_

Гостин
Зависи кој што сака. Едно е љубов, друго е сигурност. Многу често се мешаат овие два поима.
На дечкото не треба да му каже, баш затоа што ја сака. Кога ќе биде со друга девојка, ќе мисли дека и таа ќе го изневери, значи стапот ќе го јаде некоја ни крива ни должна. Затоа не треба да му каже.
Иначе јас мсилам дека дечкото не сака да види некои работи. Не може некого да изневеруваш 4 месеца, а тој да не забележи. ЗНачи или не јас сака баш толку многу, т.е. преукупиран е со други работи, или не сака да види.
Нема лесен начин да се каже крај. Не мора да биде со пичкарење, иако понекогаш тоа е неизбежно и е единствен начин.

Вториот дел мислам дека треба да биде посебна тема, па нема да продолжам овде.[DOUBLEPOST=1398876885][/DOUBLEPOST]

И тебе нели ти е чудно што дечко и појма нема? Кај гледа тој? Кога има двајца, не може проблемот да е само во едниот. Па јас да видам дека дечкот не ме сака, јас ќе му раскинам, па и до ѕвезди да го сакам.
А бе да имаше како, девојката на клада ќе ја ставевте, па ќе се чудиш што го избришала коментарот.

Годините и се да прави такво нешто, на мома се’ и’ личи.

И пак ќе кажам: неверство не се случува само така, како да пиеш кафе. Секогаш проблемот е мноооогу подлабок, неверството е само симптом.

Имам доволно години и имам видено многу нешта. Секое неверство е различна приказна.

веќе кога плукаш по некој културно е вака да го цитираш или да го тагираш мислам не си стара мома знајш за тие опции....


друго ти се глеа и тебе капацитетот кога подржаваш дупење у мозок,остај физички шо изневерува,проблемот е зошто не се отворе и да каже сака.

дали она всушност е стабилна или лабилна најчесто несигурни и депресивни говеда го прават тоа......
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Како го зборуваш ова дека варањето не е ништо страшно... Можеби за тебе не е ништо страшно, но помисли како се чу ствува девојчето со кого моментално си бил во врска. Подобро прво одкачи ја, па лежи со кого било, тогаш нема никој ништо а ти каже, ама додека си во врска, значи стварно неможам тоа да го сватам. Па уште самоувере тоа, горд си дека си варал едно 20 пати.

Мислам, браво за тебе... -__-
Не е така лошо дури понекогаш е за нејзино добро. Едноставно сакаш да пробаш како со особа Х немислиш ништо сериозно или сакаш да се смуваш или ти фали физичка блискост од некој објективна причина дистанца ова она и сега да ја откачиш за ваква глупост и за нешто несериозно. Девојката згрешила што имала емоции или барем подлабоки емоции и љубов кон швалерот кон швалерка се има само страст а не и љубов.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.792
Поени од реакции
24.643
Не е така лошо дури понекогаш е за нејзино добро. Едноставно сакаш да пробаш како со особа Х немислиш ништо сериозно или сакаш да се смуваш или ти фали физичка блискост од некој објективна причина дистанца ова она и сега да ја откачиш за ваква глупост и за нешто несериозно. Девојката згрешила што имала емоции или барем подлабоки емоции и љубов кон швалерот кон швалерка се има само страст а не и љубов.
За нејзино добро бе! Нема крај со глупите изговори. :facepalm:
Неверствоото е неверство, нема изговор! Ти си слабак затоа што го правиш, во спротивно би ѝ кажал на особата дека си направил нешто што би ја повредило.
Извини, не ми беше целта да морализирам, да те навредам, или да ти солам памет, чисто сакав да си го кажам мислењето додека сум во афект ради прочитаното.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
За нејзино добро бе! Нема крај со глупите изговори. :facepalm:
Неверствоото е неверство, нема изговор! Ти си слабак затоа што го правиш, во спротивно би ѝ кажал на особата дека си направил нешто што би ја повредило.
Извини, не ми беше целта да морализирам, да те навредам, или да ти солам памет, чисто сакав да си го кажам мислењето додека сум во афект ради прочитаното.
Не се навредувив без гајле и не ги сваќам лично работите.
Инаку според мене ова што сугерираш првиот дел е мазохизам и потиснување на потреби а вториот дел е садизам и непотребно повредување. Вистината не е секогаш паметно и добро да се кажува.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.792
Поени од реакции
24.643
Не се навредувив без гајле и не ги сваќам лично работите.
Инаку според мене ова што сугерираш првиот дел е мазохизам и потиснување на потреби а вториот дел е садизам и непотребно повредување. Вистината не е секогаш паметно и добро да се кажува.
Во тој случај си за во open relationship, или не си за во врска воопшто. Не е во ред да си имаш невина жртва на која ќе ѝ работиш позади грб и ќе ѝ набиваш рогови, нели? Барем јас така гледам на изневерувањето. Значи самиот збор ти кажува многу.
Немам ништо против полигамните особи, ама како што веќе кажав, не е океј да го повредуваш партнерот поради таа твоја карактерна особина.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Во тој случај си за во open relationship, или не си за во врска воопшто. Не е во ред да си имаш невина жртва на која ќе ѝ работиш позади грб и ќе ѝ набиваш рогови, нели? Барем јас така гледам на изневерувањето. Значи самиот збор ти кажува многу.
Немам ништо против полигамните особи, ама како што веќе кажав, не е океј да го повредуваш партнерот поради таа твоја карактерна особина.
Секој човек е полигамичен на еден или на друг начин дали си признава или не или колку го има тоа потиснато или не. И нема баш јасна дефиниција што е отворена што е затворена па и што е врска. Ако функционира функционира...Што би рекол Претседателот Иванов „Изгледа шашаво ама функционира“.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.262
Секој човек е полигамичен на еден или на друг начин дали си признава или не или колку го има тоа потиснато или не. И нема баш јасна дефиниција што е отворена што е затворена па и што е врска. Ако функционира функционира...Што би рекол Претседателот Иванов „Изгледа шашаво ама функционира“.
A што ако ете двајцата се во моногамна а другиот сака да е во полигамна? Притоа едниот вложува за да биде врската - моногамна?
Не заслужува барем едниот објаснение што сака другиот?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Брат, оди истреси го во ВЦ... изгледа шашаво ама функционира
И тоа функционира т.е. машкиот оргазам е исти али е мастурбирање или си со...незнам Анџелина Џоли или незнам на која сите се палат. Така да друга е поентата не е до оргазмот.[DOUBLEPOST=1398901383][/DOUBLEPOST]
A што ако ете двајцата се во моногамна а другиот сака да е во полигамна? Притоа едниот вложува за да биде врската - моногамна?
Не заслужува барем едниот објаснение што сака другиот?
Тоа е лична работа немора да се знеа. Незнам кој ве лажел дека се треба да се кажува.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.673
Поени од реакции
13.262
И тоа функционира т.е. машкиот оргазам е исти али е мастурбирање или си со...незнам Анџелина Џоли или незнам на која сите се палат. Така да друга е поентата не е до оргазмот.[DOUBLEPOST=1398901383][/DOUBLEPOST]
Тоа е лична работа немора да се знеа. Незнам кој ве лажел дека се треба да се кажува.
Па ако инволвира некој во својот живот, фер би било да му каже де.
Во спротивно ете нему да му се деси такво сценарио каде некоја би го изварала, еве на` ако тој почне да плачипичкосуе дека не била фер нејзината постапка.
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Моралот и желбата да не го правиш партнерот ропак.
Моралот е лична работа а ако некој го погодува тоа немора да знеа. А ако се труди да дознае е мазохиста и сам си е крив за својата несреќа.
Па ако инволвира некој во својот живот, фер би било да му каже де.
Во спротивно ете нему да му се деси такво сценарио каде некоја би го изварала, еве на` ако тој почне да плачипичкосуе дека не била фер нејзината постапка.
Си се одредува и се приметува на кој треба да се каже а на кој не. Ако некој го прави тоа не треба да се љути и да му го прават. Јас не се љутам. Додуше во последно време не ни варам барем не физички порано го правев на ангро сега некако ме мрзи и не ми е толку до секс повеќе ми е до муабет.
Ај толку веќе не коментирам нека оди темата во вистинскиот правец премногу е за ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom