Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
13.270
okej e da se traska jas ne ja osuduvam,ako moze jas bi i preporacal so 5 razlicni dali ke izdrze zivotot za toa e da se rusat rekordi i limitot da se pokacuva


grev mi e za covekot so mu go trose vremeto ona i vaka i taka ke ima psihicki problem se dodeka i padnat cickite do papok
Чек, чек, целава работа е околу девојченце?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Па и ја тоа викам, нека му раскине. Чим не го сака исто, нека му раскине. И треба да му каже све за да си има на ум дечкото за у иднина каква може да биде некоја у која најмалку сумњаш, ако сака барем малку добро да напраи и да му ја намали наивноста. Али нема да го напраи тоа, делумно од срам, делумно од страв. А ако му каже, дечкото нема да се осеќа така безвеза, безвеза ќе се осеќа ако по 3 години врска (колку што им трае) она му каже "не е до тебе, до мене е; веќе не те сакам ко што ти ме сакаш; осеќам дека нешто не е ко што треба" - трите свети глупи изговори за раскинување.

И само да се надоврзам на нешто што го кажа, а после ми текна. Викаш подобро сега да вара отколку на 40 години со две деца. Зашто мислиш дека не би можела на 20 години да го најде "правиот" и тој да биде тој со кого ќе има деца? Па така до крај на живот да си носи на совест дека кога била млада истиот го изварала пошто мислела дека со друг ќе заврши, а не знаела дека можеби вистинската иднина лежи во него, па да се заебала пошто верувала дека "на таа возраст тоа било нормално". И автоматски ќе треба да избере еден од два пата: Да живее цел живот во лага, или да раскине и со тоа да си ја уништи убавата иднина заради такво размислување.

Едит: Последново не беше конкретно за случајот, туку општо како тема за размислување зашто сметам дека тоа мислење е погрешно.
Зависи кој што сака. Едно е љубов, друго е сигурност. Многу често се мешаат овие два поима.
На дечкото не треба да му каже, баш затоа што ја сака. Кога ќе биде со друга девојка, ќе мисли дека и таа ќе го изневери, значи стапот ќе го јаде некоја ни крива ни должна. Затоа не треба да му каже.
Иначе јас мсилам дека дечкото не сака да види некои работи. Не може некого да изневеруваш 4 месеца, а тој да не забележи. ЗНачи или не јас сака баш толку многу, т.е. преукупиран е со други работи, или не сака да види.
Нема лесен начин да се каже крај. Не мора да биде со пичкарење, иако понекогаш тоа е неизбежно и е единствен начин.

Вториот дел мислам дека треба да биде посебна тема, па нема да продолжам овде.[DOUBLEPOST=1398876885][/DOUBLEPOST]
Како тоа проблемот е во двајцата...? Дечко и појма нема дека се има мавано со 3-4, а што е најлошото оваа сеуште несака да му признае на "својот животен сопатник", дека го има варано. Девојкава која побара совет и моментално го избришала коментаров свати дека не е проблемот кај дечко и, туку дека е во нејзе. Не оправдувам никакво варање, било да е машко или женско, ама да речиш дека проблемот е меѓу неа и него... :eek:. Едноставно, таа се плаши дека нема да најде некој друг како него што толку ќе ја сака, и ја користи неговата љубов... таа за мене не е к.рва, туку преварантка. Ете "понежен" збор со кој можам да ја опишам нејзе. Ако има барем малце доблест, нека раскинува што побрзо со дечко и.

Толку... И сакам да кажам дека не се сложувам со тебе со тоа што ја штитиш заради тоа што имала 20 години, и можела се да прави. Тоа не е никаков изговор, замисли тебе маж ти ти доаѓа еден ден дома и ти вика "Лангелино, те варав со 3-4 жени", како би се чувствувала...?

Неверство си е неверство, нема оправдување, ако сака нека има 16 години, или пак 77.
И тебе нели ти е чудно што дечко и појма нема? Кај гледа тој? Кога има двајца, не може проблемот да е само во едниот. Па јас да видам дека дечкот не ме сака, јас ќе му раскинам, па и до ѕвезди да го сакам.
А бе да имаше како, девојката на клада ќе ја ставевте, па ќе се чудиш што го избришала коментарот.

Годините и се да прави такво нешто, на мома се’ и’ личи.

И пак ќе кажам: неверство не се случува само така, како да пиеш кафе. Секогаш проблемот е мноооогу подлабок, неверството е само симптом.

Имам доволно години и имам видено многу нешта. Секое неверство е различна приказна.
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2014
Мислења
188
Поени од реакции
123
Јас сум варал многу пати најверојатно 10-20 груба бројка само ако се брои физичко варање флертување појма немам...И сега што... Ништо страшно тоа е нормално. Не е убаво да се прави без потреба ама ако имаш тоа е тоа. Генерално претеруваат со реакциите луѓето во врска со тоа. Треба се во животот да се проба и верно и неверно и ова и она...кога ќе ти се здосади нема да го правиш мене ми се здосади сега. Не правите чудо од природна и нормална работа. Човекот е по природа полигамичен/полиандирчен почитајте малку психологија и без комплекси и суета и опуштено малку...
Ај доста за ова нека пише некој ама има некој вистински проблем.

Ti cedo bozjo epten si preteral so neverstva......primer si za NEVEREN TOM:D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Чек, чек, целава работа е околу девојченце?
Не, не е.
Пепси сака да покаже колку голем курајбер е, ама веројатно не е свежо депилиран, па наместо слика од патлакот, става слика од конверзација со некоја форумџика. Нормално за него, а типично педерски, не дава што тој кажал, туку што кажала девојката.
И нормално за Пепси, конверзацијата нема врска со темата, ама ете, тој има потреба да се курнази.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
13.270
Зависи кој што сака. Едно е љубов, друго е сигурност. Многу често се мешаат овие два поима.
На дечкото не треба да му каже, баш затоа што ја сака. Кога ќе биде со друга девојка, ќе мисли дека и таа ќе го изневери, значи стапот ќе го јаде некоја ни крива ни должна. Затоа не треба да му каже.
Иначе јас мсилам дека дечкото не сака да види некои работи. Не може некого да изневеруваш 4 месеца, а тој да не забележи. ЗНачи или не јас сака баш толку многу, т.е. преукупиран е со други работи, или не сака да види.
Нема лесен начин да се каже крај. Не мора да биде со пичкарење, иако понекогаш тоа е неизбежно и е единствен начин.

Вториот дел мислам дека треба да биде посебна тема, па нема да продолжам овде.[DOUBLEPOST=1398876885][/DOUBLEPOST]

И тебе нели ти е чудно што дечко и појма нема? Кај гледа тој? Кога има двајца, не може проблемот да е само во едниот. Па јас да видам дека дечкот не ме сака, јас ќе му раскинам, па и до ѕвезди да го сакам.
А бе да имаше како, девојката на клада ќе ја ставевте, па ќе се чудиш што го избришала коментарот.

Годините и се да прави такво нешто, на мома се’ и’ личи.

И пак ќе кажам: неверство не се случува само така, како да пиеш кафе. Секогаш проблемот е мноооогу подлабок, неверството е само симптом.

Имам доволно години и имам видено многу нешта. Секое неверство е различна приказна.
За болдов никогаш не вели никогаш. Посебно ете во млади години, како и дечково. Лесно е некој отстрана да збори за нешто, при ладна глава, но најчесто кога човек е отиден, прави глупости за кои никогаш сам нема да се свести. Треба некој да му покаже, а во дадениов пример, директниот објект е најдобро решение.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
@langelina доста шириш блуд и разврат не гледаш дека сите се светци тука?:tapp:
Се чудам јас кај отидоа луѓево со висок морал, оно сите овде на кајгана да ти биле...
Дај не бидете плачи-пички, ја незнам кое е тоа задоволство да се радуваш на тоа дека си нарекој некоја курва? Сум варал бе и ќе изварам пак и сеа на трупче да не ќе ми го ставите глаата да ја изгуби?
Бреј какви чоеци се фатиле за една ствар ко слеп за стап го варала па го варала, па ако е глуп нека го вара он нека цмиздри кај мама и нека простува ако неможе друга да најде....Ако знаеш да се поставиш према девојката, да и го понудиш она што таа го бара и тоа со дела, а не зборови(симнување ѕвезди, ветувања брда и долини, мелење напразно) онда никоја не е толку будала да те вара зашо е гладна за к*р. Од крајност во крајност идете и на крај краева секој е различен и различно ги доживива овие ствари...Побогу девојката е 20 год помислила на тројца, и одма ко хиени ја нападнавте.
„Мисловно неверна курва“ нов правец во областа курви...:pos:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.975
Џабе правдате дека и другиот е крив во врската, ако едниот варал, џабе зборите дека неверството не се случувало туку - така, ами барем за женско требало да има поголема причина, се се тоа изговори.
Може јас немам искуство и 40 години, но мојот мозок така размислува.

Имав скроз заебана врска, и тоа некое време, па ни накрај памет не ми текна проблемите да си ги решавам со друг.
И да не ти обрнуваат ни грам внимание, раскини си, па еби си се кај ќе стигнеш ако сакаш.
Кој како си размислува, али изговори за неверство - нема.

Сум варал бе и ќе изварам пак и сеа на трупче да не ќе ми го ставите глаата да ја изгуби?
Каква глава бе, скроз. Многу оптимист ти.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
13.270
@.:MadMan:. никој не се фатил како слеп за стап, туку мене не ми е јасно кога некој ќе почне да напаѓа заради тоа што некој друг етикетирал некој трет. C`mon, ако третиот си кажал дека изварал неколку пати, треба да му се клањаме? Секој ќе етикетира и што е во најлош случај, ќе етикетира како што масата му налага. И така, до бесконечност.
Целава работа се изврте зошто етикетираме, наместо да ставиме поконкретен совет за девојчето.
Дека девојката вара - вара. Дека повеќето тука ја изетикетираа како курва - ја изетикетираа. Ете, посочив таа да го откачи пошо за него е многу потешко да го направи тој чекор. Тука не може да делиме ни машки со женски -едноставно до човекот е. Она пошо нема емоции толку, пак ќе кажам полесно и` е за ставање крај. КАј него е скоро и невозможно посебно додека таа брка дечковци на страна.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
@Saladin бро у право си тука никој не и помуди совет туку сите рипнаа, ја бележаа девојката. Она кажа дека има 3 год врска, дека интимно била само со тој дечко, дека ја понело нешто и направила грешка го изварала т.е да бидам појасен се пољубила со некој ниту имала односи ниту ништо и она сама кажа дека несака да извара пак затоа и бараше совет, а не етикета...Девојката очигледно е несигурна затоа што од 17год е со еден и мисли дека тој е се, а не е. На сите ни е јасно дека таа врска нема да трае засекогаш дека она со него нема да се земе, може само поболно да заврши ништо друго. И несфаќам јас што е толку чудно што ја свиѓале други типци, па може е згодна и убава зашо да не ја свиѓаат?

За емоциите дека нејзините не се толку силни е факт, али стравот што го има она дека нема да најде некој друг што ќе биде ко него „добар“ ова го ставам во наводници затоа што таа не знае и не искусила подобро од него пошо била само со ЕДЕН...Да бидеме реални ова треба да се осудува?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
13.270
@Saladin бро у право си тука никој не и помуди совет туку сите рипнаа, ја бележаа девојката. Она кажа дека има 3 год врска, дека интимно била само со тој дечко, дека ја понело нешто и направила грешка го изварала т.е да бидам појасен се пољубила со некој ниту имала односи ниту ништо и она сама кажа дека несака да извара пак затоа и бараше совет, а не етикета...Девојката очигледно е несигурна затоа што од 17год е со еден и мисли дека тој е се, а не е. На сите ни е јасно дека таа врска нема да трае засекогаш дека она со него нема да се земе, може само поболно да заврши ништо друго. 1. И несфаќам јас што е толку чудно што ја свиѓале други типци, па може е згодна и убава зашо да не ја свиѓаат?

За емоциите дека нејзините не се толку силни е факт, 2. али стравот што го има она дека нема да најде некој друг што ќе биде ко него „добар“ ова го ставам во наводници затоа што таа не знае и не искусила подобро од него пошо била само со ЕДЕН...Да бидеме реални ова треба да се осудува?
Страв од што? Од сериозна врска дека нема да направи со другиве потенцијали обележани под број 1?
Ете, млада е, на 17 години го нашла овој, терала 3 и на крај испаднал дека моментално не е веќе добар. If this problem persists - се знае, или седнува муабет (што по мене би било фер пошо... 3 години бре), или го откачува на погруб начин, со измислување на изговори. Ова вака статус кво е беља поготово за него, пошо истава може (и ќе) ескалира од љубење со други во секс со други. Она како личност која веќе месеци и месеци не гледа дека работите нема никогаш да одат кон подобро, треба да стегне муда и да му раскине. Пошто тој нема никогаш да го стори тоа... Пошо...љубов. Ќорав е. Не гледа ништо. Друг треба да му ги отвори очите.
Дека ќе го боли, ќе го боли. Дека повеќе ќе го боли подоцна, и тоа е така.
Дека и нејзе поглупо ќе и` биде подоцна ако му раскине. ќе и` биде. Што е подобро? Да си го базира искуството на прељуба или на чиста совест (не е битен бројот на партнери тука)?
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Страв од што? Од сериозна врска дека нема да направи со другиве потенцијали обележани под број 1?
Ете, млада е, на 17 години го нашла овој, терала 3 и на крај испаднал дека моментално не е веќе добар. If this problem persists - се знае, или седнува муабет (што по мене би било фер пошо... 3 години бре), или го откачува на погруб начин, со измислување на изговори. Ова вака статус кво е беља поготово за него, пошо истава може (и ќе) ескалира од љубење со други во секс со други. Она како личност која веќе месеци и месеци не гледа дека работите нема никогаш да одат кон подобро, треба да стегне муда и да му раскине. Пошто тој нема никогаш да го стори тоа... Пошо...љубов. Ќорав е. Не гледа ништо. Друг треба да му ги отвори очите.
Дека ќе го боли, ќе го боли. Дека повеќе ќе го боли подоцна, и тоа е така.
Дека и нејзе поглупо ќе и` биде подоцна ако му раскине. ќе и` биде. Што е подобро? Да си го базира искуството на прељуба или на чиста совест (не е битен бројот на партнери тука)?
Абе коа го брцаме не сме ќорави од прва гаѓаме, а коа ќе ни го спрцаат у егото онда оќоравуваме, онда сме душички напатени, тогаш ни работи само устата ко мелница и само плукаме. Барем чоек ти си повозрасен и поминал поише од сите нас, срамота е вака да размислуваш не сме сите пички у душа не генерализирај, на многу не им требаат отварачи на очи...

И јавно ја повикувам девојкава, да му раскини на дечкото да не пати, и нека си најде некој што ќе ја задоволува во секој поглед...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
13.270
Абе коа го брцаме не сме ќорави од прва гаѓаме, а коа ќе ни го спрцаат у егото онда оќоравуваме, онда сме душички напатени, тогаш ни работи само устата ко мелница и само плукаме. Барем чоек ти си повозрасен и поминал поише од сите нас, срамота е вака да размислуваш не сме сите пички у душа не генерализирај, на многу не им требаат отварачи на очи...

И јавно ја повикувам девојкава, да му раскини на дечкото да не пати, и нека си најде некој што ќе ја задоволува во секој поглед...
Веруј на секому му требаат... Еве сликовито да го објаснам тоа.

Сценарио 1. Идат заедно и девојкава му кажува дека вака не иде, дека тапа и` е, измислува изговори, му става крај. Тој ја тера у курац, ама по одредено време не ја шљиви ни 2 посто. (не мора да му кажува дека го вара)

Сценарио 2. Девојката иде со дечкото и го вара, зборам кога работите ќе ескалираат, а нему нималку не му пали сијаличката (а очигледно и нема пошо и тој е слаб у искуство). Тој дознава. Што понатаму следува мислам дека не е само терање курац туку и манијакално однесување - пошо... слаб карактер.
За да го изгради карактерот тој, не мора да се учи од превара, доста му е првото сценарио.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.981
Поени од реакции
84.518
Годините и се да прави такво нешто, на мома се’ и’ личи.
Јас прв го осудив Стефус кога пишал дека додека бил во врска, варал едно 20 пати, го осудив и девојчево од 20 години, и не кажав некој погрд збор за нејзе. За мене нема разлика кога некој вара, било тоа да е машко или женско. Проблемот е што некои тука на некој начин го оправдуваат ова дело, со глуп пример дека имала само 20 години, и цел живот е пред нејзе. А сигурно ако имало нешто лошо во врската, можела да го реши на подобар начин, а не да легнува со кого било. Можела на пример да ги изнесе сите карти на маса, се да му каже на дечкото, нека раскинат, па потоа нека прави што сака...

Што се однесува до оваа реченица...епа драга Лангелина, немој другпат да скокате ако момата некој на нарече курва, дроља или со некој друг погрден збор... дека нели, на момата се и личи.

Продолжете со дискусијата, не се замарам веќе со случајов...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom