Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Јас не генерализирам чедо, него давам мислење за конкретниов случај, ако се препозна во муабетот ти се извинуем за да ти биде полесно, али цурата да му раскине на чоекот туку така ко гром од ведро небо и да му дава за образложување некои заборавени работи, нешто тука смрде.
Ниедно раскинување не е гром од ведро небо. Гром од ведро небо му беше скоро и на еден друг, ама излезе дека ја тепал и се изживувал со неа! И дури не му беше јасно зошто му раскинала!
Море, набијем вас!
Нема што да се образложува. Ако бил говедо и 6 години не сфатил што треба да направи, нема ни смисла да му се дообјаснува.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.457
Поени од реакции
7.733
Ниедно раскинување не е гром од ведро небо. Гром од ведро небо му беше скоро и на еден друг, ама излезе дека ја тепал и се изживувал со неа! И дури не му беше јасно зошто му раскинала!
Море, набијем вас!
Нема што да се образложува. Ако бил говедо и 6 години не сфатил што треба да направи, нема ни смисла да му се дообјаснува.
Не знам зашто ме цитираш мене, ако те интересира како била приказната би било добро да го прашаш тој шо го постави прашањето.

Според кажаното, јас не гледам пристрастно на проблемов и не велам шта би било кад би било.

Болт: Заборави да кажеш дека додека ја тепал таа била со него, а кога почнал да и цимоли го баталила :pos:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Или тоа, или си со тој ропак уште од тинејџерски години, кога ропакот бил фин, нежен и романтичен.

Некој во најлудите години да биде фин, нежен и романтичен за на 25-6 да стане ропак. Не сум го сретнал ова :)

Обратно, да. Да биде мисир, „фраер“ ама после 20 и некоја да созрее и да сфати дека не е се’ во фрлање петарди во влезови и фаќање девојчиња за г’з :)
 
A

AnFem

Гостин
Некој во најлудите години да биде фин, нежен и романтичен за на 25-6 да стане ропак. Не сум го сретнал ова :)

Обратно, да. Да биде мисир, „фраер“ ама после 20 и некоја да созрее и да сфати дека не е се’ во фрлање петарди во влезови и фаќање девојчиња за г’з :)
Сите сте срциња на почеток, после си го покажувате вистинското лице. :D
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Сите сте срциња на почеток, после си го покажувате вистинското лице. :D
Јас тоа би го рекла и за жените :) Абе светица до светица за после некое време да пушти рогови :icon_lol:
 
A

AnFem

Гостин
Не разоткри....буљашка :)
Одам да истепам некоја, да ми олесни...да се изпразнам :D
Никој не рече ништо за тепање! Тоа е веќе екстремно.
--- надополнето: 10 јануари 2014 во 23:36 ---
Јас тоа би го рекла и за жените :) Абе светица до светица за после некое време да пушти рогови :icon_lol:
Тачно.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Отиде у неповрат темава тотално еј...
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Пред неколку месеци прекинавме 6 годишна врска.Како и сите нормални врски и ние имавме нормална врска.Морам да признам дека во првите 2 години имавме доста проблеми од типот на љубомора,детски караници бла бла бла небитно,го поминавме тој период и почнавме да градиме една сигурна и здрав врска.Под сигурна мислам на доверба,љубов,редовен секс,искреност, чесност. Имавме проблеми но се обидувавме да ги решаваме и ги решававме, слободно можам да кажам и дека нејзините другарки и завидуваја.Јас работам во др држава за време на летото но тоа никогаш не претставувало проблем,секое лето идела на одмор каде и да сум и јас целото слободно време сум и го посветувал незе. И оваа година дојде на одмор, се беше во ред освен некои ситници.По некое време ми се јавува на телефон и ми кажува дека не можи повеќе да оди со мене а причината била дека се гушела во врската.На почетокот не го сватив тоа сериозно поради тоа што немав причина да го сватам сериозно си реков дека е една обична женска глупост на која утре нема ни да се сеќава.Но кога видов дека не е во ред морав да напуштам од работа предвреме и да се вратам дома да си ги решам проблемите.Но кога се вратив дома таа веќе беше решена да раскини со мене, а причината истата дека се гуши во врскава и некои стари проблеми за кои веќе сме ги заборавиле.На почетокот пробував да ја разубедам дури ангажирав и нејзини другарки но таа беше цврсто решена.Девојката се повлече целосно,се затвори се оддели од мн луге што и значеја. Но советот ми треба за мене не за незе: На почетокот пробав да си го живеам стариот живот со излегувања дружења со другарите,се гледав и со девојка со цел да ја заборавам.Но не одат така работите секое излегување ја барав бившата, секоја песна ме потсетуваше на незе,секоја ноќ мислев на незе,си поставував прашања но не добивав одговори кога и да и се јавев го добивав истиот одговор.Моментално секој втор ден сум пијан, се дрогирам се карам со пријатели и ред други работи што не личат на мене и мојот карактер.Ако некој имал некој ваков или сличен проблем добро би ми дошло совет иако не верувам дека ке го прифатам.Едноставно ја сакав и сеуште ја сакам.
П.С. Мислам дека не е со никого иако ја немам видено повеќе од 2 месеци,иако живееме во не мн голем град
Друже излези од дома, спортувај, почесто поминувај време во природа, со други луѓе. Исполнувај си го времето со секакви работи за да не мислиш на неа. Периодот на тажење мораш да го поминиш, но пробај без дрога, со што помалку алкохол. Избегнувај го таквото друштво. По некој месец ќе те заинтересира друго некое моме. За жал 6 години се голем период, во кој сте поминале се и свашта. Ќе ја преболиш, само треба време.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DZA

DZA

Член од
6 октомври 2007
Мислења
86
Поени од реакции
3
Види ја. Јави ѝ се и барај да ти каже *зошто* одлучила да прекине да се гледате. Толку барем заслужуваш објаснување.

И немој да ја оставиш на мир. Тормози ја, јавувај ѝ се, барај начин да се видите, зашто просто „не сакам веќе да се видам со тебе, чао“ не е доволно, особено не после 6-годишна врска. Си заслужил подобро.

Но, биди спремен да чуеш работи што можеби не си сакал да ги чуеш. На пример, можно е, бидејќи работиш во друга држава, а таа те посетувала за време на летото, за време на зимата да си имала некој друг којшто ја греел тогаш, па таа увидела дека може да биде со него и во лето; со други зборови, дека нашла подобар од тебе. Ова е црно сценарио, но е можно.

Како и да е, ти нема да се смириш додека не дознаеш зошто те оставила, макар тоа значело и дека ќе дознаеш дека те заменила со друг (повторно - тоа е само едно можно сценарио; реалноста може да е сосема поинаква). Затоа, барај да се видите и да ти објасни. Тоа ќе те врати во реалноста и ќе те ослободи од поврзаноста со неа.

А ако не сака да се види, качи ѝ се на глава нејзе, а не на другарите. Тие па воопшто не заслужиле да им се лутиш (освен ако можеби таа се плеснала со некој од нив; но тоа повторно може да го дознаеш само од неа).


Поздрав и со лесно. И без дрога.
Се обидував се слушавме на почетокот но не го добив одговорот кој го барав?Иначе размислував за 3то лице значи колку што ја познавам а верувајми мн ја познавам, мора да има 3 лице значи тоа трето лице можи да биди од машки и од женски род другарка мајка или машка особа, таа беше поддржана од некого од кого не разбрав??? Кога зборуваме за дрога не мислев на црнец во визба со игла во рака да се разбериме,
--- надополнето: 11 јануари 2014 во 02:07 ---
Сте биле заедно 6 години и тоа не може да се премости толку лесно. Сега е време за тагување.И нејзе не и е лесно. Веројатно затоа се повлекла. Не ја гњави. Нема смисла. Тоа ти го кажувам од искуство. Пред неколку години и јас раскинав долга врска. Точно така, заради работи што демек беа небитни и надминати. Не беа. Само се трупаа нови и нови проблеми. Да не навлегувам у детали, мене ми беше исто толку тешко колку што му беше нему. Но има врски кои едноставно нема смисла да се продолжат. Веројатно и вашата е таква.
Ќе ти биде тешко и ќе преживееш. Како и сите ние на овој подфорум.

Пиењето и дрогирањето ќе ти направат само уште повеќе проблеми, не се дел од решението.
Најверојатно си во право. Но една работа ме мачи таа имаше домашен проблем кој кога стигна првиот ден на одмор ми рече дека
„ова што ми се случи ќе ми го смени животот„ да не влегуваме во детали,ама девојката буквално се смени.сепак фала на советот,знам дека и незе не и е сеедно.
--- надополнето: 11 јануари 2014 во 02:18 ---
@DZA
Сум ја слушнал истава приказна само што врската им беше 10год за на крај поштената што сакаше онака да раскине се омажи после 5месеци а братов исто како тебе лумпуваше, пиеше за на крај да увиде дека не вреди да се пусти.Епа сега ти види дали вреди да го правиш сето тоа или да си свртиш нов лист.
Фала на советот друже но мислам дека,многу луѓе знаат да ти дадат совет и да те утешат во болката што тие не ја чуствуваат.Но време лечи се.Како што пее Bob Marley "everythings gonna be alright"
--- надополнето: 11 јануари 2014 во 02:35 ---
Тука има и друга страна на приказната... Поминуваш подолг период со еден ропак, те третира како што не треба, вложуваш сѐ, даваш сѐ од себе за да успее врската, атер за многуте години поминати заедно оставаш статус кво, гледаш не бива, ти пука филмот, раскинуваш и веќе научен од споствените грешки, созреваш и знаеш што точно сакаш во една врска. Го наоѓаш токму тоа и логично е тоа што си го барал да заврши со нешто посериозно.
Поминуваш подолг период со ропак и дозволуваш да те третира како што не треба :tapp: па незнам како си го дозволуваш тоаи се мажиш за 5 месеци?но како што реков:Многу луѓе знаат да ти дадат совет и да те утешат во болката што тие не ја чуствуваат.Темава замина од контекст како и да е фала ви на советите ама стварно не можите да ми помогните а и мн приказки си правите во главите.:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom