Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

D

Daedalus

Гостин
Е тука застани! Ти се десило викаш? Значи некој културен, добар, верен, нетепач, со отворени и широки модерни сфаќања за животот, некој човек како тебе бил изневерен? Како е тоа можно, си се запрашал каде си згрешил?
Глеј, заинтересиран си за спортови, имаш просечни солидни сознанија од медицината и информатиката и сакаш да идеш контра популарните мислења, посебно ако истите се либерални (хомосексуалство, анти були програми итн..). Најверојатно хејташ хипстери и инди фаци и сите тие self-esteem движења, али поштуеш фаци ко Чавез и Хитлер, кои воедно се контрадикторни меѓу себе али ти се допаѓа видот на нивното уредување, цврстината, стабилноста и конзервативноста.

Моја претпоставка е дека или студираш/имаш завршено фискултурно/спортска медицина од кадешто имаш основни сознанија за анатомија и медицина или се интересираш за тие работи како хоби. Имаш конзервативно семејство со конзервативни погледи на машко-женските односи. Некад сакаш да тролаш, што е уреду. Не верувам дека си глуп момак, што значи дека не би удрил типка ниту пак скрос го мислиш тоа што го кажуваш, сакаш да идеш контра за да ти е интересно и да се расправаш, што е пак уреду. :)

Што е битно е дека нема поента да се убедуваме околу фундаментални прашања како тоа дали е ок да ја тепаш женска ти или не пошто многу добро ме разбираш и знаеш дека тоа што го кажувам е така.

Џабе ќе збориме.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Сите вие што сте кренале рака на женско, или сте мавнале женско да даде Господ, плодноста да ви се земе.
--- надополнето: 7 јануари 2014 во 03:11 ---
Бидна и тоа бев слаб , требаше да бидеме заедно за нова година беше договорено се .. се премести таа на друго маса добро почна се , дојде и новата се возджував јас но не и јас со повеќе алкохол и отидов и посакав срекна нова и бла бла и бла бал , илзеговме надвор на разговор и во фаца ми вели дека никогаш нема да е со мене повеќе се враќа назад игра со сите , и јас буквално се раскинав. Потоа видов дека замина со друг , (како некој другар и беше нешто порано ма да сега била секој ден со него веке и не знам што и е и што и е бил ). Одма после тоа требаше да тргнувам за италија каде што сум и сега и и звонев цело време не дигна и ништо. попат и пишав порака и така некако во контакт овие два дена , со ништо сериозно за вракање на нас и денеска ми вели дека повеке не ме сака и дека нема љубов према мене , дека и навиката и исчезнала.
Проблемот што сега ме мачи е не за тоа што ми го кажа за тоа дека не ме сака или не или за сите флертувања и бла бла , девојката се промени преку нок значи беше тотално поразлична сите ја знаеа , се чудат сите мои како може така да се сега однесува беше блиска со сестрами со моите дома , и слично и сите ми велат дека е променета целосно.
- Друг момент е всушност моментот на вистината , сега имам чувство на вина за се знам дека бев ужасен на моменти , дека кога таа плачеше јас и се смеев во фаца , дека имав дигнато рака на неа повеке пати , се променив делумно го ветив тоа почнаа да се поправаат работите ,почнав целосно да и се отварам дека ја сакам и да и давам работи да ги прави што порано ги забранував. да правиме планови за иднина кои ги имаеше порано , требаше да доагаме заедно за за Италија и да биде тука со мене сега ама се , се промени за момент, а главен проблем пред се беа цигарите каде јас сум непушач , а таа претходно имапе запалуано но ништо сеиозно , и реков дека се може што сака од мене само да не пуши затоа што вистина ми пречат , се беше во ред година и 8 месеци сега почна и тоа да го бара дека ке почнела да пуши дека треба да ја прифатам и бла бла итн итн и јас и раскинав и посе тоа се случија тие работи со одење со други и нејзината промена..... И буквално кога и да затворам очи ми се појавува и се обвинувам себеси за се по шо можев да бидам подобар , и знам дека можев , а од друга страна знам дека е дефинитвно крај и дека и да сум со неа никогап неам да е исто , дека смао повеке ке бидам повреден ...
Дава Господ каде што не треба
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Hahah ve citam i ko ovci deluvate.
Eden pisa "SI JA TEPAL? SRAM DA TI E BLA BLA" I narednite 10 repliki se "SI JA TEPAL? BLA BLA BLA" :-D :-D

Deckovo spremen e da raskine vrska za cigari. I se javil prv posle break up. Se ispijanil i otisol da i kaze deka se kae i da se smirat. Pisuva vo tema "Ljubovni problemi i soveti..." NA FORUM za devojka sto pred nego si otisla so drug.

I vie nego go obvinuvate? :-D

Ne vi pobara da mu kazete dali trebal ili ne trebal da ja udri, nego kako da ja zaboravi :-D
Ko edvaj da cekavte nekoj da pise nesto vakvo, protiv vasite konvencii za "pravata na lugjeto" i da mu se nafrlite eden po eden
 
D

Daedalus

Гостин
Може си е од постарите фраери...Old school :P


Абе, а пази овие фраери што праеле!
ТУКА
Морав да и покажам на типката што праел Моцарт пошо не ја разбираше благородноста на моите потреби. Сеа среќно ми дозволува да го праам истото со нејзе што и Моцарт го праел со мајка му и братучедка му.. :pipi:

Животот повторно има смисла. Не глеам зошто жени не би сакале тоа.
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 12:21 ---
Hahah ve citam i ko ovci deluvate.
Eden pisa "SI JA TEPAL? SRAM DA TI E BLA BLA" I narednite 10 repliki se "SI JA TEPAL? BLA BLA BLA" :-D :-D

Deckovo spremen e da raskine vrska za cigari. I se javil prv posle break up. Se ispijanil i otisol da i kaze deka se kae i da se smirat. Pisuva vo tema "Ljubovni problemi i soveti..." NA FORUM za devojka sto pred nego si otisla so drug.

I vie nego go obvinuvate? :-D

Ne vi pobara da mu kazete dali trebal ili ne trebal da ja udri, nego kako da ja zaboravi :-D
Ko edvaj da cekavte nekoj da pise nesto vakvo, protiv vasite konvencii za "pravata na lugjeto" i da mu se nafrlite eden po eden
U pravo si ustvari. Ja taka isto ja sakav baba mi. Ali kuckata me iznervira. Ja rasutirav nekolku pati i ja tepav. Da, napraviv greska. Sepak ja sakam. Epten. Kasno e. Proba da izbega od doma i ja ubiv. Sepak, na kraj i davav da jade 2 pati dnevno i ne i zabranuvav da gleda TV...
Kriv sum za sve. Kako da ja zaboravam? Kako da prodolzam vo zivotov? Dali znaete nekoja tehnika so mnemonici ili meditacija nekoja za da gi izbrisam memoriite od nejze? Ne mozam da ja zaboravam. Kako vie zaboravate raboti?
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
U pravo si ustvari. Ja taka isto ja sakav baba mi. Ali kuckata me iznervira. Ja rasutirav nekolku pati i ja tepav. Da, napraviv greska. Sepak ja sakam. Epten. Kasno e. Proba da izbega od doma i ja ubiv. Sepak, na kraj i davav da jade 2 pati dnevno i ne i zabranuvav da gleda TV...
Kriv sum za sve. Kako da ja zaboravam? Kako da prodolzam vo zivotov? Dali znaete nekoja tehnika so mnemonici ili meditacija nekoja za da gi izbrisam memoriite od nejze? Ne mozam da ja zaboravam. Kako vie zaboravate raboti?
Ne sovetuvam za bespari :-D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Како викаше Маријан Ѓорѓиевски во еден негов клип „ме тепаше.....ама и ме сакаше. Додека ме тепаше, му се гледаше во очите дека ме сака“. Глупости:facepalm:

Нит сум кренал рака, ретко и тон сум повишил а тоа било знак (сам за себе знак) дека претерала. Ако нешто гледам дека не е во ред, подобро прекини после неколку месеци него да имам врска, колку да ја имам. Затоа искрено мислам дека доста вакви извитоперени врски се производ на „сите имаат дечко/девојка ајде и јас. Можеби си има свои мани (ме тепа/изневерува:facepalm:) ама ајде, барем на пикник со друштво кога одиме, сите сме заедно...“

Глупо девојче што трпи тепање и омаловажување. Овој не е глуп, него начекал слабост па си ја искористил (ни во сон не го оправдувам), плус и го сакала девојката.

Милион пати сум кажал, ми дојде ќерка (ако некогаш ја имам) дома со солзи и модрици Чак Норис х 35 нека биде, ќе го лежам. Колку и да е примитивно размислувањево и можеби ќе добијам реплика (абе суд, полиција, тужи си го) уште од сега ми се крева притисок, на таква помисла. Не дај боже.....не дај боже да дојде до тоа.

И да, можеби сакаат девојките повеќе мачо мен (маалски шерифи, тепачи) ама на 15-17 години. Ако и на 23-4 уште мислиш така, преиспитај се самиот. Можеби покрајтоа што не си мачо мен, тепач, шериф...не си ни фин, културен, добар, симпатичен......

Огледало едно, ретрпоскетива на изминатиов месец ипол, како си се однесувал со девојки што ги знаеш, што ги запознаваш, другарки на другарки а-у и ќе видиш каде стоиш.

Џабе сите ние живееме со филмот дека сите се дебили само ние сме правите ама не не приметуваат, покрај дебилите де!

ПоздраФ
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.656
Поени од реакции
14.512
Сакам да копирам еден пост од еден странски форум да не се изгуби никогаш, како совет за оние што имаат подолга врска, а се прашуваат и ги копка како би било со други женски...

Don't do it.

About five or six years ago, I was in a similar situation to you. I had been going out with a girl for about three years, and she was great, I loved her, she loved me. But the relationship had a few problems, as all relationships do, and she was the first girlfriend I had ever had for more than about a week. It felt like as soon as I really started dating people, I almost immediately fell into a long-term relationship.

So things were pretty good, she was attractive, intelligent, I loved her. But the thought nagged away at me. If I could get this great girl, was it not possible that I could get other, better girls? Were there not better girls than this? Was I going to settle for this girl, my first real girlfriend? For the rest of my life? I wasn't getting any younger! What charms I had weren't getting any more charming! What if I was selling myself short? Sure, things were good, but maybe it would be that good with other girls, maybe that was just the feeling that came with having a long-term girlfriend and it would happen again.

These thoughts ate away at me and progressively ruined the relationship. After a couple of months of thinking this way, I broke up with the girl.

The breakup was agony, and I almost immediately regretted it. It was probably the single most stupid, callous, short-sighted, selfish and wantonly reckless things I have ever done. I ditched this brilliant girl, putting her through hell, and for what? Returning to dating was shitty. When I went out with people, they had to measure up to this girl - and not just equal her, they had to be a lotbetter, otherwise it wouldn't have been "worthwhile".

It was a disaster. I regretted it intensely, and still do. I see a lot of what I was feeling in your post - I urge you not to do what you're thinking. What you have is precious. If the relationship has no future, it will die. But while you love each other, it has a future. See what that future is, don't throw it away on a gamble.

The postscript to my story is that I realised my horrible mistake and became friends again with the great girl I had foolishly let slip away. Remarkably, she was prepared to forgive me for my incredible stupidity in dumping her and we started going out again.

She's now my wife. She's the best thing that has ever happened to me.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Има некој што си плачат за ќотек, без разлика дали се машки или женски....:mad:
Ама и да ги удриш тоа нема да ти ги реши проблемите кои што ги имаш со нив, и ако сакаш во боксерска вреќа со бејзбол палка тепај ги, пак ум нема да им дојди.....

Ќотекот не го земам како нешто толку страшно отколку кажаниот збор...
Ќе те удри, ќе ти помини...ама навредата никогаш не поминува...
Ќотекот всушност како појава и не е толку страшен ама поќе изгледа како навреда но и како последно решение за проблемите и немоќ да се контролираш себеси кога некој ќе те изнервира па да го нападнеш освен вербално да се активираш и физички :D .....

Прашањето е зошто? Кој е твојот степен на толеранција и што можи до толку да те испровоцира кај партнерот па да го нападнеш физички ?
--- надополнето: 10 јануари 2014 во 07:11 ---
А ако се ебе наоколу со сите?Ти се смеат 100 души во лице,те прави будала пред сите?А ти и удоволуваш,ја сакаш,ја шеташ?Тогаш нема ли барем да размислиш?Иначе од Велес сум.Иначе во Пустец со пари се купуваат,алтаните беа во мода едно време.Црнците не те кршат од ќотек ако не си заслужил.
Аман толку си заостанат....... шо :drk: бараш со таква...
Едноставно ке ја баталиш и ке си најдиш некоја што тебе ти одговара како се однесува, ко само такви да има на планетава, освен ако си бараш причина зошто некоја да ја ишибаш и сакаш да изиграваш шериф за распуштеници...
Ама и во тој случај немаш право да посигаш раце на незе, валда си има дома татко и мајка што ја воспитуваат.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
Ту лонг, ај диднт рид....:unsure:само дека се дрогираш, ама то не е љубовен проблем.
 

DZA

Член од
6 октомври 2007
Мислења
86
Поени од реакции
3
Пред неколку месеци прекинавме 6 годишна врска.Како и сите нормални врски и ние имавме нормална врска.Морам да признам дека во првите 2 години имавме доста проблеми од типот на љубомора,детски караници бла бла бла небитно,го поминавме тој период и почнавме да градиме една сигурна и здрав врска.Под сигурна мислам на доверба,љубов,редовен секс,искреност, чесност. Имавме проблеми но се обидувавме да ги решаваме и ги решававме, слободно можам да кажам и дека нејзините другарки и завидуваја.Јас работам во др држава за време на летото но тоа никогаш не претставувало проблем,секое лето идела на одмор каде и да сум и јас целото слободно време сум и го посветувал незе. И оваа година дојде на одмор, се беше во ред освен некои ситници.По некое време ми се јавува на телефон и ми кажува дека не можи повеќе да оди со мене а причината била дека се гушела во врската.На почетокот не го сватив тоа сериозно поради тоа што немав причина да го сватам сериозно си реков дека е една обична женска глупост на која утре нема ни да се сеќава.Но кога видов дека не е во ред морав да напуштам од работа предвреме и да се вратам дома да си ги решам проблемите.Но кога се вратив дома таа веќе беше решена да раскини со мене, а причината истата дека се гуши во врскава и некои стари проблеми за кои веќе сме ги заборавиле.На почетокот пробував да ја разубедам дури ангажирав и нејзини другарки но таа беше цврсто решена.Девојката се повлече целосно,се затвори се оддели од мн луге што и значеја. Но советот ми треба за мене не за незе: На почетокот пробав да си го живеам стариот живот со излегувања дружења со другарите,се гледав и со девојка со цел да ја заборавам.Но не одат така работите секое излегување ја барав бившата, секоја песна ме потсетуваше на незе,секоја ноќ мислев на незе,си поставував прашања но не добивав одговори кога и да и се јавев го добивав истиот одговор.Моментално секој втор ден сум пијан, се дрогирам се карам со пријатели и ред други работи што не личат на мене и мојот карактер.Ако некој имал некој ваков или сличен проблем добро би ми дошло совет иако не верувам дека ке го прифатам.Едноставно ја сакав и сеуште ја сакам.
П.С. Мислам дека не е со никого иако ја немам видено повеќе од 2 месеци,иако живееме во не мн голем град
 
П

Пепси_

Гостин
по жални се кокошките шо после чотекот и цел тој третман се мават во прегратките на љубовта на животот :icon_lol:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Пред неколку месеци прекинавме 6 годишна врска.Како и сите нормални врски и ние имавме нормална врска.Морам да признам дека во првите 2 години имавме доста проблеми од типот на љубомора,детски караници бла бла бла небитно,го поминавме тој период и почнавме да градиме една сигурна и здрав врска.Под сигурна мислам на доверба,љубов,редовен секс,искреност, чесност. Имавме проблеми но се обидувавме да ги решаваме и ги решававме, слободно можам да кажам и дека нејзините другарки и завидуваја.Јас работам во др држава за време на летото но тоа никогаш не претставувало проблем,секое лето идела на одмор каде и да сум и јас целото слободно време сум и го посветувал незе. И оваа година дојде на одмор, се беше во ред освен некои ситници.По некое време ми се јавува на телефон и ми кажува дека не можи повеќе да оди со мене а причината била дека се гушела во врската.На почетокот не го сватив тоа сериозно поради тоа што немав причина да го сватам сериозно си реков дека е една обична женска глупост на која утре нема ни да се сеќава.Но кога видов дека не е во ред морав да напуштам од работа предвреме и да се вратам дома да си ги решам проблемите.Но кога се вратив дома таа веќе беше решена да раскини со мене, а причината истата дека се гуши во врскава и некои стари проблеми за кои веќе сме ги заборавиле.На почетокот пробував да ја разубедам дури ангажирав и нејзини другарки но таа беше цврсто решена.Девојката се повлече целосно,се затвори се оддели од мн луге што и значеја. Но советот ми треба за мене не за незе: На почетокот пробав да си го живеам стариот живот со излегувања дружења со другарите,се гледав и со девојка со цел да ја заборавам.Но не одат така работите секое излегување ја барав бившата, секоја песна ме потсетуваше на незе,секоја ноќ мислев на незе,си поставував прашања но не добивав одговори кога и да и се јавев го добивав истиот одговор.Моментално секој втор ден сум пијан, се дрогирам се карам со пријатели и ред други работи што не личат на мене и мојот карактер.Ако некој имал некој ваков или сличен проблем добро би ми дошло совет иако не верувам дека ке го прифатам.Едноставно ја сакав и сеуште ја сакам.
П.С. Мислам дека не е со никого иако ја немам видено повеќе од 2 месеци,иако живееме во не мн голем град

Види ја. Јави ѝ се и барај да ти каже *зошто* одлучила да прекине да се гледате. Толку барем заслужуваш објаснување.

И немој да ја оставиш на мир. Тормози ја, јавувај ѝ се, барај начин да се видите, зашто просто „не сакам веќе да се видам со тебе, чао“ не е доволно, особено не после 6-годишна врска. Си заслужил подобро.

Но, биди спремен да чуеш работи што можеби не си сакал да ги чуеш. На пример, можно е, бидејќи работиш во друга држава, а таа те посетувала за време на летото, за време на зимата да си имала некој друг којшто ја греел тогаш, па таа увидела дека може да биде со него и во лето; со други зборови, дека нашла подобар од тебе. Ова е црно сценарио, но е можно.

Како и да е, ти нема да се смириш додека не дознаеш зошто те оставила, макар тоа значело и дека ќе дознаеш дека те заменила со друг (повторно - тоа е само едно можно сценарио; реалноста може да е сосема поинаква). Затоа, барај да се видите и да ти објасни. Тоа ќе те врати во реалноста и ќе те ослободи од поврзаноста со неа.

А ако не сака да се види, качи ѝ се на глава нејзе, а не на другарите. Тие па воопшто не заслужиле да им се лутиш (освен ако можеби таа се плеснала со некој од нив; но тоа повторно може да го дознаеш само од неа).


Поздрав и со лесно. И без дрога.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom