Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Па ако го напушта значи биле заедно...

Ако е некоја шо ја сакаш бори се за неа, ако тоа не успева пресметај се со типот, пак си се борел некако и си ги истрошил бесот и омразата :)

Освен ако не е некоја битанга нормално... :D
Обично викаат дека времето лечи. Го нарекуваат време, затоа што најчесто време е потребно додека да се смениш ти како личност или да сфатиш нови работи. Така преболуваш, преку својата промена, ако се појави.
Преболуваш коа ќе станеш понадоградена личност од она што си бил тогаш. Почнуваш да мислиш на минатото ко на време во кое ти си поминувал убаво, но сега не би било истото. Зошто тогаш си бил таа поинаква личност од таа која си сега (под "сега" мислам на иднината во твојов случај).

Понекогаш се случува интересно, самиот да си се преферираш ко што си бил порано, но да не можеш да се вратиш во таа состојба зошто сега имаш поинакви сфаќања. Можеби тоа и` се десило нејзе. Досега пишував за тоа како би ја преболил, а сега одеднаш за тоа дека она "преболела" (надминала) нешто базично од вашата врска. Не значи дека не те сака. Но, надминала некој период кој ве дефинирал вас, како посветеност на романтика, на пример.

Сретнала некој. Во различни периоди од животот можеш да имаш различни "сродни" луѓе, и парнери.
Проблемот, обично со жените, е кога надвор го бараат она кое треба да го најдат внатре во себе, па оттука, се вљубуваат во луѓе со особини кои ги почитуваат во периодот, наместо тие луѓе да бидат само поттик и влијание за нив и нивното само - пронаоѓање.
Затоа партнерите не треба да се чуваат ко во затвор кога се во врска, ко што пишуваа на форумов на прашањето за идењето на кафе. Ако таа смеела да излага со некој кој и` отварал нови перспективи и кого го почитувала, може ќе ги сфатела успатно и неговите маани, и ќе сфатела дека врската со тебе и` е петнаес пати подобра од некоја евентуална со тој некој интересен.

Можеш да ги мразиш и двајцата, но мораш да бидеш и фер. Ако по детално размислување, сфатиш дека типот е стварно за неа подобра варијанта, мора да си речеш океј, и да прекинеш да го сфаќаш тоа како навреда за тебе како личност. Не е навреда ако за неа реално постои подобра варијанта од тебе, навреда е ако таа веднаш почнала со него по раскинот со тебе. Но, тоа повеќе зборува за неа како личност, а и добро е да се има особина плус која не ја сакаш кај неа, за да се надополни на она со преболувањето.
Морам да искоментирам дека wot станал попаметен (или поопширен), така да обрати се кај него следен пат.:) (бегам по одмори за некој саат)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Можда глупо прашање е но што е најдобро да се направи кога личноста што ја сакаш те напушта да биде со друг а си ја сакал поише од све на свет долги години? Немам воља за живот,не го гледам излезот,немам доволно муда да прифатам дека е готово,пун сум со омраза и бес,не знам стварно што да правам знам само дека е многу ебано тешко,тешко е за емоционален човек каков што сум јас.. Фала
Не прај ништо.
Значи договори се со себе си дека ја отфрлаш за конечно.
И не прај ништо, не комуницирај со неа воопшто. Ако ти пише, не враќај.
Ова колега ќе ти трае едно 3-4 месеци дур не сфатиш дека уствари кој ја ебе, мед ти е и без неа. Периодов мораш да го поминеш мушки за да не излезеш искомплексирана фаца.
Значи: Во однос со неа, не прај ништо, its over. Во однос со себе, лечи се со блуз, читај книгици као да гејмаш пичиња, искачај, дружи се, дрогирај се, што и да ти годи. И, коа ќе приметиш дека ја мислиш, stop it.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.031
Поени од реакции
2.088
Можда глупо прашање е но што е најдобро да се направи кога личноста што ја сакаш те напушта да биде со друг а си ја сакал поише од све на свет долги години? Немам воља за живот,не го гледам излезот,немам доволно муда да прифатам дека е готово,пун сум со омраза и бес,не знам стварно што да правам знам само дека е многу ебано тешко,тешко е за емоционален човек каков што сум јас.. Фала

Најпрво ќе ти кажам дека, ќе ти треба многу време за да сфатиш дека повеќе не е твоја. Доколку нешто не се смени, нели..
Инаку, за твојот без, те советувам да не го оставаш во себе, оди во теретана, т.е врши некои физички активности, преги прочитав дека имаш куче, можда ќе биде малку смешно, но за да не мислиш на неа, тепај време со него.. Ќе ти биде ебано тешко одредено време, но ќе помине.
Поздрав
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.622
Поени од реакции
31.828
Можда глупо прашање е но што е најдобро да се направи кога личноста што ја сакаш те напушта да биде со друг а си ја сакал поише од све на свет долги години? Немам воља за живот,не го гледам излезот,немам доволно муда да прифатам дека е готово,пун сум со омраза и бес,не знам стварно што да правам знам само дека е многу ебано тешко,тешко е за емоционален човек каков што сум јас.. Фала

Моментално си Windows Xp, но по некој период ќе станеш осмица, многу посилен, подобар, пофлексибилен, со повеќе позитивни работи и предности во себе, едноставно ќе се себенадоградиш.

Сега ќе ти кажам животна лекција за бесот да го скротиш оти беља ќе си сториш. Всушност од таква некаква причина јас загубив човек. Од нервоза, ноќи неспани, по малку депресија, бес, омраза, развој на најгнасната болест на нервна база поради загуба на женска, смрт!

Излегувај, дружи се, менувај мисли, женско друштво практикувај крај себе, или уште подобро убаво женско друштво. Ако ти се пие да пиеш, да си се напијаш, трчај/вози точак/спортувај, гледај филмчиња со добар рејтинг, обично тие носат животна порака, скитај слободно кај ти душа сака, прави си излети, посетувај журки. Неа пет посто не ја ебавај и не си прави филмови наназад како било, спомени бла бла, оти не вреди мајчината времето на тие промисли неа да и го посветуваш. Ако можеш фаќај некоја згодна рипка што ќе ти го подзаврти светот без думање.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Sto mislite za romansa preku facebook ? Odnosno, da pocnete razgovor so devojka so koja ne se poznavate licno i da ja pokanite na kafe ? Dali bi go napravile i zosto da i zosto ne :) ? Blagodaram odnapred.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Можда глупо прашање е но што е најдобро да се направи кога личноста што ја сакаш те напушта да биде со друг а си ја сакал поише од све на свет долги години? Немам воља за живот,не го гледам излезот,немам доволно муда да прифатам дека е готово,пун сум со омраза и бес,не знам стварно што да правам знам само дека е многу ебано тешко,тешко е за емоционален човек каков што сум јас.. Фала
Треба да ја оставиш на раат. Таа не те напушта заради друг, туку затоа што меѓу вас не е се’ како што треба. Немој да и се јаввуаш или да рипаш од радост ако ти стави лајк4е на фб.

Сето тоа што го чувствуваш значи дека си нормален. Времето лечи се’. Ќе ти биде тешко. Не потонувај, еве ние старите борци сме тука. Велкам то д клаб.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
Sto mislite za romansa preku facebook ? Odnosno, da pocnete razgovor so devojka so koja ne se poznavate licno i da ja pokanite na kafe ? Dali bi go napravile i zosto da i zosto ne :) ? Blagodaram odnapred.

Сè што води до викање на кафе и разговор лице во лице е добро. Само да дојде гледањето на кафе што побргу.

Значи, следната порака на FB нека ти биде „Ајде да се видиме на кафе таму-и-таму, тогаш-и-тогаш“ или (уште подобро) „Дај ми го твојот број, за да те барам за на кафе“.

Со среќа.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Немора цел пост глупости за да ни кажеш колку годинки имаш. Можеш едноставно да додадеш во инфо.
Луѓето не одбираат да ги отфрлат сите од себе, туку кога ќе започнеш нешто прекрасно, целиот фокус, време и интерес ти се токму во тоа сконцентрирани. Несвесно, дека секој тежнее кон среќа, а во моментот тоа е ново, интересно, возбудливо па постепено се губи контакт со надворешниот свет и социјализација. Некаде пред секс ова се случува, после преминува во навика, а и е касно да се смени нешто.
Како второ, искрено ги сожалувам луѓето кои немале поголема врска од: ако сакаш да раскинеш раскини ако не не, едноставно е, нема потреба од комплицирање. Со доза љубомора, можеби и е подобро што немате слично вкусено, премнува во болна навика да се држиш за нешто, што би се дефинирало или како љубов или како пореметеност. Но има нешто горчливо-слатко во целиот процес..



Глушец у двор да чуваш две години, после 10тина дена ќе ти зафали, не пак..
И уште милион причини да има, знаеш дека ниедна од нив не ти е вистинскиот повод за раскинување, затоа се чувствуваш виновно и знаеш да простиш брзо или дури сама да иницираш смирување. Уште милион причини нема да те излажат дека просто ти е досадно и монотоно, и тоа на блискиот хоризонт, интересниот живот кој навидум си го испуштала заради врскава досега е само илузија од нешто што трае премногу тратко и нуди пласебо ефект на среќа. Ниедна другарка во своето најдобро светло неможе да ти биде замена за блискоста, интимноста и сигурноста со парнерот во ситуации кога навистина ти е потребна.

Решение неможам да ти понудам, за некого работи breathing room, change of scenery, change of pace.. но не онака „скарени“ туку под договор што е како е. Кај некого пак квалитетно средување на проблемите и интензивно продолжување на нештото што сте го имале. Но во вториот случај тој што му е монотоно и мисли дека животот нуди повеќе одошто тој впива, нема некоја голема желба за средување на проблемите, така да второто сценарио е себелажење.

Единствено би ти препорачал, ако настрана ваквите проблеми, човекот не ти смета карактерно, можеш да се потпреш, можеш безусловно да му веруваш секако вреди целото трудење и тоа што после 10тина дена се барате е нешто повеќе од обична навика. Ако нешто од погоре набројаното фали, слободно батали се и продолжи со што и да те прави среќна во моментот, надевајќи се дека би се распакувало се како што треба во твоја полза.

Со среќа.
WTAT THE FUCK?
Samo sto i go dade istiot sovet, so poizbrani zborovi i praenje filmovi.
"слободно батали се и продолжи со што и да те прави среќна во моментот"
Woow, what a revelation!

Aj, od pocetok. Drugarka ne moze da ti bide zamena za partner, se slagam. Ne mozes da sporeduvas dva razlicni vidovi ljubov. Partnerot e sosema razlicno nesto od prijatelite, od semejstvoto. Partner e covek so koj bi go pominal zivotot, a ne 2-5-10 godini od zivotot. Bez razlika, kolku i da e dolga vrskata, ako celta ne e zaednicki zivot till death do us apart, in rich or poor ili w/e it is, taa togas e, sto vikas, placebo efekt na srekja.
I tvojov muabet za "pod dogovor a ne skarani" e laga, so golemi bukvi, bold i crveno oboeni.
Danger!
Nasiot "mal i zakrzlaven mozok" ne funkcionira taka. Ili sme zaedno ili ne sme. Toa, pod dogovor, podrazbira, ponatamosno komuniciranje vo ista mera kako i do pred "dogovorot". That doesnt fucking work! Ne gi poprava karakterite na lugjeto. Lugjeto ne se menuvaat.
"ако настрана ваквите проблеми"
Kako moze toa na strana? Ima nekoja finta?
"problemi vo vrskata - ne postoite veke" i taka magicno si prodolzuvaat da si veruvaat i da "se sakaat" kako prijateli. Ha-ha :)
Posle "dogovorot", nivniot odnos ke bide pola-gluma, which is MORE than WRONG. Obicno tuka osteteniot strada (onoj na koj mu e raskinato) i glumi deka sve e u red (a ustvari NISTO ne e), a drugiot demek da ne ispadne degensko ponasanje, si ja pere sovesta. Wrooong. Ova moze da trae mnoogu dolgo se dodeka ne eksplodira edniot ili drugiot i otera sve u...
E togas ne samo sto ke bidat skarani, nego nema da sakaat da se vidat. EVER. Duri ni na ulica nema da sakaat da se pozdravat!

I koj sovet i ostanuva, osven:

слободно батали се и продолжи со што и да те прави среќна

???
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Времето лечи се’. Ќе ти биде тешко. Не потонувај, еве ние старите борци сме тука. Велкам то д клаб.
Ништо не лечи времето. Те сакам уште од првиот ден кога почнав да те читам тука, ништо помалку, секогаш повеќе!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Ништо не лечи времето. Те сакам уште од првиот ден кога почнав да те читам тука, ништо помалку, секогаш повеќе!
Ох, Змејко... Останав без зборови... :oops:
Кис4е
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Не прај ништо.
Значи договори се со себе си дека ја отфрлаш за конечно.
И не прај ништо, не комуницирај со неа воопшто. Ако ти пише, не враќај.
Ова колега ќе ти трае едно 3-4 месеци дур не сфатиш дека уствари кој ја ебе, мед ти е и без неа. Периодов мораш да го поминеш мушки за да не излезеш искомплексирана фаца.
Значи: Во однос со неа, не прај ништо, its over. Во однос со себе, лечи се со блуз, читај книгици као да гејмаш пичиња, искачај, дружи се, дрогирај се, што и да ти годи. И, коа ќе приметиш дека ја мислиш, stop it.
Фини савети му дааш, освен овој: „дрогирај се“. Ја би го видоизменил овој савет у: „батали дроги, пиј Скопско точено, Лашко, Хајнекен, Бекс или што и да ти годи. Не вреди да се дрогираш за некој бич. А пиво ќе си пиеш онака спортски, као ништо да не се десило.“
 

AntiSpamMaster

Find Beautiful Girls from your town for night
Член од
18 август 2011
Мислења
112
Поени од реакции
83
Можда глупо прашање е но што е најдобро да се направи кога личноста што ја сакаш те напушта да биде со друг а си ја сакал поише од све на свет долги години? Немам воља за живот,не го гледам излезот,немам доволно муда да прифатам дека е готово,пун сум со омраза и бес,не знам стварно што да правам знам само дека е многу ебано тешко,тешко е за емоционален човек каков што сум јас.. Фала
Што правиш во тој момент? Епа види вака, можеш да продолжиш со животот т.е да го протуркаш тој период(кога тогаш ќе се навикнеш и нема да ти е гајле за неа)што ти е најдобра опција. Другата опција ти е губење на животот али, итекако не е вредно. Затоа гледај да во овој период имаш луѓе околу тебе, да не си сам скоро никогаш(освен кога идеш у тоалет или кога спиеш..)и ќе пројде.

EDIT: во врска со тоа јас шо го имав пишано на претходната страна, колку толку се левелира и се среди па нема причина за грижа. Од време на невреме стварно ја ескалирам ситуацијата повеќе него што треба..
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Можда глупо прашање е но што е најдобро да се направи кога личноста што ја сакаш те напушта да биде со друг а си ја сакал поише од све на свет долги години? Немам воља за живот,не го гледам излезот,немам доволно муда да прифатам дека е готово,пун сум со омраза и бес,не знам стварно што да правам знам само дека е многу ебано тешко,тешко е за емоционален човек каков што сум јас.. Фала
Братче јас лично сум немал ваква ситуација срајада да е. Те сваќам потполно иако не сум осетил на моја кожа, имав шанса оваа ситуација да ја видам на мој најдобар другар.
Јас сакаше повеќе од се. Она по некое време си влезе во некој фазон и почна да го вреѓа, да не покажува љубов и ред други работи знаеш како е. Он слепо ја сакаше но дојде време за крај. Не можеше детето да се опорави 3-4 месеци. Но потоа прифати каква е ситуацијата дека тоа е тоа, и за среќа сето тоа го претвори во позитива. Типот почна да живее живот како што од стално сакал. Почна во теретана, почна да изчегува нон стоп, смени стилот на облекување, не дека пред тоа коа беше во врска не можеше ова да го право туку беше затраскан што заборави на убавите работи. Сега после година и пол детето е топ, физички се издгради и девојќите трчаат по него, измени од корен стилот на живот. Пред некое време бевме на базен и се појави неговата бивша а ние седевме на маса во барот на базен. Неа очите и истекоа по него, али тој само му се насмевна и ја сврти главата. Од тогаш до денеска ТАА лудува по него не тој. Али КАСНО ЧЕ БИТИ КАСНИЈЕ. Таа е пропадната а овој е полн со живот. Затоа терај братче. Ќе ти помини све верувај. Ти го кажувам ова за да те кренам и не е лага туку чиста вистина.
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Можда глупо прашање е но што е најдобро да се направи кога личноста што ја сакаш те напушта да биде со друг а си ја сакал поише од све на свет долги години? Немам воља за живот,не го гледам излезот,немам доволно муда да прифатам дека е готово,пун сум со омраза и бес,не знам стварно што да правам знам само дека е многу ебано тешко,тешко е за емоционален човек каков што сум јас.. Фала
Ти напишале и погоре ама ај да не останам покуса :)
Остај го времето да си го напраи своето, и секоја мисла што ќе ти дое на памет околу девојчето, бркај ја одма. Нека не те бутка во бедови.
Имај си во памет дека веќе не и требаш, и си должиш себеси да продолжиш понатаму со животот и да не губиш време во болка и фантазии што нема да се остварат :)
Ако ти дое да плачеш, плачи си.. сите луѓе плачат :) Не значи дека си слабак, ако така ти олесни после некое време стискање заби.. why not :) Само нека не ти одзема преголем дел од времето, сепак целта ти е да продолжиш понатаму, не да тапкаш во место..
Социјализирај се што повеќе, дури и fake it till you make it ако треба.. Ќе видиш дека не е толку страшно и дека дупката што ја имаш во душата може да се пополни и веќе да не се познава :) Стреми се кон тоа да ја полниш, не да копаш уште подлабоко со седење дома и слушање заеднички песни и глеање слики од вас и што ти ја знам ^^
Прошле многу луѓе низ тоа, ќе пројдеш и ти <3
Дај си време и труди се да се фокусираш на себе и тоа што те прави среќен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom