Јеховини сведоци

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Скоро секоја недела има таков случај. Во една стражарска кула дури и самите ЈС ги величаат децата кои умреле одбивајчи крв. Ако треба да примиш крв ЈС имаат комитет за крв кој е составен од луѓе чија задача е да извршат психолошки притисок врз родителите детето да не прими крв. Ќе доаѓаат на болница потсетувајќи го родителот дека е подобро детето да умре и родителот да го види во рајот отколку да живее. Скоро секоја недела слушам за ваков случај. Ова е од 6ти јули.
Имаш информација колку членови има во Македонија?
 
K

Kiko

Гостин
Имаш информација колку членови има во Македонија?
Околу 1300 според нивните податоци. Интересно имаа пад од 30 членови последнава година.[DOUBLEPOST=1468287025][/DOUBLEPOST]Од вкупно 8 300 000 членови ширум светот. Вредно е да се забележи дека ЈС ги бројат само активните членови кои проповедаат(или стојат до количките во поново)[DOUBLEPOST=1468292493][/DOUBLEPOST]Еве неколку видеа за кои морам да признам дека ќе имаат голем ефект врз ЈС. Дообри парчиња пропаганда.
Клик на видеата за да ги гледате.
Во рајот според јеховини сведоци најново парче пропаганда (добри се нели?)
Модерниот Јов.
Shunning Eve како ЈС се учат да ги третираат оние кои не сакаат да бидат ЈС.
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Од каде ти се информацииве?

Посебно ова: „Проценката од починати од доктрината за крв која WT ја имплементира врз ЈС само за австралија од кога е воведена до 2003 е дека починале 50 000!!!“.
Кој проценил?

P.S. Дали оваа страницава од која вадиш линкови не е со цел негативно да зборува за јеховините сведоци?

П.С. Грешка си дека ова е само ad hominem напад :)
 
K

Kiko

Гостин
Проценка од памет. Ми излетало некаде на интернетов. Не мора да е точна. Точни податоци нема да знаеме никогаш. Клик овде.

Actual statistics have never been published, but the following estimate based on published data suggests about 900 Jehovah's Witnesses die each year because of the blood refusal policy.

И овај линк го најдов со помош на чичко google. Користам разни извори вклучувајќи и ја официјалната страна jw.org. Види ги назад моите постови.

И не очекувам на официјалната страна да пишува колку умреле туку колку биле спасени со помош на безкрвни операции.

Инаку од последен пакт кога ја посетв нивната страна ЧПП околу ова е сменето. МИслам дека имам принтскрин пназад во постовите.

>> Ние прифаќаме медицинска нега. Всушност, некои од Јеховините сведоци се лекари, како што бил и Лука, христијанин од првиот век (Колошаните 4:14). Но, не прифаќаме лекување што се коси со начелата од Библијата. На пример, не прифаќаме трансфузија на крв затоа штово Библијата е забрането да се прима крв(Дела 15:20, 28, 29).

Сепак, се трудиме да го добиеме најдоброто можно лекување и за нас и за нашето семејство. Всушност, тоа што медицината разви бескрвно лекување со цел да им се помогне на пациентите Јеховини сведоци сега е од корист за сите во општеството. На пример, во многу земји секој пациент може да одлучи да ги избегне ризиците од трансфузија на крв, како што се болестите што се пренесуваат преку крв, реакциите на имунолошкиот систем и човечките грешки.<<[DOUBLEPOST=1468343102][/DOUBLEPOST]EDIT
pdf фајлот пошто линкот погоре не работи
http://www.krev.info/library/pocetumrti.pdf
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Знам дека нема да имаме точни информации...

Овие информации доаѓаат од луѓе кои СЕ Јеховини Сведоци, но не ги прифаќаат апсолутно верувањата и толкувањата кои одат преку оваа организација и сакаат да ја поправат работата и забеганоста кај одредени структури во JW?
Или ова се страници кои се строго против Јеховините сведоци, па секое инфо е апсолутно негативно насочено кон нивното верување и уредување?

П.С.
Од нивниот весник Watchtower:
„1. How should we feel about our faith?
FAITH is something that not all people have. (2 Thessalonians 3:2) But Jehovah gives faith to all those who worship him. (Romans 12:3; Galatians 5:22) How grateful we are that Jehovah gives us faith!“

Во ред. Ова нема логика...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Вистина ли е тоа дека не славеле родендени затоа што не биле тие како индивидуи битни туку бог бил битен и зошто би славеле родендени? :D
 
K

Kiko

Гостин
една од причините е таа. Според мене се работи за типична култска политика наменета да ги направи поинакви од другите да ги десоцијализира. Како што читам по форумиве голема траума за децата од џеј си што вика хепт.

Sent from my 6050Y using Tapatalk[DOUBLEPOST=1468371505][/DOUBLEPOST]
Знам дека нема да имаме точни информации...

Овие информации доаѓаат од луѓе кои СЕ Јеховини Сведоци, но не ги прифаќаат апсолутно верувањата и толкувањата кои одат преку оваа организација и сакаат да ја поправат работата и забеганоста кај одредени структури во JW?
Или ова се страници кои се строго против Јеховините сведоци, па секое инфо е апсолутно негативно насочено кон нивното верување и уредување?

П.С.
Од нивниот весник Watchtower:
„1. How should we feel about our faith?
FAITH is something that not all people have. (2 Thessalonians 3:2) But Jehovah gives faith to all those who worship him. (Romans 12:3; Galatians 5:22) How grateful we are that Jehovah gives us faith!“

Во ред. Ова нема логика...
Прво треба да знаеш дека во животот нема црно и бело туку многу нијанси измеѓу.
Второ на ЈС им е забрането да пишуваат блогови на интернет за или против под закана на екскомуникација, сепак има такви кои го прават тоа некои про некои контра. Некои од нив сеуште (не фатени н а дело) ЈС некои одамна екскомуницирани.

Тргнуваш од погрешна претпоставка дека ЈС се демократско општество во кое самите ЈС размислуваат(и пишуваат блогови), а уствари се програмирани да размислуваат на одреден начин.

Ако еден ЈС не се согласува во најмала точка од она што го говори водечко тело врз него ќе биде вршен притисок да се врати во ред, дури и само ако поставува незгодни прашања.
1. ќе биде обележан како "слаб во вистината"
2. Ќе престанат другите да се социјализираат со него.

Заради ова Многу ЈС се во криење однодно FADEING OUT. Пишуваат на интернет под псевдоними , некои со надеж дека организацијата ќе се подобри, други во гнев дека сакаат да ја видат уништена. Има многу блогови од кои од кои би ги издвоил од кои ги земам информацииве.

Прво оние информации ги зедов од разбудете се види на сликата 1994



Да да добро читате ЈС ги возвишуваат децата кои умреле заради непримањето крв со нивна слика и име. Прашајте ги родителите кои биле заблудени од овие списанија како им е денеска кога сфатиле дека сето тоа е лага.

http://jwfacts.com/ Сајт на поранешен Јеховин сведок чие истражување е направено додека тој бил ЈС. Според мене најдобриот ресурс за истражување на ЈС заради неутралноста во пишувањето.
JWsurvey | "Giving a voice to the silent majority" Исто така бивш Јеховин сведок до пред некое, време пишуваше под псевдоним. Критички настроен веб сајт , но не без основа.

Исто така во постовите користам видеа од CNN, BBC, ABC, Dateline и други новинарски куќи.

И користам материјал од ризницатра на jw.org (видеата погоре сликите) watchtower library.
И еден про-JW блог. (редок случај ама ги има)
http://www.jw-archive.org/
https://www.facebook.com/HallsWorldwide/

Информација е информација @Хептаграм XI. Нема тука анти про. Имаш разум ваљда. Ги земаш сите информации во предвид (меѓу кои има и лажни, погрешни, критички итн) и склопуваш мислење. Не дека ти не можеш видиш кој сајт е што.

Сеуште чекам да допринесеш на темава. Ако ништо друго барем отвори некое прашање во врска со ЈС.

BTW Девојка ми мисли дека си Јеховин сведок :D. Ја не верувам оти ти ги разгледав постовите на други теми :D
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Нема што да придонесам јас за темава. Стариот еон и неговите забрани воопшто не ми се по вкус и ги сметам за мртво-родени во Новиот Еон.
Ќе има многу лудости и тотално апсурдни изјави во иднина од сите старо-еонски религии и учења...

Не можеш, повторувам не можеш, со крут закон да го офорумиваш и човекот и човештвото. Не може да се осакати суштината на една индивидуа за да тоа му се допадне на било кој бог. Тоа е лага и утеха само на неспособните и кукавиците.

Се додека со таков „божествен“ закон се обидува некој да го направи човештвото подобро - да, ќе исчезне тој закон. Полека, но сигурно, освен ако не е поделен на егзотерија и езотерија - па да има одредени учења кои се сепак тајни, дури и премногу различни од она што е познато на пошироките маси.
Но бидејќи се работи за Џеј Си - такво нешто не постои како езотерија и нивната крутост е нивната смрт. :)

Мора Законот за Човештвото да биде флексибилен, а сепак дури и апсолутно дијаметрално спротивните луѓе да ги обедини под тој Закон - без забрани :)
Има такво нешто и тие што знаат кој е @Хептаграм XI , ќе увидат дека зборувам за Законот на Телема.

Сега подобро е вака во врска со темава и што јас мислам за сите тие учења кои се потпираат на еврејската тора искасапена до непрепознавање, заедно со Новиот Завет? :)

П.С.
@Kiko
Информацијата е битна работа. Од самиот извор, преку патот до кој пристигнала до нас и нормално од нас самите. :)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Незнам многу за ЈС а ниту пак имам желба да се информирам за нив, кој се и што се, дали потекнуваат од некоја америчка секта или се христијанска верска заедница, моабетот ми е дека имам некој необјаснив страв од нив,некоја одбојност...размислував неколку пати од каде и од кога ми се појави таа буквално одвратност кон нив, дали кога сум била мала па моите родители ме учеле да избегнувам такви луѓе..навистина не ми текнува од кога ми е тоа всадено во мене, но откако почнаа јеховиниве сведоци да мисионираат или проповедаат одејќи од врата на врата и во два три наврата се погоди јас да се соочам со нив повтроно се запрашувам кои се овие луѓе кои не ги сакам иако се толку (вештачки)љубезни, културни, дотерани и стокмени,кои ти даваат брошурчиња и те прашуваат дали верувате бо Бог.
Последниот пат кога беа, направив неколку реда моабет со нив, ми одговорија на некои прашања а за некои се направија глуви, но на прашањето за трансфузија на крв ми рекоа дека ако сака може да прими крв болниот но дека они после тоа пак ке се обидуваат со проповеди да го вратат на исправниот пат, демек они никого не казнуваат и ниту имаат казни...ако се работи за мали деца кај кои треба трансфузија на крв се гледа дали ке има успех, дали имало можности за лекување, ако би останала иста ситуација и нема да има подобрување тогаш не се дозволува (бадијала демек) да се изврши таква интервенција.
Некаде имам прочитано дека член во ЈС значи возрасн човек со фамилија, татково ја силувал својата ќерка неколку пати и поред укажувањата и жалбите на мајката до Главните во таа организација, он само бил укоруван и му било укажувано како да се поправи и да не прави повеќе такви злодела..значи не го избркале од организацијата.....Каква е таа заедница кога држи такви членови?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Незнам многу за ЈС а ниту пак имам желба да се информирам за нив, кој се и што се, дали потекнуваат од некоја америчка секта или се христијанска верска заедница, моабетот ми е дека имам некој необјаснив страв од нив,некоја одбојност...размислував неколку пати од каде и од кога ми се појави таа буквално одвратност кон нив, дали кога сум била мала па моите родители ме учеле да избегнувам такви луѓе..навистина не ми текнува од кога ми е тоа всадено во мене, но откако почнаа јеховиниве сведоци да мисионираат или проповедаат одејќи од врата на врата и во два три наврата се погоди јас да се соочам со нив повтроно се запрашувам кои се овие луѓе кои не ги сакам иако се толку (вештачки)љубезни, културни, дотерани и стокмени,кои ти даваат брошурчиња и те прашуваат дали верувате бо Бог.
Последниот пат кога беа, направив неколку реда моабет со нив, ми одговорија на некои прашања а за некои се направија глуви, но на прашањето за трансфузија на крв ми рекоа дека ако сака може да прими крв болниот но дека они после тоа пак ке се обидуваат со проповеди да го вратат на исправниот пат, демек они никого не казнуваат и ниту имаат казни...ако се работи за мали деца кај кои треба трансфузија на крв се гледа дали ке има успех, дали имало можности за лекување, ако би останала иста ситуација и нема да има подобрување тогаш не се дозволува (бадијала демек) да се изврши таква интервенција.
Некаде имам прочитано дека член во ЈС значи возрасн човек со фамилија, татково ја силувал својата ќерка неколку пати и поред укажувањата и жалбите на мајката до Главните во таа организација, он само бил укоруван и му било укажувано како да се поправи и да не прави повеќе такви злодела..значи не го избркале од организацијата.....Каква е таа заедница кога држи такви членови?
Љубопитноста ја убила мачката. :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Како што за МПЦ-ОА важи дека еднаш ако си крстен, нема назад - засекогаш си во таа „заедница“ дури и да си убиец или силувач, не гледам зошто да не така во Џеј Си, која исто како и сите други старо-еонски уредувања, битна им е бројката на верници!
 
K

Kiko

Гостин

Како што за МПЦ-ОА важи дека еднаш ако си крстен, нема назад - засекогаш си во таа „заедница“ дури и да си убиец или силувач, не гледам зошто да не така во Џеј Си, која исто како и сите други старо-еонски уредувања, битна им е бројката на верници!
Ни отприлика не е исто.

Прво МПЦ е зафрканција. Никој православен не ја зема за сериозно нити пак ги почитува правилата кои оваа црква ги наметнува и цркваат практично нема никакво влијание врз животите. Кај Јеховините сведоци организацијата го микроменаџира животот.
Така да ако православен изврши криминално дело фино лепо ќе биде гонет од полиција суд, ќе лежи во затвор , ќе му биде забранет пристап до деца. Црквата нема да ги уништува доказите ниту ќе го сокрива делото. И нема да и се заканува на жртвата со изолација од единственото општество кое го познава.

Кај ЈС е обратно. Организацијата има политика за сокривање на педофилите во нивните редови особено ако тие се на позиција на моќ или доверба. Метикулозно водат евиденција за секој случај. Дури и на наредба на суд не ја споделуваат, за што скапо плаќаат, последно 4000 долари дневно се додека не дозволат пристап до нивната база на податоци.

И најбитно од се е иако некој е фатен и има докази дека извршил злоставување, не само што нема да го пријават туку најчесто гго оставаат на позиција каде што тој има пристап до деца или благо приватно ќе го укорат. Дури и да одлежал во затвор и да е регистритран педофил, тој може да се врати на позиција на доверба според нивната тајна книга "прирачник за старешини".
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Многу силна оваа ЈС организација штом се дрзнува да заштитува педофилија... хм, чудно.

И Католичката црква работи со деца и имаат многу црковни луѓе кои се педофили...
Ти велам јас стариот еон е опасна работа денес... :)

МПЦ-ОА има многу силно влијание врз индивидуата, но ако си навистина православен христијанин... ти не ја знаеш по се изгледа добро македонската православна црква... :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Коњови, имбицили и проклетници. Прво гледав неколку филмови неќна како една жена се породуваше и католички сестри и го земаа детето и многу ми беше жал и како што не го сакав христијанството уште толку дупло го занејќев. Овие пак сеа што те читам... што знам најдобро јас повеќе да не доаѓам на оваа тема и да не дискутирам тука. И не би сакал да навредам некој што е јеховин сведок, а што не е посегнал кон таков проклет и зол чин, да бидам фер најдобро.

Инаку имав прилика да зборувам со некој луѓе, обично жени од страна што ми се имаат пожалено на сексуално насилство од страна на религиозни лица кога биле како мали. Тоа е ужасно и морбидно, се надевам дека секој ќе си срка тоа што си дроби во животот.

Успеав да го напишам најблагиот пост до сега за ваквите.[DOUBLEPOST=1468443760][/DOUBLEPOST]Детенце наместо да земеш да му кажеш ова е буквата А ова е Б, да му кажеш нешто смешно, некој го чувал му се тресел некој да се изживува на него, не е убаво мој човек. Заклучок, членовите на Стражарска Кула се обични кукавици, никаквеци, педофили и ужасни гомна, вие немате чест и сте едни обични проклети насмеани лица кои се молат пред секое јадење искезени и грди на секое ваше списание, без свое достоинство, единствената титула што може да ви се даде е педофили, а за таквите треба кастрирање, тортура и убиство. За останатите членови што се во ЈХ, покрај овие нешта ако сеуште ја подржувате оваа организација вие сте едни слепци, а како родители кој си го сакаат Јахве повеќе од своето дете вие сте ретардирани психопати со ментален инвалидитет!
 
Последно уредено од модератор:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
...а како родители кој си го сакаат Јахве повеќе од своето дете вие сте ретардирани психопати со ментален инвалидитет!
Кај сите три староеонски - монотеистички религии тоа е случај, не само кај јеховините сведоци. Да го сакаш богот повеќе од своите деца, своите родители, своите најблиски.
Никогаш не сум можел да разберам како може некој да е толку патетичен за да се откаже од роденото дете или од родените мајка и татко само за да живее вечно..... Нема поголема мизерија од тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom