Јеховини сведоци

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Мене ми изгледа дека си саркастичен и дека всушност си Јеховин сведок и ова ти е некој извртен начин да ги рекламираш Јеховините сведоци!
Дали сум во право или грешам? :)
 
K

Kiko

Гостин
Ти очигледно не познаваш некој јс. Нити нивната психологија. Нити пак си ги прочитал моите постови на оваа тема. Грешиш атеист сум. Наместо ад хоминем пиши нешто во врска со темата.

Sent from my 6050Y using Tapatalk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не ми се воопшто интересни Јеховините Сведоци ниту ги гледам како битна работа која вреди да се студира и коментира.
Има многу едноставен лек кој добро реагира на овој вид на христијански верници.

Не ја разбирам твојата одбивност како атеист само кон оваа старо-еонска појава, а никаде те нема да коментираш за православието, за исламот, за католицизмот, за библијата во било која форма...
Ако толку ти е интересен нивниот „психолошки профил“, имаш подфорум за тоа па таму може да ги студираш од научен аспект...

Инаку, ти имаат нешто згрешено луѓево? Девојка да имаш бивша што те напуштила бидејќи е Јеховин сведок? Не ти ја разбирам поентата што толку сакаш во негативно светло да ги преставиш само јеховините сведоци... а велиш атеист.

Симптоматичен си многу...

P.S. И ти не пишуваш ништо посебно на темава... ниту знаеш нешто битно за Јеховините сведоци по се изгледа.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Не ми се воопшто интересни Јеховините Сведоци ниту ги гледам како битна работа која вреди да се студира и коментира.
Има многу едноставен лек кој добро реагира на овој вид на христијански верници.

Не ја разбирам твојата одбивност како атеист само кон оваа старо-еонска појава, а никаде те нема да коментираш за православието, за исламот, за католицизмот, за библијата во било која форма...
Ако толку ти е интересен нивниот „психолошки профил“, имаш подфорум за тоа па таму може да ги студираш од научен аспект...

Инаку, ти имаат нешто згрешено луѓево? Девојка да имаш бивша што те напуштила бидејќи е Јеховин сведок? Не ти ја разбирам поентата што толку сакаш во негативно светло да ги преставиш само јеховините сведоци... а велиш атеист.

Симптоматичен си многу...

P.S. И ти не пишуваш ништо посебно на темава... ниту знаеш нешто битно за Јеховините сведоци по се изгледа.
Си нема врска тоа, кој како сака така. ,,По се изгледа" е теорија, што тој знае и колку тој знае, знае само тој и не може место него да знае никој друг.
Се ми е јасно само не ми е јасно што ти толку застануваш во одбрана на Јеховини сведоци, има и други луѓе што се борат против религиите од некоја си своја причина, ако ти е кеф некој јеховин сведок или христијанин лајк да ти стави тоа е веќе друго, но на зрел човек тоа не би требало да му преставува некаква сатисфакција. Остави ги луѓето нека си играат според своите потреби,
остави ги,
сега! :)

П.С јас оправдувам некој поради револт во љубовна врска да биде против некоја религија или друга некаква си организација. Секој си го дава најдоброто од себе да ги надмине своите проблеми.
Не знам зошто секогаш морам да имам прилика да видам како прекоруваш некого како и на кој начин пишува против некој си јеховини сведоци или слично, зошто мене, зошто другите? Во што е поентата, знаеш? Не знаеш... :)

Исто така морам да ти кажам дека од последниот пат кога ме прекори мене за како јас преку пцовки знам да се борам против старо-еонските религии, уште не сум нашол друг речник за луѓе кој знаат да бидат вандали и уништуваат антички предмети! :)
Навистина ми е чудно како ти си успеал... :(
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Се ми е јасно само не ми е јасно што ти толку застануваш во одбрана на Јеховини сведоци
Многу работи не ти се јасни, според писаниево ...

Каде виде одбрана од моја страна или одобрување на Јеховините сведоци? :sneaky:
Од ова?
Мене ми изгледа дека си саркастичен и дека всушност си Јеховин сведок и ова ти е некој извртен начин да ги рекламираш Јеховините сведоци!
Дали сум во право или грешам? :)
Ако @Kiko е ЏејСи и на чуден начин се рекламира - тоа е малку чудно. Ако само ги исмева со сликици и зборува како биле досадни што иделе од врата на врата, детски е...
Против тоа имам многу :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Многу работи не ти се јасни, според писаниево ...

Каде виде одбрана од моја страна или одобрување на Јеховините сведоци? :sneaky:
Зошто тогаш сета оваа драма? и не само со него туку и со мене?
Јас лично ќе ти кажам за мене, ако некој ме покани на митинг или ми застане да ми проповеда за јеховините сведоци или библијата, со самото тоа што го погазил моето достоинство со неговиот чин постапувам како сакам со него, нели без употреба на физичка сила секако. Но вербално би уживал да му вратам на свој начин поради тоа што ме заморува. :)

Не знам зошто сето тоа лично ти го наоѓаш толку трагично... чудно![DOUBLEPOST=1468278555][/DOUBLEPOST]
Многу работи не ти се јасни, според писаниево ...

Каде виде одбрана од моја страна или одобрување на Јеховините сведоци? :sneaky:
Од ова?

Ако @Kiko е ЏејСи и на чуден начин се рекламира - тоа е малку чудно. Ако само ги исмева со сликици и зборува како биле досадни што иделе од врата на врата, детски е...
Против тоа имам многу :)
Ти знаеше како треба за сите. Во ред... :)
Тоа што имаш против не го менува фактот дека останатите пак ќе си го прават тоа како што им прилега на нив. Најмалку ќе смени нешто кај Мене (читај големо М) :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Во ред, сега знаеме за тебе што како во однос на Јеховините сведоци. Ако читаат, ќе знаат како во однос со тебе... (y)

@Kiko , после ова:
„ Пред да кажам било што да предочам дека немам предрасуди кон ЈС. Како народ и луѓе се многу фини и културни и ми се допаѓа тоа.
Ретко можеш да најдеш верник кој што добро знае во што верува и зошто како ЈС.
Она што јас правам разлика е помеѓу луѓето ЈС и организацијата која стои зад нив и ги директира ЈС како религија. А што се однесува до организацијата watchtower е корпорација со историја на манипулации со пари и човечки судбини, педофилски скандали, сомнителни политики (кратко кажано).“

се извинувам што ти влетав во муабетот за ЈС и теориите на заговори. Ми избегала оваа твоја размисла од минатото... се случува.

А мислев посериозно да пристапиме кон овие „ловци на луѓе“ на Земјата! :)
 
Последно уредено:
S

SpaceTraveler

Гостин
Во ред, сега знаеме за тебе што како во однос на Јеховините сведоци. Ако читаат, ќе знаат како во однос со тебе... (y)

@Kiko , после ова:
„ Пред да кажам било што да предочам дека немам предрасуди кон ЈС. Како народ и луѓе се многу фини и културни и ми се допаѓа тоа.
Ретко можеш да најдеш верник кој што добро знае во што верува и зошто како ЈС.
Она што јас правам разлика е помеѓу луѓето ЈС и организацијата која стои зад нив и ги директира ЈС како религија. А што се однесува до организацијата watchtower е корпорација со историја на манипулации со пари и човечки судбини, педофилски скандали, сомнителни политики (кратко кажано).“

се извинувам што ти влетав во муабетот за ЈС и теориите на заговори. Ми избегала оваа твоја размисла од минатото... се случува.

Нека читаат, треба! :)
Остави го детето си знае тоа што и како.
 
K

Kiko

Гостин
@Хептаграм XI

Доволно ќе биде ако искрено сакаш да видиш за што всушност стојат ЈС и направиш мало истражување.
Една работа зошто ги тролам ЈС а не другите кои уште не ми влетале на радарот е тоа што сите ги земаат за потсмев, а според мене се дефинитивно најопасниот култ во историјата или барем во поновата историја. Еве еден краток приимер. Проценката од починати од доктрината за крв која WT ја имплементира врз ЈС само за австралија од кога е воведена до 2003 е дека починале 50 000!!!
Ова не е убиство! Ова е масакар! Никој не ја знае точната севкупна бројка. Сметам дека е страшен пропуст на човечки животи кои би можеле да контрибуираат во човешкото општество како научници, учители итн итн. Ова многу ми смета. Ни отприлика православните имаат такво перење на мозок како што имаат ЈС. Дури ни мормоните. Тие одамна се реформираа за да се прилагодат на новото време.
Такво перење на мозок имаат што ако си дете на Јеховин сведок и ако по некоја причина одлучиш да не бидеш родителите ќе те набркаат од дома и ќе те сметаат за мртов затоа што организацијата така им наложува. ова е само малечок дел. Како хуманист кој би сакал да види општество кое оди напред ваквите култови ми сметаат , мислам дека едукацијата и информирањето се главна алатка како да се борам против нив и дека овај форум е одлично место каде што можам да скренам внимание на секој кој се интересира. Токму поради тоа што сите ги земаат за подсмев и никој не обрнува внимание на ЈС летаат така да се каже под радарот на државните институции и имаат практики скоро на шарија закон, е затоа го скревам вниманието.(кратко кажано)

Еве да речеме скиентолозите зошто немам напишано за нив. Скиентологија е доведена на раб на пропаст со вкупен број на 20-30000 членови во цел свет. Веќе се импотентни. Претераа со славни личности медиумски пропаганди и тужби и го скренаа вниманието на многу земји во светот. И си го добија! А watchtower? Хахаха абе остај ги смешни се! Е додека ни се смешни ќе роварат по светов и ќе уништуваат животи и семејства.

Што се однесува на личните мотиви не би ги коментирал на форум нити пак има довера во тебе зошто ми изгледаш малициозен(можда грешам).
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Хаха еј, а на тоа Стражарска Кула изданијата се со сликички каков ручаат среќно дома, та се молат, та се смеат!

Sent from my C2000 using Tapatalk
 
K

Kiko

Гостин
Хаха еј, а на тоа Стражарска Кула изданијата се со сликички каков ручаат среќно дома, та се молат, та се смеат!
Стражарска кула е заебанција во споредба со новите пропагандни алатки(снимаат сапунски серии) кои ги имаат. ЈС или WT се мајстори на пропаганда. Ќе ги постирам деновиве ако имам време. Еве ветувам дека ќе прекинам да пишувам на темава ако:

1. Ја сменат политиката на непријавување на педофилија во нивните редови на државните институции, и наместо да ја обвинуваат жртвата да ги отстранат педофилите од нивните редови каде што имаат пристап до деца.

2. Да ја сменат политиката за доктрината за трансфузија за крв која е потполно неоснована

3. Да ја уништат политиката за наметнување на shunning ( екскомуникација, игнорирање )која уништува семејства.

Нека веруваат во што сакаат тоа е нивно право. Само нека ги поправат оние три едноставни работи.

Дали ова се нереални барања?[DOUBLEPOST=1468284537][/DOUBLEPOST]
@Kiko , после ова:

се извинувам што ти влетав во муабетот за ЈС и теориите на заговори. Ми избегала оваа твоја размисла од минатото... се случува.

А мислев посериозно да пристапиме кон овие „ловци на луѓе“ на Земјата! :)
Набрзина ги поминав вашите постови без да размислам колку си лукав и што точно стои зад твоите подмукли прашања.

Кои теории на заговор бе? Зошто дојде на темава имаш ли да контрибуираш нешто? Или дојде да внесуваш циркуларно размислување на форумов налик на Јеховините сведоци? Се што правиш е или ад хоминем атак или човек од слама. Типично размислување на кон артист или Јеховин сведок. Или лидер на култ ( вообичаено јеховините сведоци не се подли само индоктринирани). Секој пост кој го имам напишано на темава е поддржан со докази. Да се интересираше искрено ќе скопчаше ко што скопчаа сите на форумов вклучувајќи ги двајцата ЈС. Што ја отргнуваш целта од темата од тоа што треба да биде. Се обидуваш да ми ставиш погрешни мотиви. Повторно типично за ЈС или некој друг култ. Ништо не придонесе PRO Или CONTRA за темава! Нема да ти успее. Не сме дупени во ушите. Еве те предизвикувам ајде кога веќе сакаш одбрани ги Јеховините сведоци со докази. Оди барај некој мој пост најди докази или дупки во размислувањето како што доликува на нормална форумска дискусија и побиј ме нека читаат сите.
 
Последно уредено од модератор:
S

SpaceTraveler

Гостин
Стражарска кула е заебанција во споредба со новите пропагандни алатки(снимаат сапунски серии) кои ги имаат. ЈС или WT се мајстори на пропаганда. Ќе ги постирам деновиве ако имам време. Еве ветувам дека ќе прекинам да пишувам на темава ако:

1. Ја сменат политиката на непријавување на педофилија во нивните редови на државните институции, и наместо да ја обвинуваат жртвата да ги отстранат педофилите од нивните редови каде што имаат пристап до деца.

2. Да ја сменат политиката за доктрината за трансфузија за крв која е потполно неоснована

3. Да ја уништат политиката за наметнување на shunning ( екскомуникација, игнорирање )која уништува семејства.

Нека веруваат во што сакаат тоа е нивно право. Само нека ги поправат оние три едноставни работи.

Дали ова се нереални барања?
Apsolutno e vo red, a pod točka A na što se misli, mene majka mi mi ima kažuvano kako nekoe dete trebalo da prima krv i poradi toa što JH demek ne go opravdavale toa počinalo. Ne znam kolku e verodostojna informacijata. A za pedofilijata prv pat slušam. Užasni imbicili, prokleti kvazi spiritualni kurvi!

Prokleti iskezeni lica koi se molat pred sekoj ruček.

Sent from my C2000 using Tapatalk
 
K

Kiko

Гостин
Apsolutno e vo red, a pod točka A na što se misli, mene majka mi mi ima kažuvano kako nekoe dete trebalo da prima krv i poradi toa što JH demek ne go opravdavale toa počinalo. Ne znam kolku e verodostojna informacijata. A za pedofilijata prv pat slušam. Užasni imbicili, prokleti kvazi spiritualni kurvi!

Prokleti iskezeni lica koi se molat pred sekoj ruček.
Скоро секоја недела има таков случај. Во една стражарска кула дури и самите ЈС ги величаат децата кои умреле одбивајчи крв. Ако треба да примиш крв ЈС имаат комитет за крв кој е составен од луѓе чија задача е да извршат психолошки притисок врз родителите детето да не прими крв. Ќе доаѓаат на болница потсетувајќи го родителот дека е подобро детето да умре и родителот да го види во рајот отколку да живее. Скоро секоја недела слушам за ваков случај. Ова е од 6ти јули.

За педофилијата да не се повторувам провери ги моите постови поназад .
Воглавно еве мал документарец кој има време нека го гледа за австралиска кралска комисија која го испитува случајот
( хептаграм ќе го прескокне пошто не е дојден за тоа)


еве постар документарец.

еве уште еден репорт.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom