Јеховини сведоци

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Овде мрчам ја сам. Јеховините сведоци одамна избегаа ко попарени. Бар да го направам тоа поинтересно.
Погрешно мрчеш, бидејќи не си дочитал како што треба муабетот што го сподели тука... затоа ти реков барем тамам да мрчите, вие колку да се крева врева :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
На врата не е исто со тоа некој да го пуштиш дома и потоа да го бркаш.
Друго е да го избркаш ОД дома... сам си крив што си го пуштил дома, без разлика дали е КИРБИ продавач или Јеховин сведок...
Знаеш што ќе ти кажат и двајцата и пак мајтапење... од многу играчки плачки се случуваат.
Само нешто да мрчите против овие или оние старо-еонски школи... барем убаво правете го тоа, не вака. :)
Ти увек наоѓаш замерка дури и на тие што мрчат против старо-еонските школи. Исто како јас кога се расправам за тоа дека секој човек одлучува сам за себе што сака да јаде против вегетерјанците, а јас самиот сум вегетерјанец. А стварно не гледам никаква врска во сето ова еве мене поубаво ми е дрско да им се понашам, не дипломатски! ,,Да се знае кој е Бог у куќата" (шала) :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Нормално дека ќе наоѓам, кога е за наоѓање замерки.
Читај ги што пишуваат... погледни ја сликата и види го разговорот што се води.
Момчето сакаше да ги исмева Јеховините сведоци дека и тие се такви, демек насилни, па не можеш од ДОМА да ги избркаш... а тие само одат од врата до врата, ако не ги пуштиш дома... никому ништо.
Туку што ти објаснувам, знаеш што е грешката, туку да се најдеш во муабет со мене :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Нормално дека ќе наоѓам, кога е за наоѓање замерки.
Читај ги што пишуваат... погледни ја сликата и види го разговорот што се води.
Момчето сакаше да ги исмева Јеховините сведоци дека и тие се такви, демек насилни, па не можеш од ДОМА да ги избркаш... а тие само одат од врата до врата, ако не ги пуштиш дома... никому ништо.
Туку што ти објаснувам, знаеш што е грешката, туку да се најдеш во муабет со мене :)

Хехе самобендисан, не се лути. :X3:
И мене ми имаш кажано нешто слично дека не било културно со пцовки да се борам против старо-еонските религии, затоа се јавив!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Хехе самобендисан, не се лути. :X3:
И мене ми имаш кажано нешто слично дека не било културно со пцовки да се борам против старо-еонските религии, затоа се јавив!
Не дека не е културно, туку е неполезно. Што со простачки муабет? Ништо.

Исто како со сликата од муабетот од некој јеховин сведок како не можел да избрка КИРБИ продавач ОД ДОМА.
Кој е крив што сте пуштиле странец дома, да ве заморува со нешто за кое што вие од почеток имате изградено негативен став?
Сте го поканиле значи за војна :)
За тоа реагирав дека не му оди во прилог намерата на момчето да исмејува јеховини сведоци со таа слика :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Немаме сите таква само-дисциплина да се контролираме кога чашата ќе се преполни со старо-еонски трулеж! \m/
 
K

Kiko

Гостин
Погрешно мрчеш, бидејќи не си дочитал како што треба муабетот што го сподели тука... затоа ти реков барем тамам да мрчите, вие колку да се крева врева :)
Или ти не си го разбрал добро муабетот или пак не си налетал на хардкор јеховини сведоци.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Или ти не си го разбрал добро муабетот или пак не си налетал на хардкор јеховини сведоци.
Не, ти не разбираш по се изгледа српски па ти падна обидот да исмеваш јеховини сведоци како тие исфрлаат од дома луѓе, а тие исто така одат по куќите :)
Има разлика од дома и пред врата.

Сум среќавал јас секакви сведоци... :) Не постои ништо hard-core; и тие се луѓе. Колку ќе им допуштиш толку ќе те заморуваат.
Реков: кој е крив ако пуштиш дома продавач на кирби или пак јеховин сведок со кој што не се сложуваш во ништо?
Ти си крив.
 
K

Kiko

Гостин
Се фаќаш за ситници. Од ЈС би очекувал да знаат како е да си пред врата дома и сл и самите да сочуствуваат наместо да бидат како што ги нарекуваат противниците и да постапуваат агресивно што во никој случај не доликува на она што пишува на нивниот веб сајт. Јас знам еден случај во охрид каде што јадеше бокс човечето од што беше упорен и порај предупредувањата. (апсолутно сум против таквото однесување)
Се согласувам дека денешниве ЈС се далеку поблаги, се изучија и тие. Сега најчесто стојат секоја сабота на плоштад и продаваат списанија на тезга. Слабо некао ги гледам по куќи.

Да сакав да ги исмевам ќе го постирав видеово или ова
 
K

Kiko

Гостин

@Anicka555 Мора од мали нозе да се научат пари да даваат а? Браво! Нема што. И вие уште верувате во идеали? Дека не е за пари.? Не зафркавај? Како не им е срам да бараат пари од мали деца за да препродаваат имот вреден стотици милиони евра?
 
K

Kiko

Гостин

Еве еден блатантен пример за лицемерието и двојните мерила на WT. Не за џабе се вели дека WT растураат семејства. Првиот цицтат е земен од списанието разбудете се! наменет за јавнот за луќе кои не се ЈС. Вториот е од списанието стражарска кула наменето за ЈС. WT прави токму тоа. Или ќе бидеш ЈС или ќе направиме твоето семејство да те избрка на улица и да се откаже од тебе. Страшно! Не мји е јасно како ваква организација има статус на непрофитна организација и легална регистрирана религија покрај ваквите прекршувања на човековите права и дискриминација.
 
K

Kiko

Гостин
@Anicka555 @Andrejrulz Не знам кој ви ги смислува овие ама прави одлична работа за лош публицитет на организацијата. Сте го виделе одговорот на интернет на ова видео?
Мислам секоја чест колку добро си го уништувате публицитетот.

И не сега кога размислувам не е дека сте прогонувани бидејчи знам дека патите од комплекс на персекуција. Не може вие да бидете дискриминаторски настроени кон луќето и да очекувате вас да ве сватат пошто сте од несвафатените! Вие буквало со секое видео и публикација дискриминирате, нормално како секој култ, а кога за вас се зборува лошо тогаш е персекуција и прогон зошто сте ја имале вистината. Зарем не гледате колку сте смешни?

Еве ја и поправената верзија

A BTW вратете се наназад на моите постови и видете го пророштвото за лош публицитет на водечко тело ако се експонираат на телевизијата што ја имате. Сега се повлекуваат? Не помина ниту година од она што ја го кажав и се исполни :D :P
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Во централно мексиканската држава Хидалго, јеховините сведоци го уништиле 7000 години старото светилиште - Маконика на древниот Отоми народ, затоа што според нив бил "ѓаволски". Повеќе тука: Link
 
S

SpaceTraveler

Гостин
@Хептаграм XI изгледа не било колку ќе им дозволиш толку. да те заморуваат... гледаш и Јеховините Сведоци си дозволуваат да заморуваат без нечија дозвола. Вандализам човече...
Со вакви ти воздржувај се од простачки муабети и погани зборови, јас друг речник за овие сеуште не сум пронајдел, а не ми ни треба!
Борба против старо-еонски религии, а во војната немаше правила, нели? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom