Јеховини сведоци

Дискусија во форумот 'Религија' започната од зунза, 8 март 2007.

 1. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  7.032
  Допаѓања:
  4.605
  Сите користат пропаганда.. не само Џеј Си...
  Тоа е стариот еон...
  Тука мора да ги обвиниш и православните, католиците, муслиманите...

  И за тоа што ти не знаеш дека некој помага, не значи дека не помага ниту пак има потреба тебе да ти да ти се оправдува за да ти дадеш „валиден“ суд.

  Ти си небитен во однос на Џеј Си заради омразата која ја имаш кон нив. За жал, така не се работи „мисијата“ која си се зафатил да ја водиш ;)

  П.С. Дојди на другите теми кои го опфаќаат верувањето и философирањето на многу други старо-еонски религии и ќе видиш дека не се ништо поразлични едни од други...
   
  На SpaceTraveler му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.590
  Допаѓања:
  983
  Кои луѓе преминуваат во Јеховини сведоци???

  Ептен Сиромашни семејства коишто се во безизлезна ситуација...Не само кај нас туку во целиот свет... А не од љубов кон верата...

  Незнам точно колку пари им даваат месечно, не се којзнае колку (ама то е то ко ќе е чоек без пари)...
   
 3. Slagjana22

  Slagjana22

  Член од:
  18 август 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  3
  Кои се учењата на јеховините сведоци? Дали навистина веруваат дека некогаш ќе дојде крајот на светот? Дали ги тераат членовите да се самоубиваат?
   
 4. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.155
  Допаѓања:
  3.946
  да навистина веруваат
  и мислат дека они ке се спасат
  кога ке умре некој не плачат, веруваат дека иде на подобро место кај што се е весело, зеленило насекаде, река си жубори, фламингоси розеви итн итн
  другар од детството се навлече
  у однос на самоубивањето незнам, уште е жив, здрав и глуп секако


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Наќо Скопски, Krstev и Slagjana22 им се допаѓа ова.
 5. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.590
  Допаѓања:
  983
  Сите што се во Јеховини сведоци друг муабет не праат освен за нивната вера...

  Но зошто? Мораат да проповедаат. Така им е наредено за да донесат и други членови за да добијат бонус пари, за секој нов донесен член...

  Што ти прави пуста сиромаштија. Исто така и кај муслиманите. Никој не станува радикален ислам од што е затуцан ниту од љубов кон Исламот. Само за пари. Зошто не стане радикален ислам некој што живее во Швајцарија, Шведска, Германија... Или кај нас зошто не стане радикален некој што вози Ауди а8, БМВ7, Мерцедес ЦЛК или Порше Панамера???
   
 6. Turrican

  Turrican

  Член од:
  7 март 2009
  Мислења:
  593
  Допаѓања:
  279
  Хехе,во право си за ова,ама мене ова повеќе ми личи на оние преварантите од Lyoness,донеси и зачлени повеќе членови ќе добиеш повеќе бонуси,оние со Ауди 8-ци имаат покрај себе згодни секретарки и можат да платат добра хотелска соба,затоа не се радикализираат,хехе поздрав
   
  На stratUs и Krstev им се допаѓа ова.
 7. Shahbaz

  Shahbaz Северен Шиптaр

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  395
  Допаѓања:
  747
  можно ли е и ти да си радикализиран во некоја забегана идеологија?
   
 8. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.644
  Допаѓања:
  2.135
  Ми доаѓаа пред месец дена на работа и тоа 3 дена по ред. Ми даваа некои флаери и ми рекоа да посетам некој нивни сајт, па после ме прашуваа дали верувам во Господ и тн. Но ги откачив бргу.

  Не зборуваа чисто Македонски, туку со некој акцент, но не можев да познаам од каде беа.
   
 9. THE_CHOSEN_ONE

  THE_CHOSEN_ONE 1903-2012

  Член од:
  13 август 2007
  Мислења:
  3.711
  Допаѓања:
  1.311
  Ако имате прашање за Сведоците поставете може и преку приватни пораки.

  Поздрав. :)
   
 10. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.155
  Допаѓања:
  3.946
  кога ке биде потопот?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. THE_CHOSEN_ONE

  THE_CHOSEN_ONE 1903-2012

  Член од:
  13 август 2007
  Мислења:
  3.711
  Допаѓања:
  1.311
  Прашуваш за Армагедон?
  Незнам.
  Да не знаеш ти?
  .
   
 12. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.155
  Допаѓања:
  3.946
  Не!
  имавме другарче шо влезе у Јеховини па си го дупеа таму у 2012 дека ке бил па послем у 2013 и као само они верниците ке се спаселе
  ама ништо од влажните соништа изгледа...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mytamhuyet

  mytamhuyet

  Член од:
  26 март 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Извинувањето не се прифаќа бидејќи продолжуваш да ја расипуваш темата иако беше предупреден да отвориш нова тема, која еве јас ќе ти ја отворам.
  Не е точно дека моите постови се од нивните книги, ма да имам доста прочитано од нивните книги и може некоја мисла или податок да ми е и од нивните книги, но тоа секако не е аргумент дека јас сум Јеховин Сведок нели? Јас и Коранот го имам читано, па што значи тоа дека сум муслиман? можеби и сум , од кај знаеш :)
   
 14. мекојае

  мекојае

  Член од:
  12 април 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  9
  Запознав едни такви јс пријатели и така на почеток фини се ок и седнуваме во бар и не смеат да си ги чиднат чашите пред пиење- така порано правеле кралевите и на секое чукнување умирал некој
  Роденден не слават-роденденот значи старееш плус за роденден била побарана главата на Св. Јован..
  Кај и да одат се пазат пошто имат од нивните шпиони за некој ако не направи како треба му се зима книшката...
  Ромите и се омилени зошто тие немат појма од религија, но кога треба да одаат по врати Ромите се откажуваат.
  Еден млад се определил за ЈС ама секој викенд пијан и го сретнав татко му, кој не е од тие и кажа убав одговор “оваа секта ја прифаќаат оние кои порано направиле големи гревови и сега како еве проповедам и сотоа немам гревови “
  Ма немој молим те. Тој си играл со човечки животи користил дрога и што уште не но откако се крстил на 35год и проповеда/замара сега е најчист. Јас ќе кажам дека се далеку непристојни зошто кога раскажуваат некои нивно гледиште јас слушам, а кога јас сакам да кажам свое се лутат те прекинуваат и сл...
  Само едно ќе кажам вера без чудо не е вера, а православната е полна каде и муслимани и католици оздравеле од нашите манастири.
  А овие само пари собират и перат мозоци. Сакаат да се прават чисти но кога ќе види дека некаде може да добие нешто први и без срам се таму.
  Христијанството е 2019год старо и правилно и оп пред 500год на некој му текнува не бе вие ништо не разбирате.Ајде бе - Туку отпадот од опшеството се собра. И каде во Библијата стои дека мораш да имаш ВOSS костум.
  Во Русија се забранети и имаат најголеми проблеми додека моментално најбогатата Бајерн Репиблика во Германија е во план да ги забрани.
   
  На Наќо Скопски, stratUs и AAbrat им се допаѓа ова.
 15. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  7.032
  Допаѓања:
  4.605
  Ова не ти чини!
  Што направи со текстов?
  Православната црква во Македонија што прави? Истото што ти го наброја за овие јеховините сведоци... само што додаде дека еден куп „чуда“ има по манастирите...
  Се додека вака зборувате, ќе мора истото да го прават сите други за вас, православните, за да видите дека не е убаво твоето црно за да биде малку побело во однос на другите, да клеветиш и зборуваш лошо за сето останато. Тоа го правите со векови!
  Доста е.

  Христијанството во однос на своето вековно битисување поеќе се потпира на верување отколку на чуда. Чудењето не помага многу. Тој што се заморува со чуда, не сака да знае, и се потпира на верување.
  Исти сте.
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: