Јана Бурческа на Евровизија 2017

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.692
Поени од реакции
33.326
Тоа е затоа што тие што 24/7 кењаат и им смета се што е македонско се обично комуњари,овој пат пејачката е комуњарка па сега немаат за што да серат.
:facepalm:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Тоа е затоа што тие што 24/7 кењаат и им смета се што е македонско се обично комуњари,овој пат пејачката е комуњарка па сега немаат за што да серат.
Помага тоа што песната е барем пристојна и listanable(чисто зошто странци ја правеа)...за разлика од претходни години и позитивните коментари под видеото што ги има слични на буквално секоја песна секоја година на евросонг за било која земја како 12 из србије,this is the winner thie year love from Spain итн итн.....и кај нас тоа се доживува како ГОТОВО ПОБЕДИВМЕ.
Музички и видео поздрав до тебе
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Тоа е затоа што тие што 24/7 кењаат и им смета се што е македонско се обично комуњари,овој пат пејачката е комуњарка па сега немаат за што да серат.
Помага тоа што песната е барем пристојна и listanable(чисто зошто странци ја правеа)...за разлика од претходни години и позитивните коментари под видеото што ги има слични на буквално секоја песна секоја година на евросонг за било која земја како 12 из србије,this is the winner thie year love from Spain итн итн.....и кај нас тоа се доживува како ГОТОВО ПОБЕДИВМЕ.
Сакаш да кажеш дека ние Македонците не можеме да направиме пристојна песна?! Комуњар!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Зошто мора да заглавиме со тоа диско срање во позадината!? Сериозно. Толку ли ги мрзи да направат некоја музика која ќе има истовремено и ритам и стил!? Ова вака личи на еден плакат кој оди во позадина и цело време се повторува. Истиов може да се искористи на уште 1.000.000 текстови, и сите тие, колку и да се добри, ќе звучат фејк и глупаво кога ќе се интерпретираат. Не знам. Мене впечаток ми оставаат песните кои се целосни, и на вокално и на инстументално ниво, а не изведувачите кои во последно време (поготово оние кои победуваат) како да се собирани од некој вид на крип шоу.

10 милиони денари даваат за ова натпреварување. Па ако не можат да направат нешто магично кое би траело дури 3 минути, нека се откажат. И така има алтернатива каде да се дадат тие пари, како на пример лига на шимпиони и во вторник. Би било поефективно и погледано, барем ако сакаат да постигнат ефективност и гледаност. :)

пи.ес. Ако случајно има некој заскитан азилант од Сирија, кој знае да пее. да го пратиме догодина. Гарант ќе имаме 12 поени од Германија, цела држава му е таму, и плус можеби Меркел ќе го земе. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.761
Поени од реакции
14.019
Неќу да хејтам не сме сфаќајте погрешно ама песнава ич не ми влага во уво. Можда дека не сум по радиските хитови, поп музиката ама обично знаат да ми влезат во уво и да си ги потпевнувам како guilty pleasure. Оваа многу ми е некако "meh".
Плус многу ме интересира како ќе звучи во живо, ептен е радио хит песна.

Споредено со "Црно и Бело" како наша најдобра песна (според мене) и вокалот на Калиопи спореден со на Јана, навистина е "meh" песнава.

Иначе оваа на Италијаниве е баш funky и одговара за победник на Евровизија.

П.С: Што кур бараат Аустрелија? o_O:confused:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
П.С: Што кур бараат Аустрелија? o_O:confused:
Освен Австралија тука се и Израел и Азербејџан кои со години веќе се натпреваруваат. Знам дека по некоја логика нема смисла учесници да бидат оние земји кои не се дел од Европа, ама па мене тоа ми е баш добро. Што повеќе земји од светот се вклучат, тоа можеби и подобро:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.761
Поени од реакции
14.019
Освен Австралија тука се и Израел и Азербејџан кои со години веќе се натпреваруваат. Знам дека по некоја логика нема смисла учесници да бидат оние земји кои не се дел од Европа, ама па мене тоа ми е баш добро. Што повеќе земји од светот се вклучат, тоа можеби и подобро:)
Да ама тогаш би се викало Световизија, а не Евровизија.
Азербејџан како што знам се наоѓа и во Европа и во Азија, освен ако не фејлнав географија сега.

Израел е опколена со непријателски земји од сите страни, па затоа и спортските лиги во фудбал, кошаркарка итн...им се водат во Европа. Играат во лига на шампиони, евролига, исто така квалификации за светско и европско ги играат со Европски екипи.
Плус едно добри 30+ години настапуваат на Евровизија :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.692
Поени од реакции
33.326
Леле, луѓе, истиот муабет со години го правите. Значи отворете google, прочепкајте, дури и на форумов сто пати истото го имаме објаснето, па ај и сто и прв:

На Eurovision Song Contest (ESC), имаат право да учествуваат сите национални радиодифузни куќи на земјите членки на European Broadcasting Union (EBU). Во EBU членуваат и телевизии од држави кои не припаѓаат географски на Европа, како: Азербејџан, Израел, Мароко, Либан, Јордан, Либија, Алжир, Египет, Тунис и сл. Некои од нив учествуваат, други учествувале во минатото, трети можат да се вклучат ако сакаат, но не сакаат, најчесто заради политички причини (Либан). 3 австралиски телевизии не се полноправни членки на ЕБУ, туку се associate members. Затоа во 2015, за јубилејот на ESC EBU направи преседан и им упати покана да учествуваат, зашто телевизиите повеќе од 20 години вршат пренос на ESC. И наредните две години Австралија доби покана да учествува како гостин, што не значи дека пак ќе ја добие во 2018. Но исто така, таква покана можат да добијат и телевизиите од 33 други држави: Бангладеж, Бразил, Канада, Чиле, Кина, Куба, Грузија друга телевизија), Гренланд, Хонг Конг, Индија, Иран, Јапонија, Казахстан, Кореја, Малезија, Маурициус, Нов Зеланд, Оман, Јужна Африка, Сирија и САД.

Значи - постојаните членки имаат право да учествуваат кога сакаат, другите, само ако добијат покана. Договорено е, сепак, ако победи Австралија (лани беше блиску, второ место), другата година изборот да го организира некоја држава од големата петорка: Велика Британија, Италија, Франција, Шпанија и Германија. Лани резервна варијанта беше Германија, годинава не знам.[DOUBLEPOST=1490895093][/DOUBLEPOST]Значи нема врска географијата, туку членството во EBU. Појасно?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.852
Поени од реакции
7.541
Секоја чест за Наташа Малинкова :bravobe:
[DOUBLEPOST=1491225965][/DOUBLEPOST]Од евровизиски концерт во Лондон

Повеќе отвара уста отколку што се слуша дека пее. Дали е до снимкава или што е не знам.[DOUBLEPOST=1491226390][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.651
Поени од реакции
9.229
@MARCELLO
Не е до снимката, цело време како да се крие зад плеј-бекот и многу малку пее. Иако ова се промотивни вечери, сметам дека многу вештачки се однесува на сцената и ми нема некоја привлечна харизма во овој нејзин единствен настап во живо на песнава.

Да не сум погрешно сватен, песната си е топ, но со лош перформанс се би било во сенка според мене и затоа треба доста да поработи ако сака да резултира со добар пласман.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Конечно некој со добар англиски, до сега сите беа со руско-англиски акцент. Движењата и се лоши ама тоа може да се среди за кратко време ама гласов не и е баш нај нај.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Девојката си е баш искулирана, ова интервју на англиски и е супер. Ја гледав и кај Жаре и исто ми остави добар впечаток. Порано ми беше лигава, сега си е со многу коректен однос.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@MARCELLO
Не е до снимката, цело време како да се крие зад плеј-бекот и многу малку пее. Иако ова се промотивни вечери, сметам дека многу вештачки се однесува на сцената и ми нема некоја привлечна харизма во овој нејзин единствен настап во живо на песнава.

Да не сум погрешно сватен, песната си е топ, но со лош перформанс се би било во сенка според мене и затоа треба доста да поработи ако сака да резултира со добар пласман.
Во моменти потпевнува, но воглавно глуми дека пее, бар на мене така ми се гледа од снимката. Иначе нормално е тоа што е како здрвена на сцената, нема искуство, но искрено верувам дека до полуфиналето ќе ја подготват добро:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom