ЈСП - случки, прашања, дискусии

Г

Господ

Гостин
Еееехеееј озбилно има нешо информации за гага вожња за студенти?
Бабине се возат гага во автобус наместо во мртвачка кола ја што стварно ми требе плаќам секој ден по пеесе -.-
 
С

Спенсер

Гостин
Еееехеееј озбилно има нешо информации за гага вожња за студенти?
Бабине се возат гага во автобус наместо во мртвачка кола ја што стварно ми требе плаќам секој ден по пеесе -.-
Бабите и дедовците ја гласаат власта :toe: затоа се возат со бус...///

а у последно време ме нервира тоа што некои приватни праат проблем за со слободна :uvo: што им е нив проблемот незнам... а бесплатно е и за државен и за приватен...
 
Г

Господ

Гостин
Бабите и дедовците ја гласаат власта :toe: затоа се возат со бус...///

а у последно време ме нервира тоа што некои приватни праат проблем за со слободна :uvo: што им е нив проблемот незнам... а бесплатно е и за државен и за приватен...
И студентите смеат да гласаат...иако реално гледано нема :)
 
М

Мартин`

Гостин
Бабите и дедовците ја гласаат власта :toe: затоа се возат со бус...///

а у последно време ме нервира тоа што некои приватни праат проблем за со слободна :uvo: што им е нив проблемот незнам... а бесплатно е и за државен и за приватен...
Гласаат за пензиите мада сепак цела младина е ВМРО додека пак постарите (комунисти) се СДС така да логикава не ти се совпаѓа.
 
С

Спенсер

Гостин
Гласаат за пензиите мада сепак цела младина е ВМРО додека пак постарите (комунисти) се СДС така да логикава не ти се совпаѓа.
:pos2: а одење на бања? бесплатен превоз во петок и сл,се се тоа гласачи... али не е тоа темава,ке не бришат...


Исто и нафураните дечки од контрола... мене не ми се десило да неам билет/слободна... али тие што немаат,се однесуваат со нив како да убиле човек/// неможат смирено да прашаат зашто немаш билет и да го решат проблемот...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Бабите и дедовците ја гласаат власта :toe: затоа се возат со бус...///

а у последно време ме нервира тоа што некои приватни праат проблем за со слободна :uvo: што им е нив проблемот незнам... а бесплатно е и за државен и за приватен...
и за приватен е бесплатно? од каде тоа? го иима некаде со законска регулатива? член овој оној нешо потврда некаква???
ја мислам дека е само за државните...
 
С

Спенсер

Гостин
и за приватен е бесплатно? од каде тоа? го иима некаде со законска регулатива? член овој оној нешо потврда некаква???
ја мислам дека е само за државните...
У 2ра год се возевме и у приватни бе.. немаше проблеми никакви///

сеа у 3та дупат работа... како ке им текне,зависи од шоферот//
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Што стана со бесплатнава вожња на студентите!?
Слушам некои со студентска легитимација си поминувале без карта...колку е точно тоа не знам.
Ја имам слушнато дека кога влагаш во автобус шоферот не треба да ти побара да му покажеш или да си купиш билет. Демек моеш да си платиш карта или пак да не платиш и да се молиш да не се качи контрола. А не дека се студенти или нешто слично.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Здруженијата на приватните авто превозници чии автобуси вртат низ зкопје и околината имаат договор со министерството за образование да ги возат сите ученици што имаат слободни карти, е сега дали им префрлаат пари или не не знам.
а и кој ненормален ке биде бе тој да даде студенти да се возат беспари ??? кога има 5 пати повеќе студенти од пензионери се шо завршило средно се запишало на факс па од кого ке зима ЈСП пари ??

--- надополнето ---

башка пензионерите еден ден во неделата се возат а студентарија секој ден
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Ние 4 та ко црнци, цела аристократија од прва до трета се гага, ние мора да плаќаме за слободни.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
незнам дали соопствениците на приватните автобуси имаат склучено договор со министерство за образование или влада или шо и да е...
ако имаат склучено договор онда не се у право а и може и да ги пријавите.. брзо и едноставно.. еден нека снима со моб ако го вратат доказен материјал има сними му регистрација и крај на приказната.. а ако немаат договор ИЛИ не им плаќаат за превозот онда немате никакво право да се буните.. нормално тој вади пари од тој автобус и никој не е должен да ве вози гага.. ако гледаме реално така е нели?

П.С и јас сум студент па си плаќам за слободна и знам у приватни автобуси дека не пуштаат... знам средношколциве сеа дека имаат годишни слободни кои важат само во ЈСП..
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Бесплатно возење за студентите беше предлог на ЛДП... а се што е предлог ван Владините кругови нема шанси да се усвои.. за жал :toe:
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.651
Поени од реакции
9.865
Ние 4 та ко црнци, цела аристократија од прва до трета се гага, ние мора да плаќаме за слободни.
Се согласувам.
Мора нешто да се преземе :tv:
 

korun

lame
Член од
21 октомври 2007
Мислења
389
Поени од реакции
28
Нигде не можам да најдам целосна мапа на линии на градски автобуси. Имат на странана (jsp.com.mk) за секоја линија по една флеш анимација на рутата ама не можам за сите да гледам посебно и да ги учам на памет... Имат таква мапа јас шо не ја знам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom