Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.780
Поени од реакции
11.469
ne se oni u prasanje nole e...

ps. ako si bil izbrkan od skolo/faks za prepisuvanje DA, nema viza
Јас сум про-ваксер... Ок е некој да има закони и да се почитуваат. Ама мора да се признае дека од сам почеток приказната добива чудни и нелогични пресврти со очекуван крај. Дојде до таму да се пресудува врз основ на морален кредибилитет? Кој се тие членови на етички и морален суд? Каде е фактот во неговото морално CV дека е еден од најголемите донатори меѓу спортските имиња?
Пак ќе кажам, доколку се властите децидни и принципиелни, не требало ни да тргне за Австралија. По се што се случи јас не гледам принципиелност и не гледам систем кој треба да се почитува.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.300
Поени од реакции
39.661
Епа ете во Македонија никој не не тера на сила да се вакцинираш, доброволно е.
Што ти смета тебе како е во Австралија?
Тоа е како да дојдеш кај мене дома, и да ми кажуваш дека нема да слечиш чевли, и ќе ми газиш со кал по тепихот, а сум ти кажал дека со чевлите максимум до тераса.
Се додека има едни мерки и закони за едните, а други за другите нема да биде доброволно ниту кај нас. :)

И јас не зборам за Австралија, зборам општо, на светско ниво. Светот е веќе мал, има евтини опции за шетање, има опции за фриленс работа од било кое место во било кое време и ние сме лишени од сево ова пошто не сме примиле вакцина од која немаме никаква потреба. Глупо е и неразумно, каде сака нека биде, мое е да си го изразам мислењето.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
7.794
Поени од реакции
11.972
Јас сум про-ваксер... Ок е некој да има закони и да се почитуваат. Ама мора да се признае дека од сам почеток приказната добива чудни и нелогични пресврти со очекуван крај. Дојде до таму да се пресудува врз основ на морален кредибилитет? Кој се тие членови на етички и морален суд? Каде е фактот во неговото морално CV дека е еден од најголемите донатори меѓу спортските имиња?
Пак ќе кажам, доколку се властите децидни и принципиелни, не требало ни да тргне за Австралија. По се што се случи јас не гледам принципиелност и не гледам систем кој треба да се почитува.
naprotiv. tuka sme zatoa sto se izvadi na tehnicka/proceduralna greska.

da se debatirase na sud spored ona sto go baraa vladinite advokati nemase sega ke si bese u spanija.

mu se zamercija so pricina tocno isto ko sto e tocno i deka ne ispolnuva uslovi za vlez i deka lazel na dokumentite i deka sirel zaraza....

drugoto e nebitno u prikaznata
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
3.348
Поени од реакции
3.073
lol, kakva vrska ima toa? nole e toj sto momentalno e na tapet.
Aу заборавив дека си идиот....
ИМА СЕКАКВА ЕБАНА ВРСКА БЕ ТОКМАК! ОТИ СЕ ПУНИ СО ГОМНА!ОТИ ОВА ГО ВАДАТ ЗА ДА ПОКРИЈАТ ГЗ! ОТИ СЕ ЛИЦЕМЕРИ! ОТИ ИМ ГО ПОТКОПОВУА АВТОРИТЕТ СО КОЈ МАЛТРЕТИРААТ ЛУЃЕ!!
Автоматски споено мислење:

drugoto e nebitno u prikaznata
Двојни аршини австралијаче двојни аршини
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
14.514
Поени од реакции
14.051
a koj jadel gomna za niv i nivnite pravila? obicno za drugi raboti se u vestite, raketi, nuklearki, zakani za regionot...
Kano da ne otkri slucajno nov simptom na kovidot. Amnezija ili taka nesto.
Generalno Severna Korea e reper za totalitarna drzava, diktatura, slobodi i prava i bla bla bla.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
1.940
Поени од реакции
6.955
Туку батали нашите маки и политики, денес е ден на св.маченик Новак Џокович и треба да го славиме достојно ;) Јадниот ќе остане без неколку милиони, а овие што тука скокаат да го бранат ќе имаат еден помалку за кладење ;)
Ме заболе за Ѓокович нема да умре за леб и пак тие милиони ќе ги направи, суверена земја е Австралија и имаат право да го депортираат. Почит за тоа имаат од мене што си стојат на своето. Лошото е што и други ќе почнат такви глупи правила за меѓународни спортски натпревари. Мене ме нервира дебилното правило и оправдувањето дека такво било правилото и тоа е тоа. И лесно го одобрувате. Јас прележан крај 2020та, вакциниран 2021 и еве сега фатив пак и ќе ме третираат ко помалку човек затоа што немам трета доза. Пошто такво било правилото на некои политичари. Ма не ме јеби. Надам се ќе почнат во Австралија на својот народ ко кинезите што правеа на јапонците, бриз земање од газ.
 
M

Macedon1um

Гостин
A да се вакцинираше најнормално очигледно му е побитно забегани глупости од 21ва титула.
Ne se site kako tebe, parite da im se pobitni od zdravjeto i pravoto na sopstven izbor.

Dobro e sto i advokatite insistiraat brzo se da zavrsi agonijava, ako ostane - arno, ako ne ke ima drugi priliki da dojde do 21 masters i taka Nadal i Federer nemaat sansi tuka.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
7.794
Поени од реакции
11.972
Kano da ne otkri slucajno nov simptom na kovidot. Amnezija ili taka nesto.
Generalno Severna Korea e reper za totalitarna drzava, diktatura, slobodi i prava i bla bla bla.
ama nikoj ne gledam da se zali za nivnite zakoni pogtovo za vlez u drzavata. ako aus i sev korea se isti kurac neka ide da igra tenis tamu.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.187
Поени од реакции
12.629
jas pa ic ne gi delam tie so go branat siracot na zaraza megu deca. za mene on e gomnar a tie se gomna.
Ако свесно го ширел вирусот тогаш е гомно гомносано, јас немам намера да го бранам за тоа. Али моментално сум на ставот дека го лажирал позитивниот тест.

Иначе, нели ти викаше дека немал документација ова она па затоа треба да си оди. Во соопштението нигде не се спомнува дека му фалат документи или дека имало некакви нелогичности во неговите изјави. Затоа и чекаа до последен момент да објават дека ја му ја укинуваат визата, немаат докази против него па прават се што можат да избегнат уште еден судски дуел :icon_mrgr:

Ради public interest му дадоа шут карта бе :pos::pos:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom