Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
dokazot ne e soodveten i ne e prifaten od strana na granicarite. ovde se jasni za toa. dzabe urlanje deka imal nekakvi dokazi ako ne se soodvetni.
А што е соодветен доказ за граничарите? Како може они да дерогираат одлуки на 2 независни комисии составени од ескперти? И што ако победи на суд? Дали тој доказ магично ќе стане доволен и за граничарите?

Процедурите се запазени, постапува по активните закони во Австралија. Во моите очи ова е класичен политички линч поради неговите ставови за вакцината. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
А што е соодветен доказ за граничарите? Како може они да дерогираат одлуки на 2 независни комисии составени од ескперти? И што ако победи на суд? Дали тој доказ магично ќе стане доволен и за граничарите?

Процедурите се запазени, постапува по активните закони во Австралија. Во моите очи ова е класичен политички линч поради неговите ставови за вакцината. :)
ocigledno ne toa sto nole go prezentiral. neznam kako ti si go zamisluvas toa granicna policija ama ovde 8 saati go drzele na aerodrom i dokazite ne bi se iznenadil ako mu gi proceslale aus medicinski eksperti. obicno toa taka ide...

normalno deka aus granicari mozat da derogiraat stranski komisii. sekoja drzava moze toa, sekoj si e odgovoren za svojata granica i iskreno ic ne treba da im cue sto dokumenti ima nole ili muhamed. sve treba da se proveri, ako ne e soodvetno rabotata im e da ne go pustat...

i ne, procedurite ne se soodvetno zapazeni, samiot fakt deka vika viktorija go pustila pokazuva deka nema poima cij proceduri trebal da zapazi prvicno.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
999
Поени од реакции
4.007
А што е соодветен доказ за граничарите? Како може они да дерогираат одлуки на 2 независни комисии составени од ескперти? И што ако победи на суд? Дали тој доказ магично ќе стане доволен и за граничарите?

Процедурите се запазени, постапува по активните закони во Австралија. Во моите очи ова е класичен политички линч поради неговите ставови за вакцината. :)
Ова е само политичка дискриминација да се даде до знаење дека немаш право на спротивно мислење, или ќе мислиш како ќе ти кажеме ние или ќе ти ги скратиме правата. И се праќа порака дека "тие" се главни и дека никој па ни Ѓоковиќ не е отпорен, а посебно што им е трн во окото со неговите спротиставени мислења:

 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
ocigledno ne toa sto nole go prezentiral. neznam kako ti si go zamisluvas toa granicna policija ama ovde 8 saati go drzele na aerodrom i dokazite ne bi se iznenadil ako mu gi proceslale aus medicinski eksperti. obicno toa taka ide...

normalno deka aus granicari mozat da derogiraat stranski komisii. sekoja drzava moze toa, sekoj si e odgovoren za svojata granica i iskreno ic ne treba da im cue sto dokumenti ima nole ili muhamed. sve treba da se proveri, ako ne e soodvetno rabotata im e da ne go pustat...
Тоа е веќе политика, а не науката. Науката се темели на факти. Треба да се наведе причината зошто е одбиен, треба да имаат писмено образложение. Истото ќе биде доказ на суд.

Дури и јас да сум дел од неговиот тим би ги повикал специјалистите кои дале дозвола да сведочат. :)

пи.ес. Истите оние кои говореа дека "вакциниран човек си е вакциниран човек, независно од вакцината која ја примил" при различниот третман на поедини вакцини во државите (дел сеуште не се признаени), сега зборуваат за "правилата на игра". Мене ми е малку апсурдно. :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.894
Тоа е веќе политика, а не науката. Науката се темели на факти. Треба да се наведе причината зошто е одбиен, треба да имаат писмено образложение. Истото ќе биде доказ на суд.

Дури и јас да сум дел од неговиот тим би ги повикал специјалистите кои дале дозвола да сведочат. :)

пи.ес. Истите оние кои говореа дека "вакциниран човек си е вакциниран човек, независно од вакцината која ја примил" при различниот третман на поедини вакцини во државите (дел сеуште не се признаени), сега зборуваат за "правилата на игра". Мене ми е малку апсурдно. :)
Не знам што ти е апсурдно. Едно е спорт, друго е држава и гранична полиција и царина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.363
Поени од реакции
40.180
Ако аустралија го нејќе ваков невакциниран, нема ни макрон да го сака на ролан гарос и ни енглезите на вимблдон. Ќе му остане само ус опен таму на есен со реднеците што поштуваат права и слободи за антиваксери. Целата кариера си ја заебува за видеата на јутуб што ги гледа за антиваксери и рамна земја.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Не знам што ти е апсурдно. Едно е спорт, друго е држава и гранична полиција и царина.
Суштината е апсурдна затоа што државата (власта) е креатор на политиките. :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.006
Тоа е веќе политика, а не науката. Науката се темели на факти. Треба да се наведе причината зошто е одбиен, треба да имаат писмено образложение. Истото ќе биде доказ на суд.

Дури и јас да сум дел од неговиот тим би ги повикал специјалистите кои дале дозвола да сведочат. :)

пи.ес. Истите оние кои говореа дека "вакциниран човек си е вакциниран човек, независно од вакцината која ја примил" при различниот третман на поедини вакцини во државите (дел сеуште не се признаени), сега зборуваат за "правилата на игра". Мене ми е малку апсурдно. :)
Како што и други не примаат на работа невакцинирани и новак не треба да оди на работа. Човекот е антиваксер и тоа е тоа. Гарант му се фалца документите. Може сега тој или тие доктори да настрадаат.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
999
Поени од реакции
4.007
Ако аустралија го нејќе ваков невакциниран, нема ни макрон да го сака на ролан гарос и ни енглезите на вимблдон. Ќе му остане само ус опен таму на есен со реднеците што поштуваат права и слободи за антиваксери. Целата кариера си ја заебува за видеата на јутуб што ги гледа за антиваксери и рамна земја.
Замисли каков глупак во топ форма човек, пет часовен меч може да изигра без проблем и не сака да се вакцинира зошто му е јасно дека не му е потребна.

Штета што нема во својот тим некој форумски лик што цел ден седи на форум и пишува за корона...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.006
Замисли каков глупак во топ форма човек, пет часовен меч може да изигра без проблем и не сака да се вакцинира зошто му е јасно дека не му е потребна.

Штета што нема во својот тим некој форумски лик што цел ден седи на форум и пишува за корона...
Глуп е ко чускија тоа знае...
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.894
Суштината е апсурдна затоа што државата (власта) е креатор на политиките. :)
Па нормално дека државата е креатор на политиките во рамките на своите граници. :D

Не е ова Македонија сите да се мешаат во уредувањето на државата. Држава е Австралија. Неосновани му се тврдењата од било кој аспект. Дури и од медицински, целијакија не е контраиндикација за вакцина.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.734
Поени од реакции
5.006
Па нормално дека државата е креатор на политиките во рамките на своите граници. :D

Не е ова Македонија сите да се мешаат во уредувањето на државата. Држава е Австралија. Неосновани му се тврдењата од било кој аспект. Дури и од медицински, целијакија не е контраиндикација за вакцина.
Ноле си има своја медицина. Учел на јутјуб...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Тоа е веќе политика, а не науката. Науката се темели на факти. Треба да се наведе причината зошто е одбиен, треба да имаат писмено образложение. Истото ќе биде доказ на суд.

Дури и јас да сум дел од неговиот тим би ги повикал специјалистите кои дале дозвола да сведочат. :)

пи.ес. Истите оние кои говореа дека "вакциниран човек си е вакциниран човек, независно од вакцината која ја примил" при различниот третман на поедини вакцини во државите (дел сеуште не се признаени), сега зборуваат за "правилата на игра". Мене ми е малку апсурдно. :)
lol...zosto da mu se obrazlozuva pa i na pismeno? daj be sfati deka on ne e drzavjanin na aus nego nekoj sto probuva da vleze vo aus. ako nekat da go pustaat nema tolku e.

na sud sega ke ima rasprava i ke se vidi dali pravicno e odbien ili ne.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Па нормално дека државата е креатор на политиките во рамките на своите граници. :D

Не е ова Македонија сите да се мешаат во уредувањето на државата. Држава е Австралија. Неосновани му се тврдењата од било кој аспект. Дури и од медицински, целијакија не е контраиндикација за вакцина.
Сеуште се шпекулира со причините, независно дали е алергија на глутен или нешто слично. Своето си го направил, медицински доказ приложил. Тој доказ поминал низ 2 комисии. :)
lol...zosto da mu se obrazlozuva pa i na pismeno? daj be sfati deka on ne e drzavjanin na aus nego nekoj sto probuva da vleze vo aus. ako nekat da go pustaat nema tolku e.

na sud sega ke ima rasprava i ke se vidi dali pravicno e odbien ili ne.
Мора да се даде писмено образложение зошто не се прифаќаат доказите. Во спротивно тоа е политика. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom