Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2011
Мислења
9.941
Поени од реакции
17.759
Иначе споредба Македонија-Австралија со справување на кризата е смешки. Бројките сами говорат. Од друга страна и Австралија да ги немаше тие радикални мерки немаше да има голема смртност. Висока развиена земја, со одлично здравство, не е загадена, поздрав живот живеат. Еве Исланд, немаа такви мерки па пак бројките на смртност според жители им се слични. Норвешка исто.
Ne sporeduvam, samo kazuvam deka sjajno ne e i tamu, i kje stanuva use pozaebano. .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.907
Поени од реакции
35.770
Pa vekje pokazuva, vidi gi graficite.

I sea projde toj moment, i poleka kje se izednacat so site ostanati.
Реков, времето ќе покаже, иако ако треба да се обложувам би одел со многу голем влог дека нема да ги стигнат останатите европски земји.

И не само по смртност, туку и по економија.
Дури и туризмот и хотелиерството не им падна како на некои европски земји, пример со карантините минимален процент им беше покриено од државата, а останатото го плаќаа тие што влегуваат во државата. Рачунај околу 3.5к долари земаше секој хотел за една соба во 2 недели.
Добри мемињата вадат србендите :pos: :pos:

Еве уште нешто од небескиот народ:

Бетер од нас се овие, полека полека изгубија се што имаа, и не им доаѓа паметот.
Уште се далеку од ЕУ, а пола млад народ им се отсели, допрва им доаѓа пиштењето.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.494
Поени од реакции
28.852
Wow dijagnozava. Arno rekov ja, se eksperti na forumov :D
Usput kade vide mrazenje, toa e realnosta u mk kade pogolem del ne veruva deka uopste postoi.
Realnosta e deka so minimalen trud stasa do ostrovot, a se odnesuvas so drugite kako da se pod tebe.
Toa mozebi me pravi poveke odlicen nabluduvac otkolku ekspert.

Ednostavno nemas potpora na toa deka 95% makedonci se glupi, koga TI so najminimalniot trud zamina.
So drugi zborovi - proektiras.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Realnosta e deka so minimalen trud stasa do ostrovot, a se odnesuvas so drugite kako da se pod tebe.
Toa mozebi me pravi poveke odlicen nabluduvac otkolku ekspert.

Ednostavno nemas potpora na toa deka 95% makedonci se glupi, koga TI so najminimalniot trud zamina.
So drugi zborovi - proektiras.
Kaj ti e tebe potporata na toa deka ja sum zanimal so najminimalen trud? Ne znam dali si vo mk ili ne, ali eve ajde probaj da odis negde so 'minimalen' trud.

Ja nikade ne rekov nekoj e glup, nitu pak sum rekol deka nekoj e pod mene taka da ne mesaj babi i zabi. Lugjeto na balkanot najcesto ne veruvaat i mislat nekoj im pravi zagovori.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.494
Поени од реакции
28.852
Kaj ti e tebe potporata na toa deka ja sum zanimal so najminimalen trud? Ne znam dali si vo mk ili ne, ali eve ajde probaj da odis negde so 'minimalen' trud.

Ja nikade ne rekov nekoj e glup, nitu pak sum rekol deka nekoj e pod mene taka da ne mesaj babi i zabi. Lugjeto na balkanot najcesto ne veruvaat i mislat nekoj im pravi zagovori.
Izvini, zimanje bugarski e mnogu tesko :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Izvini, zimanje bugarski e mnogu tesko :)
Ima mnogu so bg pasos sto sedat u mk. Se lazes ako mislis deka se sto ti treba za da zaminis e bg pasos. I so mk pasos mozes da odis skoro niz cela Evropa, pa mnogu malku se resavaat da zaminat.

Ne znam sto tolku se fakjate za toj bg pasos. Eve i angliski imam, zasto ne go spomnete i nego?
I ja bev patriot edno vreme i koa site drugari i prijateli zimaa bg pasos jas bev protiv, ali se svestiv na vreme deka drzavata ne mi pruza ama bas nisto i sekade se prima so vrski. A i togas nemase opcii o sega za rabota preku net, racunaj togas imavme dial up internet i povekje bese down otkolku sto rabotese.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Дури и туризмот и хотелиерството не им падна како на некои европски земји
Не знам за европските земји, Австралија туризмот им бил бааги паднат од почеток на пандемијата до сега. Впрочем еден од моите роднини сега немал работа баш ради што немало туристи. Сега е на сметка на државата. Нивни државјани не можеле да се вратат камоли туристи.

Untitled.jpg
 
Последно уредено:

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.231
Поени од реакции
5.464
Ова е документот со кој му се овозможува на Ѓоковиќ дека може да игра на АО.
Направен од некоја независен медицински панел во соработка со австралистата тениска асоцијација.
Значи тоа е тој медицински исклучок со кој Ѓоковиќ влегол во Австралија и не мора да биде вакциниран. Официјално тоа ќе се разгледува на суд.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Dobro Burim(definitivno ne si vlade), I ja na priznavam makedonski patrioti so albansko zname na avatar.
Ne e albansko zname, ali izgleda so tie sto si pravel muabet ete i toa ne ti go kazale. Drugo sojma vrska patriot so makedonec, demek toa se podrazbira. Ako ti e za utreha , daleku sum jas od patriot ali isto mnogu daleku od prodaena dusa.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Ne e albansko zname, ali izgleda so tie sto si pravel muabet ete i toa ne ti go kazale. Drugo sojma vrska patriot so makedonec, demek toa se podrazbira. Ako ti e za utreha , daleku sum jas od patriot ali isto mnogu daleku od prodaena dusa.
Bas e albanskoto zname od 1946ta. Nemoj sea da mi kazes deka i ti ne znaes sho ustvari stavas na avatar.
Ako si vlade a imas albansko zname od pamti vek, ti si druze beter od prodadena dusa.
Jas ne veam bg znaminja ko ti sto vees albanski, taka da glej si za tebe, ic ne se zamaraj za drugi.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Иначе споредба Македонија-Австралија со справување на кризата е смешки. Бројките сами говорат. Од друга страна и Австралија да ги немаше тие радикални мерки немаше да има голема смртност. Висока развиена земја, со одлично здравство, не е загадена, поздрав живот живеат. Еве Исланд, немаа такви мерки па пак бројките на смртност според жители им се слични. Норвешка исто.
ne. aus e drzava so ogromni gradovi kakvi sto nema ni island ni norveska.

ako veke sakas sporedba so niv togas sporedi ja tasmania koja povrsinski e duplo pomala od island a ima duplo poveke ziteli.

isto i zapadna avstralija so norveska kade narod isto zivee u golemo prostranstvo i ko norveska e skoncentrirano na eden golem grad. norveska ima duplo ziteli ali i 3 pati pomal glaven grad, oslo vs perth.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Дури и Киргиос, кој е еден од најголемите критичари на Џокович застана на страната на Новак.


А еве што миислат Медведев и Зверев.

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Bas e albanskoto zname od 1946ta. Nemoj sea da mi kazes deka i ti ne znaes sho ustvari stavas na avatar.
Ako si vlade a imas albansko zname od pamti vek, ti si druze beter od prodadena dusa.
Jas ne veam bg znaminja ko ti sto vees albanski, taka da glej si za tebe, ic ne se zamaraj za drugi.
Da be druze toa e, ali si ima pricina zosto e tamu staveno, ne e toa tuku taka, uste pomalce deka jas sum Bujar. Imase nekoj nastani od pred nekoja godina, ali da bese ti makedonec ke znaese i nemase da prasvas. Vaka kako bugar ne ni ocekuvam da znaes, niti pak e tvoja rabota. Gledaj si ti za maticnata drzava sto kako, da ne recam gledaj si za bugarija i za tvojte sonarodnici bugarite.
P.s ti rekov, ic nema da se zamaram ako stavovite gi prilozvas kako bugarin sto i si, no koga se prikazuvas za toa sto ne si, malce mi preci i mene a veruvam i na mnogu drugi tuka.
Ete probaj, napisi si stav od bugarska gledna tocka , zbor nema da ti prerecam se dodeka pravis jasna distinkcija pomegu vas i nas.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Најголемо разочарување во целиот овој случај ми е Надал. Тотално мизерен испадна со коментарите. И Федерер сигурно сака Новак да не настапи, ама барем не се бламира и си ќути. А од Циципас не може ништо паметно да се очекува, посебно после оние коментарите лани по финалето на РГ, класично грчко педерче.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom