Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Нема потреба да го прашувам, негова работа. А тоа дека некој зел бугарско државјанство за да може полесно да работи во ЕУ за мене не се бугари туку македонци. Фино се тоа што пишуваш ама ме заболе таквото за тоа. Инаку немам и не планирам да имам бугарско државјанство.
Za tebe mozi da se i marsovci no za Eu se bugari.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Me zabolva ko se kazvas makedonec ili makedonska dijaspora posto lazis i se poistovetuvas so ostanatite makedonci. Imaj si ti uste deset pasosi, tvoj si se, ali samo eden mozes da go dobies na osnov na poteklo, a toa e bugarskiot. I neznam sto tolku te vregja toa deka si bugarin, ne deka nekoj so sila te natera da se pisis.
Izglea te zaboluva stom so godini go spomnuvas istoto ali te sfakjam ne si snasol pa si ostanal u mk i sea site drugi sho se snasle ti se krivi. Dodusa sea na stari godini i nema kade da odis veke :D
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Wow dijagnozava. Arno rekov ja, se eksperti na forumov :D
Usput kade vide mrazenje, toa e realnosta u mk kade pogolem del ne veruva deka uopste postoi.
Бре бре, олабави малку господине Смит од земјата што е позната по тоа што 95% се неиживеани сељаци што само се пијанчат и повраќаат на улица. Тоа е реалноста експерту од дијаспорта.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
a kakva vrska ima demografijata na AUS so toa sto go diskutirame? VIC i NSW ti se 50% od populacijata, drugite sto gi spomnav se drugite 50%. Znaci u drzavi so labavi merki pak imas 87,2% vo WA (kade ima logisticki problemi da se vakciniraat site), NT 86% (isto ko WA), SA 89,5% i QLD 88,5%. Ovie nemale nitu nekakvi zatvaranja nitu nisto...

drugo za kakvi merki zboris? merki imase vo VIC za gradeznicite zasto se sirese delta preku niv. imase i za onie profesii sto se kriticni kako policija, zdrastvo itn. za site drugi i nemase bas nekoj posebni merki. Jas prvata doza ja primiv vo oktomvri na primer.

ne. od mene uposte ne citas toa. od mene citas zakonite treba da se pocituvaat i vazat za site. jas ti rekov i da mozev da patuvam nemase. nitu pak me afektiralo ova bog znae kolku (osven finansiski ama toa e veke druga prikazna). deka ima takvi sto tesko go podnesoa ova ima. imame celi industrii so propadnaa pa imas napizedeni INDIVIDUALCI ama toa e mal %.
Taka ti si mislis ili taka sakas da se prikazis, no vo osnova reakcijata e bas takva kako sto ti rekov. I ne samo tvojata, generalno od vasite tamu kolku sto mozev da vidam ili da procitam.
Ili toa ili epten go mrazite Djokovic kako teniser, treto nemo.
Jas uste odma ti rekov, niti mi e fan ,niti gledam tenis ni nesto posebno mi e gajle dali ke vlezi, ke igra ili ke osvoi nesto. Temata zatoa e i vo politika i vesti a ne vo sport. Temata generalno i nema nekoja vrska so Gjokovic, toj e samo katalizator okolu apsurdnosta na nekoj raboti sto se slucuvaat posto e ajde poznat i nemozese da pomini nezabelezano. Samo uste eden gospod znae uste kolku gi ima kako nego za koi nikogas nema da se nauci ili do kade e zaminata rabotata.
Toa barem spored mene e bese celta na ovaa tema, a ne Djokovic dali ke igral ili ne.
 
M

Macedon1um

Гостин
Мала победа за адвокатскиот тим на Новак, им го прифатија барањето да има тим од судии на донесување на одлуката ќе има 3ца. Што според она што читам ќе им овозможи истата да биде веднаш конечна, во тој случај министерот за здравство ќе нема право на жалба и ќе може да игра во случај да пресудат во нивна корист.

Кога еден Киргјос им кажува што и како, а не е баш во најдобри односи со Новак

Nakon što je javno stao uz Novaka i rekao da ga je sramota što je Australijanac, zbog svega što se svetskom broju jedan dešava, Kirjos je ponovo poručio da je uz Srbina i da želi da ipak zaigra na prvom grend slemu sezone.

-Mi ga samo tretiramo kao Novaka Đokovića, a ne kao ljudsko biće. Zamislite kako se on sada oseća. Verovatno sada malo želi i podrške od nas drugih igrača. E, pa od mene je ima. On je samo želeo da dođe ovde i igra Australijan Open i msilim da je veoma bitno da ga igra.

Mi ovde volimo sport. Sport je nešto što bi trebalo da nas spaja. Bez obzira koje si rase, na kraju svi jedni drugima pružamo ruke. Prošlo je mnogo vremena otkako smo bili ovako podeljeni. Mediji su je***i problem, oni nas uništavaju, rekao je Nik.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Izglea te zaboluva stom so godini go spomnuvas istoto ali te sfakjam ne si snasol pa si ostanal u mk i sea site drugi sho se snasle ti se krivi. Dodusa sea na stari godini i nema kade da odis veke :D
I kurvite se snasle, ne si nesto poseben okolu toa. Ti se pisa bugarin, tie pusele tasaci za da se slikat vo nekoj otmen hotel ili jahta.
I ti kazav sto me boli mene, koga bugarin se pretstavuva kako nekoj nas i glumi makedonska dijaspora. Kazvaj se toa sti si, bugarin, spodelvaj impresii, blagospatojbi i sto ti jas znam, zbor nema da ti recam.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Taka ti si mislis ili taka sakas da se prikazis, no vo osnova reakcijata e bas takva kako sto ti rekov. I ne samo tvojata, generalno od vasite tamu kolku sto mozev da vidam ili da procitam.
Ili toa ili epten go mrazite Djokovic kako teniser, treto nemo.
Jas uste odma ti rekov, niti mi e fan ,niti gledam tenis ni nesto posebno mi e gajle dali ke vlezi, ke igra ili ke osvoi nesto. Temata zatoa e i vo politika i vesti a ne vo sport. Temata generalno i nema nekoja vrska so Gjokovic, toj e samo katalizator okolu apsurdnosta na nekoj raboti sto se slucuvaat posto e ajde poznat i nemozese da pomini nezabelezano. Samo uste eden gospod znae uste kolku gi ima kako nego za koi nikogas nema da se nauci ili do kade e zaminata rabotata.
Toa barem spored mene e bese celta na ovaa tema, a ne Djokovic dali ke igral ili ne.
tokmu taka. zatoa diskutirame dali ima ili nema pravo na vlez zakonski. jas probav da objasnam deka nema. mi e gajle mene za novak ili za bilo koj teniser lol... jas sum za vardar i podrzuvam mak ekipi i sportisti sekade. ovoj nitu e mak nitu e ozi. poveke i se raduvam na ash barty, zenskiot reket broj 1 zatoa sto e avstralka.

nitu me interesira dali od medicinski apsekt nole e problem nitu dali ke bide goat... ednostavno ne sakam da se prekrsuvaat zakonite za vlez na ostrovot. tolku e.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
I kurvite se snasle, ne si nesto poseben okolu toa. Ti se pisa bugarin, tie pusele tasaci za da se slikat vo nekoj otmen hotel ili jahta.
I ti kazav sto me boli mene, koga bugarin se pretstavuva kako nekoj nas i glumi makedonska dijaspora. Kazvaj se toa sti si, bugarin, spodelvaj impresii, blagospatojbi i sto ti jas znam, zbor nema da ti recam.
Dobro Burim(definitivno ne si vlade), I ja na priznavam makedonski patrioti so albansko zname na avatar.
Автоматски споено мислење:

Бре бре, олабави малку господине Смит од земјата што е позната по тоа што 95% се неиживеани сељаци што само се пијанчат и повраќаат на улица. Тоа е реалноста експерту од дијаспорта.
Sto si tolku uvreden ti od makedonskata realnost? Ispadni u grad i prasaj so mislat lugjeto. Ja poznavam nekolku sto mislat deka koronava uopste ne postoela.
Ic ne mi e gajle sto pravat vo zemjava i dali se pijancat, ne e moj problem toa.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Dobro Burim(definitivno ne si vlade), I ja na priznavam makedonski patrioti so albansko zname na avatar.
Автоматски споено мислење:


Sto si tolku uvreden ti od makedonskata realnost? Ispadni u grad i prasaj so mislat lugjeto. Ja poznavam nekolku sto mislat deka koronava uopste ne postoela.
Ic ne mi e gajle sto pravat vo zemjava i dali se pijancat, ne e moj problem toa.
Toa se retki skucai, izglea takov ti e krugot.
Povekjeto tuka ne boli kur za virusot, ama znaeme deka postoi.
Se smeeme na debilnive merki samo, zaso vekje dve godini funkcionirame so virusit a za niv e neso novo ova.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.925
Поени од реакции
35.793
Epten razbirat, nema zbor tuka. Dve godini kako zamorcinja gi drzat i ovie kefoj se.
Владе може да признаам дека не разбираат само како да го намалат товарот врз пензискиот фонд.
Нашата земја на пример е експерт за ова, најголем дел од заболените пензионери не се вратија повеќе дома.
Ем теоретски подобривме статистика на старост на население, ем го растеретивме пензискиот фонд (y)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Врска ти нема муабетот.
За можните пропусти, и ваков исход беа свесни, затоа пред да ја отворат границата имаа таргет за >80% двојно вакцинирани.
Не потои држава која може да ги провери сите до еден што се во домашен карантин, а сите што се државјани/перманент резиденс се со домашни карантини.
На крај на денот на 1.6M активни случаи, и умреле 53 луѓе. Ме мрзи да барам, ама гарантирам дека 90% од умрените се 70+ години.
Samo denes imaat umreno 50 lugje. Kje raste taa brojka i poise poradi delay pomegju zarazeni i umreni. I bolnicite kje im kolabriraat naskoro ako prodolzi vakov rast. I sve toa bez Dzokovic, i so 80 posto vakcinacija.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Sto si tolku uvreden ti od makedonskata realnost? Ispadni u grad i prasaj so mislat lugjeto. Ja poznavam nekolku sto mislat deka koronava uopste ne postoela.
Ic ne mi e gajle sto pravat vo zemjava i dali se pijancat, ne e moj problem toa.
Тука живеам за разлика од тебе и добро знам која е реалноста. Јас па ниеден не познавам што мислат дека не постои. Работа, другари, колеги од факс, комшии ама баш никој не го негира вирусот. Има скептици во вакцини, народ што сеуште не им се верува дека толку е смртност(немале контакт со наше здравство) но никој не негира дека постои вирус. Ти заклучи од еден/двајца што ги познаваш и одма тоа е реалноста? Toa што само такви познаваш, шо знам можно е треба други да запонзаеш? Ма да ни тоа не верувам, си видел некој коментар на фб од некоја Славица и си помислил: знаев , сите се затуцани таму затоа и избегав од таа проста раја.
Гледаш како е лесно неосновани заклучоци да се прават?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.925
Поени од реакции
35.793
Samo denes imaat umreno 50 lugje. Kje raste taa brojka i poise poradi delay pomegju zarazeni i umreni. I bolnicite kje im kolabriraat naskoro ako prodolzi vakov rast. I sve toa bez Dzokovic, i so 80 posto vakcinacija.
За ова времето ќе покаже.
До овој момент може лекција да му држат на цел свет.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Иначе споредба Македонија-Австралија со справување на кризата е смешки. Бројките сами говорат. Од друга страна и Австралија да ги немаше тие радикални мерки немаше да има голема смртност. Висока развиена земја, со одлично здравство, не е загадена, поздрав живот живеат. Еве Исланд, немаа такви мерки па пак бројките на смртност според жители им се слични. Норвешка исто.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom