Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
Драга,

Од прашањата кои ме мачат, денес издвојуваме:
Од каде потекнува изразот "до даска"? На пример, зошто викаме дека распуштил музика "до даска", или безобразен е "до даска"? Која е таа даска? И ако е тоа некој синоним за некоја апсолутна граница, зошто мора да е даска? ...

 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
18+
Една Албанка во зградава, само стенка. Кога стојат во ходник со ебачот, и кога врвам јас, типкава метро и жилет, не се трга за да нема место да поминам, на што јас реагирам со едно еntschuldigung. Разбирам дрмање (барем јас). Цела зграда да те слушни? Во минативме месеци, без разлика каков земјотрес од секс сум имал, немало такво завивање. Ehrlich.
Како да ви пуштам аудио пренос, во моментов се стенка како до умирачка да е дојдено.
Поголем дел од енергијата во викајне им оди (до утре ќе зарипнат) отколку во ебавање. Суво.

Еднаш ми вели, ти. :ROFLMAO: и твојте сте такви Русофили, што бараш во Европа? и кажав дека јас и мојте не треба да сме тема на нејзин интерес. Од тогаш бетер ми е лута, имам чувство дека се сонува на мене, и под мене.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
ДК ..имам забележено во последно време нешто што може да го наречам како монопол врз тестата за пица
Now hear me out..
Нешто симптоматично имам забележано по маркетиве во последниве неколку месеци.
Сите саглам теста за пица што беа(полар на пример) се заменети со овие крекери од апетисимо, фриком и овие зелениве. Сите имаат ист фкус, и тестото е перфорирано. Катастрофа квалитет, тестото дрво како солен крекер. Не знам што е штосот освен дека ми делуваат дека еден производител се има пласирано како единствен на пазарот. Не знам какви искуства вие другите, но тоа е мое видување.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Драгаа..
Кога ќе дојде денот да го напуштам овој свет ќе отидам како единка со сета своја посебност а не како дел од масата која е како тестото кое се меси за правење пица за Гинис...:noze:
п.с.Некогаш си правам филм во главата и се замислувам како присуствувам у позадина на состанок со овие кои владеат со светот и пошто кај нив не постои морал разговорот меѓу двајца членови го замислувам вака:
Едниот дава тазе предлог како да го зароби човештвото дополнително на ефтин и ефикасен начин,а другиот му вика-Алал да ти е кај ти текна вистинско гомно си!И се смеат и двајцата ко Бивис и Батхед хехе хехе...:coffee:
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Колку појче врви времето, толку појче гледам дека советот од Госпоѓа Госпоѓа Светлана Цеца Ражњатович Хеленска Севселенска - "лети дајле сам, доле не гледај не", го сфатиф многу буквално. Во секој случај. Фала и.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Кајг,

cj6d3g55f24am1cqpfpi.png

запамти го романскиот пливачки феномен David Popovici, кој поради проблеми со кичма имал препорака од својот педијатар сo своите 10 години да почне со пливање.

david-popovici-aur.jpg

денес сo 17-год е главна ѕвезда на Светското првенство во ФИНА во 2022 година (FINA World Championships Budapest 2022), откако ја освоил престижната титула 200 во слободен стил за мажи.

david_popovici_inquam_photos_stefan_constantin.jpeg
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Јас сум човек што многу е приврзан со музиката и музиката многу ми има помогнато во животот. Музиката ми била соговорник, потпора, мотивација, извор на енергија, пријател... И сега бајги ме дамлосува тоа што македонската музичка сцена доживеа катастрофален пад некаде таму после 2009 година во сите жанрови. Ете само рапот до кај 2014 може да се каже дека сеуште се наоѓаше нешто квалитетно, ама и тоа тогаш замре и сега сме во слободен пад, секој има дигнато раце од земјава и музиката во неа. Не за друго, ама кога ќе пуштам некоја нумера се присетувам на спомените од тоа време испишани кога песната била актуелна, стварно не знам која песна би ја пуштил за 10 години да ме потсети на овие денешни спомени. Денешниве песни се тотално без вредности и без поента, направени со зборови кои се исти/слични и на српски јазик, со милион употреби на србизми како демек скопски дијалект, а тоа за полесно да може да се пробие песната кај соседите. Ми се плаче искрено, како по ѓаволите од Мијата - Верувам во себе, Александра Пилева - Сребрени војници, Eye Cue - Магија, Лесен Удар - Сафирски прстен, Грин Аут - Фреквенции, доживуваме толкав пад и доаѓаме до време каде што единствени песни кои излагаат (и се промовираат) се од 2 Бона, Таско и не знам таму кој. Сфаќам лошо време, се е тргнато на лошо, ама зошто баш и музиката мораше, таа беше меѓу малкуте светли точки и убав начин за бегство од реалноста. Немам видено поголем нагли пад како што е падот на музиката во Македонија после посочениот период, веројатно земјава им ја цеди на артистите енергијата за творење и создавање музика.

 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2022
Мислења
141
Поени од реакции
416
per, korona fati, vojna vo eu a so toa i kriza, a tuka se bunat i baraat denovi plus od predvidenoto za da odat na odmor vo grcija, turcija itn... kriza? shto e toa?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
draga kajgana pred dobieno sum so muzika i so lazicka krem i med za moite nervi :)
https://youtu.be/5-jlDg3DiLA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom