Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Драга…
Еве јас целиот фин и воспитан ќе и се пуштев на Вики…
Ама кога видов дека нејзиниот прв пост тука не е на темата “Што ве напалува најбрзо во сексот”, скроз ми се скрши филм…
 
Член од
10 јуни 2022
Мислења
54
Поени од реакции
78
Добро утро Драга...
Што луѓе се овие и колку ли им е тажен и напатен животот на членовите што на секој пост ставаат тажно емоџи,не сфаќаат дека животот е прекраток за да бидат тажни цело време.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.607
Поени од реакции
20.481
Драа

Дали си чула за Виски војну? Некои гу викаф и Ликер војна?
Тој ти е неспоразум измеѓу Канаду и Данску за едно мало ненаселено острофче на Гренланд кој се вика Ханс остроф.Неспоразум почиња у 1973, а завршуе ск, овуј годину.Коначно се договориле владе за територијално прашање за овј мал остроф.Поделиле га на пола, ха, Соломонско решење.
А зшто се вика Виски/Ликер војна?
Па место да разменуеф гранате и метци,овја две државе разменувале си по некоју флашу алкохол.У 1984 канадски војници испровоцирале сс тој што на сред остроф ставиле канадско знаме и оставиле едну флашу канадско виски.После тој дошле данци сс данско знаме, дански коњак и писмо сс наслоф "Welcome to the Danish Island".
Од тк наамо разменувале си флаше алкохол, а знамиња ферски си ги закачувале и спуштале.
Овој е една од најмирољубиви војне до ск.Ферски се договориле по пола сфе тој пропратено сс стотици флаше алкохол.

И ја сакам да војуемо сс некоју државу на овј начин.Еве например сс Грчку за наш едини остроф Градче у Преспанско езеро.Ми ке го даамо жуту тикфешку и шопску, а они нас узо плумари и грчку.
Мелем на душу.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.465
Поени од реакции
3.196
На оваа песна се прават дупки во ѕидовите со раце(во зградите на кои ѕидовите се како хартија) кои ја зголемуваат сеизмолошката активност од неколку степени по Рихтер а овие (нови генерации) кои го слушаат наводно Тома за да дожиеат ист ефект уште се аматери и "немаат километража во љубовта"...:coffee:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.590
Поени од реакции
16.508
Драга

Бев во Врање, во најголемата атракција, ЛИДЛ. Како секој нормален Балканец пазарив во големи количини она што е кај нас поскапо - во овој случај зејтинот, мада не ја разбирам таа хистерија за него, во салата не го можам, едино за пржење.

После бев у кафана, одамна знам дека примаат денари, ама пак морав да го прашам келнерот. Имаа убава скара, ама предизвикува гасови, да си не дај Боже на воено поле, непријателот ке те открие.

Ги сакам сите југословенски земји, ама некако Македонија и Србија најмногу, само штета што триесет години и едните и другите не јаваат битанги од политичари. :(
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.416
Поени од реакции
29.962
Уфф која уживанција, веќе неколку дена не читам/слушам македонски вести. Вистинска слобода и мир.
Сега на форум разлистав малку во политички случувања и толку. Дури и ова ми дојде премногу.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.894
Алцхајмерот е ужасна болест. Преболно е да гледаш како им ја брише меморијата и им ги краде спомените на луѓето кои ги сакаш. Жално и болно е да гледаш како ги забораваат убавите и неубавите моменти од животот.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.661
Поени од реакции
6.118
Добар ден интелектуалци и интелектуалки. Нација - балканска Кореја (јужна). Балкански? Јапан. Балканска? Норвешка. Балканска? крајлевина. Тсарштина? - Луксембург. Почит за Русија или Швајцарија? Швајцарија selbstverstandlich.
Корупција? смрт. Тој што треба да просперира (со 10ки на универзитети)? шиба напрет. Партиските ботови? нема.
Економиите? во вис. Гаќите? на под. Вино и вечера? во кревет. Квалитетно минато време? со дами и *културни* момци.

Ние простите, се обратно. Живот не видофме. Стварно ми е лошо, во споредба со ултра интелектуалните ликови овде die haben wircklich das aller beste in das Leben geschaft. Го зграбија бог за маде, стара мариоска. ја со празни раце. Лошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom