Game of Thrones

Член од
24 февруари 2010
Мислења
598
Поени од реакции
406
Сметам дека Бран може да гледа во иднината. Впрочем како знаеше кој и кога би се појавил на одредено место пр. кога го чекаше Џејми на крајот од првата епизода.
Тоа што цело време не кажува за настани од иднината е исправен потег.Зошто би кажал било што ќе се деси доколку истото е во негов интерес,а со самото кажување може да влијае на текот на настаните и да ја промени иднината.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Тоа што го чекаше Џејми не потврдува дека може да ја види иднината. За да Џејми стигне од КЛ до Винтерфел му требаат неколку недели. Бран може да види настан од тие недели во минатото и да види каде е упатен Џејми и лесно да претпостави кога би пристигнал. Да ја гледаше иднината немаше цел ден да седи во дворот туку ќе излезеше момент пред да пристигне Џејми.
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
Тоа што го чекаше Џејми не потврдува дека може да ја види иднината. За да Џејми стигне од КЛ до Винтерфел му требаат неколку недели. Бран може да види настан од тие недели во минатото и да види каде е упатен Џејми и лесно да претпостави кога би пристигнал. Да ја гледаше иднината немаше цел ден да седи во дворот туку ќе излезеше момент пред да пристигне Џејми.
"Greensight" (or just "The Sight") is the ability to perceive future, past, or contemporary but distant events in dreams.

Source: Game of Thrones Wiki

https://gameofthrones.fandom.com/wiki/Greensight

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Јак некромансер беше. Кој левел, колку мана треба да имаш, да дигнеш толкава војска

Него, според теории кои се шират по нетов, тешко дека ова е крај за WW и Night King. Има уште материјал тука.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе каков фејсбук, какви бакрачи.
Ја гледав оваа епизода еден ден подоцна и до тогаш ни домашни портали за политика не отворав и во право бев и за тоа. Имаше наслови кај некои од нив со хинтови, во рубриките за култура. А фејсбук и сл. ни на сон. Кајгана отворив,али никако Филм и серии, дури никако не се приближував ни до Драга Кајгана и таму има паметни.
Да и јас го правев тоа ама на некого работата му опфаќа social media, имам и клиенти, и да сакаш и да не сакаш ќе ти испадне нешто.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Како второ...Сите ја гледавме ГОТ, не е од вчера...еве јас почнав со коментари само оваа сезона...но со таа пауза што се направи помеѓу 7 та и оваа, последнава сезона се направи таква фама ко незнам што ќе се случи...(гледачите нека очекувааат ова, нека очекуваат она.)
.. така да...сега, што сите се зезаат со ГОТ, си заслужуваат...тоа е....:place:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Тоа што го чекаше Џејми не потврдува дека може да ја види иднината. За да Џејми стигне од КЛ до Винтерфел му требаат неколку недели. Бран може да види настан од тие недели во минатото и да види каде е упатен Џејми и лесно да претпостави кога би пристигнал. Да ја гледаше иднината немаше цел ден да седи во дворот туку ќе излезеше момент пред да пристигне Џејми.
Поверојатно е дека знаел зашто и ова што сега го гледаме е некоја точка од минатото, која Бран може да ја види од, условно речено, иднината.
А за тоа дека ке излезел, немаше кој да го бутка таа епизода сите беа зафатени со нешто трето, средсело цела ја помина.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Од кога главната поента е окулу тронот? Буквално 7 сезони те спремаат за зимата и натприродното, не за Серсеј и слоновите. Всушност низ цела серија пробуваа да доловат колку битката окулу тронот е небитна кога се појавуваат змаеви и зомбиња. Не може покрај натприродно суштество што уби змеј со копје мраз и го воскресна серсеј да е главен антагонист зашто е многу немилосрдна.
Всушност на почеток на серијата ликовите ко неа не беа негативци.

Инаку се надевам ќе објаснат во една од наредните епизоди поише за Најт Кингов и нема да го сведат на зомби лик, нешто ко епизодата на Лост со МиБ и Џејкоб :D
Нормално дека те спремаат, неможе 7 сезони да биде еднотеисто. Малку сајд стори мора да има, затоа е и бр.1 серија со различни дејствија. Да сакаа да направат само борба околу куќите, ќе имаше 4 до 5 сезони. Вака направија прича боли глава. Но тоа е тоа. Пак се сведува финишот за тоа кој ќе биде на тронот.
 

HULK

Black & White Fighter
Член од
12 август 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
1.195
Серијава ја пратам од самиот старт али бааги фејлнаа заднава сезона. Супер почна третава епизода кога ги пуштија Дотракиве, колку и да се натегате овде за воени формации како што има пишано Io sono тоа беше намерно направено за ние како гледачи да може да видиме каква е армијата на мртвите. Најака сцена од епизодата за мене е таа, си викаш сега овие ќе појдат со мечевите ќе направат нешто и ги снемува за нецели 10 секунди :D. Е сега се останато натаму во епизодава ме разочара тотално. Шта речи кога Гили и Тарли преживеаа. Night King кои сите го чекавме цели 8 сезони и целата приказна околу шетачиве да заврши така едноставно и глупо. Незнам мене серијава веќе не ми е тоа тоа, ја гледав ради таа мистичност, околу шетачиве a сега ќе морам да ја гледам Серси како многу појак негативец од Night King , едно големо "BRAVO" за сите кој го смислиле ова. Еден момент мислев дека Кингот ќе отиде накај Серси да ги потопи таму за на крај да заврши серијава со битката помеѓу живите и мртвите кај Winterfell. Они направија да биде битка измеѓу две плавуши :tapp:. И незнам кој има пишано. сите главни ликови ги преживеаа мртвиве, само тие што ја прават серијава знаат како, за да после истите ќе умрат од квази армијата на плавушава и оној слепецон со бродовите што незнае ни самиот како влезе во серијава, едноставно nc.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Не знам само како донесувате вакви заклучоци дека „Серсеи е појака од НК“. :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
Кога сме кај Бран, ме интересираат две работи што никако да ги сфатам.
1. Во кој момент од серијата НК (или Бран) сфати дека целта на НК е да го убие Бран, знаејќи дека WW се појавија уште во првата епизода, кога не ни знаевме кој е Бран ни што може да понуди, и тек многу подоцна во серијата се споија овие двајца (нели имаше и цели епизоди кога Бран не се ни појавуваше затоа што детето порасна ко фрчпал)
2. Зошто стратегијата на Џон Сноу и компанија беше да го бранат Бран, а не ни сакаа да дознаат зошто НК сака да го убие Бран?

Второво ми е малку реторичко :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
1. Во кој момент од серијата НК (или Бран) сфати дека целта на НК е да го убие Бран, знаејќи дека WW се појавија уште во првата епизода, кога не ни знаевме кој е Бран ни што може да понуди, и тек многу подоцна во серијата се споија овие двајца (нели имаше и цели епизоди кога Бран не се ни појавуваше затоа што детето порасна ко фрчпал)
Да претпоставиме дека НК отсекогаш сакал да го убие Троокиот гавран како што кажа Бран, и затоа ВВ и НК тргнале кон пештерата, а троокиот од друга страна видел (или знаел) дека Бран му е наследникот па затоа уште од прва епизода му праќа соништа во кои го повикува Бран да дојде до кај него. Во меѓувреме Бран станува новиот гавран а целта на НК останува иста, само сега се менува локацијата каде треба да ја нападне својата мета, затоа го урива ѕидот и тргнува кон југ. А како тоа Бран го знае, пак да претпоставиме дека го видел во своите визии.

Не е баш некое објаснување, ама толку податоци ни дава серијата, затоа мора да си импровизираме и да си претпоставуваме.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.608
1. Во кој момент од серијата НК (или Бран) сфати дека целта на НК е да го убие Бран, знаејќи дека WW се појавија уште во првата епизода, кога не ни знаевме кој е Бран ни што може да понуди, и тек многу подоцна во серијата се споија овие двајца (нели имаше и цели епизоди кога Бран не се ни појавуваше затоа што детето порасна ко фрчпал)
Целта на NK не беше да го убие Бран, туку Three Eyed Raven. Пред Бран да стане TER, нели имаше друг, еден старец кој живееше под едно дрво на север кое беше заштитено со магија за да не може да го најде. Но заради тој еден излет на Бран во една визија NK го обележа на раката и тогаш ја откри нивната локација, па така мораа да бегаат итно. Нели кога NK дојде, стариот TER му ја „предаде функцијата“ на Бран, а во битката нели умреа Лиф, стариот TER и Ходор. Од тогаш NK почна да го брка Бран за да го убие. T.e. како што вика тој, Бран веќе е мртов, тој не постои, туку само TER.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Кога сме кај Бран, ме интересираат две работи што никако да ги сфатам.
1. Во кој момент од серијата НК (или Бран) сфати дека целта на НК е да го убие Бран, знаејќи дека WW се појавија уште во првата епизода, кога не ни знаевме кој е Бран ни што може да понуди, и тек многу подоцна во серијата се споија овие двајца (нели имаше и цели епизоди кога Бран не се ни појавуваше затоа што детето порасна ко фрчпал)
2. Зошто стратегијата на Џон Сноу и компанија беше да го бранат Бран, а не ни сакаа да дознаат зошто НК сака да го убие Бран?

Второво ми е малку реторичко :D
1. Celta na NK bese (a i sega) da go ubie three eyed raven, a Bran ne bese uste toa, tuku toj starecot koj NK vprocem go ubi vo pesterata. Bran stana cel od koga ovoj umre, t.e malku pred toa koga se dozna deka Bran ke e sledniot three eyed raven. NK dozna za nego koga ovoj eksperimentirase i mu se pojavuvase, kako situacijata koga go belezi. Znaci poslednite sezoni nekade e odgovorot. :D

2. Od pricina sto Tyrion koga se zainteresira i pomuabeti so Bran go skratija toa i go napravija zad scena. Oti ako prasa John i ostali ke treba da odgovori i da nemaat shokanten kraj, a ako prasa i ovoj odgovara so vague odgovori ke ne napne nas publikata. Zatoa sozdadi atmosfera deka e biten i ne pitaj prasanja situacija oti demek krajot ke zaseni sve i nema da e bitno oti ke e "objasneto". :D

Sledna epizoda puna Cercei. Ubavini. :drk:

Edit: spam od odgovori, dzimi e kako pijana tinejdzerka so saka da zapali cigara pred klub. :D

Mi se svigaat ovie kompliacii

 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Кога сме кај Бран, ме интересираат две работи што никако да ги сфатам.
1. Во кој момент од серијата НК (или Бран) сфати дека целта на НК е да го убие Бран, знаејќи дека WW се појавија уште во првата епизода, кога не ни знаевме кој е Бран ни што може да понуди, и тек многу подоцна во серијата се споија овие двајца (нели имаше и цели епизоди кога Бран не се ни појавуваше затоа што детето порасна ко фрчпал)
1. Затоа шо Брен(т.е. гавранот) е олицетворение на историјата на седумте кралства и неговата смрт ќе значи и смрт на...колективната меморија. :D
Брен/гавранот е Википедија. NK сакаше да го убие оти мразел лошо конструирани Deus еx machina ликови шо можеш да ги акнеш во секој плотлајн за кој си некадарен да извадиш добар расплет, да бидат метла на ликови кои, оти немаш база од генијален писател да се потпреш, веќе не знаеш да ги пишуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom