Работа во Германија

Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Добро освен Контекст за која имам слушнато повеќе позитивни него негативни работи,дали има и други агенции кои го исполнуваат она што го ветуваат? И тие што сте биле на печалење било преку агенција било на своја рака може да споделите како сте поминале итн во ПП.
 
Член од
16 октомври 2017
Мислења
4
Поени од реакции
5
Јас почнав германски курс преку агенцијата ЕСИ и планирам да одам преку нив во Германија со Work and Travel програмата. Агенција нуди W&T за германија по изучување на германски јазик преку нивниот курс( треба А2, а тоа е околу 2-3 месеци, 1500 ден. е месечно) . Не видов нигде некој да ја има спомнато оваа агенција а ми изгледа како солидна. Доколку некој има искуство со оваа агенција или познава некој што заминал преку неа, ако може да сподели. Фала однапред
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
Вчерa збoрев сo еден шизик,oд брaќaвa ми трaжи 3к дo зaпoслуење у Гермaнијa.Мнoгу ли е тoa или не?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Многу се.
Има еден босанец бара 2000 евра за работа на аердром во Франкфурт и средување на сите документи
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.970
Абе oвoј прaти 3цa дo сегa зaдoвoлни луѓетo, кaкo им ветил тaкa биднaлo.Амa ни кaжувa кoј грaд ни кoлку плaтa би билa дур не пљукнеш 1500€
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Абе oвoј прaти 3цa дo сегa зaдoвoлни луѓетo, кaкo им ветил тaкa биднaлo.Амa ни кaжувa кoј грaд ни кoлку плaтa би билa дур не пљукнеш 1500€
Добро ве шишаат. :) А на другиот форум "уа Албанци" =)
Абе барај си сам работа...
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Дали има некој сам има аплицирано за Мекдоналдс? Се обидував на различни начини преку агенции и посредувачи и не можам да излезам на крај со нив,сите се прават како од небо паднати..Доколку некој знае како оди процедурата да најдам сам работа, би бил многу благодарен..
Друже малку касно ти пишувам ама можеш и сам, на

https://jobboerse.mobil.arbeitsagentur.de/?jb-deep=/?
Ќе смениш јазик на англиски, и на keyword ќе напишеш mcdonalds и ќе ти излезат огласи од mcdonalds, само што шансата е поголема тоа да се помали фирми-mcdonalds-франшиза, каде што не е и баш најсјајно... зашто сум слушнал дека има и луѓе кои и не се задоволни од тоа што го начекуваат таму... ама незнам, не мора да значи, секој со своја среќа...
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Пoздрaв,имaм бугaрски пaсoш и сaкaм дa oдaм зa гермaнијa пo рaбoтa. Е сегa некooј кoј знaе би зaмoлил дa ми oбјaсни кaквa е прoцедурaтa ....нaoѓaм првo стaн,се пријaвувaм вo oпштинa кaкo се вaди здрaственo итн....и дaли мoже сoпругaтa кoјa имa мк пaсoш дa дoјде веднaш сo мене....мoже и вo пп. Блaгoдaрaм
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Пoздрaв,имaм бугaрски пaсoш и сaкaм дa oдaм зa гермaнијa пo рaбoтa. Е сегa некooј кoј знaе би зaмoлил дa ми oбјaсни кaквa е прoцедурaтa ....нaoѓaм првo стaн,се пријaвувaм вo oпштинa кaкo се вaди здрaственo итн....и дaли мoже сoпругaтa кoјa имa мк пaсoш дa дoјде веднaш сo мене....мoже и вo пп. Блaгoдaрaм
Наогаш место кај што ке седеш и нормално се пријавуваш на истото на адреса,за адреса идеш у општина го пополнуваш формуларот и си земаш бројче да влезеш да си завршеш процедура,ако не знаеш германски можеш и на англиски да се оправеш,
За здраствено си бираш дали Аок,ККХ или други,ти стига писмо или ти самиот идеш и се пријавуваш,си носеш сликичка мала исто пополнуваш формулар..
Сопругата може да дојде но нормално на 3 месеци потоа во Мк...Тоа е тоа..
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Наогаш место кај што ке седеш и нормално се пријавуваш на истото на адреса,за адреса идеш у општина го пополнуваш формуларот и си земаш бројче да влезеш да си завршеш процедура,ако не знаеш германски можеш и на англиски да се оправеш,
За здраствено си бираш дали Аок,ККХ или други,ти стига писмо или ти самиот идеш и се пријавуваш,си носеш сликичка мала исто пополнуваш формулар..
Сопругата може да дојде но нормално на 3 месеци потоа во Мк...Тоа е тоа..
Soprugata dobiva odma aufental i pravo za rabota i prestoj !

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Дали без бугарски пасош може да се добие виза?
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Hallo,

Многу зборуваат дека после јануари ќе нема да се чека по 2 месеци за одобрување на работна виза по рестораниве (по кои повеќето мк агенции посредуваат)
Вистина или муабет?
Линк/инфо

Danke?
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Дали без бугарски пасош може да се добие виза?
Moze da se dobie treba da potpises dogovor za rabota dogovor za smestaj da izvadis edinstven danocen broj i rabotodavecot da izvadi zustimung i dansi zakazes vo germanska ambasada termin i da gi odneses site dokumenti

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom