Работа во Германија

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Imam prijatel on poslem tri meseci rabota izvadi aufental na tri godini i od togas smeni 4 rabotni mesta

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
исто и јас иам познаник, замина со виза за Германија и после 3 месеци извади aufenthal му важи 2 години ако добро се сеќавам.. и смена 2 работни места во меѓувреме...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
исто и јас иам познаник, замина со виза за Германија и после 3 месеци извади aufenthal му важи 2 години ако добро се сеќавам.. и смена 2 работни места во меѓувреме...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Ama poentata mi e kako go pravat toa mojov prijatel neznae platil tamu covek i mu ja zavrsil rabotata ama mnogu e daleku od mestoto jas kaj sto ke idam pa zatoa baram nekoj da pise tuka ako znae kako

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
Ama poentata mi e kako go pravat toa mojov prijatel neznae platil tamu covek i mu ja zavrsil rabotata ama mnogu e daleku od mestoto jas kaj sto ke idam pa zatoa baram nekoj da pise tuka ako znae kako

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
ваљда индивидуално е, односно различно од човек до човек и од место до место.. другарчето мое само шо почнал со работа (бургер кинг во некое помало место во Германија, не се ни сеќавам како се викаше) одма аплицирал за aufenthal, и после 2-3 месеци ја добил..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
ваљда индивидуално е, односно различно од човек до човек и од место до место.. другарчето мое само шо почнал со работа (бургер кинг во некое помало место во Германија, не се ни сеќавам како се викаше) одма аплицирал за aufenthal, и после 2-3 месеци ја добил..

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
Значи и визата ти е офентал. Офентал во превод е дозвола за престој. Јас ко ми ја продолжуваа визата, ако сакав да платам 100 евра, ќе ми дадеа картичка, и на незе ќе пишуваше офентал, ама само за фирмата кај што работам. А, и со виза можиш 10 работи да смениш. Процедурата е, трева да имаш договор, одиш во ауслендебехорде, тие договорот го праќаат во арбајтзам, чекаш две недели, дали ќе ти дадат работна дозвола, одиш пак ауслендебехорде, и ти лепат нова виза. Јас сменив работа пример. Проблемот со виза е што, ако има веќе во џоб центар, германци што чекаат за такво работно место, нема да добиеш дозвола. Претежно можи само во гастрономија.

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Член од
29 август 2009
Мислења
134
Поени од реакции
19
Jas nemozam da najdam nikako smestaj za vo Keln ako moze nekoj da pomogne pp
 
Член од
24 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
35
Дали некој ги има прашањата од Контекст на германски кои ги прашуваат на интервјуто за сезонска работа во Германија? Аку да, нека пиши во дм :)
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Дали некој ги има прашањата од Контекст на германски кои ги прашуваат на интервјуто за сезонска работа во Германија? Аку да, нека пиши во дм :)
И јас би сакал да знам :) како поминавте оваа година на интервју
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Здраво, дали има некој што работел во Констанца/Konstanz во Мц или некоја работа таму?, како да се дојде до договор за работа и постапка за амбасада.
 
Член од
30 ноември 2017
Мислења
48
Поени од реакции
25
odam vo esi vo race so site potrebni dokumenti pred okolu dva meseci ,vnatre pusteno na lap top kendrik lamar na cel glas ,sednata na stolce taja skrijana zad lap top samo celoto se gleda i taka tecese cel muabet so race od usta i gi vadev zborovite.. sramota i pak ne zavrsiv rabota mauabetot beshe( shto si nosel dokumenti nie ne gi zemame aplicirajsi preku email)
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Па тоа ти е истата Венера што ја затворија поради измама на студенти само со променето име...
Има луге и кој отидоа преку Венера на времето во Бургер и во МкДоналдс али имаше и такви на кој им земаа пари а ништо од работата...
Е сеа што и како е незнам...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Znae nekoj nesto za Artigum? Sto firma se? Dali se prevara itn Sega ima i vo mk takva edna debela im e prestavnik. Inaku gi ima i so Srbija Romanija Bugarija mislam i Bosna. Dilot im zvuci Ok. Ako ima nekoj info neka pise.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Znae nekoj nesto za Artigum? Sto firma se? Dali se prevara itn Sega ima i vo mk takva edna debela im e prestavnik. Inaku gi ima i so Srbija Romanija Bugarija mislam i Bosna. Dilot im zvuci Ok. Ako ima nekoj info neka pise.
Што работат нудат овие и кај може да си виде што и како?
 
Член од
30 ноември 2017
Мислења
28
Поени од реакции
13
zdravo sakam da se informiram dosega nikogash ne sum bil vo germanija zainteresiran sum... sakam ova leto da odam da vidam kako e sto e da porabotam dali mozi da me interesira nekoj kako odi taa procedura... ima eden problem toa sto ne sum student dali mozi nesto da se npravi okolu toa vi blagodaram
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki sakam da prasam.Najdov rabota vo Germanija preku net i rabotodavec mi prati raboten dogovor na mail vo pdf file skeniran so negov potpis pecat. sefa procitav na web na germanskata ambasada deka mi treba original dogovor. pa neznam dali mozam da go isprintam dogovorot od mail ili treba da mi prati dogovor preku posta.i da odam da zakazam termin
 

Kajgana Shop

На врв Bottom