Работа во Германија

Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Дали без бугарски пасош може да се добие виза?
Може! Од 2016 има нов закон кој овозможува со мк пасош да се добие работна виза за било која професија, ама мислам дека е полесно за нискоквалификуваните професии, бидејќи за дефицитарните можно е прво на огласот за работа да бараат ЕУ граѓанин (ама не мора да значи)... Аплицираш на интернет на огласите има неколку сајтови: https://jobboerse.mobil.arbeitsagentur.de/1pulrnz7zyvrm овој е од државната агенција за вработување, ако најдеш работодавач што ќе сака да те земе ќе аплицира за тебе за да добиеш работна дозвола, ќе ти даде работен договор и со сето тоа идеш во амбасада во ск, термин во амбасада се закажува онлајн и даваат дата два месеци покасно од денот на аплицирање... Одприлика така е
 
M

mucu

Гостин
Дали има некој искуство со агенцијата Меркур за работа во Германија? Гледам бараат собари,слаткари,пакувачи,медицински сестри итн... бараат само 1800 ден на жиро сметка да им се уплати.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Дали има некој искуство со агенцијата Меркур за работа во Германија? Гледам бараат собари,слаткари,пакувачи,медицински сестри итн... бараат само 1800 ден на жиро сметка да им се уплати.
Link od oglasot?
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Абе дечки 100 пати е питано за таа Меркур и исто толку пати е одговорено дека е ПРЕВАРА!
Или па вие уплатете им 1800 денари и после кажете како е по Германија!
 
M

mucu

Гостин
На пазар3 го имаше.

Абе дечки 100 пати е питано за таа Меркур и исто толку пати е одговорено дека е ПРЕВАРА!
Или па вие уплатете им 1800 денари и после кажете како е по Германија!
Имал некој искуство да каже дека со сигурност е превара? Малку ми е соомнителна агенцијава, така да ако некој знае нешто повеќе нека каже..
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Некој да каже сигурна, проверена агенција преку која бил на работа во германија а да не е Мекдоналдс или БК?? Некој што работел работи исто без факултет, но со поголема саатница или во друга област, не гастрономија :)
 
Член од
31 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Абе дечки 100 пати е питано за таа Меркур и исто толку пати е одговорено дека е ПРЕВАРА!
Или па вие уплатете им 1800 денари и после кажете како е по Германија![/QUOTE
jas prvpat slusam deka e prevara merkur a ti ako znaes nesto poveke ili tocna informacija spodeli a ne samo prevara
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
168
Поени од реакции
81
Ништо не прашуваат, само сите документи да ти бидат ок, да не те враќаат назад. Визата ми беше готова вчера,точно за 7 дена,ама да ти кажам ги утепав со мејлови и одење таму, затоа што заминувам утре. Да не бев толку упорна (досадна) нз дали ќе беше за 7 дена, можеби сепак ќе беше.
Za kolku vreme ti e rabtanata viza moze li malku po detalno da objasnis i kako e vo germanija[DOUBLEPOST=1509390300][/DOUBLEPOST]Kolku vreme trae rabotanata viza za rabota vo germanija neli preku rabitodavac so mk pasos
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Za kolku vreme ti e rabtanata viza moze li malku po detalno da objasnis i kako e vo germanija[DOUBLEPOST=1509390300][/DOUBLEPOST]Kolku vreme trae rabotanata viza za rabota vo germanija neli preku rabitodavac so mk pasos

Првата виза шти ја добивме во Македонија ни е на 6 месеци, за втората треба да аплицираме овде, се надеваме дека ќе биде на подолго од 6 месеци, еден познаник пред некој ден вадеше втора виза, на 3 години му одобрија, ама не знам од што зависи тоа.
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Првата виза шти ја добивме во Македонија ни е на 6 месеци, за втората треба да аплицираме овде, се надеваме дека ќе биде на подолго од 6 месеци, еден познаник пред некој ден вадеше втора виза, на 3 години му одобрија, ама не знам од што зависи тоа.
I mene me interesira toa od sto zavisi

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Dali nekoj ke objasni poslem prvata viza od koga ke se zeme dokument aufental na godina 2 ili 3 ne e bitno dali koze da se menjavaat mesta rabotni i kako ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
30
Поени од реакции
55
Dali nekoj ke objasni poslem prvata viza od koga ke se zeme dokument aufental na godina 2 ili 3 ne e bitno dali koze da se menjavaat mesta rabotni i kako ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Не сум баш сигурна за ова, ама мислам дека е така. Првите две години визата ти е врзана со работодавецот, значи и да смениш работно место, мора да смениш и виза, не можеш да работиш каде сакаш. После две години мислам дека добиваш престој и тогаш можеш слободно да менуваш работно место, без да бараш виза за секое. Не сум 100% сигурна во ова, ама мислам дека е така.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Dali nekoj ke objasni poslem prvata viza od koga ke se zeme dokument aufental na godina 2 ili 3 ne e bitno dali koze da se menjavaat mesta rabotni i kako ?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Имаш 2 опции за офентал. Едната е да работиш 2 години кај ист работодавец, другата е да живееш во Германија 3 години. Ова 100% ти кажувам, јас прашував.

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Imam prijatel on poslem tri meseci rabota izvadi aufental na tri godini i od togas smeni 4 rabotni mesta

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom