Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
20 декември 2023
Мислења
86
Поени од реакции
241
И те како караници за планирање бизнис или учење курс е онтопик. Баш, идеално добар маж е оној кој планира подобра иднина за себе и за ближните, некогаш и на штета на другите. Не е добар маж оној кој се запоставил себе си или крши р'бет пред жена му, ами глуп е, и наивен. Тука првен треба да разграничиме. Е сега, подобра иднина оди паралелно со подобро материјално ситуиран. Како одговор на насловот, за некоја жална реалност грото девојки имаат нарцистички побуди - скриени или не, и бегаат од добрите мажи токму заради неможноста за истакнување и летање во облаци. Добрите мажи (пишав што е добар маж, а не наивен) добро ги проучуваат работите, врските, и воопшто жените. Добрите мажи лесно препознаваат нарцисти и лажни карактери. Затоа се одбивни едни од други. Од друга страна пак, негативно кај грото "добри мажи" е преголемото очекување од жените. Многу често ги мешаат карактеристиките на жената со карактеристики за успешен бизнис, бараат перфектност, а нема, па затоа и доаѓа таа одбивност од двете страни. Потребен е баланс од двете страни за успех. Поддршката на жената во нешто за кое мажот верува и сака да го направи е најголемата работа во една врска, но исто и прифатливоста дека жената не може да е перфектна како што сакаме ние мажите е исто најголема работа. Баланс другари, и влог од двете страни <3
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
992
Поени од реакции
656
Ако некој сака муабет да ти извади ќе ти извади. А ако врската ти е осетлива на муабети тогаш тоа не е врска.
Не се сложувам со ова. Слепа верба во некој не е врска. Trust, but verify.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
430
Поени од реакции
1.506
Ако однесување и животен стил на партнер не ти одговара на потребите и животниот стил, колку и да сакаш умирај од љубов, најарно и најздраво за тебе е да баталиш. А, многу е важно машкото емоционално да е поповрзано. Не познавам ниеден пар кадешто женското повеќе го сака партнерот и е со среќен крај. На крајот машкото се расипувало како дете на коешто му даваш премногу подароци и завршувало или со разделба, или со токсична пали-гаси врска оти сѐ е подредено по потреби на исклучиво еден партнер и ретко кој не злоупотребува.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.777
Не се сложувам со ова. Слепа верба во некој не е врска. Trust, but verify.
Не станува збор за слепа верба туку доверба и искреност. Довербата и искреност се основа на секоја врска. Ако тоа го нема, врската со тек на време се распаѓа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ако маж ми не ме слуша и не прави како што јас сакам, тоа значи дека не ме почитува, нема простор за компромис, автоматски нема добра комуникација
Идете во ресторан, те прашува што сакаш да јадеш, а одговорот на 99% од девојките е: не знам, нешто убаво.

Ако тебе треба да те слуша, автоматски гладни ќе останете, а маж со празен стомак не е на арно.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.438
Поени од реакции
3.152
Кога ние жените би знаеле, би кажале некому, тој некој би кажал на некој трет, па тој би ја запишал и би ја објавил тајната и со тоа светот би бил спасен.

Но вистината е дека добар дел од животот на луѓето е раководен од чисто биолошки и еволуциски пориви, како бирање партнер кој е добар генетски материјал. Во попримитивниот дел на мозокот, таканаречениот рептилски мозок, се наоѓа причината зошто бираме партнери како што бираме, но нашата свест нема баш пристап до ова знаење...
Не ми е јасно како може некој да не знае што осеќа внатрешно на релација срце-мозок и тоа да не може да го преточи во зборови и да го искаже преку отворот наречен уста..На прва ми доаѓа мислата дека се работи за (неискреност,глума,покушај за манипулација и купување време,бегање од реалноста итн)..На втора дека се работи за луѓе кои немаат контрола врз сопствените органи(срце-мозок) и немаат воспоставено комуникација над самите себеси и не се познаваат доволно а за делење совети на други и како тие најбоље знаат ихахааа лом прават а самите ,,плачат" да им се помогне нај(х)итно што може..
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.344
Поени од реакции
7.398
Остајте ги девојките, дај и момциве да ги разглабаме малку...
Ова го имам видено неколкупати, ама ќе ја споделам последнава случка.
Колега мој, не е нешто којзнае колку убав, ама не е ни грд. Тренира, згоден, паметен, забавен... Се улета човеков по една тешка курвештија, не можам да го средам. Овој плаќа кирија за стан, оваа му носи женети мажи дома, „другари“ наводно. Секој виденд оди со различен тип, овој дури и ја вози, ја остава на некое јавно место, друг тип ја собира и ја враќа на истото место за „дечко ѝ“ да ја прибере дома. Сите му се смеат, никој не се најде да му каже освен мене. Го седнав еден ден, со докази, со сѐ, пласирано на тацна.
Се расплака и ја батали за некое време, дури и си фати девојка со која раскина за пар месеци.
Во меѓувреме оваа тргна да се ебе по светот. Буквално.
Откако се изнаеба, се врати кај овој, почна да му цимоли дека нема каде да живее и дека го сака и овој ја прибра назад. Пред мене муабет у стил „само ја ебам, не ми е гајле за неа веќе“. Јас дигнав раце, нека си ебат мајката!

Зошто момците сакаат лоши девојки?
Пардон, оваа имала добра душа. :icon_lol:
Во две минути тука ти е објаснет феноменот, зошто.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.690
Поени од реакции
2.556
Може јас? Замисли си мајстор и ти треба асален чекан за работа. И еден од продавница го пробуваш удираш во камен, удираш во даски, удираш во метал ако притоа измени форма или се скрши нема да го земеш, ќе го оставиш.

Жена сака да биде доминирана и сака доминантен маж. Единствено нешто што жена презира повеќе од твоите маани и недостатоци е твоето менување на истите пошто она така сакала и ти рекла. Така да ти си мислиш дека ќе имаш мир ако и удоволиш со тоа што нема да гледаш фудбал и да се дереш пред екран во недела навечер, а уствари си пукаш во колено пошто жена нема да си помисли еј види колку е добар и сака да ми е убаво туку види го идиотот да му кажам фрли се во Вардар ќе се фрли.

Жена сака да биде оплодена од маж од кого ќе остави здрави поколенија кои ќе бидат утре лидери на племето, а не мочковци што удоволуваат на други, па дури и на неа. Уствари не дури и на неа, ОСОБЕНО на неа.
На ова однесување како ќе најдеш НЗС?

 
D

Diferans

Гостин
како може некој да не знае што осеќа внатрешно на релација срце-мозок
За себе размислуваме во дихотомии, срце-мозок, тело-душа итн. Познато е дека кортексот е одговорен за размислување, логика, говор, а лимбичниот систем за емоциите. Но под овие два дела има еден дел од мозокот кој постојано вози на автопилот а кој е одговорен за примитивните пориви како глад, секс, сите нагони за преживување. Природата е премногу мудра за да ни дозволи да, во мигови на емоционален стрес, или недоволно размислување, направиме нешто што може скапо да не чини, нас и нашите поколенија.

Ова е во кратки црти, вистинската слика е сигурно далеку посложена. Но - нешто слично како ти не си кога си гладен. Или ние не сме она што мислиме дека сме. Може да мислиме дека нешто сакаме, и да зборуваме надолго и нашироко, и потоа, првиот свијок - бам! Правиме работи што не ни знаеме дека сме ги сакале. Ама тоа за друг прилика, темава бара полесен пристап. You and me baby we are nothing but mammals...
 
Член од
20 април 2023
Мислења
723
Поени од реакции
1.658
Ова ме потсети на сценава од филмов, точно така, ако навистина сакаш некоја жена ќе бидеш спремен да се промениш заради неа. Ако не сакаш да се промениш, не си ја сакал навистина.
mene tvoeto postoenje me potsekja na ova:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.830
Поени од реакции
15.759
Ептен офтопик забегавме, има доста за бришење. Неможеме да се разбереме, кога треба детален опис на ситуација а јас тоа не планирам да пишувам, јас Антеле вие св. Пантеле. Ја ливадарка шо чувам маж наместо куче, вие разведена, распуштеница, бричикур итакодаље :toe:
оди да те разубават овие чоколадниве, кој работаат слично како во автоперална :D ем ќе се опуштиш
https://www.facebook.com/100049171482493/videos/930491161733500
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
90
Поени од реакции
113
Ја би рекол дека има три типа на жени, жени што сакаат подсвесно да се доминирани а у пракса пробуваат да се доминантни, жени што сакаат свесно да се доминирани и жени што стварно сакаат да се доминантни.

Проблемот кај овие првите, или "модерната" жена е што цело време и се пере мозокот дека треба да биде стронг индепендент жена (читај доминантна) а нејзе потсвеста и пати да биде доминирана.

Вакви жени не се компатибилни на долг рок со пример Цобислав од Финки, затоа што Цобе цело време ќе и оди по газот (читај ќе ја стави на пиедестал) а она секад ќе биде незадоволна.

И на крај ќе го упознае Мирко малскиот џаболебар што никад не видел нешто поише од кафана, српско и дрога и што нема да ја ебава два посто. Нема да го интересира што она сака и како сака (читај ќе биде доминирана) и она ќе се заљуби у него.
има некоја вистина во ова. Во мој реон круг, сите наркомани и пијаници, дрвокрадци, робијаши и слични пропалици сите си најдоа невевчина и сите си створија фамилии, a фаци како тој шо то спомна Цобислав си тераат сами.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.028
Поени од реакции
18.016


Грешка направил требало да ја тепа и изневерува.
Ама буквално ова се случува кога си тој најс гај како Кака, тоа е во главата на секоја жена и така ќе остане, машко како машко ако му покаже некоја внимание и љубов готово, таа е таа а овие Бог не може да ги разбере. Не за џабе Ева била таа која гризнала од јаболкото, првата приказна за човештвото е таква што натаму ќе се објаснуваме :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom