Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.964
Поени од реакции
21.495
Види, мене ми е јасно дека во случајов се работи за anxious attachment style, ама веројатно си има граница и треба да знаеш до каде е и колку ќе дозволиш да те возат. Јас мислам дека оваа и брат му да го изебе, овој би и простил.
Tuka pravime muabet za onaa famozna pickina magija ili :cautious:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.395
Поени од реакции
2.348
Не те разбирам?
Никој не треба а и не може да се промени, па најмалку поради некој. Ни маж, ни жена. Какви биле пред, ќе си бидат и потоа.
Срцка абе зш толку строго, како мислиш не
Треба да се промени, некој ако очигледно прави грешки треба да се промени и да му се укаже каде греши,

и да работи на себе, јас не сум истата што сум била пред 20 години, и ти не си истата, така? Има нешто што се вика втора шанса, не треба одма да си го растураш бракот, шанси давај, некој луѓе сакаат и се променуваат, некој не, но не треба да се брза со одлуки.
Автоматски споено мислење:

Ова конкретно многу мене ме нервира. Го имам приметено многу пати кај парови или кај луѓе веќе во брак.

Еве нај тазе пример од пред една недела, седиме викендашки и момакот си спомна дека сака и веќе планира да отвара автоматизирана перална. Има сопствено место само опремата му треба, некоја инвестиција од 15-20к евра. Правиме муабет за момак прилично ситуиран што 20к евра инвестиција нема да му донесат никаква нестабилност во бракот.

Ејјј кога му рипна оваа од другата страна на масата, он најпаметен ли бил, немало пари од перални за коли, да не се занесувал ништо немало да биде од тоа ... батето поцрвене како лута пиперка, и вика ако не ти се свиѓа идејата куферот и директ кај мајкати. Ми идеше да го гушнам од ќеф. :pos:

Иначе познавам и лик шо зима огромна плата, а картичката е во женаму. Некни ми позајми кола, нивото на бензин му беше на љута резерва. Кажа само во понеделник ставал бензин и прорачунато му било колку троши до работа и назад.

Тешка папучарчина, не смее да преговори пред женаму да му даде дозвола.

Свашта има низ народот еј, јас незнам како може да живеат под ваков притисок и контрола. Без разлика дали било машко или женско, никој не заслужува ваков животен партнер.
Епа денес се 20к, утре ќе се уште 50к и кога ќе видиш оп куќата ја заложил за да ги исплати долговите од фирмата, а не иде, бизнис ко бизнис секој може да отвори али повеќето пропаѓаат. Боље спречити, него лечити.
 
Член од
20 декември 2023
Мислења
122
Поени од реакции
431
Епа денес се 20к, утре ќе се уште 50к и кога ќе видиш оп куќата ја заложил за да ги исплати долговите од фирмата, а не иде, бизнис ко бизнис секој може да отвори али повеќето пропаѓаат.
^ Најбош нешто до сега прочитано овде. Исто ми се дешаваше и мене, коа ми се лутеја оти сум учел курс по 3-4 саати дневно во слободно време наместо да седам со неа, а од истото сега вадам 2 просечни плати. Бај д веј, раскинати сме. Поголем redflag од тоа да не си го поддржуваш мажот во планирање бизнис, иднина, нема.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.395
Поени од реакции
2.348
^ Најбош нешто до сега прочитано овде. Исто ми се дешаваше и мене, коа ми се лутеја оти сум учел курс по 3-4 саати дневно во слободно време наместо да седам со неа, а од истото сега вадам 2 просечни плати. Бај д веј, раскинати сме. Поголем redflag од тоа да не си го поддржуваш мажот во планирање бизнис, иднина, нема.
Од учење курс, до отварање фирма и водење бизнис, од тука до Стамбол, немаат врска едно со друго. Измеша баби и жаби малце.:tapp:
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.008
Поени од реакции
686
Од учење курс, до отварање фирма и водење бизнис, од тука до Стамбол, немаат врска едно со друго. Измеша баби и жаби малце.:tapp:
Тука се гледа огромната разлика помеѓу половите. Курсот и Фирмата што имаат слично? Двете се прават за да заработиш повеќе пари.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.027
Поени од реакции
36.189
Епа денес се 20к, утре ќе се уште 50к и кога ќе видиш оп куќата ја заложил за да ги исплати долговите од фирмата, а не иде, бизнис ко бизнис секој може да отвори али повеќето пропаѓаат. Боље спречити, него лечити.
Епа кога ќе се питаш некојпат зошто си разведена, прочитај си го постот.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
Од учење курс, до отварање фирма и водење бизнис, од тука до Стамбол, немаат врска едно со друго. Измеша баби и жаби малце.:tapp:
И ти стварно тресна неш..
Епа денес се 20к, утре ќе се уште 50к и кога ќе видиш оп куќата ја заложил за да ги исплати долговите од фирмата, а не иде, бизнис ко бизнис секој може да отвори али повеќето пропаѓаат. Боље спречити, него лечити.
У бизнис не се влегува со желба и добра воља!
Се влегува со бизнис план, и претходна анализа(симулација). А богами и fire exit ако нешто тргне наопаку! Па според ризикот ќе си го калкулираш и вложувањето! А не ради некоја “генијална” идеја како автоперална, утре да останеш на улица.
Ама луѓе имале и добри идеи, и вложиле се, и успеале. Некогаш и добра идеа и добар план поради икс причини нема да успее, ама далеку поверојатно ќе биде бош идеа и слаб/никаков план да фејлне!

Ако ти не си му потпора, или бар конструктивна критика на мажот… тогаш барај некој од државна администрација што секој несец ќе ти носи редовни 30к и биди со толку задоволна!
Ако не си со толку, бар не го кочи него! Или ТИ биди таа што ќе направи нешто повеќе!
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.395
Поени од реакции
2.348
Ептен офтопик забегавме, има доста за бришење. Неможеме да се разбереме, кога треба детален опис на ситуација а јас тоа не планирам да пишувам, јас Антеле вие св. Пантеле. Ја ливадарка шо чувам маж наместо куче, вие разведена, распуштеница, бричикур итакодаље :toe:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
Ептен офтопик забегавме, има доста за бришење. Неможеме да се разбереме, кога треба детален опис на ситуација а јас тоа не планирам да пишувам, јас Антеле вие св. Пантеле. Ја ливадарка шо чувам маж наместо куче, вие разведена, распуштеница, бричикур итакодаље :toe:
Еве ќе се најде некој програмер да ти објасни што значи: garbage in, garbage out!
Да не се чудиш вака отпосле на муабетот…
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.395
Поени од реакции
2.348
Еве ќе се најде некој програмер да ти објасни што значи: garbage in, garbage out!
Да не се чудиш вака отпосле на муабетот…
Пре би рекла дека више соодветствува изреката:"Фрлање бисери пред свињи".
Одколку твојата. Да се дообјаснам оти нема да сум сфатена, Шо и да напише човек ваму колку и културно да се изрази не вреди.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
Шо и да напише човек ваму колку и културно да се изрази не вреди.
Не! Остај тоа бисери и свињи..
Ова! Баш ова што го оставив е garbage in за кое после се чудиш зошто резултира во garbage out!
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.333
Поени од реакции
4.683
...тивок/ка = незаприметен/на
...срамежлив/а = опасност за отворање кога нетреба
...брблив/а = напорен/на
...емотивен/на = слаб/а со искуство
...сигурен сум дека има уште еден мал милион такви споредби, и кога ќе престанеме да размислуваме така за нашите партнери тогаш сме го(ја) пронашле оној(онаа) со која сакаме да остариме заедно.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Види, мене ми е јасно дека во случајов се работи за anxious attachment style, ама веројатно си има граница и треба да знаеш до каде е и колку ќе дозволиш да те возат. Јас мислам дека оваа и брат му да го изебе, овој би и простил.
Тошо Малерот тип. Била со другарот ама цело време на него мислела :D
 

Magic Mike

Blessings and Love
Член од
20 септември 2023
Мислења
873
Поени од реакции
2.226
Скоро сите девојки во нивната свест посакуваат и мечтаат за добар дечко но потоа реалноста ќе ги удри мислејки дека таквите момци се многу досадни и затоа се залетуваат само по погрешни па се разочаруваат и почнуваат да ги етикетираат сите како сељаци и многу ретко им даваат шанса на добрите момци односно ретко си даваат шанса себе си да бидат среќни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom