Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
31 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
30
Дали треба посебна доплата кога се купува карта за да во случај авионот доцни да ти исплатат оштета. Колку е минималното време за кое WizzAir треба да исплати оштета поради преместување на термин (доцнење).
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
312
Поени од реакции
926
Дали треба посебна доплата кога се купува карта за да во случај авионот доцни да ти исплатат оштета. Колку е минималното време за кое WizzAir треба да исплати оштета поради преместување на термин (доцнење).
Тоа второто осигурање што ти го нудат кога ќе бираш карта, поскапото, не знам како се викаше точно.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Дали треба посебна доплата кога се купува карта за да во случај авионот доцни да ти исплатат оштета. Колку е минималното време за кое WizzAir треба да исплати оштета поради преместување на термин (доцнење).
Slednive pravila vazat za site avio kompanii ne samo za wizzair vo normalni uslovi. Pod normalni uslovi ne se podrazbira maglata vo skopje na primer ili nekoja vremenska nepogoda koja se desila na tvojata destinacija, pandemija, vojna i slicno.

Pravilata vikaat deka letot treba da ima pojdovna ili krajna destinacija vo EU zemja ili kompanijata koja go opsluzuva letot da bide registrirana vo EU. Ova e osnovnoto pravilo za da imas pravo da baras obestetuvanje bez nikakvi dopolnitelni osiguruvanja.

Sledno e vreme na izvestuvanje, ako ti go promenat letot 14 ili poveke denovi pred poaganje treba da ti ponudat moznost da si odberes drug let so nivnata kompanija koja ti odgovara (pod default oni ke ti dadat ponuda kako nivna preporaka no ne moras da go prifatis toa). Noviot let ne moze da vide poveke od X denovi pred letot ili X denovi posle letot. Vo slucaj da ne ti odgovara nisto od toa ke ti gi vratat parite i nikomu nisto.
Ako ti promenat let na pomalku od 14 dena no poveke od 7 dena pred letot osven raboti od prethodniot termin te sleduva i nekoe sitno obestetuvanje.
Ako ti promenat let na pomalku od 7 dena pred vremeto napisano na kartata togas osven toa pogore ti sleduva i pogolema osteta.

Imaj predvid deka ovie se do maksimum 50% od vrednosta na patuvanjeto (bez administrativna aerodromska taksa)

Najlos slucaj e koga ke ti otkazat (ili podobro kazano prezakazat) let na nekolku saati pred istiot. Ti moras da odis da se cekiras vo vremeto kako nisto da ne se desilo i da dremes na aerodrom. Ako vremeto na cekanje e podolgo od 2 casa ti sleduvaat nekoi vauceri za obrok i telefonski povik nesto takvo. Ova zavisi i od dolzinata na letot. Kolku e podolga rutata tolku e podolg i periodot sto e potreben za da se kvalifikuvas da dobies nesto.

E sega doaga ona sto se vika zadocneto pristignuvanje na finalnata destinacija. I tuka zadocnuvanjata pocnuvaat od 3 casa podocna za letovi pod 1500km (ne spored google kolku ti dava so kola nego avionska destinacija) i vo ovoj slicaj ti sleduvaat 250€. Ako e poveke od 1500km a pomalku od 3500km togas e 400€ i ako e nad 3500km togas ti sleduvaat 600€ kompenzacija. Ovaa kompenzacija e bez razlika kolku si platil za kartata.

Za poveke info razgledaj na stranava: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/passenger-rights/air/index_en.htm
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
312
Поени од реакции
926
Кога сум веќе тука, знаете некое место во Мемингем кај може да се паркирам на две недели, нормално бесплатно:D
Ги гледав овие паркинзи блиску до аеродромот ама сите бараат 10е од ден, многу е.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Кога сум веќе тука, знаете некое место во Мемингем кај може да се паркирам на две недели, нормално бесплатно:D
Ги гледав овие паркинзи блиску до аеродромот ама сите бараат 10е од ден, многу е.
Па колку да биде бе друже? Замисли колата да треба да ја оставиш на едно 2-3 години? Ако ти е скапо, дојди си со фликсбус или со воз, ќе уштедиш некој денар.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
312
Поени од реакции
926
Па колку да биде бе друже? Замисли колата да треба да ја оставиш на едно 2-3 години? Ако ти е скапо, дојди си со фликсбус или со воз, ќе уштедиш некој денар.
Добро не ми соли памет, ако знаеш кажи, ако не, скокни. Ако за тебе не е, за мене е и затоа прашувам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Кога сум веќе тука, знаете некое место во Мемингем кај може да се паркирам на две недели, нормално бесплатно:D
Ги гледав овие паркинзи блиску до аеродромот ама сите бараат 10е од ден, многу е.
Да ти потенцирам од старт врска немам за меминген или Германија општо.

ама од она што сум го искусил додека живеев во Будимпешта и сега во Шведска

обично имаат специјални паркинзи околу аеродромот кој се 10тина минути пешки (оперирани од аеродромот) за долг престој. Пример зашто најблиску ми е Гетеборг аеродромот имаат 20-35€ евра од дена вика ама стално има пакети. За 4-8 дена пример плаќам околу 60€, 9-14 дена се околу 110€, 150-170€ се наоѓа за цел месец
Да погледнеш некои вакви пакети да не имаат за да поминеш поефтино, бесплатно околу аеродром се сомневам дека ќе најдеш. Едино да погледнеш низ некое од околните населби/селца па таму ако имаат нешто (барем у Шведска се наоѓа ама па ќе ти треба такси од таму до аеродром а за мала дистанца знаат и да не ти пратат кола тука да се направат дека нема слободно)

пак ти потенцирам не солам памет пробувам да споделам што можеби ќе најдеш (не се фокусирај на цена по ден гледај некој пакет за подолго), ама чим бараш да оставиш таму кола претпоставувам живееш во околина па веројатно знаеш боље од мене
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
312
Поени од реакции
926
Да ти потенцирам од старт врска немам за меминген или Германија општо.

ама од она што сум го искусил додека живеев во Будимпешта и сега во Шведска

обично имаат специјални паркинзи околу аеродромот кој се 10тина минути пешки (оперирани од аеродромот) за долг престој. Пример зашто најблиску ми е Гетеборг аеродромот имаат 20-35€ евра од дена вика ама стално има пакети. За 4-8 дена пример плаќам околу 60€, 9-14 дена се околу 110€, 150-170€ се наоѓа за цел месец
Да погледнеш некои вакви пакети да не имаат за да поминеш поефтино, бесплатно околу аеродром се сомневам дека ќе најдеш. Едино да погледнеш низ некое од околните населби/селца па таму ако имаат нешто (барем у Шведска се наоѓа ама па ќе ти треба такси од таму до аеродром а за мала дистанца знаат и да не ти пратат кола тука да се направат дека нема слободно)

пак ти потенцирам не солам памет пробувам да споделам што можеби ќе најдеш (не се фокусирај на цена по ден гледај некој пакет за подолго), ама чим бараш да оставиш таму кола претпоставувам живееш во околина па веројатно знаеш боље од мене
Најдов, 4 евра од ден, 5 мин од аеродромот(со кола) со тоа што они те носат и те собираат од аеродромот. Ова е веќе разумно, за 10 дена ќе платам 40 евра, онака ми излегуваше паркинг 100е а толку ќе ме чини и карта што ми беше нелогична цена.
Знам дека вака функционира затоа и прашав ама имам слушнато дека има и многу места кај можеш беспари да ја оставиш колата па викам да прашам ама битно ликов реши да ме оправа во живот како функционира Германија, затоа ме изнервира, јас сум тип на човек што ако неможам да помогнам на некој, нема ни да му се понудам или пишам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Најдов, 4 евра од ден, 5 мин од аеродромот(со кола) со тоа што они те носат и те собираат од аеродромот. Ова е веќе разумно, за 10 дена ќе платам 40 евра, онака ми излегуваше паркинг 100е а толку ќе ме чини и карта што ми беше нелогична цена.
Знам дека вака функционира затоа и прашав ама имам слушнато дека има и многу места кај можеш беспари да ја оставиш колата па викам да прашам ама битно ликов реши да ме оправа во живот како функционира Германија, затоа ме изнервира, јас сум тип на човек што ако неможам да помогнам на некој, нема ни да му се понудам или пишам.
Имам видено такви и во Шведска ама немам оставено кај нив од проста причина што бараат да им оставам и клуч од колата (демек они препаркирале ваму таму), извини буразер ама не ти верувам :)

плус тоа што викаш поскапо од картата, многу пати искача така. За пример Гетеборг - Гданск скоро стално летот е околу 10€ во правец.20€ рајанХаир ќе те однесе и врати. Со автобус да идеш од град до аеродром (околу 25км е) 13€ во правец. Кој кого јебе тука ама имаат монопол само таа една компанија вози јавен превоз, други опции ти се такси или кола па ти како сакаш

Сакав да кажам ти го разбирам револтот ама на форум ништо нема да смениме :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Најдов, 4 евра од ден, 5 мин од аеродромот(со кола) со тоа што они те носат и те собираат од аеродромот. Ова е веќе разумно, за 10 дена ќе платам 40 евра, онака ми излегуваше паркинг 100е а толку ќе ме чини и карта што ми беше нелогична цена.
Знам дека вака функционира затоа и прашав ама имам слушнато дека има и многу места кај можеш беспари да ја оставиш колата па викам да прашам ама битно ликов реши да ме оправа во живот како функционира Германија, затоа ме изнервира, јас сум тип на човек што ако неможам да помогнам на некој, нема ни да му се понудам или пишам.
Што те нервира бе друже, ти сакаш и паркинг и беспари. Ако работиш и живееш во Германија а немаш, односно не сакаш да платиш 140 евра за 14 дена, не знам што да ти кажам.

Сѐ беспари, сѐ да не се плати, да се заштеди. Океј си се снашол, ама не знам што сакаш од Германија.

14*4 ти е 56 евра. Супер за тебе. Само не ми се допаѓа начинот на размислување.

Извини за солењето памет.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
312
Поени од реакции
926
Што те нервира бе друже, ти сакаш и паркинг и беспари. Ако работиш и живееш во Германија а немаш, односно не сакаш да платиш 140 евра за 14 дена, не знам што да ти кажам.

Сѐ беспари, сѐ да не се плати, да се заштеди. Океј си се снашол, ама не знам што сакаш од Германија.

14*4 ти е 56 евра. Супер за тебе. Само не ми се допаѓа начинот на размислување.

Извини за солењето памет.
Ok, aj ne zamaraj sea.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Има некој искуство со екстра голем багаж?

Патуваме со две мали деца и досега одевме само со рачен багаж, евентуално една платнена чекирана торба од 20кг (не тврд куфер).
Планирам патување каде што би изнајмил кола на 2-3 недели, а дополнителната цена за детски седишта излегува поскапа дури и од тоа да купам нови седишта таму.
Ми треба едно големо седиште и едно мало (бустер).

Според информациите од сајтот на WizzAir, освен тежината, максимално дозволените димензии се огромни:
149 x 119 x 171cm (ова е 3000 литри :LOL: )

Па се мислев да земам чекиран багаж од 32кг (~30€ по правец) и да си ги земам моите седишта, плус нешто дополнително багаж.
Бустерот не е голем, но детското седиште е 48x66x42cm (133L)
Е сега немам толку голем куфер, па најверојатно би било картонска кутија или нешто слично, и се мислам како би било најдобро да се спакува.
Обично не гледам по други луѓе и нивниот багаж на аеродром, и немам забележано некој со поголем куфер или кутија.

P.S.
Пред една година @Staufer праша за патување со детско седиште, и му одговорив, но тоа беше само за детското седиште, без пакување во куфер.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.334
Поени од реакции
22.640
Има некој искуство со екстра голем багаж?

Патуваме со две мали деца и досега одевме само со рачен багаж, евентуално една платнена чекирана торба од 20кг (не тврд куфер).
Планирам патување каде што би изнајмил кола на 2-3 недели, а дополнителната цена за детски седишта излегува поскапа дури и од тоа да купам нови седишта таму.
Ми треба едно големо седиште и едно мало (бустер).

Според информациите од сајтот на WizzAir, освен тежината, максимално дозволените димензии се огромни:
149 x 119 x 171cm (ова е 3000 литри :LOL: )

Па се мислев да земам чекиран багаж од 32кг (~30€ по правец) и да си ги земам моите седишта, плус нешто дополнително багаж.
Бустерот не е голем, но детското седиште е 48x66x42cm (133L)
Е сега немам толку голем куфер, па најверојатно би било картонска кутија или нешто слично, и се мислам како би било најдобро да се спакува.
Обично не гледам по други луѓе и нивниот багаж на аеродром, и немам забележано некој со поголем куфер или кутија.

P.S.
Пред една година @Staufer праша за патување со детско седиште, и му одговорив, но тоа беше само за детското седиште, без пакување во куфер.
najsi si rentacar sto ke ti dade sediste so se kolata.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
najsi si rentacar sto ke ti dade sediste so se kolata.
Сите компании имаат седишта за со колата, но се доплаќаат. А за толкав период доаѓа поскапо отколку да купам нови.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Според информациите од сајтот на WizzAir, освен тежината, максимално дозволените димензии се огромни:
149 x 119 x 171cm (ова е 3000 литри :LOL: )

Па се мислев да земам чекиран багаж од 32кг (~30€ по правец) и да си ги земам моите седишта, плус нешто дополнително багаж.
Бустерот не е голем, но детското седиште е 48x66x42cm (133L)
Е сега немам толку голем куфер, па најверојатно би било картонска кутија или нешто слично, и се мислам како би било најдобро да се спакува.
Обично не гледам по други луѓе и нивниот багаж на аеродром, и немам забележано некој со поголем куфер или кутија.
Dimenziite se tie, ti u sto ke gi spakuvas ostanuva na tebe. Se dodeka ti se vo tie dimenzii i kilazata za koja si platil e nebitno. Samo neli ke moras dvete da ti se vo edna kutija/kufer spakuvani. Na tvoe mesto bi gledal da stavam sto e mozno poveke zastita jer znaeme kako handlaat na aerodrom da ne bide em sum platil za niv em da kupam novi tamu.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom