Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.057
А на оваа туна има 185гр т.е 130гр со исцедено масло. 180 калории пишува за 100гр. 130гр туна без масло е 230-260 калории или 363 калории според горнава пресметка што ја напиша? Колку би имала калории оваа туна со исцедено масло? Јас кога бројам калории сега ставам дека е 230калории.Прегледај го приврзокот 403550
После цедење на маслото, јас секогаш сум ја броел околу 190-200ккал на 100гр сув производ, без разлика што пишува на пакувањето.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
После цедење на маслото, јас секогаш сум ја броел околу 190-200ккал на 100гр сув производ, без разлика што пишува на пакувањето.
На гугл ми испаѓа 215калории за цела со се масло 185гр а за 175гр 230калории, како е ова сега?? И уште едно нешто, тунава е помалце калорична од сардината? Таа што ја прикачив е 90гр сардина без масло сув производ и некаде ми излага 365 калории негде 172.
Тунава ја сметам 230 калории јас без масло а сардинава 365..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.057
На гугл ми испаѓа 215калории за цела со се масло 185гр а за 175гр 230калории, како е ова сега?? И уште едно нешто, тунава е помалце калорична од сардината? Таа што ја прикачив е 90гр сардина без масло сув производ и некаде ми излага 365 калории негде 172.
Тунава ја сметам 230 калории јас без масло а сардинава 365..
Значи чиста туна, без масло, ти е околу 130-140кал на 100гр. Ова што стоела толку време во масло, гарант има примено од него, а тоа ти е 800-900ккал на 100мл. Значи една лажица да се усисала внатре, ќе имаш грубо 50тина кал + тие 140 од претходно ете ти 190.
Сардината има повеќе масти, омега 3 се но ги има.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.147
Поени од реакции
8.973
Dali jadete nudli ? Gleam dosta se reklamiraat kako dobra hrana.
jas izbegnuvam, ne sum golem fan.
nekako mutavi mi izgledaat vo pakuvanjeto, bi trebalo da se slicni na shpageti / pasta,
a ne znam azijski recepti za gotvenje so niv :D

tie sto cesto jadat azijska hrana (odredeni supi) pravat interesni kombinacii,
ama mene ne mi se po vkus.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.057
Dali jadete nudli ? Gleam dosta se reklamiraat kako dobra hrana.
jas izbegnuvam, ne sum golem fan.
nekako mutavi mi izgledaat vo pakuvanjeto, bi trebalo da se slicni na shpageti / pasta,
a ne znam azijski recepti za gotvenje so niv :D

tie sto cesto jadat azijska hrana (odredeni supi) pravat interesni kombinacii,
ama mene ne mi se po vkus.
Искрено не гледам да се поздрави од други тестенини. Јас ги јадам чат пат, т.е кога немам време/идеја, и ги комбинирам со варени јајца. Во азиските ресторани ми се поубави, има комбинации од рамен, со месо или морска храна.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Чиста туна без ич масло да и влезе (што е не возможно) има околу 100-130 калории на 100 грама.

Значи од по оваа пресметка.
1г протеин = 4 калории.
1г јх = 4 калории
1г фат = 9 калории


Од прилика туната 130г :

30 г протеин - 120 калории
2г фат - 18 калории
Јх 0 - 0 калории

138 калории мах чиста туна 130грама

Маслото 55г
0 протеин
0 јх
55 фат - 495 калории
Значи цела туна 130г + 55г масло ти е
138+495 = ~ 633 калори.

Од прилика но може да варира ме знаеме со точност што како има. 570 min 630 max ако не ја исцедиш.



А на оваа туна има 185гр т.е 130гр со исцедено масло. 180 калории пишува за 100гр. 130гр туна без масло е 230-260 калории или 363 калории според горнава пресметка што ја напиша? Колку би имала калории оваа туна со исцедено масло? Јас кога бројам калории сега ставам дека е 230калории.Прегледај го приврзокот 403550
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Пред 2 ипол години имав 92кг, ослабев цели 30кг, го истопив целото сало а и мускул што е очекувано со калориски дефицит. Пред извесен период почнав да одам теретана, но осеќам дека сега ми требаат фазла кила. Според БМИ, индексот на телесна маса, средна тежина мие 64, а максимална 74 за healthy bmi. Планирам да качам 10-15ки (до 70-75кг). Ама сега имам друг проблем. Кога се мерам и гледам на вага дека идам нагоре, ме фаќа паника и не убо чувство ко страв да не се вратам ко претходно и заборавам дека сега идам на тренинзи секој ден по 1-2саати и плус нее исто како претходно, лежи и јади се и сешто, ко да чувствувам фобија од по голема бројка на вагата, а чувствувам потреба дека ми требаат плус кила. Јаглехидрати особено шеќери не јадам воопшто, леб и бели пецива исто. Често јадам риба скоро секој ден, ова и пред да почнам теретана јадев, и телешко месо, некош пилешко, ама највеќе риба. Од јаглехидрати зависен сум од скроб, т.е пченкарни грицки како смоки итн, други јгх не конзумирам воопшто, ни Ш од шеќер, освен овошје ама не толку, највеќе за смути со сурутка. За разлика од другиве што ги прашувам, ми велат абе јадам се и благо и леб и буреци и баклави и пак се во форма, али речиси скоро сите горе се топ ама со стомаци, изгледа ради шеќерите. Јас благо не јадам и не би јадел, ниту леб и буреци, ниту алкохол, сокови, кафиња. Само вода и чај. Како да го пребродам и решам оваа фобија сега од поголема бројка на вага? Пробав само со кето, протеини и масти како месо и риба, за да немам стомак а да бидам фит горе, ама не бидува, и со калориски суфицит на таква храна или задржувам тежина или намалувам. Со јгх од пченка, плус месово, рибава, идам нагоре, и мускул на рацеве веќе се оцртува дали од гликогените, ама и стомак ми расте воедно, иако и такви вежби прам. Ми викаат само јади се што ќе ти дојде на на душа и тренирај редовно ќе немаш гајле. Почетник сум, секој совет, мислење и критика е добредојдена.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2017
Мислења
516
Поени од реакции
755
Добар си чим си изгубил толкава килажа. Ја мислам да не целиш на 75кг туку на 66-67 кг односно 22.5 бми доколку дигаш тегови.
Ако не дигаш тегови идеална тежина цели на 21 бми. Ako надминеш над 22.5 пак држи диета еден месец и немаш гајле
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Добар си чим си изгубил толкава килажа. Ја мислам да не целиш на 75кг туку на 66-67 кг односно 22.5 бми доколку дигаш тегови.
Ако не дигаш тегови идеална тежина цели на 21 бми. Ako надминеш над 22.5 пак држи диета еден месец и немаш гајле
Кревам и сега, и сајли и справи исто, ама со помали тежини. До 25-30кг макс. И јас првично сакам така, до 70кг еве да не сум на граница со бми како со 75. Ама има колку мене исто високи, иста возраст со години а со килажа од 75 до 85кг. И најчесто слушам да јадам и јас, и дека ако вежбам интезивно нема да има проблем, бар кај едниов е така а има 85кг и вика уште нагоре планирам, после ќе стагнирам. Планирам барем така, до 67-70, ама да се решам прво и за ова, оти сега ко фобија имам од поголема бројка хаха.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.755
Поени од реакции
39.017
Кревам и сега, и сајли и справи исто, ама со помали тежини. До 25-30кг макс. И јас првично сакам така, до 70кг еве да не сум на граница со бми како со 75. Ама има колку мене исто високи, иста година а со килажа од 75 до 85кг. Планирам барем така, до 67-70, ама да се решам прво и за ова, оти сега ко фобија имам од поголема бројка хаха.
толку си заљубен у снагата на евреин од аушвиц?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
толку си заљубен у снагата на евреин од аушвиц?
Arbeit Macht Frei хаха. Секако дека не, ама еднаш кога ќе смениш една ригорозна навика психички после нее исто. И да ти кажам право, иако тие саркастично ова, ми даде мотив колку толку по секоја цена да кренам килажа. Juden не иди во предвид, ко со жолта ѕвезда да сум. Фала ти хаха.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.755
Поени од реакции
39.017
Arbeit Macht Frei хаха. Секако дека не, ама еднаш кога ќе смениш една ригорозна навика психички после нее исто. И да ти кажам право, иако тие саркастично ова, ми даде мотив колку толку по секоја цена да кренам килажа. Juden не иди во предвид, ко со жолта ѕвезда да сум. Фала ти хаха.
маж под 80 кг е ветрушка. Немаш енергија и сила. Едноставно ветар да те дувне ќе летнеш. И јас сум бил 64 и знам како е, сега сум 100. Дали е тоа океј, не баш, али и ја се надевам да дојдам у нормала кај 85 некаде.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
516
Поени од реакции
755
Тој со 85кг на висина од штознам, 175? Е прасе дебело. Повеќето балкански билдери се такви, врска немаат од здравје и исхрана. Од тебе зависи дали сакаш да бидеш фит и здрав или да личиш на балкански избацивач пред дискотека со дебел стомак газ и цицки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom