Грижа на совест

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
KOJ IMA CUVSTVO NA VINA, NEMA VINA A KOJ IMA VINA NEMA CUVSTVO NA VINA!
што кажа се слушаш (читаш) ли бе...??:tapp::tapp::tapp::tapp:
една од најглупите реченици воопшто што ги имам прочитано :nesvest:

Секој оној којшто се чуствува виновен за нешто всушност не е виновен за ништо. Додека пак секој оној којшто е виновен и треба да се чувствува како виновен никогаш не го чувствува тоа а грижата на совест му е на крај на памет.

п.с. Барем јас така го сфатив! :smir::smir::smir:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
[едитирано од ada] Нихилиста, да си припазиш на речникот.
rossonerka, игнорирај го. Ако продолжи така, ќе сноси санкции
најде најпаметниот филозоф да треска глупости бравос!

а не се сложувам со реченицата: кој има чуство на вина нема вина, а кој има вина нема чуство на вина!

Ова може и да е обратно. Може ти да си виновен за одредена ситуација и со самото тоа ти чуствуваш грижа за својата погрешна постапка. Но не значи дека ако се чуствуваш виновен со тоа тебе ти се опростува вината! Добро е во ова што ти си самиот свесен за ситуацијата, но пак ти си виновен.
И во другиот дел од реченицата, ако си виновен не значи дека секој човек нема грижа на совеста за својата постапка. Иако постојат лица кои вршат негативни дела без протоа да имаат воопшто грижа на совеста, но не се сите лица такви.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Znaci jas zatoa sto cuvstvuvam griza na sovesta vsushnost nemam vina za ona zaradi sto se cuvstvuvam vinovna,dobro pa togas nema da cuvstvuvam vina i avtomatski toa me pravi vinovna:toe:
 
Член од
27 август 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
Не верувам дека постои човек без грижа на совест...впрочем човекот расте со нејзе..обратно...во што би прераснал?
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
Не верувам дека постои човек без грижа на совест...впрочем човекот расте со нејзе..обратно...во што би прераснал?
Хехе во што би прераснал?:pos2:
Логичен одговор-во човек, но човек без многу чуства и човек кој не размислува за нештата што ѓи згрешил
 
Член од
25 мај 2008
Мислења
547
Поени од реакции
14
Хехе во што би прераснал?:pos2:
Логичен одговор-во човек, но човек без многу чуства и човек кој не размислува за нештата што ѓи згрешил

i jas mislam deka nema covek koj sto ne custvuva griza na sovesta mozebi ima nekoj koj sto go odrekuva toa deka custvuva ama ne postoi nekoj koj sto ne custvuva griza na sovest
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ne mi e celta da se nadmudruvame, sakam da kazam ako ti se slucilo nesto loso, na primer ti umrela nekoja draga licnost, ti si tazen/tazna poradi toa, no ti ne si vinoven/vinovna za toa, ne si go ubil, umrel coekot, znaci zatoa nema potreba iako nam ni se slucuva, da bideme so griza na sovest zatoa sto sme tazni, zatoa sto tagata se javuva i so griza na sovest...i upm vise se zbuniv.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.767
Поени од реакции
12.119
Најголемиот проблем, за банални работи чувствувам грижа на совест за банални. А посебно откако ќе се опијам другиот ден цело време си го ебавам мозокот со глупости да ти ебам Магусе и мозок и се...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ne postoe "griza na sovesta". Toa e izmislen termin od strana na religijata.Kako sto politikata ne drzi vo "ropstvo" so zakoni, taka religijata ne drzi vo "ropstvo " so "griza na sovesta"
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ne postoe "griza na sovesta". Toa e izmislen termin od strana na religijata.Kako sto politikata ne drzi vo "ropstvo" so zakoni, taka religijata ne drzi vo "ropstvo " so "griza na sovesta"
A тогаш како се нарекува тоа што мислиме дека ни е грижа на совест.Што е тоа?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
A тогаш како се нарекува тоа што мислиме дека ни е грижа на совест.Што е тоа?
A zosto mislis deka treba da imas "griza na sovesta". Demek: ako pogresis ke odis vo pekolot ili gospod ke te kazni.Ako vo sekoj moment pravis kako sto treba i davas se od sebe nemas potreba od "griza na sovesta".
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Таков човек сум, малку некому да му згрешам, или несакајќи нешто да направам што може да му наштети на другиот и одма се чувствувам лошо, имам грижа на совест. Е така до пред неколку месеци, кога видов дека АМА ВООПШТО НЕ ТРЕБА ДА ИМАМ ГРИЖА НА СОВЕСТ за една глупа работа. Видов која будала сум штом имам грижа на совест за нешто сосем небитно, а тие па ни грижа на совест знаат што е, ни срам, ништо... А всушност тие треба да имаат грижа на совест а не јас. Муабетот ми беше - Преиспитајте се дали некогаш вреди за нешто да имате грижа на совест.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom