Грижа на совест

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Dali imate pocuvstvuvano griza na sovest ? I zaradi sto ? Ili ste od onie osobi koi ednostavno ne gi pece sovest za nisto ?
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Да, еднаш се скарав со мајка ми, и јас бев крива, ама не признавав. И совеста ме мачеше два три дена, и морав да се извинам оти ќе пукнев. :(
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Па да, ми се случило секако. А ужасно ми е чувството морам да се извинам за да се смирам, ама пуста гордост :icon_conf :nesum:
 

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Да многу пати ми се има случено да направам нешто што за тоа после ме мачи грижа на совест и тоа ненормално ама и јас како walker girl ПУСТА ГОРДОСТ.
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
Mnogu cesto se desava da imam griza na sovest. Najcesto koga doma se karam so moite, ili pak koga nesto se slucilo, a jas se obvinuvam samata sebesi. Ponekogas se osloboduvam od ova custvo, so toa sto ke se izvinam. No ponekogas i edno "izvini" e malku.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Sum cuvstvuvala griza na sovest,ne mozam da spijam dodeka ne go isparam toa.Lele ama strasno cuvstvo,ponekogas posakuvam da sum od onie koi ama bas za nisto ne gi maci sovesta.
 
С

Сатори

Гостин
schtranga напиша:
Dali imate pocuvstvuvano griza na sovest ? I zaradi sto ? Ili ste od onie osobi koi ednostavno ne gi pece sovest za nisto ?
Совест имам само кога свесно правам лоши работи, кога знам дека не треба а сепак...и тоа само за одредени работи или личности.Чувствувам вина да, но не за секоја ситница!
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Da, mi se slucuvalo da imam griza na sovest i da ne spijam so denovii
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Често како помал ми се има случувано, затоа сега внимавам што правам и што зборувам.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ги мразам моментите кога имам грижа на совест. Тешко ми е, не можам нормално да функционирам, постојано паметот ми е таму, се чувствувам виновна. Размислувам на кој начин да се извинам и како да ги насочам настаните после тоа.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Многу често ми се дешава да имам грижа на совест...И затоа скоро увек прва попуштам...Незнам онака цело време мислам на тоа и глупо се чуствувам
 

marga_k

HONEY
Член од
6 март 2006
Мислења
347
Поени од реакции
5
da,imam pocustvuvano griza na sovest.I sekogas koga sum se fatila sebesi vo misla deka nesto mozebi sum pogresila,togas za skoro vreme ke se pokaze deka navistina sum pogresila.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Grizata na sovest doaga da te terorizira ako si napravil/a nesto sovesno a zlobno.A za nesvesnoto nema griza na sovest.Inaku da sum cuvstvuvala no ne mnogupati,ne praktikuvam svesno da seam zlo naokolu:)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Грижата на совест, не ја доживувам само како чувство произведено од некое зло, што сум го направила. Тоа најмалку го правам.
Најмногу ме мачи грижата на совест,кога ќе направам нешто,што е спротивно, на моите убедувања.Тоа се одразува лошо, само на мене и ме јаде однатре, со години.Тешко се ослободувам од грижата на совест,за постапки кои не сум смеела да си дозволам да си ги направам себе си!!!
Тогаш паѓам, се карам сама себе, не можам да си простам, што сум згрешила, се преиспитувам милион пати...се измачувам.
 

~MadaGascAR~

Yeah..Whatever...
Член од
23 јули 2006
Мислења
90
Поени од реакции
1
ПА најлоша е грешката која сите ке ти ја заборават и простат ама самиот себе си не можеш да си ја простиш и заборавиш... И вечно ја памтиш и те гризе и мачи...

А нормално дека ме гризе совест дури за некои постапки и по извинувањето ( што тешко ми паѓа особено кога сум виновна но баш тогаш и не пропуштам да се извинам ) долго време работам на себе и односот кон личноста кому сум згрешила се додека не почуствувам дека сум ја поправила грешката -тогаш ми е чиста совеста!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom