Грижа на совест

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Сум имал грижа на совест повеќе пати, меѓутоа сум се извлекол или ако се смирам на тој што сум му згрешил или ако пак се извинам. Мислам дека тоа се најдобрите методи што постојат за ослободување од ова чувство.
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
па да грижа на совест сум имала и тоа кога го изневерив дечко ми. Од таа грижа се ослободив кога раскинав со него. А инаку сум почуствувала грижа на совест и во врска со некои други поситни работички во врска со другарките или со фамилијата
 
Член од
26 јули 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
Griza na sovest.....Mnogu retko,koga ke napravam nesto sto "ne e ok" se tesam sebesi deka "Od kaj znaes zosto e toa dobro" Ili koga ja ima mnogu kratko trae taka da.....
 
Член од
27 јули 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
Griza na sovest,mnogu glupa rabota
kaj mene sekogas e prisutna i e mnogu glupa,ama i mnogu dobra rabota
 
N

NeMiRnA

Гостин
imam i toa mnogu i za najmala sitnica za edno beganje od casovi jas sum so krst na celo.Dobra rabota e u sekoj slucaj koga bi rabotela kaj site svetov navistina bi bil sovrseno mesto za ziveenje
 
Член од
12 август 2006
Мислења
17
Поени од реакции
1
Abe najobicno sum smiren i stalozen ama koa za neso ke pocne da me griza sovesta, to est imam napraeno neso stvarno zeznato, mnogu se jadam za toa. Use poloso koa sum vo iscekuvanje na losi ili grdi rezultati. Togas od nervoza ne mozam da spijam ni da jadam. Ednostavno stanuam nevroticen nenormalno:vozbud:
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
epaaaa sekako deka sum imala griza na sovest...samo shto ne sum covek sto dolgo vreme se zamara so odredena rabota,najcesto pirznavam ili se izvinuvam dokolku sum povredila nekoj so nekoja moja postapka ili pak ednostavno se' ostavam vo spomenite,a grizata na sovest ja ostavam za nekoj drug zivot... :)
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
На другите често простувај им, а на себе НИКОГАШ!! Обично гледам да се водам по ова...не секогаш успева, а кога не успева е тогаш војувам со себе, ме измачува она што сум го направила и не можам а да не мислам на ТОА(грешката) Ми гази по нерви, ме прави беспомошна во морето на моите грешки...немоќна сум....ужасни ми се тие моменти.
 

Diabolical !llusion

Магец
Член од
3 август 2006
Мислења
2.238
Поени од реакции
22
секаде ме следи,верен придружник ми е....
иако моментите кога почнува да нагризува се тотално ужасни,единственото добро нешто е фактот дека не си без чувства....сепак има нешто во тебе што те прави човек....
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
да ми се има случувано да имам грижа на совест..сега не ми текнува конкретен случај,али обично еве сеа тоа ми текна,ако сум изнервирана од нешто и се раздерам на некој што не допринел со ништо за таа моја нервоза,чувствувам грижа на совест,па дури и заплакувам и веднаш и се јавувам на таа особа или одма и се извинувам
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Griza na sovest e vsusnost onaj vnatresnoit glas glasot na 4ove4nosta koga ke osetite deka ste zgresile nesto pa zabolva meseto togas bidete sigurni deka ima 4ove4nost vo vas vredite za nesto , dodeka pak onaj koj nikogas ne ja osetil nemojte da mislite deka e bezgresen toj e bes4ove4en!!!
 
K

kat.<3

Гостин
колку е тешко за човекот кога го обвинуваат, но нема ништо потешко од тоа кога истиот тој човек си суди сам, и се обвинува дури и за нешто за кое срцето знае дека не згрешило.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Кога човек некому ќе направи зло и еден ден ќе сфати дека тоа нему лично повеќе му наштетило отколку на тој другиот. Страшна работа е тоа, и тој човек мора добро да размисли за тоа и да извлече поука. И бескрупулозноста на некои што уво ги боли е страшна, но ова знае да биде и пострашно, самото по себе е грев човек да се измачува себеси, и религиски гледано е еден облик на преголема гордост, кога Бог простува се, тогаш и човек мора да си прости а не свесно или несвесно да се става над Бога со тоа што нема да си прости.
Можеби и Јуда Искариотски можел да се покае да сакал, бидејќи со делата и не испаднал многу полош од Петар кој од страв се откажал од Христа, и грижата на совеста го натерала да се убие.
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Многу мразам кога имам грижа на совест...тоа не се случува често бидејќи секогаш сум искрена и се трудам грешките да не се дел од мојот живот...но сепак луѓе сме, сите правиме грешки, па и јас.
Но во некои ситуации кога ке направам нешто за кое подоцна ке сватам дека не е во ред, дека не треба да е така или не е "исправно", грижа на совеста ме совладува како најголем непријател. Најголема морална казна која може да му биде доделена на човекот, или барем на мене. И додека не ја исправам сторената грешка немам мир....јбг
 

Kajgana Shop

На врв Bottom