Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.731
Поени од реакции
19.902
Eden kup.
Toj vicot moeto i tvoeto se stepaja so naseto oddamna poke ne e vic :toe:
Баба ми остана вдовица млада со 4 деца, едно секогаш ќе паметам шо рече коа ќе ја прашале оти не се премажува, никој нема да ми гледа децата како татко им.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.507
Поени од реакции
5.284
Дајте сега обработете ја и обратната теза, за жени што со мажат за некој што веќе има деца од претходен брак!
Не се ретки и тие…
Дали ќе си природат уште некое нивно, небитно…
Битно ќе глумат модерн фамили на плажа у Халкидики…

А знам и такви примери…
Место да си земат некој стар ерген, да си имаат нивни деца, и главна обавеза да им биде молзењето на козите навечер…
Они одбираат да седат по кафичи, и да им раскажуваат на другачките гачки, и како за пола-саат треба да ги земат “децата” од тренинг.
Таков пример ти е онаа црната водителка од МТВ што се омажи за едниот од Каленикови газдите на Кадис увозници за Сеат кој има две деца од претходниот брак и сега со оваа уште три.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.207
Поени од реакции
21.931
Јас сфаќам што сакате да кажете, ама многу е погрешно што генерализирате. Темава ја читаат еден куп деца на самохрани родители и еден куп самохрани родители.

Реалноста е дека самохраните родители се борат со повеќе предизвици, бидејќи многу потешко е самец да озбеди сè што му треба на едно дете отколку кога се двајца родители. Таквиот живот е многу постабилен и финансиски посигурен. Ама од друга страна двајца родители кои се караат меѓу себе се многу полоши од еден родител кој е фокусиран само на доброто на детето.

И не треба да барате вина во родителот кој "заглавил" со детето, туку во оној кој не се вклучил во одгледување и воспитување на истото.
Abe sooo, ta e svetica, zena majka kralica, moralna velicina. Toj drugiot e kriv.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.963
Баба ми остана вдовица млада со 4 деца, едно секогаш ќе паметам шо рече коа ќе ја прашале оти не се премажува, никој нема да ми гледа децата како татко им.
И баба ми исто. Ама некако различно ми е вдовица по смрт на партнер и развод.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.207
Поени од реакции
21.931
Баба ми остана вдовица млада со 4 деца, едно секогаш ќе паметам шо рече коа ќе ја прашале оти не се премажува, никој нема да ми гледа децата како татко им.
Rekovme za vdojci se pravi isklucok, ete vo krajna nuzda posto ne po nejzina vina ostanala samohrana majka. Ovie drugite so zbesnale Ne.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
Oti star ergen, kaj pojdoja mladite ergeni :cautious: .
Obratnata tema od start bi bila bezveze od prosta pricina sto vo 99% od slucaite sudot gi dodeluva decata na majkata. Vekje ako mu gi dodeli na tatkoto toa po avtomatizam znaci deka majkata skroz prolupana e, ali ok ete gi doticnite tuka se aktivni, neka se proizjasnat.
Ах бе Владе…
Има татковци што и после разводот се грижат за децата…
Не збориме за разводи кај што се тужеле кој и ги платил забите или завесите. Такви хард-кор работи има да, кај што ќе му се свети и нема да му дава да ги гледа децата, а плус и ќе ги труе за него. Ама исто ии цивилизирани луѓе, што може очи нејќат да си видат ама децата ќе си ги гледаат.

Знам ваков пример, таткото си ги зима децата за викенд(скоро секој, ваљда и на бившата и одговара..), си ги носи на тренинзи през недела и сл.
Арно ама и “новата” сопруга (инаку за малку ливадарка) има обавези со нив!
Во овој случај, мажот е тој што иде со приколица, и тоа дво-осовинска!

Ако правилото е бегање од разведени мамички, дали истото важи и за бегање од разведени татички?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.963
Abe sooo, ta e svetica, zena majka kralica, moralna velicina. Toj drugiot e kriv.
А зошто та е светица, а тој е крив? Па никаде не пишав такво нешто. Користам родител 1 и родител 2. :D
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.008
Поени од реакции
3.752
Владе не се мажите кои бараат врска со самохрани мајки јадни, јадни се кутрите мајки и државата треба да им помогне, не знам дали си верник, ама ова што го кажуваш е премногу сурово.
На самохраните мајки им треба помош пред се финансиска од државата а не маж.
На некои им треба финансиска помош, на некои маж, на некои и двете.... небитно, секој човек со своите проблеми. Битниот момент е дека човек не треба да се доведе во ситуација да повреди или да се зеза со самохрана мајка. Уште во старт да свати дека тоа е пакет и нема тука ја сакам мајката ама не го сакам детето, шо ке речат моите, шо ке речат другарите, соседите... Имаш или немаш доволно крв во себе за таа работа? Ако се сметаш за способен да се справиш со ситуацијата ок ако се осеќаш слаб тогаш батали, не влегувај во таква врска оти ке го заебеш ем својот ем туѓиот живот...
Еве едно мое искуство, кое тешко дека ке се вклопи во претходните муабети.. ,,своевремено,, како ерген, имав девојка која неколку години беше разведена и од тој брак имаше дете на тогаш некоја 3-4 годишна возраст, се развела некој месец по породувањето.... мислев дека сум ја нашол совршената, преубава, презгодна, добра, паметна, друштвена, трудољубива, интелигентна... се нај, нај. Ми беше угорнина, али бев заљубен и решен да бидам маж а не путка која ке подлегне на тоа што ке речат другите или моите... и така и се однесував, не дозволив во ниту еден момент да се осети хендикепирана поради разводот или детето. После се случи срање, таа се заљуби до мера да во еден момент ми каже дека толку многу ме сака што за мене ке го остави детето кај нејзините.... во тој момент ми се згади од неа, од најубаво суштество одеднаш пред мене видов монструм, гледав себична гнаса која сака само на неа да и биде добро... се запрашав, ако она е спремна за сопствена комоција да си го остави сопственото дете, што останало за мене, на прва кривина ке ме згази како пијан лајно... инстантно си заминав, не и објаснив зошто, и никогаш повеќе не и кренав ниту на телефон.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.268
Поени од реакции
10.963
Ima minato i minato .
Ima deca i deca, vo slucajot tugji i svoi, taka da ne znam iskreno kakva potreba ima od vakov diplomatski odgovor :cautious: .
Ete trgni od sebe, Ti bi vlegla vo serozna vrska, brak, ne samo so razveden tuku razveden samohran tatko so deca. I toj hipoteticki posto dosta mu se deca, da nejki ni da slusni za da pravi uste nekoe. Ete, imas maz, imas deca, se e ok spored tebe. Ili ne e :cautious:
Aj da vidam kakov diplomatski odgovor ke sklepas sega :sneaky:
Не. Јас сакам и свое дете.
Ама тоа не значи дека не би го прифатила неговото. Ако е добар татко на своето дете, нема да ми биде проблем. Ако имаме љубов и разбирање, убав живот, зошто да не?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.731
Поени од реакции
19.902
И баба ми исто. Ама некако различно ми е вдовица по смрт на партнер и развод.
Јасно, ама и развод да е јас не би се премажила, како што реков немам сили, ми треба мир.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
На некои им треба финансиска помош, на некои маж, на некои и двете.... небитно, секој човек со своите проблеми. Битниот момент е дека човек не треба да се доведе во ситуација да повреди или да се зеза со самохрана мајка. Уште во старт да свати дека тоа е пакет и нема тука ја сакам мајката ама не го сакам детето, шо ке речат моите, шо ке речат другарите, соседите... Имаш или немаш доволно крв во себе за таа работа? Ако се сметаш за способен да се справиш со ситуацијата ок ако се осеќаш слаб тогаш батали, не влегувај во таква врска оти ке го заебеш ем својот ем туѓиот живот...
Еве едно мое искуство, кое тешко дека ке се вклопи во претходните муабети.. ,,своевремено,, како ерген, имав девојка која неколку години беше разведена и од тој брак имаше дете на тогаш некоја 3-4 годишна возраст, се развела некој месец по породувањето.... мислев дека сум ја нашол совршената, преубава, презгодна, добра, паметна, друштвена, трудољубива, интелигентна... се нај, нај. Ми беше угорнина, али бев заљубен и решен да бидам маж а не путка која ке подлегне на тоа што ке речат другите или моите... и така и се однесував, не дозволив во ниту еден момент да се осети хендикепирана поради разводот или детето. После се случи срање, таа се заљуби до мера да во еден момент ми каже дека толку многу ме сака што за мене ке го остави детето кај нејзините.... во тој момент ми се згади од неа, од најубаво суштество одеднаш пред мене видов монструм, гледав себична гнаса која сака само на неа да и биде добро... се запрашав, ако она е спремна за сопствена комоција да си го остави сопственото дете, што останало за мене, на прва кривина ке ме згази како пијан лајно... инстантно си заминав, не и објаснив зошто, и никогаш повеќе не и кренав ниту на телефон.
da ne ti reche i ona "imeto li ke ti gi hrani decata" pa tolku da ti se zgadi?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.440
Поени од реакции
2.433
На некои им треба финансиска помош, на некои маж, на некои и двете.... небитно, секој човек со своите проблеми. Битниот момент е дека човек не треба да се доведе во ситуација да повреди или да се зеза со самохрана мајка. Уште во старт да свати дека тоа е пакет и нема тука ја сакам мајката ама не го сакам детето, шо ке речат моите, шо ке речат другарите, соседите... Имаш или немаш доволно крв во себе за таа работа? Ако се сметаш за способен да се справиш со ситуацијата ок ако се осеќаш слаб тогаш батали, не влегувај во таква врска оти ке го заебеш ем својот ем туѓиот живот...
Еве едно мое искуство, кое тешко дека ке се вклопи во претходните муабети.. ,,своевремено,, како ерген, имав девојка која неколку години беше разведена и од тој брак имаше дете на тогаш некоја 3-4 годишна возраст, се развела некој месец по породувањето.... мислев дека сум ја нашол совршената, преубава, презгодна, добра, паметна, друштвена, трудољубива, интелигентна... се нај, нај. Ми беше угорнина, али бев заљубен и решен да бидам маж а не путка која ке подлегне на тоа што ке речат другите или моите... и така и се однесував, не дозволив во ниту еден момент да се осети хендикепирана поради разводот или детето. После се случи срање, таа се заљуби до мера да во еден момент ми каже дека толку многу ме сака што за мене ке го остави детето кај нејзините.... во тој момент ми се згади од неа, од најубаво суштество одеднаш пред мене видов монструм, гледав себична гнаса која сака само на неа да и биде добро... се запрашав, ако она е спремна за сопствена комоција да си го остави сопственото дете, што останало за мене, на прва кривина ке ме згази како пијан лајно... инстантно си заминав, не и објаснив зошто, и никогаш повеќе не и кренав ниту на телефон.
Тоа е многу болно за една мајка да го остави детето. Таква болка не се опишува, или да и го земат, детето е жива рана, кога некој чепка по таа рана ,пече, жежи, боли.
Но сигурно не мислела да го остави за стално, а можеби бабата и дедото се фини луѓе кои го гледале детето со цело срце, некои баба и дедо подобро се грижат за внукот дури и од родителите.
Во секој случај си во право. Ај да го остави за дур е на работа да го причуваат да, ама да го остави за дечко и за стално е монструозно навистина.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.731
Поени од реакции
19.902
Не. Јас сакам и свое дете.
Ама тоа не значи дека не би го прифатила неговото. Ако е добар татко на своето дете, нема да ми биде проблем. Ако имаме љубов и разбирање, убав живот, зошто да не?
Вака може да успее ако децата се големи, станати свои луѓе, ако се мали деца или тинејџери многу тешко, прво самите деца ќе ве манипулираат, затоа што на дете му е свето своја мајка и свој татко, нормално со чест на исклучоци.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.513
Поени од реакции
7.042
На некои им треба финансиска помош, на некои маж, на некои и двете.... небитно, секој човек со своите проблеми. Битниот момент е дека човек не треба да се доведе во ситуација да повреди или да се зеза со самохрана мајка. Уште во старт да свати дека тоа е пакет и нема тука ја сакам мајката ама не го сакам детето, шо ке речат моите, шо ке речат другарите, соседите... Имаш или немаш доволно крв во себе за таа работа? Ако се сметаш за способен да се справиш со ситуацијата ок ако се осеќаш слаб тогаш батали, не влегувај во таква врска оти ке го заебеш ем својот ем туѓиот живот...
Еве едно мое искуство, кое тешко дека ке се вклопи во претходните муабети.. ,,своевремено,, како ерген, имав девојка која неколку години беше разведена и од тој брак имаше дете на тогаш некоја 3-4 годишна возраст, се развела некој месец по породувањето.... мислев дека сум ја нашол совршената, преубава, презгодна, добра, паметна, друштвена, трудољубива, интелигентна... се нај, нај. Ми беше угорнина, али бев заљубен и решен да бидам маж а не путка која ке подлегне на тоа што ке речат другите или моите... и така и се однесував, не дозволив во ниту еден момент да се осети хендикепирана поради разводот или детето. После се случи срање, таа се заљуби до мера да во еден момент ми каже дека толку многу ме сака што за мене ке го остави детето кај нејзините.... во тој момент ми се згади од неа, од најубаво суштество одеднаш пред мене видов монструм, гледав себична гнаса која сака само на неа да и биде добро... се запрашав, ако она е спремна за сопствена комоција да си го остави сопственото дете, што останало за мене, на прва кривина ке ме згази како пијан лајно... инстантно си заминав, не и објаснив зошто, и никогаш повеќе не и кренав ниту на телефон.
E toa e toa zoshto bila i prviot pat razvedena!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom