Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.981
Поени од реакции
3.706
Тоа е многу болно за една мајка да го остави детето. Таква болка не се опишува, или да и го земат, детето е жива рана, кога некој чепка по таа рана ,пече, жежи, боли.
Но сигурно не мислела да го остави за стално, а можеби бабата и дедото се фини луѓе кои го гледале детето со цело срце, некои баба и дедо подобро се грижат за внукот дури и од родителите.
Во секој случај си во право. Ај да го остави за дур е на работа да го причуваат да, ама да го остави за дечко и за стално е монструозно навистина.
Не е битно, луѓето може би биле и најдобри на свет... моментот е дека таа наместо да рече дека таа е во пакет со детето и се друго би било губење време, таа кажува дека е спремна да го остави сопственото дете само да биде со мене. Беда.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.966
Поени од реакции
21.509
А зошто та е светица, а тој е крив? Па никаде не пишав такво нешто. Користам родител 1 и родител 2. :D
E pa ne koristi :mad: .
Znaci kako se plasite da ne slucajno slucajno navodno povredite necii cuvstva, to cudo edno.
De diplomatski odgovori, de vrtenje odokoli, de cuda vrazi, ko vie da gi vencavavte bog da cuva.
Автоматски споено мислење:

Не е битно, луѓето може би биле и најдобри на свет... моментот е дека таа наместо да рече дека таа е во пакет со детето и се друго би било губење време, таа кажува дека е спремна да го остави сопственото дете само да биде со мене. Беда.
Dobro be koj del ne go sfati ko napisav deka nosat losi odluki vo zivotot , pravat losi izbori itn itn itn.
Автоматски споено мислење:

Ако правилото е бегање од разведени мамички, дали истото важи и за бегање од разведени татички?
Jas kazav toa sto kazav od maska gledna tocka, da gi zaobikoluvaat vo sirok krug razvedenite so deca, napisav ( i ne samo jas ) zosto.
Za ova drugoto prasaj si gi gospozite za stav.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
На некои им треба финансиска помош, на некои маж, на некои и двете.... небитно, секој човек со своите проблеми. Битниот момент е дека човек не треба да се доведе во ситуација да повреди или да се зеза со самохрана мајка. Уште во старт да свати дека тоа е пакет и нема тука ја сакам мајката ама не го сакам детето, шо ке речат моите, шо ке речат другарите, соседите... Имаш или немаш доволно крв во себе за таа работа? Ако се сметаш за способен да се справиш со ситуацијата ок ако се осеќаш слаб тогаш батали, не влегувај во таква врска оти ке го заебеш ем својот ем туѓиот живот...
Еве едно мое искуство, кое тешко дека ке се вклопи во претходните муабети.. ,,своевремено,, како ерген, имав девојка која неколку години беше разведена и од тој брак имаше дете на тогаш некоја 3-4 годишна возраст, се развела некој месец по породувањето.... мислев дека сум ја нашол совршената, преубава, презгодна, добра, паметна, друштвена, трудољубива, интелигентна... се нај, нај. Ми беше угорнина, али бев заљубен и решен да бидам маж а не путка која ке подлегне на тоа што ке речат другите или моите... и така и се однесував, не дозволив во ниту еден момент да се осети хендикепирана поради разводот или детето. После се случи срање, таа се заљуби до мера да во еден момент ми каже дека толку многу ме сака што за мене ке го остави детето кај нејзините.... во тој момент ми се згади од неа, од најубаво суштество одеднаш пред мене видов монструм, гледав себична гнаса која сака само на неа да и биде добро... се запрашав, ако она е спремна за сопствена комоција да си го остави сопственото дете, што останало за мене, на прва кривина ке ме згази како пијан лајно... инстантно си заминав, не и објаснив зошто, и никогаш повеќе не и кренав ниту на телефон.
Аман бе, што не искочи муж до крај и не и рече дај заедно ќе го гледаме или ќе го гледам ко свое? :) Сигурен сум немала да те одбие.

Има и еден друг заебан момент, колку и ти добро да ја пополнуваш улогата на татко, секогаш може да се случи детето да го побара својот вистински татко, особено ако не се трпите двајцата ко личности.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.966
Поени од реакции
21.509
Владе не се мажите кои бараат врска со самохрани мајки јадни, јадни се кутрите мајки и државата треба да им помогне, не знам дали си верник, ама ова што го кажуваш е премногу сурово.
На самохраните мајки им треба помош пред се финансиска од државата а не маж.
Da se potrudele da si go zacuvaat brakot ili da vnimavale na nivnite odluki togas ke nemalo potreba drzavata da intervenira neli? Malce povekje ke razmislite pred da se razvedite koga ke znaete deka nikoj nema da vi go cuva grbot, nikoj nema da ve finansira, a ne ko sega, malce opeto i op ke izigravam samohrana zena, majka, kralica , drzavata ke mi pomozi, firmata ke mi izlezi vo presret, koleskata ke me zameni i sto li ne.
Taka da so isklucok na vdovici, drugite voopsto ne ste za zalenje, niti ste jadni tuku svesno ste se dovele vo situacija da izigravate zrtvi. Vprocem nikoj ne e dolzen da vi gi plakja vasite losi procenki, odluki ili ste se pocustvuvale deka ne ste dobile dovolno vnimanie ili sto e najcesto deka ve fatil besot.
P.s ne sum vernik, empatija nula imam, ako ne zaprimeti ne se zamaram koj sto misli za mene ili dali ke povredam necii cuvstva, niti pak tuka sum za da mu se umilkuvam na nekoja pa da glumam kolku ve sfakjam i socustvuvam za da kjaram nekoj poen ili pak kolku sum moderen, napreden i neznam kakov. Niti baram, niti mi treba odobruvanje od nekogo za moite stavovi. Kakvi se, takvi se, moi si se. Ako na nekoj ne mu se po kef ili se pocustvuval navreden, jbg to e.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.728
Тоа е многу болно за една мајка да го остави детето. Таква болка не се опишува, или да и го земат, детето е жива рана, кога некој чепка по таа рана ,пече, жежи, боли.
Но сигурно не мислела да го остави за стално, а можеби бабата и дедото се фини луѓе кои го гледале детето со цело срце, некои баба и дедо подобро се грижат за внукот дури и од родителите.
Во секој случај си во право. Ај да го остави за дур е на работа да го причуваат да, ама да го остави за дечко и за стално е монструозно навистина.
А за таткото не е болно ако му се одземе детето? Ние мажите сме бесчувствителни суштества??
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.981
Поени од реакции
3.706
Аман бе, што не искочи муж до крај и не и рече дај заедно ќе го гледаме или ќе го гледам ко свое? :) Сигурен сум немала да те одбие.

Има и еден друг заебан момент, колку и ти добро да ја пополнуваш улогата на татко, секогаш може да се случи детето да го побара својот вистински татко, особено ако не се трпите двајцата ко личности.
Ја немав проблем со детето, решив и бев муж до крај. Само таа одигра по погрешна проценка ,,тактички скроз погрешно,, и си го покажа вистинското лице, екстремната себичност... после што немав што повеќе со таква личност.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
Ја немав проблем со детето, решив и бев муж до крај. Само таа одигра по погрешна проценка ,,тактички скроз погрешно,, и си го покажа вистинското лице, екстремната себичност... после што немав што повеќе со таква личност.
Извини вака, ама тешко е да поверувам во приказната дека мајка си ја остава сопствената крв (особено ако е единче/прваче) и покрај тоа што ти си немал никакви проблеми.
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.981
Поени од реакции
3.706
Извини вака, ама тешко е да поверувам во приказната дека мајка си ја остава сопствената крв (особено ако е единче/прваче) и покрај тоа што ти си немал никакви проблеми.
Таа не ме ни праша дали јас со тоа имам проблем, таа си претпостави дека имам. Сигурно познаваш барем некој случај каде мајката го остава детето кај родителите и таа се премажува, иде у бољи живот..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
12 септември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo na site. Imam edno prasanje bidejki sum vo golema dilema. So mojot decko sme zaedno 3 godini od koi prvata godina samo jas se trudev za nas. Slednite dve godini se ni odi odlicno, no jas mislam deka mojot i negoviot karakter voopsto ne odgovaraat. Jas sum zabavna licnost bi otisla sekade postojano nasmeana i se trudam da najdam srekja i vo najmalitr nesta, no se cuvstvuvam kako da sum sama bidejki toj e sosema razlicen premnogu povlecen, nikogas ne se smee, ne razgovara so moite prijateli ponekogas ne gi ni pozdravuva. Se cuvstvuvam kako da e so mene prisilno i deka vopsto ne e sreken so toa sto me ima, nedostasuvaat onie sitnici kako dlaboki razgovori, da pravime nesto zaedno. Moeto prasanje e dali vie mislite deka treba da prodolzam so nego ili da stavam kraj dodeka e vreme.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.731
Поени од реакции
18.284
Таа не ме ни праша дали јас со тоа имам проблем, таа си претпостави дека имам. Сигурно познаваш барем некој случај каде мајката го остава детето кај родителите и таа се премажува, иде у бољи живот..
Не баш многу. Знам случаи на постпородилна депресија од мое опкружување, ама тоа е сосема друга ствар.
 
Последно уредено:

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.711
Поени од реакции
19.820
Zdravo na site. Imam edno prasanje bidejki sum vo golema dilema. So mojot decko sme zaedno 3 godini od koi prvata godina samo jas se trudev za nas. Slednite dve godini se ni odi odlicno, no jas mislam deka mojot i negoviot karakter voopsto ne odgovaraat. Jas sum zabavna licnost bi otisla sekade postojano nasmeana i se trudam da najdam srekja i vo najmalitr nesta, no se cuvstvuvam kako da sum sama bidejki toj e sosema razlicen premnogu povlecen, nikogas ne se smee, ne razgovara so moite prijateli ponekogas ne gi ni pozdravuva. Se cuvstvuvam kako da e so mene prisilno i deka vopsto ne e sreken so toa sto me ima, nedostasuvaat onie sitnici kako dlaboki razgovori, da pravime nesto zaedno. Moeto prasanje e dali vie mislite deka treba da prodolzam so nego ili da stavam kraj dodeka e vreme.
Ако ова е 3 години исто, не верувам дека би се сменил, не мора да значи дека е лош човек може е само повлечен, обично интелегентните луѓе не се многу социјални, јас би ти препорачала да седнеш и да разговараш што ти фали во врската, 3 годишна врска не се остава така без да се борите за истата.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.226
Поени од реакции
10.806
Вака може да успее ако децата се големи, станати свои луѓе, ако се мали деца или тинејџери многу тешко, прво самите деца ќе ве манипулираат, затоа што на дете му е свето своја мајка и свој татко, нормално со чест на исклучоци.
Па нормално дека никој не може да му ја замени мајката и таткото на то дете. Ниту пак може да му диктираш нов начин на живот. Треба да го прифатиш тоа што партнерот твој го "обликувал" (затоа реков, за да прифатам таква врска многу би ми бил важен односот на таткото со своето дете, начин на комуникација, воспитување и сл). Сè зависи од возрасните кои треба да градат разбирање во таква ситуација колку што е можно попромислено.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.395
Поени од реакции
2.353
Не е битно, луѓето може би биле и најдобри на свет... моментот е дека таа наместо да рече дека таа е во пакет со детето и се друго би било губење време, таа кажува дека е спремна да го остави сопственото дете само да биде со мене. Беда.
Ретки се тие, обично не се двојат од децата и не ги оставаат.
Zdravo na site. Imam edno prasanje bidejki sum vo golema dilema. So mojot decko sme zaedno 3 godini od koi prvata godina samo jas se trudev za nas. Slednite dve godini se ni odi odlicno, no jas mislam deka mojot i negoviot karakter voopsto ne odgovaraat. Jas sum zabavna licnost bi otisla sekade postojano nasmeana i se trudam da najdam srekja i vo najmalitr nesta, no se cuvstvuvam kako da sum sama bidejki toj e sosema razlicen premnogu povlecen, nikogas ne se smee, ne razgovara so moite prijateli ponekogas ne gi ni pozdravuva. Se cuvstvuvam kako da e so mene prisilno i deka vopsto ne e sreken so toa sto me ima, nedostasuvaat onie sitnici kako dlaboki razgovori, da pravime nesto zaedno. Moeto prasanje e dali vie mislite deka treba da prodolzam so nego ili da stavam kraj dodeka e vreme.
Не знам зошто воопшто размислуваш, се разбира дека треба да ставиш крај, и тоа побрзо пред да се разболеш психички, не знам што воопшто те привлекло кај таква особа. Сооред пишаново, тој нема ниедна позитивна особина, луѓе што не знаат да се радуваат на мали нешта се најбезвезен вид на луѓе.
 
D

Diferans

Гостин
Zdravo na site. Imam edno prasanje bidejki sum vo golema dilema. So mojot decko sme zaedno 3 godini od koi prvata godina samo jas se trudev za nas. Slednite dve godini se ni odi odlicno, no jas mislam deka mojot i negoviot karakter voopsto ne odgovaraat. Jas sum zabavna licnost bi otisla sekade postojano nasmeana i se trudam da najdam srekja i vo najmalitr nesta, no se cuvstvuvam kako da sum sama bidejki toj e sosema razlicen premnogu povlecen, nikogas ne se smee, ne razgovara so moite prijateli ponekogas ne gi ni pozdravuva. Se cuvstvuvam kako da e so mene prisilno i deka vopsto ne e sreken so toa sto me ima, nedostasuvaat onie sitnici kako dlaboki razgovori, da pravime nesto zaedno. Moeto prasanje e dali vie mislite deka treba da prodolzam so nego ili da stavam kraj dodeka e vreme.
Луѓето после адолесеценција се изградени личности, што значи најверојатно таков и ќе си остане. Обично жените се обидуваат да ги променат партнерите, но со тоа само ги влошуваат работите, наместо да ги прифатат онакви какви што се или едноставно да ги остават. (Знам, лесно е да се каже :))
Две работи само - рачунај дека ако сега нешто ти пречи кај него, кога ќе дојде брак, деца, непроспиени ноќи, финансиски удари, тоа ќе биде неколкукратно изразено.
Второ, ние сите си мислиме за себе во суперлативи но вистината е дека сме прилично неподносливи барем во неколку аспекти. Кога се споредуваш себе си со него, треба да ги споредуваш твоите квалитети наспроти неговите и твоите мани наспроти неговите. Тука ќе ја најдеш и причината зашто врската трае веќе 3 години.
И не му ја мисли многу, ќе ти се каже самото, ти веројатно веќе знаеш во себе дали ти е убаво со овој човек или не.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.780
Поени од реакции
35.421
Ако ова е 3 години исто, не верувам дека би се сменил, не мора да значи дека е лош човек може е само повлечен, обично интелегентните луѓе не се многу социјални, јас би ти препорачала да седнеш и да разговараш што ти фали во врската, 3 годишна врска не се остава така без да се борите за истата.
Некогаш врската може да стане и 10 годишна само поради зона на комфорт, ако не ги бива поарно да раскрстат сега отколку да се разведуваат во иднина :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom