Kindle

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
Имам прашање за корисниците: Како сте задоволни од прикажувањето на пдф документите? Сакам да си порачам, ама прочитав во некоја статија дека со пдф има проблем во смисла дека пдф има точно определено форматирање на страната при што на уредот се отвара документот но големината на буквите е мала. Мене главно ми треба за книги кои се пдф формат. И дали постои можност за ставање на белешки, означување на текст ?
@Milanisimus @RickyLFC9 - видов сте пишале по темите дека имате. Мислење, искуства - ако не ве мрзи :гик:
jas koristam kobo reader, za sega so free downloads so naogjam od sajtovi.
epub. file se bombona, super lesno mi e - jest da se golemi bukvi i ima dosta skrolanje, ama ima i dugminja za vrtenje na stranite
pa odi nekako.
za pdf, sekoja kniga ja dava posebno, i ima razlika vo koja pozicija e readerot (horizontalna/vertikalna)
ama generalno loso. ako ti e za trudovi (probav i toa ednas) katastrofa e.

za toa so beleskite, vidov eden kolega od svedska, imase nesto kako ipad golemo ama so ekran kako readerive, plus ima moznost za beleski
na nego so soodvetno penkalo. mi spona 400-500e rang bile, ama bas treba da go prasam koj tocno ured e, pa kje go postiram.

eve go dzidzeto od 400e - https://remarkable.com/
 
Последно уредено:

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
@Limbo @Milanisimus фала ви многу за одговорите. Баш поради ова нема да го купам. Или ќе барам нешто како ремаркабл ама поевтино или ќе морам да се смирам со таблет некој и да си ги вадам очите.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
@Limbo @Milanisimus фала ви многу за одговорите. Баш поради ова нема да го купам. Или ќе барам нешто како ремаркабл ама поевтино или ќе морам да се смирам со таблет некој и да си ги вадам очите.
pretpostavuvam poradi losa konverzija na pdf, posebno za trudovi, koi imaat pospecificen format?

inaku ne znam kako vi e politika na rabota, mene me vadi toa sto, imame neograniceno printanje bezplatno,
pa generalno printam 90% od dokumentite. ama taka pa eden ton kutii se sobiraat so trudovi i tetratki :D

kad tad, kje mora da kupuvame vakvi kako remarkable (slicni na niv se Onyx Note i Kobo Elipsa), ceni od 400e pa nagore,
ama jebi ga, ocite se uste poskapi ako gi sjebes skros :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.648
Поени од реакции
32.689
На времето имаше модел на Киндл во поголем формат... И реално за ПДФ на ебук читач не постои идеално решение, но голем екран помага. Или на крај, голем таблет.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
На времето имаше модел на Киндл во поголем формат... И реално за ПДФ на ебук читач не постои идеално решение, но голем екран помага. Или на крај, голем таблет.
neznam so ti znaci tebe pogolem format, eden ebook reader do sega samo sum kupil
ovoj - https://www.netonnet.se/art/dator-surfplatta/surfplattor/lasplatta/kobo-libra-h2o-7-black/1012578.17233/
7 inci e, so e da recam nekoja sredina za ovie uredi ako ne i megju pogolemi, a koga kje go zemes vo race, smesno izgleda :D
za light knigi so citam, super e, si gi izvadi parite odma, ama za nesto so rabota nema sansi.
ovoj kobo elipsa gledam 10inci im e najnoviot, toa bi bilo skoro kolku A4 format, mozda vredi da se proba.

jas ce cekam kapitalisticki praznici (black, cyber, krismas a u), ako se najde junak da spusti 20% na cena bi zemal ovaa godina.
inaku kje gi analizirame uste :ROFLMAO:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.648
Поени од реакции
32.689
10 инчи треба да е ОК, повеќе и не знам колку ќе биде удобно за носење/држње, итн.
Kindle DX мислам беше моделот за кој зборував, стар модел е тоа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
@Limbo @Vanlok
od makedonskite It/tehnika prodavnici, drzi nekoj tablet - ebook readeri?
ili nekoja druga preporaka za da naracam online

barav za kobo elipsa na setec i anhoch ama nisto.

najverojatno kje go zemam, ama pederive japanski ni da cujat za popust, barem pod 400e da padne :ROFLMAO:
a vekje pominaa i black friday i cyber monday
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.648
Поени од реакции
32.689
Jaс вториот читач го земав од Анхоч на времето, во Сетек никогаш не сум видел дека држат (не дека нешто посебно сум барал).

Од лагер во Анхоч гледам само два Киндл модели на лагер, и неколку надвор од залиха (веројатно може да прашаш ако ти треба некој од тие што не се на лагер).

Овие два ги имаат на залиха, според сајтот:


За нарачки онлајн не сум во тек што е актуелно/добро... Можеби да прашаш и овде: https://forum.it.mk/threads/ebook-readers.66987/
Веројатно има шанси некој поинформиран (што не е активен на овој форум) да даде совет. Има и интересни муабети, на пример споредбата на Киндл со Кобо H2O на првата страна. :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.351
Поени од реакции
9.498
da ne otvoram nova tema, mislam deka moze da pomine i tuka

@Vanlok @Limbo i ostali

Dali znaete / imate probano, na ovie e-book reader ili po novo note-taker
(na koj moze da citas i da zapisuvas beleski), dali moze da se povrzat so tastatura,
ili so usb-c priklucok ili nesto Bluetooth?

najverojatno kje kupuvam nekoj note-taker (cekam ako pustat nekoi dobri ponudi okolu Veligden)
ako moze nekako tastatura da se povrze, epten kje brka rabota.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.648
Поени од реакции
32.689
Не знам бе друже, моиве се постари модели. Немаат хардвер за блутут. Можеш да се обидеш да приклучиш USB тастатура преку адаптер (usb-c на пример, или микро, итн). На андроид уредите работи вака.

Базата на OS-от на Киндл најдолу секако е Линукс, но е затворен код. Можеби некој од кинеските брендови има можнот да се додадат драјвери за блутут адаптер... Не знам, не користам ваква функционалност и не сум истражувал. Oтвори сметка на http://www.mobileread.com/forums/ и распрашај се, има луѓе што скоро сигурно ќе ти дадат добри совети.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.320
Поени од реакции
11.062
Што ми предлагате, kindle или таблет да земам?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.463
Поени од реакции
22.061
Што ми предлагате, kindle или таблет да земам?
Ако ти е строго за читање киндле. Иако на крај тоа е индивидуално. Имам киндле мислам петта генерација е и не су верувал дека ќе има добра алтернатива за вистинска книга (мрзам пример големи пдф на комп. да читам) ама читање со киндле е многу удобно.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.320
Поени од реакции
11.062
Ако ти е строго за читање киндле. Иако на крај тоа е индивидуално. Имам киндле мислам петта генерација е и не су верувал дека ќе има добра алтернатива за вистинска книга (мрзам пример големи пдф на комп. да читам) ама читање со киндле е многу удобно.
Да. И двете си имаат pros and cons.
Не можам да се одлучам искрено, мислам дека со двете ќе завршам на крај.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.648
Поени од реакции
32.689
Различни уреди се, со различни намени. Ебук ридер е незаменлив за читање книги, екранот е целосно различна технологија и одличен за читање текст - истовремено е скоро бескорисен за мултимедија и сите други работи што ги работи таблетот.

Таблет е како смартфон со поголем екран и поголема батерија, минус гсм модем со сим (а некои и тоа го имаат). Таблет е повеќе за филмови, општо броусање на интернет. Може и за читање книги ама лцд екран е концепт со заднинско светло и замара очи многу повеќе од е-инк екран (каков што имаат ебук ридерите како Киндл). Од друга страна подобар е за стрипови во боја - додека не станат подостапни моделите со е-инк екрани во боја.

Да скратиме (има на нет детални споредби): Штом си по читањето, зимај Киндл (најлесно достапен и со ок цена). Има во Анхоч, ако има на лагер. Исто види на жирафа50 имаа ок цени со достава (пиши ПП ако не се снајдеш, ќе ти пратам линк... мислам пред некој ден имаа и акциска цена).
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.320
Поени од реакции
11.062
Различни уреди се, со различни намени. Ебук ридер е незаменлив за читање книги, екранот е целосно различна технологија и одличен за читање текст - истовремено е скоро бескорисен за мултимедија и сите други работи што ги работи таблетот.

Таблет е како смартфон со поголем екран и поголема батерија, минус гсм модем со сим (а некои и тоа го имаат). Таблет е повеќе за филмови, општо броусање на интернет. Може и за читање книги ама лцд екран е концепт со заднинско светло и замара очи многу повеќе од е-инк екран (каков што имаат ебук ридерите како Киндл). Од друга страна подобар е за стрипови во боја - додека не станат подостапни моделите со е-инк екрани во боја.

Да скратиме (има на нет детални споредби): Штом си по читањето, зимај Киндл (најлесно достапен и со ок цена). Има во Анхоч, ако има на лагер. Исто види на жирафа50 имаа ок цени со достава (пиши ПП ако не се снајдеш, ќе ти пратам линк... мислам пред некој ден имаа и акциска цена).
Препорака некоја, за модел и перфорамнси?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom