Kindle

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Од каде да купам Kindle Paperwhite? Не знам дали им е упдејтирана страната на анхоч пошто покажува само еден модел 3та генерација а не сум од Скопје да идам да видам
Анхоч имаат нај апдејтирана страна така да слобдно нарачај си. Paperwhite 3 е последен модел од таа серија и гледам цената е таман, до пред некое време го фураа за 11000 што е без разум, ама сега е 8500 што е таман цена за Paperwhite 3. Го имаат и црниот и белиот модел.
На страната ти пишува кај е достапен ако сакаш да го видиш.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Сега гледам дека го имаат, предходната недела стоеше 11к и го немаше на залиха.
 
Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
Анхоч имаат нај апдејтирана страна така да слобдно нарачај си. Paperwhite 3 е последен модел од таа серија и гледам цената е таман, до пред некое време го фураа за 11000 што е без разум, ама сега е 8500 што е таман цена за Paperwhite 3. Го имаат и црниот и белиот модел.
На страната ти пишува кај е достапен ако сакаш да го видиш.
Фала ти си порачав. И на мене ми беше во глава 11к некако и сега видов 8500 па ми беше чудно.

Не се многу ажурни да ми го пуштам ама ајде ќе си почекаме хехе
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Си купив, 8.500 е солидна цена, со оглед дека е 140Е на Амазон.

Дали некој знае кај можам футрола да си најдам со магнет? Во Анхоч само со врвка имаат.
 
Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
Си купив и денес ми стигна супер е. Може требаше да прашам пред да си купам ма пиратски книги сигурно ли е да ставам?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Најдете некој од Амазон да ви го нарача и донесе.
Не се исплати од Анхоч.
Јас мојов кога го купував, беше скоро 12 000 во Анхоч, а 6000 на Амазон.[DOUBLEPOST=1521380134][/DOUBLEPOST]
Си купив и денес ми стигна супер е. Може требаше да прашам пред да си купам ма пиратски книги сигурно ли е да ставам?
Јас 95% од книгите што ги ставам се пиратски :)
Само прво конвертирај ги.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Најдете некој од Амазон да ви го нарача и донесе.
Не се исплати од Анхоч.
Јас мојов кога го купував, беше скоро 12 000 во Анхоч, а 6000 на Амазон.[DOUBLEPOST=1521380134][/DOUBLEPOST]
Јас 95% од книгите што ги ставам се пиратски :)
Само прво конвертирај ги.
Сега е 8.500 во Анхоч за верзијата со реклами, истата е 120 евра (7.400 мкд) на Амазон. Разликата не е до толку голема, плус гаранцијата ти е во Македонија, башка го зимаш одма, не бараш и чекаш некој да ти го донесе.

Како симнуваш книги? Од Замунда? Симнав Calibre за конвертирање, ама не можам некои да си ги најдам што ги сакам.
 
Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
Најдете некој од Амазон да ви го нарача и донесе.
Не се исплати од Анхоч.
Јас мојов кога го купував, беше скоро 12 000 во Анхоч, а 6000 на Амазон.[DOUBLEPOST=1521380134][/DOUBLEPOST]
Јас 95% од книгите што ги ставам се пиратски :)
Само прво конвертирај ги.
Фала се снајдов со Calibre. Од .epub во .mobi и супер се чита :)

Сега е 8.500 во Анхоч за верзијата со реклами, истата е 120 евра (7.400 мкд) на Амазон. Разликата не е до толку голема, плус гаранцијата ти е во Македонија, башка го зимаш одма, не бараш и чекаш некој да ти го донесе.

Како симнуваш книги? Од Замунда? Симнав Calibre за конвертирање, ама не можам некои да си ги најдам што ги сакам.
Не знам дали е дозволено линкови тука ама ај за секој случај изгуглај "Library Genesis". Моментално првиот линк е од sites.google.com... Таму има цитат: "Direct links to files are available also through the following sites:" и под него имаш директни линкови. Нема да ти треба друга страна за книги.
 
Член од
22 март 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите, се надевам ќе добијам соодветен совет по однос на моето прашање/а. Купив киндл е-реадер 8 генерација, и сакам да знам како го користите, од каде симнувате книги, и на кој начин може читам книги на него од понови автори (симнати од други сајтови) без Амазон да направи некој проблем доколку има увид какви книги се прикачуваат на ридерот. Дали како превентива е доволно да се држи киндлот офлајн и да се полни со книги и подоцна истите да се избришат кога одиш онлајн. Благодарам на помошта :)
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Сега е 8.500 во Анхоч за верзијата со реклами, истата е 120 евра (7.400 мкд) на Амазон. Разликата не е до толку голема, плус гаранцијата ти е во Македонија, башка го зимаш одма, не бараш и чекаш некој да ти го донесе.

Како симнуваш книги? Од Замунда? Симнав Calibre за конвертирање, ама не можам некои да си ги најдам што ги сакам.

Да беше горе доле со европските цени па да кажеме разумна цена, вака сеуште е скап. 120 долари е на америчкиот Амазон, со тоа што често даваат попусти од 20 долари или во наши пари 5-6000 денари во зависно од попустот. Пред две недели го купив за 100 долари. На европскиот Амазон или по продавници за технологија низ Европа, задниот Paperwhite е стандард 120 евра. Али ако немаш избор и некој да ти донесе тоа ти е единствена опција.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Да беше горе доле со европските цени па да кажеме разумна цена, вака сеуште е скап. 120 долари е на америчкиот Амазон, со тоа што често даваат попусти од 20 долари или во наши пари 5-6000 денари во зависно од попустот. Пред две недели го купив за 100 долари. На европскиот Амазон или по продавници за технологија низ Европа, задниот Paperwhite е стандард 120 евра. Али ако немаш избор и некој да ти донесе тоа ти е единствена опција.
120 долара е со реклами, без реклами е повеќе, 140, плус 30 долари шипинг, плус ако немаш среќа кај нас царина. И на крај сето ова е без поента затоа што не испорачуваат во мк веќе, така да 8500 за киндл во рака без заебанции е добра цена. Ако имаш некој да ти го донесе од Америка е друга приказна.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
120 долара е со реклами, без реклами е повеќе, 140, плус 30 долари шипинг, плус ако немаш среќа кај нас царина. И на крај сето ова е без поента затоа што не испорачуваат во мк веќе, така да 8500 за киндл во рака без заебанции е добра цена. Ако имаш некој да ти го донесе од Америка е друга приказна.
^ This.

Да не споредуваме сега цени со попусти - ако земеш 120е редовна цена со реклами, тоа е 7.400мкд, а кај нас истиот е 8.500, без шипинг, без царини, и плус гаранцијата ти е во МК. Искуството со Анхоч почна лошо, меѓутоа дечките си признаа вина и ми дадоа попуст, што е доста добар customer service во Македонија. 11.000 што го продаваа пред некое време беше луда цена, меѓутоа 8.500 е доста прифатливо.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Гледам долго време нема некој постирано на темата, а јас имам 2 интересни - глупави прашања. Па да си прашам

1. Налетувате на некој рандом текст некаде и сакате да го читате на киндлот. Како го спремате истиот ? Го ставате во ворд, го правите пдф, го ставате во тхт фајл ? Како е најдобро ?

2. Ова е конкретно за книга.
https://www3.thezeitgeistmovement.com/wp-content/uploads/2017/10/The_Zeitgeist_Movement_Defined_PDF_Final.pdf

Некој совет како да ја средам. Има многу фусноти и се прават со иста големина како и текстот и книгата е каша попара откако ќе ја конвертирам. Дали треба да го одделам текстот од фуснотите и да ја направам само со текстот (ова се рачно) или само да си ја испечатам ?

Благодарам и поздрав
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Здраво. Гледам долго време нема некој постирано на темата, а јас имам 2 интересни - глупави прашања. Па да си прашам

1. Налетувате на некој рандом текст некаде и сакате да го читате на киндлот. Како го спремате истиот ? Го ставате во ворд, го правите пдф, го ставате во тхт фајл ? Како е најдобро ?

2. Ова е конкретно за книга.
https://www3.thezeitgeistmovement.com/wp-content/uploads/2017/10/The_Zeitgeist_Movement_Defined_PDF_Final.pdf

Некој совет како да ја средам. Има многу фусноти и се прават со иста големина како и текстот и книгата е каша попара откако ќе ја конвертирам. Дали треба да го одделам текстот од фуснотите и да ја направам само со текстот (ова се рачно) или само да си ја испечатам ?

Благодарам и поздрав
1. Ако е само текст наједноставно/најбрзо ти е преку екстензија. Јас ја користам "Push to Kindle" на Chrome, каде текстот го издвојува и чисти за читање и можеш да го пратиш на мејлот од киндлот. Има и "pastepad" во кој можеш рачно да го залепиш текстот (а можеби и слика ако е од веб). За андроид користам слична "Upload to kindle". Е сега можеби адресата на праќачот односно екстензијата можеби ќе треба да ја одобриш во account-от на амазон, за да не ги рачуна како спам. Некои и користат „финта“ така што можеш и само мејлот од акаунтот (не од киндлот) да го внесеш и екстензијата да го користи како изворна адреса, ама не се сеќавам на кои екстензии/програми се однесуваше.

2.Ова може да биде покомплицирано условно кажано, посебно затоа што фуснотите немаат фиксна површина. За книги каде што треба да отстраниш фиксна површина како бројчиња на страни и наслови од (речиси) секоја страна би ти препорачал прво да ги средиш со briss па да конвертираш. Calibre нуди напредни опции како манипулации со regular expressions меѓутоа не секој би можел лесно да се снајде ако немал допир со тоа и нема едноставно правило што функционира за сè. Ти праќам mobi верзија колку толку потсредена (со отстранети фусноти) се надевам ќе ти врши работа.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Фала многу. Примено и фала за објаснувањето. Ќе го искористам во иднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom