Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Различни модели. Конкретно мојот Winix Zero покрива 99м2
Прегледај го приврзокот 325527
Во 99м2 со висина 2,6м има 257м3.
А има инфо дека бара барем 5пати измена на волуменот на час што 390м3/h неможе да го направат 390/257=1,5....само еден ипол пати, ама 35м2 се 90м3 и блиску до тие 5 пати.
Квадратите се само реклама, време им треба на сите прочистувачиза да исчистат и не треба да се гасат кога е загадено.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.301
време им треба на сите прочистувачиза да исчистат и не треба да се гасат кога е загадено.
Не се согласувам со оваа констатација!
Кога надвор е многу загадено и отвориш врата, прозор, pm рипаат преку 100, 200, прочистувачот "полудува" оди на 4та,5та брзина, фучи како торнадо!
Ама за кратко време го средува воздухот. Буквално во realtime гледам како паѓа концентрацијата, и тоа со брзина понекогаш и како секунди(најчесто за 1 во 3-5сек)!
Од 200пм може да го симне на 30-40пм за 5-10мин.
Е после е "тешкото"!
Додуша како паѓа концентрација он сам намалува и брзина, ама дури и мануелно да го оставам на таа брзина, побрзо ќе стигне од 200пм до 30пм, отколку од 30пм до 20пм. Испод 20пм многу многу тешко, а испод 10-12 никад! (Ова под претпоставка дека до толку му е точен сензорот).
Значи и ова посебно за тие што би сакале да купат! Прочистувачот е најдобар баш за најголеми концентрации да ги врати во нормала, ама тешко му оди за "релативно чист" воздух да го исполира до (да го цитирам ред зурла) планински воздух како на Стража!
Кога има ветре надвор знае да биде и 16пм, и фино-лепо си отворам прозори,врати и правам промаја.
Нема сврха од прочистувач да работи тогаш.

И да бидеме реални, за нашиве градови, еве јас сум од Велес, ама и Скопје е исто... да дишиш дома 20-30пм е подобро него ли 120-130! Ама природно 16пм кога е, а знае да биде, тоа е подобро од било кој прочистувач!

Друга работа... еднаш препорачав да не се зима прочистувач со дисплеј оти е подобро да не знаеме што дишиме, или барем ПМ да покажува, а не друго. Траги-комично звучи ама така е! Кога ќе видам VOC(volotaile organic compounds) како е често длабоко во портокалово-црвено, страв ме фаќа...
Јас дека и на ќумбе се греам CO2 е често 1200-1400ппм (нормално е 600-800).
А па тек што не мери, а знаеме дека има сулфур диоксид и оксиди на азот(од коли,камиони)...
Не за џабе рекле ignorance is bliss.

П.С. заборавив за првата точка да додадам, ако го исклучиш, пм не оди нагоре, па не ни мора цело време да работи, мада на ауто е убаво да биде.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
I drugi komad Gree Muse profi 12 takodje sredjen kao i jesenas prvi. Prvi je bez problema odradio celu zimu, i jako, i slabo, i kulturno i pedantno. Rade kao japanski satovi. Gree model Muse je odlicna klima uz malo egzibicija. Gornji pik je sada oko 1900-2000w. Pozdrav svima
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
I drugi komad Gree Muse profi 12 takodje sredjen kao i jesenas prvi. Prvi je bez problema odradio celu zimu, i jako, i slabo, i kulturno i pedantno. Rade kao japanski satovi. Gree model Muse je odlicna klima uz malo egzibicija. Gornji pik je sada oko 1900-2000w. Pozdrav svima
A COP > 4....za te pare odlican model
Za vise od toga trebo si da uzmes A+++ klimu ko AmberNordic
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2017
Мислења
115
Поени од реакции
134
I drugi komad Gree Muse profi 12 takodje sredjen kao i jesenas prvi. Prvi je bez problema odradio celu zimu, i jako, i slabo, i kulturno i pedantno. Rade kao japanski satovi. Gree model Muse je odlicna klima uz malo egzibicija. Gornji pik je sada oko 1900-2000w. Pozdrav svima
A kakvi egzibicii si pravel DedaTrajko? Sam si kalemel nekoja elektronika za kontrola ili??
 
Член од
19 март 2021
Мислења
220
Поени од реакции
542
I drugi komad Gree Muse profi 12 takodje sredjen kao i jesenas prvi. Prvi je bez problema odradio celu zimu, i jako, i slabo, i kulturno i pedantno. Rade kao japanski satovi. Gree model Muse je odlicna klima uz malo egzibicija. Gornji pik je sada oko 1900-2000w. Pozdrav svima
A COP > 4....za te pare odlican model
Za vise od toga trebo si da uzmes A+++ klimu ko AmberNordic
@Strelec
Навистина не знам зошто му одговараш така. Сите ги интересира како го направил тоа. Скоро сите овде го имаат истиот проблем, нека објасни човекот што направил. Можеби можам да му помогнам на брат ми (GTech). Неговиот уред уште не е демонтиран. Тоа kе биде наскоро. Ако ова може лесно да се реши, најдобро е да не ја враkа климата
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2021
Мислења
25
Поени од реакции
44
Sve je to lepo ako je uopšte istinito, ako i Deda Trajko nije "ložač" poput SvB koji je ovde svojevremeno fino znao da obmanjuje a zatim i nestaje bez ikakvog obrazloženja kada su određene funkcije na Gree klimana u pitanju, kao recimo AutoClean na jednom od preztižnih modela, gde je jedini on znao "svetu tajnu aktiviranja" i nije hteo nikome od korisnika da je oda. Ovo o čemu piše Deda Trajko bi zaista mogao biti interesantan pomak u toj Muse agoniji, ako je išta od toga što piše istinito, i ako na njegovo sledeće pojavljivanje ne budete čekali sledeća 3 meseca. ;)
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
@Strelec
Другар Gree Fairy Nordic 5,5 72 бона на фактура од ГриСтор купена. За 40 м2 салон 6700 сметка за јануар. Изолација со 10цм стиропор плус пвц прозори, изолирани плочи. Што имаш на кажеш на ова, дали е економично ?
Воопшто не е економична, баш напротив. За споредба да ти го пренесам моето искутво Haier Tundra Green 5.5-ка (AS50TDBHRA/1U50ЈEFFRA). Монтирана е во дневна со кујна 42 м2 во поткровје од куќа, ѕидови гола цигла од надвор а одвнатре само малтарено, таванот солидно изолиран (15 cm стаклена волна и 2 cm стиродур), 3 зида отворени кон надвор (север, исток и југ), долу не се грее. Во ноември ја пуштам на 23Ц и до мај единствено што менуваме е дали ќе биде во прав или во втора брзина. Освен климата и останатите секојдневни потрошувачи (бојлер, рерни, плотна, тв, фрижидер итн.) секојденвно е вклучена панелка Термор 2 kw во спална соба во периодот од 21:00 до 06:00. Немам мерачи ниту за температура ниту за потрошувачка но сам си го читам саатот за потрошена ел.енергија и ги пријавувам вредностите на сајтот на ЕВН. Најголема сметка која ми има дојдено е токму овој јануари и истата e 6363.

Така што 6700 за изолиран простор е поприлично многу.

1647856937731.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Воопшто не е економична, баш напротив. За споредба да ти го пренесам моето искутво Haier Tundra Green 5.5-ка (AS50TDBHRA/1U50ЈEFFRA). Монтирана е во дневна со кујна 42 м2 во поткровје од куќа, ѕидови гола цигла од надвор а одвнатре само малтарено, таванот солидно изолиран (15 cm стаклена волна и 2 cm стиродур), 3 зида отворени кон надвор (север, исток и југ), долу не се грее. Во ноември ја пуштам на 23Ц и до мај единствено што менуваме е дали ќе биде во прав или во втора брзина. Освен климата и останатите секојдневни потрошувачи (бојлер, рерни, плотна, тв, фрижидер итн.) секојденвно е вклучена панелка Термор 2 kw во спална соба во периодот од 21:00 до 06:00. Немам мерачи ниту за температура ниту за потрошувачка но сам си го читам саатот за потрошена ел.енергија и ги пријавувам вредностите на сајтот на ЕВН. Најголема сметка која ми има дојдено е токму овој јануари и истата e 6363.

Така што 6700 за изолиран простор е поприлично многу.

Прегледај го приврзокот 325842
Sporeduvas avion ( Fairy Nordic ) so zaprezna kola ( Haier Tundra ), ne se glupiraj.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Воопшто не е економична, баш напротив. За споредба да ти го пренесам моето искутво Haier Tundra Green 5.5-ка (AS50TDBHRA/1U50ЈEFFRA). Монтирана е во дневна со кујна 42 м2 во поткровје од куќа, ѕидови гола цигла од надвор а одвнатре само малтарено, таванот солидно изолиран (15 cm стаклена волна и 2 cm стиродур), 3 зида отворени кон надвор (север, исток и југ), долу не се грее. Во ноември ја пуштам на 23Ц и до мај единствено што менуваме е дали ќе биде во прав или во втора брзина. Освен климата и останатите секојдневни потрошувачи (бојлер, рерни, плотна, тв, фрижидер итн.) секојденвно е вклучена панелка Термор 2 kw во спална соба во периодот од 21:00 до 06:00. Немам мерачи ниту за температура ниту за потрошувачка но сам си го читам саатот за потрошена ел.енергија и ги пријавувам вредностите на сајтот на ЕВН. Најголема сметка која ми има дојдено е токму овој јануари и истата e 6363.

Така што 6700 за изолиран простор е поприлично многу.

Прегледај го приврзокот 325842
Феникс нема Феири, @Fenix955 има Хаиер оваа истата од видеото, провери прво што кој претходно напишал, а и ја можам да напишам за некоја комшика без сметка, без опис што и како се грее, дали зададена е 23 или 28 може све да се напише овде
Мојата последна сметка е 5200 со две клими, АмберНордик12 + АмберПремиум12 греам90м2 без стиропор на фасада, стари Алу прозори без термомост градба 2007.
Автоматски споено мислење:

Ќе ти пратам видео , имаме иста клима. За зуење зуи ама не до волку кај дедо ми.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Феникс нема Феири, @Fenix955 има Хаиер оваа истата од видеото, провери прво што кој претходно напишал, а и ја можам да напишам за некоја комшика без сметка, без опис што и како се грее, дали зададена е 23 или 28 може све да се напише овде
Мојата последна сметка е 5200 со две клими, АмберНордик12 + АмберПремиум12 греам90м2 без стиропор на фасада, стари Алу прозори без термомост градба 2007.
Автоматски споено мислење:
Јас лично немам клима , нордикот е кај роднини блиски. Gree Fairy Nordic модел 72-75к на фактура го видов кога бев во МК летово. Го наместија, грее салон од куќа.Пишав изолација каква има куќата. Се грее само тој дел од куќата ништо друго не се грее.

Зашо мислиш дека те лажам пиши во пп што ти треба видеа сметки да се увериш ќе ти биде препратено, ако уште не можеш да се увериш доаѓам летово частам ручек и на лице место да се увериш.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Јас лично немам клима , нордикот е кај роднини блиски. Gree Fairy Nordic модел 72-75к на фактура го видов кога бев во МК летово. Го наместија, грее салон од куќа.Пишав изолација каква има куќата. Се грее само тој дел од куќата ништо друго не се грее.

Зашо мислиш дека те лажам пиши во пп што ти треба видеа сметки да се увериш ќе ти биде препратено, ако уште не можеш да се увериш доаѓам летово частам ручек и на лице место да се увериш.
Аууу па ти ни клима немаш а за други се секираш ...
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Koga e pametno se pocne so isklucuvanje na klimata preku nokj? Koga temperaturite preku nokj ke pagjaat do 5 stepeni ili?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Koga e pametno se pocne so isklucuvanje na klimata preku nokj? Koga temperaturite preku nokj ke pagjaat do 5 stepeni ili?
Po mene nad +8C, nad taa T za pola čas rabota klimata si postiga voobičaeno koristena T, a potrošenata energija nema da e pogolema od onaa što bi se potrošila bez isklučuvanje.
Vaka se zgolemuva i vekot na traenje na klimata......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom