Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
24 март 2010
Мислења
15.156
Поени од реакции
25.645
А ти го виде цел свет....ај не тропај, убаво прашав.
Каде виде некој во Мк да носи алка во продавница?
Тие од обезбедување ниту сертификат не гледаат, а камоли да губи време тебе алка да ти става на рака.
Автоматски споено мислење:


Вакциниран си?
Нема обезбедувањето да става, туку државата. Специјална алка, со втор чип.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не, за во трговски центар, за да можеш да шеташ по продавници.
Па добро таква е традицијата во Германија. Само подобро ќе биди да е малце погоре тоа лентата некаде над лакт.

Да не ти се верува, ама ова теоретичариве на заговор се повеќе се во право.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.489
И на алката да пишува
Teneke: i told you so :D

Мала шала, не капирам дали невакцинираните треба да се лутат затоа што нема да добијат алка или вакцинираните затоа што ќе бидат одбележани.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Па добро таква е традицијата во Германија. Само подобро ќе биди да е малце погоре тоа лентата некаде над лакт.

Да не ти се верува, ама ова теоретичариве на заговор се повеќе се во право.
Sto ti e pa gajle. Vaka pazarenjeto e pokomotno, nema guzvi niz prodavnicite.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
И на алката да пишува
Teneke: i told you so :D

Мала шала, не капирам дали невакцинираните треба да се лутат затоа што нема да добијат алка или вакцинираните затоа што ќе бидат одбележани.
Очигледно секој ќе си добие Ново Нормално Општество.

Само не сум сигурен дека вакцинираните ќе бидат среќни, во таа нова нормалност.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
Што да кажам, ќе видиме допрва, еве правите Доктори (со големо Д), @Kadaif и @Psyside ќе ви објаснат. Мене ме заебававте дека не знам англиски за таа студијата со @TheTrooper што се расправавме пред 5 месеци.

Така да чекај кога овие младите вакцинираните со мРНА, ќе почнат масовно да се заразуваат со Корона. Јас сеуште велам дека таа студија тврди дека вакциниран, па заразен потоа, можноста за срцево заболување (миокардитис/перикардитис) се зголемува x10 пати.

Ама тогаш ве лажеа дека вакцините штитат од зараза и затоа тоа не ви изгледаше возможно.

Сега и плус бостери, абе убајна за срцето.
Кога збориш за студии, постирај линк од студијата.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Па добро таква е традицијата во Германија. Само подобро ќе биди да е малце погоре тоа лентата некаде над лакт.
Имаше, уште пред една деценија, тендер за купување на електронски алки за затвореници, се купија и истите никогаш не се искористија. Еве прилика.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Кога збориш за студии, постирај линк од студијата.
Ќе ја постирам ко ќе ја најдам, уназад некаде пред 5 месеци треба да барам. Исто така сега после толку време таа студија или е отфрлена или е per reviewed потврдена.

Туку ти што мислиш, што ќе се случи кога некој веќе има Миокардит од вакцината и плус ќе заболи од Корона?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.489
Очигледно секој ќе си добие Ново Нормално Општество.

Само не сум сигурен дека вакцинираните ќе бидат среќни, во таа нова нормалност.
За тебе ново нормално е да пишуваш 30 постови на ден тука во темава. Цел ден седиш на компјутер или телефон.

За мене ново нормално е повремено да излегувам, да прошетувам, пешачам доста, кафе/ручек/вечера повремено со пријатели, готвам повеќе, и чат пат те читам тебе!
Мене на друг начин ми влијае и ме кочи вирусот.

Кој е посреќен?

Мислам дека мене за нијанса ми е полесен животот. А за среќни и двајцата веројатно сме еднакво несреќни што пандемијата уште трае. Само што јас ете придонесувам за побрзо да ставиме крај на пандемијата, а ти ја одолговлекуваш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
За тебе ново нормално е да пишуваш 30 постови на ден тука во темава. Цел ден седиш на компјутер или телефон.

За мене ново нормално е повремено да излегувам, да прошетувам, пешачам доста, кафе/ручек/вечера повремено со пријатели, готвам повеќе, и чат пат те читам тебе!
Мене на друг начин ми влијае и ме кочи вирусот.

Кој е посреќен?

Мислам дека мене за нијанса ми е полесен животот. А за среќни и двајцата веројатно сме еднакво несреќни што пандемијата уште трае. Само што јас ете придонесувам за побрзо да ставиме крај на пандемијата, а ти ја одолговлекуваш.
Дека невакциниран претпоставувам, затоа кочам? Добро кога ќе заврши, мислам после кој бустер? Имаш претстава?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.489
Дека невакциниран претпоставувам, затоа кочам? Добро кога ќе заврши, мислам после кој бустер? Имаш претстава?
Не, не сакм да навлегувам во такви тешки муабети. Поубаво ми е само пасивно да ја набљудувам темава.

Поентата ми беше дека и едните и другите сме во исто срање и ќе бидиме еднакво несреќни додека трае пандемијата. А пусти, мора да коегзистираме, има и такви кои ни се драги во спротивниот табор.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Имаше, уште пред една деценија, тендер за купување на електронски алки за затвореници, се купија и истите никогаш не се искористија. Еве прилика.
Zastareni se. Sega so QR kontrolirame. Inace sepak e pandemija, koga ke pomine i nevakciniranite ke moze da vlagaat kade sakaat. A moze da pridonesat da bide pobrzo, fer dil.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не, не сакм да навлегувам во такви тешки муабети. Поубаво ми е само пасивно да ја набљудувам темава.

Поентата ми беше дека и едните и другите сме во исто срање и ќе бидиме еднакво несреќни додека трае пандемијата. А пусти, мора да коегзистираме, има и такви кои ни се драги во спротивниот табор.
Мило ми е што го гледаш тоа. Наративот што го промовираат е со причина таков, за да се создава нетерпеливост и притисок. Лично мислам дека Австрија и Германија нема да воведат задолжителна вакцинација.

Западниве општества не му е проблем да си имаат раздор и така долго време живеат во мир и стабилност, ама кај нас во Македонија, само уште една поделба на народот ни фали.

Вакцините нема да го запрат вирусот. Вакцините се лична заштита. Барем овие вакцини што ги имаме во моментов. Да се надеваме новите типови што ќе излезат во наредниве месеци ќе бидат подобри.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Да те прашам тебе, вака како најинформиран...Дали навистина, незнам точно каде, почнале да ставаат алки на раце на тие што се вакцинирани, демек привилегирани луѓе, како оние алки кога си во хотел на ол инклузив????

Прегледај го приврзокот 315875
Да бе, таман е работава. Во една земја, таму незнам-точно-каде почнато е ова. Ова од на трет братучет девојка од другарка видела на снапчат. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom