Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Медицинскиот кадар кога почнаа првично да се вакцинираат, почнаа сите со фајзер, дури се тепаа за таа вакцина, потоа откако заврши залихата, ја одбраа спутник, за на крај, последните, сакале или нејќеле, само кинеските им останаа.
Realno mozea site so saglam vakcina kako AZ, Sputnik, ili Biontech/Pfizer da se vakciniraat ama potfrli vladata vo nabavkata. Najzagrozenata grupa se izvakcinira so najneefikasnite vakcini. Ama ok, Kineskite se "tradicionalni" vakcini, toa spagja vo ezoterika demek podobro cuvstvo ima sega nekoj deka se "provereni".
Автоматски споено мислење:

Види тоа аргументот твој дека милиони дози се дадени после една година и вакцините се безбедни е тоалетна хартија, затоа што Шведска, Данска, Исланд, Канада, Тајван еве по една година не даваат повеќе Модерна под 30 години, а мислам и Германија не дава повеќе.

Исто и Астра Зенека, исто и JJ.

Толку за вакцините се безбедни оти на милиони им се дадени.
Vidi, vo situacija koga imas povekje vakcini na raspolaganje ke ja dades taa so najmalku problemi za odredena grupa. Ako so edna vakcina imas 1:100.000 nus efekti a so drugata 2:100.000 normalno ja davas prvata. Toa ne znaci deka vtorata ne e bezbedna. Pored tebe ja sum vakciniran so opasnite ama ete me tuka sum. Od druga strana i najmnogu ja napagjas Pfizer/Biontech koja ispadna najbezbedna.
 
Последно уредено:
Член од
9 август 2014
Мислења
428
Поени од реакции
1.011
,,...Башка не е доктор тој е стоматолог, не знам зашто мораше тука да се направи промената“, вели Пановски во неговото гостување на Утринска на Телма....#

...се надевам дека е ова гаф на новинарот, а не на д-р Пановски, значи стоматолозите не се доктори, па баш ме интересира што би биле?

Прегледај го приврзокот 315804

... за мене не е доктор ни тој кој за време на хирушка операција влегува во цивилка сред операција, па кој сака нека биде експерт над експертите, не му вреди нит диплома, нит звање, нит бутур, нормално доколку е реална сликава, инаку се оградувам од можен фотошоп!
Не е фотошоп, ова е скриншот од видео кое циркулираше по фејсбук.:P Иначе и ова експерт над експертите не ти држи многу вода. Додека бев студент на медицински во Скопје имав уникатна привилегија асистенти да ми бидат синови и ќерки на некој од династиите на факултетот(меѓу кои и Филипче и неговата сопруга).И можам со сигурност да ти тврдам дека најголемиот дел не се ништо подобри од останатиот кадар кој е вработен на истите клиники, некои случаи дури и полоши(неодговорни, некултурни, а пред се катастрофални дијагностичари). Што е голема трагедија, ако сметаш на фактот дека уште од прва година на факултет се определени за некоја специјалност и не се замараат со други испити((не учат и не се појавуваат). Така е уште од создавањето на факултетот во бившата држава.
Во конкретниот случај, министерот во заминување е роден со сребрена лажичка во уста. Студирање без многу замарање(види Илија Филипче), уште веднаш по студирањето испратен на обуки во УСА(пред неврохирурзи со 30 години искуство) и промовиран како пионер на некои техники во МК на 33,34 годишна возраст. За ова говори и фактот дека на операции на кои сме присуствувале како негови студенти, не постоеше операција на која што не повикува на консултација други лекари - Чапаровски и Рендевски, а дури на една операција и Чапаровски комплетно ја превзеде откако министерот по два часа обиди не успеа во својата цел. Експерт над експертите во МК можеби, но никако надвор. Во однос на сопругата на Филипче, ми беше асистентка по предмет Психологија и од едно 24 вежби кои таа требаше да ги одржи за еден семестар, се појави само три пати, по половина час. Другите вежби ги одржуваа другите асистенти. Жената исто така се појавува на работа кога ќе и текне, малтене е на платен список на државата. Иако не би навлегувал во тој проблем, бидејќи по понашањето и поведението и се познава дека иако психијатар и самата има тешки ментални проблеми, се зборува дека е на тешки антидепресиви.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.701
Поени од реакции
34.942
Па толку врвни доктори, кардиолози, имунолози идр. без збор се вакцинираат, тие не читаат студии, глупи се или неинформирани?
... добра твоја примедба чие прашање е даден со вистински одговор од нивното однесување!
ДА, појма немаат, има исклучоци не велам не, ама се губаат меѓу истакнатите „со сила кадри“, како пример ете над мене еден одличен коментар на @Hey Arnold,
... инаку дел од нив прашање дали воопшто навистина се вакцинирале со антиковид вакцини, а се принудени да кажат дека се боцнале за да можат да функционираат без забрани и проблеми и да бидат примери за другите!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
Покрај Данска и Норвешка, многу често како успешна приказна со карантините и вакцините во споредба со Шведска, беше и Финска. 74% од сето население е вакцинирано со две дози.

Сега иди моментот на вистина. График на заразени, хоспитализирани и починати.

1638963282348.png

1638963306589.png

1638963328073.png
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Bravo za Finska odlicno vrvat vo sporedba niz pandemijata. 200.000 pozitivni i 1.384 pocinati dosega.

Makedonija 218.000 pozitivni i 7.674 pocinati.

Neceli 2m ziteli prema 5,5m ziteli.

75% vakcinirani prema 38% vakcinirani.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.150
Поени од реакции
10.527
Пановски не си ги вакцинираше децата. Овие проблеми се најчести кај млади.


Не се докторите будали, да знаеш. Најголем дел немаат земено Фајзер, туку спутник и кинеска.


Само ретарди што веруваат во "наука" си ги вакцинираат децата со mRNA.


Вело иако е контроверзен, сепак излезе најмногу во право. Тој рече дека нема да се вакцинира.
Др. Пановски е со ФАЈЗЕР.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
Да те прашам тебе, вака како најинформиран...Дали навистина, незнам точно каде, почнале да ставаат алки на раце на тие што се вакцинирани, демек привилегирани луѓе, како оние алки кога си во хотел на ол инклузив????

Screenshot_20211208_131117.jpg
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.179
Поени од реакции
16.031
Да те прашам тебе, вака како најинформиран...Дали навистина, незнам точно каде, почнале да ставаат алки на раце на тие што се вакцинирани, демек привилегирани луѓе, како оние алки кога си во хотел на ол ексклузив????

Прегледај го приврзокот 315875
Да, почнале.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.339
Поени од реакции
79.140
Да те прашам тебе, вака како најинформиран...Дали навистина, незнам точно каде, почнале да ставаат алки на раце на тие што се вакцинирани, демек привилегирани луѓе, како оние алки кога си во хотел на ол ексклузив????

Прегледај го приврзокот 315875
ол инклузив
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.784
Поени од реакции
9.561
У цел свет, плус тоа текстот на сликата глеаш е на германски, значи Германија почнала.
А ти го виде цел свет....ај не тропај, убаво прашав.
Каде виде некој во Мк да носи алка во продавница?
Тие од обезбедување ниту сертификат не гледаат, а камоли да губи време тебе алка да ти става на рака.
Автоматски споено мислење:

Сакам алка.
Вакциниран си?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.193
Поени од реакции
18.003
А ти го виде цел свет....ај не тропај, убаво прашав.
Каде виде некој во Мк да носи алка во продавница?
Тие од обезбедување ниту сертификат не гледаат, а камоли да губи време тебе алка да ти става на рака.
Прв пат слушам за ова. Само не би ме чудело да е од некој хотел, таму даваат на гостите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom