Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Aj ne se fufli. Imas nesto korisno da pises osven licni napadi koi deluvaat smesni? Da ne znae covek deka si doktor so godiste 50+ ke si recese daj isklucete mu na detevo internetov dosta e za denes.
...кога ќе си направиш сопствен форум така да си пишуваш, тоа што ти фали седум години од дома јас не сум ти крива, ама твојата улога тука е тотално дестрктивна, нит имаш знаење, нит си репрезнтативен со нешто, балавче од 50+ кила што му се испомеша филмот, ако веќе сакаш да се вреѓаме, слободно вакцинирајте се со антиковид вакцини не со три дози, редите си ги секој месец, форум е ова и си кажувам мислење, тоа што мислиш дека сум постара од тебе само докажува како се однесуваш дома, а па јас сакам некој респект тука, не е лошо да идеш и по други теми или само коронавирусот општ муабет е зацртан фокус на твојата активност?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
...кога ќе си направиш сопствен форум така да си пишуваш, тоа што ти фали седум години од дома јас не сум ти крива, ама твојата улога тука е тотално деструтиквна, нит имаш знаење, нит си репрезнтативен со нешто, балавче од 50+ кила што му се испомеша филмот, ако веќе сакаш да се вреѓаме, слободно вакцинирајте се со антиковид вакцини не со три дози, редите си ги секој месец, форум е ова и си кажувам мислење, тоа што мислиш дека сум постара од тебе само докажува како се однесуваш дома, а па јас сакам некој респект тука, не е лошо да идеш и по други теми или само ти е зацртан фокусот на твојата активност?
Aj ne placi koga znaes na licna baza da napagjas mora da trpis eho. Ako ne mozes da podneses ne si za ovde. Ako vo realen zivot si isto vakva mozam samo kapa da im pruzam na pacientkite sto te trpat.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Еве ја студијата, веќе е per reviewed и објавена во British Medical Journal.

We evaluated the short term risks of thrombocytopenia, venous thromboembolism, and arterial thromboembolism associated with the first dose of the ChAdOx1 nCoV-19 and BNT162b2 vaccines, or a SARS-CoV-2 positive test in England between 1 December 2020 and 24 April 2021.


Conclusions
We found an increased risk of thrombocytopenia, venous thromboembolism, and other rare arterial thrombotic events in short time intervals after a first dose of the ChAdOx1 nCoV-19 vaccine, and of arterial thromboembolism and ischaemic stroke after a first dose of the BNT162b2 mRNA vaccine. An increased risk of CVST was found after a first dose of both vaccines, which might be a potential signal, although numbers were small and further confirmation is needed. Importantly, the risks of these outcomes after vaccination were much lower than those associated with SARS-CoV-2 infection in the same population.

Ова се два различни пасуси земени од студијана. Шо знам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Aj ne placi koga znaes na licna baza da napagjas mora da trpis eho. Ako ne mozes da podneses ne si za ovde. Ako vo realen zivot si isto vakva mozam samo kapa da im pruzam na pacientkite sto te trpat.
... не поднесувам вреѓање кое не можам да возвратам на исто ниво сметајќи дека сепак е јавен медиум иако сме анонимуси, во реален живот не постои особа што може да излезе на крај со мене од твоја врста, пациентки што ме трпат? :pos:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.038
Тенеке да се пријави во ковид центарот како доброволец. Без маска и заштита и да прави нешто корисно. Па после да ни каже од прва рака, како што.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Ова се два различни пасуси земени од студијана. Шо знам.
Добро тоа беа убај времиња кога се сметаше дека вакцините спречуваат зараза.

Ама сега веќе знаеме дека вакцините не сперечуваат зараза, по последните студии ниту виралниот лоад не е различен меѓу вакциниран и невакциниран. И времето на чистење на вирусот од телото е исто.

Така да сега е логички да се постави прашањето, што ќе се случи после вакцинација кога некој ќе фати корона, а веќе добил миокардит од вакцината.

Така?

Оти најмногу млади добиваат срцеви проблеми од вакцината, а реално немаат проблем со вирусот. Па, ме инстересира 'наукава' какво мислење има. :)

Автоматски споено мислење:

Тенеке да се пријави во ковид центарот како доброволец. Без маска и заштита и да прави нешто корисно. Па после да ни каже од прва рака, како што.
Морам да признам, глупо звучи финтава, оти лани често ја користев. Знаеш бев проваксер, прокарантини дрн дрн ... верував во 'наука'
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Добро тоа беа убај времиња кога се сметаше дека вакцините спречуваат зараза.

Ама сега веќе знаеме дека вакцините не сперечуваат зараза, по последните студии ниту виралниот лоад не е различен меѓу вакциниран и невакциниран. И времето на чистење на вирусот од телото е исто.

Така да сега е логички да се постави прашањето, што ќе се случи после вакцинација кога некој ќе фати корона, а веќе добил миокардит од вакцината.

Така?

Оти најмногу млади добиваат срцеви проблеми од вакцината, а реално немаат проблем со вирусот. Па, ме инстересира 'наукава' какво мислење има. :)

Автоматски споено мислење:



Морам да признам, глупо звучи финтава, оти лани често ја користев. Знаеш бев проваксер, прокарантини дрн дрн ... верував во 'наука'
Еве доби понуда од @Kadaif . Коа ќе завршиш сподели искуството со остатокот од форумот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Прекрасно :D

Толку од 'науката' ...

Абе не се повеќе глупави луѓето да му продавате мадиња за бубрези.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Добро тоа беа убај времиња кога се сметаше дека вакцините спречуваат зараза.

Ама сега веќе знаеме дека вакцините не сперечуваат зараза, по последните студии ниту виралниот лоад не е различен меѓу вакциниран и невакциниран. И времето на чистење на вирусот од телото е исто.

Така да сега е логички да се постави прашањето, што ќе се случи после вакцинација кога некој ќе фати корона, а веќе добил миокардит од вакцината.

Така?

Оти најмногу млади добиваат срцеви проблеми од вакцината, а реално немаат проблем со вирусот. Па, ме инстересира 'наукава' какво мислење има. :)

Автоматски споено мислење:



Морам да признам, глупо звучи финтава, оти лани често ја користев. Знаеш бев проваксер, прокарантини дрн дрн ... верував во 'наука'
Kolku slucaevi ima kaj mladi so miokardit? 1:20.000?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Према последните податоци од Хонг Конг 1 на 3000 вакцинирани во групата од 15-18.

Инаку секаде различно.
Ostaj go Hong Kong bi trebalo da ima podatoci na globalno nivo.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.038
Прекрасно :D

Толку од 'науката' ...

Абе не се повеќе глупави луѓето да му продавате мадиња за бубрези.
Ајде бе, надри лекар си, вооружен со студии и со твои иљачи, рицино и тако даље.

Помогни му на вработените на инфективна. Не само продавај муда за бубрези, финта било глупо било.

Ова за младите што зборуваш, дај процент и статистика!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.124
Поени од реакции
17.913
Ostaj go Hong Kong bi trebalo da ima podatoci na globalno nivo.
Море Игорче, не за џабе комитетот за имунизација на Британија не му даде зелено светло за вакцинирање на деца од 12-15 години, на Џонсон и неговиот глуп министер за здравство.

Се разбира тие си најдоа нови научници и ја спроведоа вакцинацијата.

НЕМА придобивка за децата од ВАКЦИНА, по ниту една СТУДИЈА.
Автоматски споено мислење:

Ајде бе, надри лекар си, вооружен со студии и со твои иљачи, рицино и тако даље.

Помогни му на вработените на инфективна. Не само продавај муда за бубрези, финта било глупо било.

Ова за младите што зборуваш, дај процент и статистика!
За среќа природата ќе не спаси. Оти ова 'наукава' ваша само не дозакопа. Да бидам искрен, да не работеа ништо докоториве наши во врска со короната, ќе имавме многу подобри разултати.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Значи вакцината прави миокардит/перикардит кај одреден број луѓе. Короната прави миокардит/перикардит кај одреден број на луѓе.
Што ќе се случи кај тие што имаат срцеви проблеми после вакцината и фатат корона?
... јас те разбирам што прашуваш,
си ја приложил студијата што била направена за несакани реакции т.е. ризик од тромбоцитопенија и тромбоемболизам по вакцинација против Ковид-19, едната група вакцинирани со Oxford-AstraZeneca втора група со Pfizer-BioNTech и трета група на испитаници со докажан позитивен тест со SARS-CoV-2 инфицирани,

и заклучокот од таа студија,
за зголемен ризик од тромбоцитопенија по вакцинацијата со антиковид вакцините од двете групи по 8-14 дена како и инфицирани со SARS-CoV-2 и докажан позитивен тест после 6 -14 дена, зголемен ризик од венски тромбоемболизам и зголемен ризик од артериски тромбоемболизам кај сите три групи за зголемените ризици од хематолошки и васкуларни настани кои довеле до хоспитализација или смрт биле забележани во кратки временски интервали по првите дози на mRNA вакцините, но ризиците од повеќето од овие примери биле значително повисоки и попродолжени кај групата инфицирани со САРС-КоВ-2 отколку двете групи вакцинацинирани со антиковид вакцини кај истата популација,

... сега ти прашуваш, ако некој се вакцинира со mRNA антиковид вакцина па потоа тоа се инфицира со вирусот SARS-CoV-2 дали тоа значи дека особата има двоен ризик од можна тромбоцитопенија и тромбоемболизам добиен и од mRNK антиковид вакцина и од вирусот SARS-CoV-2 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom