Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.295
Поени од реакции
18.120
Абе некој бараше PhD да има во темава во врска со вакцините :pos:

Americans with PhDs are most reluctant to get vaccinated against COVID

И не е само во САД вака и кај нас доктори на науки не сакаат да примат вакцина.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Тоа се нарекува вакцинален национализам. Богатите земји први и најмногу заграбија од новите вакцини.

Па така денес во Северна и Западна Европа има региони покриени со 75% со две дози. Додека во суб-сахарска Африка покриеноста со само една доза е околу 1.5%.

Само со рамномерна и правична распределба на вакцини низ целиот свет може да се постигне крај на епидемијата. Богатите земји може да постигнат 100% покриеност со две дози, но тоа ќе биде се за џабе ако од сиромашните невакцинирани земји мутираат нови соеви отпорни на анти-ковид вакцините.

Ако алудираш на британскиот сој , тој произлезе кога во Британија имаше низок праг на покриеност со вакцинација.
Не се согласувам со тебе. Државите се бореа да си го заштитат населението во периодот кога не беше чисто што и како може да помогне. Затоа и се вложија толкави напори од одредени држави да го набават лекот кој тогаш се мислеше дека комплетно би го запрел вирусот.

А што правеа државите во Африка како и Македонија, Косово... се мислеа како да поминат нарачка и да земат комисија, бидејќи не им беше гајле за народот.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
Можеби имаме добиено, нарачано или договорено голема бројка вакцини а заинтересираноста за вакцинација и не е баш како што очекувале.

Или пак не гледаат дека и 3та доза не е гаранција па сакаат да пробаат и на наша кожа.


Како и да е, не очекувам ништо логично од некој што ме терал да носам маска на плоштад дур шетам а ми дозволувал слободно да седам без маска во Тренд.


Се дур сите не си ја сфатиме сериозно пандемијава и не пазиме што и како правиме џабе ќе се и 5 дози. Да, вакцината помага но не е никаква гаранција. :)
Исфорсирано е малку. Уште една причина плус за глобални дискриминации и потенцирање на јазот меѓу сиромашниот народ (читај афричките земји) и богатиот народ.

Вакцинација и само вакцинација ќе ни помогне да ставиме крај на ова лудило, ама мислам дека акцентот треба да се стави на оние кои не примиле ниту една вакцина.
Дуру и да е 50% ефикасноста од вакцината, подобра е од никаква заштита (земете го примерот со вакцината на грип). Вакцините до сега се покажаа дека делуваат и на мутантите, можеби не во тој процент во кој нам ни беа претставени, ама тоа е логично и очекувано, со оглед на тоа што вирусот мутирал (а во таа вакцина се наоѓа токму таа основна варијанта на вирусот).

Кога ќе има доволен број вакцинирани, тогаш може да се разговара за трета доза, дали и колку има потреба од тоа и да се почне пак со одреден редослед (прво ризични категотрии). А зошто да не се размислува и во насока на преадаптирање на таа трета доза после извесно време, за да биде поефикасна за актуелните варијанти.

Треба да се стимулира вакцинација на оние што не се воопшто вакцинирани, но и да се даде простор за вакцинација на афричките земји. Се додека вирусот циркулира, се остава простор за нови мутации.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Зошти да е порелевантен на пример него некој што цел живот е вирулог и работи околу коронавируси?
Тој некој што цел живот е вирулог и работи околу коронавируси, (ваљда мислиш на Дростен), што има истражувано и заклучено врска смртноста и преносливоста ?
Има ли воопшто потрошено време и средства да процени колкава е смртноста и да објави...
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Decko ovie 2 godini jas bev na 10 mesta niz AUS na odmori i po rabota. Pred covid pola god godisno pominuvav u hoteli niz svetot, ova za mene e odmor lol
Ние сме биле браќа бе :ROFLMAO:

Шала на страна, вчера ми го опнаа и вториот шприц полн со Фајзер.

Раката ме боли и се осеќам ко да ме претепале, само ми се спие.

Кога гледам какви ефекти имам, а какви имаа пријатели некои после втората доза, си викам фала многу на имунотерапијата која партали ја прави вакцината и и го намалува дејството.

Не ја примив вакцинава бидејќи сакав ами бидејќи морав. Баш од почетокот сум меѓу луѓе нон стоп, таква ми е работата да сум со луѓе од цел свет во близок контакт и не цркнав од тоа вирусот, дали ради среќа дали ради тоа што носам маска и се гушам од неа.

Вчера кога видоа дека имам имунотерапија пишано на листот, ме пратија кај доктор да ми збори како треба да примам трета вакцина бидејќи сум бил ризичен. Му реков на докторот дека трета вакцина немам намера да примам, оваа ја примам бидејќи морам и се расправавме вака едно 5 минути, на крај му пукна филмот и ми рече океј ајде не ти треба 3та доза.

Ова со третава доза ме изнервира бидејќи не ја знае никако мојата здравствена историја во детали, а веќе ми наложува 3та доза и ме става во исти кош со тие 90 годишните бабетини кои се пред умирање.

Не викам дека не помага вакцината, меѓутоа начинот на кој сакаат сите да ги опнат со вакцина, без разлика дали им треба или не, ме иритира во голема мера.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Не се согласувам со тебе. Државите се бореа да си го заштитат населението во периодот кога не беше чисто што и како може да помогне. Затоа и се вложија толкави напори од одредени држави да го набават лекот кој тогаш се мислеше дека комплетно би го запрел вирусот.

А што правеа државите во Африка како и Македонија, Косово... се мислеа како да поминат нарачка и да земат комисија, бидејќи не им беше гајле за народот.
Добро, но одредени држави (САД и Канада) имаа вишок на вакцини кои слободно можеа да ги продадат или разменат за некое друго добро. Подоцна САД донираа одреден процент.

Сега е повеќе од јасно дека вакцината не го дава посакуваниот ефект, но дава одредена дополнителна заштита, заштита која пред се им треба на одредени категории граѓани. Искрено, со оваа вакцина, не гледам излегување од Ковид кризата поради останатите мутации. Ефикасноста тоне од студија во студија, а не знаеме дали воопшто вакцината ќе покаже ефикасност на наредната мутација (која да, може да биде и поблага). Надежни се вакцините на Спутник кои се модифицирани на Делта сојот.

Сакав да напишам за дечкото кој почина пред некој ден на 24 год кој наводно се заразил на свадба. Самоиницијативно ја напуштил болницата, иако се наоѓал во лоша здравствена состојба! Нема други информации околу тоа дали имал претходни заболувања. Важно кренаа паника.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Мене ова многу ме загрижува. Ова е резултатот од справувањето со Ковид пандемијата. А се фативме за Австралија!

Ќе има нова системска кражба, како што најави @Yo Blow 10тина страни и наназад.

Најголеми профити, во споредба со годините пред пандемијата, направија приватните болници и лабораториите за тестови, како Биотек и Авицена. Имаше и за тоа статистики. Искористија прилика за молзење на народот.
Вакви системски кражби имало од секогаш, и ќе ги има... Има играчи кои кога играат, цел свет после тоа ги осеќа брановите.

Тие кои биле во такви бизнис кругови каде се игра на повисоко ниво, знаат убаво дека кога е парата во прашање, не се гледа ни религија, ни боја на кожа а ни последици кон другите, за жал.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Ние сме биле браќа бе :ROFLMAO:

Шала на страна, вчера ми го опнаа и вториот шприц полн со Фајзер.

Раката ме боли и се осеќам ко да ме претепале, само ми се спие.

Кога гледам какви ефекти имам, а какви имаа пријатели некои после втората доза, си викам фала многу на имунотерапијата која партали ја прави вакцината и и го намалува дејството.

Не ја примив вакцинава бидејќи сакав ами бидејќи морав. Баш од почетокот сум меѓу луѓе нон стоп, таква ми е работата да сум со луѓе од цел свет во близок контакт и не цркнав од тоа вирусот, дали ради среќа дали ради тоа што носам маска и се гушам од неа.

Вчера кога видоа дека имам имунотерапија пишано на листот, ме пратија кај доктор да ми збори како треба да примам трета вакцина бидејќи сум бил ризичен. Му реков на докторот дека трета вакцина немам намера да примам, оваа ја примам бидејќи морам и се расправавме вака едно 5 минути, на крај му пукна филмот и ми рече океј ајде не ти треба 3та доза.

Ова со третава доза ме изнервира бидејќи не ја знае никако мојата здравствена историја во детали, а веќе ми наложува 3та доза и ме става во исти кош со тие 90 годишните бабетини кои се пред умирање.

Не викам дека не помага вакцината, меѓутоа начинот на кој сакаат сите да ги опнат со вакцина, без разлика дали им треба или не, ме иритира во голема мера.

Ne be... ne gi ebam, ke cekam do kraj... Ne se brzam, ne planiram da idam nikade, sekako sekade ti baraat testovi, vakcini, lokdauni plus na mnogu mesta se gleda na tursistite kako prenositeli, ne se veke ni pozelni...

Luda rabota e ova kako sekade se turka a ima tolku mal rizik za sekoj pod 50 god. Prelezav malerija pred covidot, ke prelezam i ova ako treba ne mislam deka ova e tolku poloso. Neka zavrsat so istrazuvanja, neka gi sredat vakcinite ili lekovite dosta eksperimetiraat na nas. Posle ova vo Japonija so Moderna i informaciite sto iskacaat od tamu se poveke mislam deka vakcinata e bez vrska i deka treba da se najde nacin kako ova da se leci, toest veke i go ima nacinot, ama e premnogu eftin i nemoze da se pravat tolku pari...

Ima sekogas moznosti da se seta lokalno, AUS e dovolno golema i ubava plus gi imame site vreminja vo sekoe vreme. Pred nekoj den vo Melburn bese 8 stepeni a vo Darvin 35, taka da nema gajle vo sekoe vreme ima nekade da se ide ako sakas odmor i da smenis malku sredina.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Сакав да напишам за дечкото кој почина пред некој ден на 24 год кој наводно се заразил на свадба. Самоиницијативно ја напуштил болницата, иако се наоѓал во лоша здравствена состојба! Нема други информации околу тоа дали имал претходни заболувања. Важно кренаа паника.
Мислам дека имаше пишано дека не се регистрирани коморбилитети кај него.
Автоматски споено мислење:

Ne be... ne gi ebam, ke cekam do kraj... Ne se brzam, ne planiram da idam nikade, sekako sekade ti baraat testovi, vakcini, lokdauni plus na mnogu mesta se gleda na tursistite kako prenositeli, ne se veke ni pozelni...

Luda rabota e ova kako sekade se turka a ima tolku mal rizik za sekoj pod 50 god. Prelezav malerija pred covidot, ke prelezam i ova ako treba ne mislam deka ova e tolku poloso. Neka zavrsat so istrazuvanja, neka gi sredat vakcinite ili lekovite dosta eksperimetiraat na nas. Posle ova vo Japonija so Moderna i informaciite sto iskacaat od tamu se poveke mislam deka vakcinata e bez vrska i deka treba da se najde nacin kako ova da se leci, toest veke i go ima nacinot, ama e premnogu eftin i nemoze da se pravat tolku pari...

Ima sekogas moznosti da se seta lokalno, AUS e dovolno golema i ubava plus gi imame site vreminja vo sekoe vreme. Pred nekoj den vo Melburn bese 8 stepeni a vo Darvin 35, taka da nema gajle vo sekoe vreme ima nekade da se ide ako sakas odmor i da smenis malku sredina.
Парите се во ефтините лекови. Најјаките фирми се тие што примарно прават парацетамоли, витамин ц и слични суплементи. На крајот секогаш и може да му се лупне каква сакаш цифра. Побарувачка има и ќе има колку сакаш.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не викам дека не помага вакцината, меѓутоа начинот на кој сакаат сите да ги опнат со вакцина, без разлика дали им треба или не, ме иритира во голема мера.
Не биди антиваксер, рамноземјаш, 5џ. Вакцинирај се.

Ете вака овде ти враќаат кога ќе го напиешеш ова проследено со некој обид да бидат смешни . Бонус некој линк од некое истражување ќе стават.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Мислам дека имаше пишано дека не се регистрирани коморбилитети кај него.
Автоматски споено мислење:


Парите се во ефтините лекови. Најјаките фирми се тие што примарно прават парацетамоли, витамин ц и слични суплементи. На крајот секогаш и може да му се лупне каква сакаш цифра. Побарувачка има и ќе има колку сакаш.

Ne se vo eftinite lekovi nego vo tie sto se trosat redovno ko toa sto si nabrojal. Deka na kraj ke mu se lupne cifra da, ako e nov i go brendiraat kako takov (eve vo japan toa sega pravat, testiraat apcinja protiv covid) ama da se lupne cifra na nesto sto veke postoi ke bide malku tesko da se protene sega. Kako i da e, ako virusot mutira i se menuva tolku brzo vakcina moze i ne e najdobra solucija, moze treba da se bara alternativa, nekakva terapija pogotovo za tie sto ne se so visok rizik.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.338
Поени од реакции
40.149
Од министерство, неговиот матичен доктор, доктор кој вршел надвор и контрола или новинар кој наслушнал нешто!? :)
Али, нели според тебе секој под 50 години не треба да му ја мисли? Фактички детево без разлика што побегнал требало да преживее поради природниот имунитет. А сега ти се вадиш на тоа што побегнал од болница, false alert бил случајов, пак младите се неафектирани од вирусот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom